Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.07.2012., 15:13   #81
Quote:
Zeljko81 kaže: Pogledaj post
zanima me ukratko kamo ide tijek radnje trećeg dijela
ako se dobro sjećam nema mnogo likova iz prve 2 knjige
Radnja se odvije gotovo 300 godina kasnije, pa i nije baš čudno da nema mnogo istih likova. Pratimo Endymiona koji dobije zadatak od pjesnika da sazna što je TechnoCore naumio i pronađe Zemlju. Veza sa likovima od prije je kćer Brawne Lamije i Keatsa - Aenea i Hoyt, ali slabo se sjećam svih nijansi jer sam to davno pročitao. Druge dvije knjige su mi mrvicu slabije od prve dvije, ali dobro djeluje kao cjelina i serijal nije bezrazložno hvaljen
Scythe is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2012., 01:56   #82
Endymion i Rise of Endymion su "reboot" Isusa Krista, kako je sada to moderno reći, s time da su glavnu ulogu dali ženskoj glumici, a ulogu Marije Magdalene muškom glumcu I promijenili žanr iz povijesne drame u SF akcić
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2012., 11:53   #83
zbog toga sam odlučio nabaviti i 3. i 4. knjigu...

izgleda zanimljivo
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2012., 17:09   #84
Meh, blago je bezvezno kako se sve zavrsi.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2012., 09:38   #85
Mislim da stoji da su druge dvije knjige lošije od prvih dviju, ali meni su dobre zbog središnje ideje duhovno-materijalnog razvoja čovječanstva (zapravo slična tema koju Herbert obrađuje na svoj način, ili kasnije Zindell u Requiem for Homo Sapiens). Kod Simmonsa je to strukturirano kroz četiri stepenice određenih vrsta "nadnaravnih" postignuća:
  1. Hearing the voices of the dead
  2. Hearing the voices of the living
  3. Hearing the music of the spheres
  4. Taking the step

Naravno, sve je ovo moguće zbog prave prirode Void-that-Binds, koja je više od "samo" kvantnomehaničke pjene koja čini infrastrukturu vrijeme-prostora. Ne bih spoilao za one koji će čitati.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 23:01   #86
Quote:
GnothiSeauton kaže: Pogledaj post
Endymion i Rise of Endymion su "reboot" Isusa Krista, kako je sada to moderno reći, s time da su glavnu ulogu dali ženskoj glumici, a ulogu Marije Magdalene muškom glumcu I promijenili žanr iz povijesne drame u SF akcić
Ozbiljno?

Što više toga čujem o tim nastavcima, manje mi se čitaju.

Hyperion i nastavak su mi odlični, i namjeravala sam čitat dalje, dok nisam čula da je kasnije nešto ispalo kao drukčije što se činilo, i općenito nisam čula neke pohvale... I sad još i ovo. Mislim da to uopće neću čitat.

Osim toga, Pad Hyperiona mi ima super kraj sam po sebi, i uopće mu ne treba nastavak.
arianne11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 23:10   #87
Pa nisu Endymion i Rise of Endymion loše knjige, dapače, samo nisu toliko dobre kao prve dvije.
Iksbrown is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 23:46   #88
Quote:
Iksbrown kaže: Pogledaj post
Pa nisu Endymion i Rise of Endymion loše knjige, dapače, samo nisu toliko dobre kao prve dvije.
Pa nije samo to, nego sam načula da malo promijeni radnju, tipa da nešto ispadne drukčije nego što se činilo u prima dvjema knjigama.

A i sviđa mi se kraj Pad Hyperiona, ne treba mi nastavak. Pa nisam željela promijenit taj utisak. (Napravila sam slično i sa Zimskom i Ljetnom kraljicom od Joan Vinge... Sviđala mi se Zimska i njezin kraj, i nakon što sam počela čitat Ljetnu i shvatila kud to ide, odustala sam, jer mi je bio super kraj Zimske. Nije baš sve bilo razriješeno, ali nije mi bio potreban nastavak takve knjige. )

Možda se jednom i odlučim, ali trebala bi prvo pročitat prve dvije, prošlo je dosta vremena otkad sam to čitala.

Sjećam se samo da me je Hyperion na početku malo razočarao, nisam očekivala da je to zapravo, na neki način, skup više priča. A i prva priča sa svećenikom je malo dosadnjikava bila, dok ne dođe do zanimljivog dijela (kad opisuje kako je putovao)... Ali poslije toga je bilo jako zanimljivo, a nakon što sam dobro upoznala likove putem tih priča, nastavak je bio pravi užitak za čitanje.
arianne11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 13:30   #89
U principu Hyperion i Pad Hyperiona su skoro pa potpuno drugi setting od Endymiona i Uspona Endymiona, tako da ono, štajaznam... po meni se isplati pročitati i jedno i drugo. Ne znam zašto ljudi to guraju u neku "kvadrilogiju" zapravo jer zaista nema puno veze jedno s drugim. Da, smješteno je u istom "kontinuumu", kontinuitetu, settingu, ali dovoljno daleko vremenski i sociološki da nije zaista jedan kontinuirani narativ.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2012., 17:17   #90
Quote:
arianne11 kaže: Pogledaj post
Ozbiljno?

Što više toga čujem o tim nastavcima, manje mi se čitaju.

Hyperion i nastavak su mi odlični, i namjeravala sam čitat dalje, dok nisam čula da je kasnije nešto ispalo kao drukčije što se činilo, i općenito nisam čula neke pohvale... I sad još i ovo. Mislim da to uopće neću čitat.

Osim toga, Pad Hyperiona mi ima super kraj sam po sebi, i uopće mu ne treba nastavak.
Kao što je Gnothi rekao, druge dvije knjige su dobre, ali ne toliko dobre kao prve dvije. Iskreno mi je Hyperion bio genijalan, a ostale tri "samo" dobre. Preporučam čitanje i ostalih da se pohvata cjelokupni dio radnje, plus pojavljivanje likova iz prvih knjiga.

Promjena u radnji ima jako malo (tipa ja sam popamtio jednu do dvije stvari koje je pisac ubacio, a to se onda trebalo pojaviti u prvoj knjizi) i ajd ima par nelogičnosti koje sam osobno primijetio, te prebrodio pošto je pisac radio druge dvije 6 godina nakon Pada Hyperiona.

Ljudi pretjeruju u mnogočemu (i seronje su ), pa tako i u kritiziranju ovih knjiga. Osobno mi smetaju iste stvari kao i drugima što se tiče druge dvije knjige, ali uživao sam u njima. Ukoliko su ti prve dvije knjige dosta, onda super za tebe, osobno sam čitao dalje da saznam što se točno odvija u pozadini. To each his own

Sličan problem ima u knjigama Illium i Olympos u smislu da je Ilium predobar, a Olympos ok. Simmons ima super ideje i obožavam što istraži u detalje sve o čemu će pisati, pa imam osjećaj da učim nešto dok čitam njegove knjige.
Kukitar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2012., 16:27   #91
Složio bih se sa prethodnim postovima. Druge dvije su mrvicu lošije, ali još spadaju u jako dobro štivo.
Osobno čekam da mi se oslobodi malo slobodnog vremena pa da opet pročitam sve četiri.
__________________
Puno čitam, malo pišem
RIMOR is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2012., 16:53   #92
Prihvatio sam se konačno čitanja "Hyperiona" i nakon pročitane polovice knjige (došao sam do priče Sola Weintrauba) mogu reći da ova knjiga nikako nije loša, ali je i daleko, barem za sada, od nekakve odličnosti ili savršenosti (dojmovi o knjizi koje sam stekao čitajući ovaj topic). Također, "Hyperion" je stara knjiga, jako stara. Pod tim mislim na prikaz budućnosti i (ne)razvoj tehnologije u fiktivnom svijetu "Hyperiona". Zar Simmons zaista misli da će se ljudi u 29. stoljeću baviti svemirskim poljodjelstvom na udaljenim planetima? Nedavno sam pročitao Sterlingov "Schismatrix" čiji je prikaz budućnosti također već zastario, ali je i dalje svjetlosnim godinama "realističniji" od onog iz "Hyperiona". Za knjigu koja je napisana poslije pojave cyberpunka, ima jako zastarjelu viziju budućnosti, osim ako Hyperion nije primarno space opera, u kojem slučaju opraštam Simmonsu na lošem prikazu oblika stvari koje dolaze. Ipak mislim da bi mi se "Hyperion" više svidio da sam ga pročitao prije 5-6 godina.
Milkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2012., 21:26   #93
Hyperion definitivno nije hard SF, ali nije ni space opera, iako ima neka njezina obilježja. Zapravo, to je neki štajaznam, futurološki mit. Slično kao Dune, ili Requiem za Homo Sapiensa.

Za SF zapravo nije presudno predviđa li dobro budućnost. Da jest, bilo čije priče starije od 5 - 10 godina ne bi više uopće rezonirale s modernim publikama, a to itekako čine (Niven, LeGuin, Aldis, Dick ... ).
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2013., 19:03   #94
Hyperion i Pad Hyperiona pročitao sam u 15-ak dana. Obje su mi zakon, ali mi je ipak bolja druga knjiga.

Shrike mi je jedan od najboljih likova ikad (općenito u knjigama, ne samo u Hyperion serijalu). Sjećam se da mi je svaki chapter bio zanimljiv kad bi se on pojavio. A tek kako je opisan, ono da ti srce stane.


Endymion i Uspon Endymiona nisam pročitao. Čuo sam da su ok ali lošije, i da je dosta stvari izmjenjeno. Kad da se događaji iz prve dvije knjige nisu dogodili. Meni je Pad Hyperiona super završio i nisam vidio potrebu za nastavcima. Neka me ispravi netko ako griješim. Cijeli serijal mi je na polici i definitivno ću pročitati ostale dvije knjige. Samo ne znam kad.

Btw pročitao sam da bi film trebao izaći 2014.
__________________
"When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies but the pack survives."
Eddard Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 11:54   #95
Quote:
Eddard Stark kaže: Pogledaj post
Endymion i Uspon Endymiona nisam pročitao. Čuo sam da su ok ali lošije, i da je dosta stvari izmjenjeno. Kao da se događaji iz prve dvije knjige nisu dogodili. Meni je Pad Hyperiona super završio i nisam vidio potrebu za nastavcima. Neka me ispravi netko ako griješim. Cijeli serijal mi je na polici i definitivno ću pročitati ostale dvije knjige. Samo ne znam kad.

Btw pročitao sam da bi film trebao izaći 2014.
Radnja se nastavlja, nije baš da se ništa iz knjiga nije dogodilo, samo je radnja oko 300 godina kasnije, pa je malo manje vezano uz ono što se onda dogodilo. Odbijam spoilati nastavke, možda su malo slabije kvalitete uspoređujući ih sa prve dvije, no još uvijek su puno bolje od nekih drugih "kvalitetnih" naslova iz švrakopisa "renimiranih" pisaca.
__________________
"On, c'mon, can't I please stake him one more time?" (Kyrian - Sieze the Night)
Lilith Sihaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2013., 11:31   #96
Quote:
Lilith Sihaya kaže: Pogledaj post
Radnja se nastavlja, nije baš da se ništa iz knjiga nije dogodilo, samo je radnja oko 300 godina kasnije, pa je malo manje vezano uz ono što se onda dogodilo. Odbijam spoilati nastavke, možda su malo slabije kvalitete uspoređujući ih sa prve dvije, no još uvijek su puno bolje od nekih drugih "kvalitetnih" naslova iz švrakopisa "renimiranih" pisaca.
Upravo tako.
__________________
Puno čitam, malo pišem
RIMOR is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2013., 13:17   #97
Quote:
Lilith Sihaya kaže: Pogledaj post
Radnja se nastavlja, nije baš da se ništa iz knjiga nije dogodilo, samo je radnja oko 300 godina kasnije, pa je malo manje vezano uz ono što se onda dogodilo. Odbijam spoilati nastavke, možda su malo slabije kvalitete uspoređujući ih sa prve dvije, no još uvijek su puno bolje od nekih drugih "kvalitetnih" naslova iz švrakopisa "renimiranih" pisaca.
Super! Vjerujem da sigurno ne može biti loše jer su prve dvije odlične.
Još sam čuo da ima dosta chaptera, gdje 20 stranica opisuje nepotrebne stvari, kao da je knjiga morala biti deblja. Sjećam se da mi je frend spomenuo neki čvor i splav, ali ne sjećam se baš točno.
__________________
"When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies but the pack survives."
Eddard Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2013., 14:21   #98
Quote:
Eddard Stark kaže: Pogledaj post
Super! Vjerujem da sigurno ne može biti loše jer su prve dvije odlične.
Još sam čuo da ima dosta chaptera, gdje 20 stranica opisuje nepotrebne stvari, kao da je knjiga morala biti deblja. Sjećam se da mi je frend spomenuo neki čvor i splav, ali ne sjećam se baš točno.
Čuj u svim knjigama ima nečega što bi netko izbacio jer mu se nije svidjelo. Meni su jako drage i čitala sam ih nekoliko puta otkako sam ih po prvi put još u osnovnoj pronašla na polici u knjižnici. Pokušaj pa vidi u koju skupinu ti spadaš.
__________________
"On, c'mon, can't I please stake him one more time?" (Kyrian - Sieze the Night)
Lilith Sihaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2013., 21:48   #99
Budem
Samo sad imam u planu pročitati druge knjige. Mislim da bi po ljeti mogao krenuti s Endymion-om...
__________________
"When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies but the pack survives."
Eddard Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 13:02   #100
Quote:
Lilith Sihaya kaže: Pogledaj post
Radnja se nastavlja, nije baš da se ništa iz knjiga nije dogodilo, samo je radnja oko 300 godina kasnije, pa je malo manje vezano uz ono što se onda dogodilo. Odbijam spoilati nastavke, možda su malo slabije kvalitete uspoređujući ih sa prve dvije, no još uvijek su puno bolje od nekih drugih "kvalitetnih" naslova iz švrakopisa "renimiranih" pisaca.
I ja se slažem... Gotovo svi likovi su novi, možda se to ne sviđa nekim fanovima prve dvije knjige, ali meni nije smetalo.
Scythe is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:18.