Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2017., 13:00   #21
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Po ovoj tvojoj definiciji imali bi jako puno filozofa, odnosno svaki profesor filozofije bio bi ujedno i filozof.
Filozof je svatko tko kaže da to jest ili to za njega kaže netko drugi. Filozofa tako ima više nego Konzumovih dućana. E sad, je li filozof dobar ili nije, je li originalan ili nije, zna li tko za njega ili ne zna, druga je stvar.
medonaodmoru is offline  
Old 17.03.2017., 13:18   #22
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Filozof je svatko tko kaže da to jest ili to za njega kaže netko drugi.
Onda bi to bila samo prazna riječ koja ne označava nikakav pojam. Filozof je onaj tko se bavi filozofijom, a filozofija je spoznaja metafizičkih principa cjeline stvarnosti.
Jednostavko is offline  
Old 17.03.2017., 19:30   #23
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Nego, primjećujem da kršćanstvo jako iritira Mr. Hayda u Sigmundu .
Ne iritira mene kršćanstvo, niti Krist, nego me iritiraju njegovi samoproglašeni namjesnici na zemlji.

Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Dakle ako ne čitate i nećete čitati Cipru kažite nam što ste čitali i što preporučujete od hrvatskih filozofa.
Život je prekratak da bih čitao hrvatske filozofe. Život je prekratak i da bih čitao išta više od nekolicine odabranih (nehrvatskih) filozofa.

Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Osim toga dužni ste mi(nama) odgovor na moj post br 710 na temi emocije i racionalnost.
Eto, odgovorih maloprije i na to!
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 17.03.2017., 19:36   #24
Sta fali Veljacicu?
La Baba yaga is offline  
Old 17.03.2017., 19:49   #25
Quote:
La Baba yaga kaže: Pogledaj post
Sta fali Veljacicu?
Veljačiću ne fali ništa, osim što bih njega okarakterizirao kao publicista ili popularizatora, a ne kao filozofa. Čitao sam Veljačićev "Budizam" i "Razmeđa azijskih filozofija".
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 17.03.2017., 20:20   #26
Da .... bit ce da si u pravu.
La Baba yaga is offline  
Old 17.03.2017., 22:45   #27
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Onda bi to bila samo prazna riječ koja ne označava nikakav pojam. Filozof je onaj tko se bavi filozofijom, a filozofija je spoznaja metafizičkih principa cjeline stvarnosti.
Filozofijom se bavi svaki čovjek koji promišlja svijet. Svi takvi ljudi su filozofi. Neki pišu, neki govore a neki samo promišljaju i šute.
medonaodmoru is offline  
Old 17.03.2017., 22:58   #28
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Filozofijom se bavi svaki čovjek koji promišlja svijet. Svi takvi ljudi su filozofi. Neki pišu, neki govore a neki samo promišljaju i šute.
Konačno da se u nečemu slažem s tobom.
Jednostavko is offline  
Old 19.03.2017., 00:46   #29
Što je to istina i može li se ona izreći sa 150 sms znakova?

Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
1)
4) Marijan Cipra, Metamorfoze metafizike
Moram pohvaliti kolegu koji nije nitko drugi.
On je jedini bio konkretan i ponudio prijedlog izvrsne hrvatske filozofske knjige.
Dakle svi ostali su bili tipični filozofi tj niš koristi
==

Konkretan ,inteligentan ,duhovit i skroman kakav jesam potpuno nefilozofski sam se konkretno potrudio i meni s lijeva je knjiga Metamorfoze metafizike.

Moram pohvaliti kolegu koji nije nitko drugi za izvrsnu preporuku.

Riječi nedostaju da se opiše stil, dubina, širina i visina i težina i ljepota i multidimenzionalnost ovog djela .
Svaka je stranica tako napregnuta značenjima, informacijama, inspiracijom,erudicijom da čovjek ne može a da se ne divi.
Očito nitko ne može ovoj doktorskoj dizertaciji spočitnuti da je ''prepisana'' ili trivijalna'' (he he )

Kada bi knjiga Metamorfoze metafizike bila norma i etalon za doktorsku dizertaciju u Hrvatskoj bi bilo sto puta manje doktora nauka.

Već čujem onog 150 znakova sms podrugljivca F.Chiefa koji dobacuje:
A kako ti to opisuješ knjigu koji nisi ni pročitao?

Na to odgovaram:

U nas kažu da čovjek ne mora popiti cijelu bačvu vina da bi znao kakovo je vino. Dovoljno je okusiti jednu čašu
===

Izdvajam neke potsticajne misli

npr o najtežem i najdubljem problemu filozofije tj. o istini i laži ..

Stoga će Platon na kraju svog misaonog puta,poput oporuke i zavjeta ,sažeti bit filozofske zadaće u jedan jedini izrijek

Nužno je naime upoznati u isti mah i laž i istinu bivstvene cjeline-ananke gar manthainen kai to pseudos hama kai alethes tes holes ousias-i to uz veliki trud i tijekom dugog vremena (ep vii 344b)

============

str 37

... Ono što najprije možemo mišljenjem ustanoviti u odnosu istine i laži jest NEMOGUĆNOST mišljenja da na bilo koji način i u bilo kojem svom momentu izađe iz ovog odnosa i postavi se van njega.

..mišljenje mora priznati da nikako ne može zaobići odnos istine i laži nego mora prihvatiti da istina i laž na neki način jesu ...

Bivstvuje bitak ali bivstvuje i privid ...

I tu nastaje NAJTEŽE PITANJE

Kako je moguće subivstvovanje bitka i privida, istine i laži ,te kako je moguće pomišljati njihov uzajamni odnos?
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš

Zadnje uređivanje parsifal : 19.03.2017. at 01:18.
parsifal is offline  
Old 20.03.2017., 03:06   #30
Za rpetinu vilozofa slabo je discipine u dialogu. Jel tema o Juri Zovku ili rvackim filozofima generalno pa da promjenim naslov?

Pustite se onda krscanstva i ostalog.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Old 20.03.2017., 03:15   #31
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Znam, samo sam odgovorila na pitanje po čemu se profesor filozofije (profesor biologije) razlikuje od filozofa, biologa ......

Po tome sveučilišni profesori bi istovoremeno bili i filozofi.
Ne razlikuju se bas sustinski.

Prije svega postoji razlika izmedju skolskog i sveucilisnog profesora. Titula skolskog profesora (nakon zavrsenog faksa) oznacava da je osoba odslusala odredjene pedagoske module i da svoju struku moze predavati u skoli. Osoba koja je zavrsila strucni smjer ponekad moze naknadno odslusati pedagoske module pa takodjer biti zaposlena u skoli. Svi su oni biolozi.

Svecuilisni profesor je znanstveno-obrazovno zvanje koje ide slijedom: znanstveni novak->astistent (tu negdje putem se obicno odradi doktorat) ->docent -> izvanredni profesor -> redovni profesor (plus eventualno emeritus). Iako se ta vertikala donekle razlikuje od cisto znanstvene u institutima kriteriji za napredovanja su paradoksalno i dalje cisto znanstveni i pedagoski se rad tu slabo do nikako vrednuje.

Sva znanstvena zvanja (od docenta na dalje, tj od doktorata na dalje) podrazumjevaju znanstveni rad i u uvjetima imaju odredjeni broj objavljenih radova it. Doduse sto je znanstveni rad u podrucjima poput filozofije moglo bi bit pitanje za raspravu, a stanje hrvatske akademske filozofije jos i vise... hint: prethodni nam ministar (a i ovaj se nije bas proslavio, ali ne znam kakav je u profesionalnom radu inace).

Ja bih rekao da je svatko sa zavrsenim faksom biologije biolog, bez obzira radi li se o strucnom ili nastavnickom zvanju.

Svatko pak sa titulom sveucilisnog profesora je nuzno aktivni znanstvenik u tom podrucju.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!

Zadnje uređivanje Beljki : 16.08.2017. at 08:02.
Beljki is offline  
Old 08.05.2017., 19:54   #32
Wink profesor ili filozof ?

Marijan Cipra, filozof koji nikada nije postao profesor filozofije
zbog profesora filozofije koji nikada nisu postali filozofi, ...

https://www.forum.hr/showthread.php?t=334911
__________________
Scotty, beam them down !
Barbabianca is offline  
Old 14.08.2017., 23:02   #33
4) Neven Sesardić
Chevalier is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:35.