Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.07.2007., 00:46   #61
Isus je zivio s roditeljima i pomagao ocu u obiteljskom biznisu. Ponasao se kako bi se trebalo ponasati svako dijete, ljubio je roditelje i bio im na pomoc.
__________________
Ima ih koji su unutra, a vani su, i onih koji su vani, a unutra su.
el - Fatih is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 00:48   #62
Quote:
TomislavXP kaže: Pogledaj post
mislim da je on- ona, ali nisam siguran
...Hvala ti, Livado...
__________________
Ne vidi glupan isto drvo kao i mudrac!
DeviantLilith is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 00:50   #63
Quote:
TomislavXP kaže: Pogledaj post
Svemogući Bog je ljubav, pravda i savršena dobrota

ako ne vjeruješ u Boga Jehovu, onda dobro preispitaj svoje JA, tj. da li se ti uopće možeš nazvati čovjekom- djetetom Božjim?


edit: decki s ruba ce me uskopit
...A ti...ti buš me čul dok se vidimo!
__________________
Ne vidi glupan isto drvo kao i mudrac!
DeviantLilith is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 00:59   #64
mi se znamo?
__________________
Ja se NE uvaljujem ljudima u lice. Pa si vi mislite...
TomislavXP is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 01:24   #65
Jednostavan odgovor :

Biblija ja pisana u metafori ali jako točnoj metafori.
Vidiš npr stvaranje svijeta ... Bog>maglice(stvori svjetlo i odjeli od tame)>planeti(samo voda i zemlja)>stvorovi(pazi čovjek na kraju ...).

a naravno da likovi nisu stvarni npr. Job sa 1000 djece
koliko je taj imao žena?
__________________
If I claim to be a wise man,
It surely means that I don´t know
Bik koji sjedi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 08:18   #66
Quote:
el - Fatih kaže: Pogledaj post
Isus je zivio s roditeljima i pomagao ocu u obiteljskom biznisu. Ponasao se kako bi se trebalo ponasati svako dijete, ljubio je roditelje i bio im na pomoc.
Uh, čista idila a onda je nestao na 20 godina i vratio se da bi neposredno prije kraja zanijekao majku
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 09:48   #67
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Uh, čista idila a onda je nestao na 20 godina i vratio se da bi neposredno prije kraja zanijekao majku
Postovana,
i tih 20 godina je proveo uz majku i oca (do njegove smrti).
Zar stvarno mislis da bi Isus, koji je postao covjekom da bi spasio svakog pojedinog covjeka, zanijekao sovju majku?
Nije zanijekao ni farizeje i pismoznance koji su ga predali Pilatu, nije zanijekao ni pilata i vojnike koji su ga mucili do smrti na krizu, nije zanijekao ni tebe, ni mene. Nas, koje je po pravdi, trebao zanijekati, nije; a da zanijece svoju majku? Ne bih rekao;

p.s. drago mi je da pokusavas, samo tako
p.p.s.
__________________
Ima ih koji su unutra, a vani su, i onih koji su vani, a unutra su.
el - Fatih is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 11:02   #68
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Ok uglavnom "boziju rijec" shvacate kako kome pase. Jasno.
svatko shvaća Božju riječ kako mu paše, što misliš zašto ima toliko kršćanskih crkava? ja sam katoliko jednostavno zato što sam duboko uvjeren da je njihovo shvaćanje ispravno. bi li ti bio draži da bibliju smatram doslovnom?
eventualan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 11:15   #69
Quote:
el - Fatih kaže: Pogledaj post
Postovana,
i tih 20 godina je proveo uz majku i oca (do njegove smrti).
Zar stvarno mislis da bi Isus, koji je postao covjekom da bi spasio svakog pojedinog covjeka, zanijekao sovju majku?
Nije zanijekao ni farizeje i pismoznance koji su ga predali Pilatu, nije zanijekao ni pilata i vojnike koji su ga mucili do smrti na krizu, nije zanijekao ni tebe, ni mene. Nas, koje je po pravdi, trebao zanijekati, nije; a da zanijece svoju majku? Ne bih rekao;

p.s. drago mi je da pokusavas, samo tako
p.p.s.

Možda a li o toj idili niti jedna rečenica. Mogli su napisati nešto slično kao što je ovo; Nakon što se prvi puta obrijao, i omuževio ostao je živjeti kod svojih, nije gledao ženske niti pipao ostao je stari dečko čitaj;djevac, vrtio se po hramu i sve je to trajalo tik do samog njegovog kraja.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 12:01   #70
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Možda a li o toj idili niti jedna rečenica. Mogli su napisati nešto slično kao što je ovo; Nakon što se prvi puta obrijao, i omuževio ostao je živjeti kod svojih, nije gledao ženske niti pipao ostao je stari dečko čitaj;djevac, vrtio se po hramu i sve je to trajalo tik do samog njegovog kraja.
ma s tim mladim bogovima nikad ne znaš ,ja mislim da se oni druže negdje gore (na nekom faksu ili sl.) iznad zemljice jer i horus tako naprasno nestade s 12 godina i pojavi se s oko 30 onako stasit i baš cool da podigne već ohlađene opet u život.

kog interesira više o tim malim vragolanima i njihovim mamama nek zaviri u masseyev "historical jesus" tamo negdje od 18 str.

http://www.ftp.conspiration.cc/chris...hariaS_massey/
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 12:54   #71
Quote:
eventualan kaže: Pogledaj post
svatko shvaća Božju riječ kako mu paše, što misliš zašto ima toliko kršćanskih crkava? ja sam katoliko jednostavno zato što sam duboko uvjeren da je njihovo shvaćanje ispravno. bi li ti bio draži da bibliju smatram doslovnom?
Tudje shvacanje biblije mi ne predstavlja nikakav kriterij u zivotu.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 13:52   #72
ursamajor- uzburkavaš idilične religijske vode...

nema smisla, tko vjeruje - vjeruje

tanka je granica između psihopata i vjerskih fanatika- reče Dr. House

a ja kažem: zašto bi mi nekoga ograničavali?
__________________
Ja se NE uvaljujem ljudima u lice. Pa si vi mislite...
TomislavXP is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 14:41   #73
Question

Quote:
TomislavXP kaže: Pogledaj post
mi se znamo?
...nadam se da ne...ne...hvala bogu...
__________________
Ne vidi glupan isto drvo kao i mudrac!
DeviantLilith is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 17:35   #74
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Možda a li o toj idili niti jedna rečenica. Mogli su napisati nešto slično kao što je ovo; Nakon što se prvi puta obrijao, i omuževio ostao je živjeti kod svojih, nije gledao ženske niti pipao ostao je stari dečko čitaj;djevac, vrtio se po hramu i sve je to trajalo tik do samog njegovog kraja.
Mogli su, ali nisu.
Mozda su se nadali da ce ljudima biti jasno, a mozda su i htjeli da postovana Nemrutha naidje na forum s tim pitanjem pa da joj moja malenkost pomogne oko odgovora, i tako malo po malo... , pa jos malo po malo... , pa jos malo pšo malo...
__________________
Ima ih koji su unutra, a vani su, i onih koji su vani, a unutra su.
el - Fatih is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2007., 18:43   #75
Quote:
r0nin kaže: Pogledaj post
Tudje shvacanje biblije mi ne predstavlja nikakav kriterij u zivotu.
dobro.
...
eventualan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 04:03   #76
Da, zgodna demagogija baratanjem s frazama kao :

Bog stvori čovjeka na sliku svoju.

Što ona to konkretno znači? Da je čovjek toliko nalik Bogu pa ima njegova obilježja? Koja? Tjelesna? Misaona? Stvaralačka? Zmiksana?

1. Ako tjelesna, onda je i sam Bog tjelesno biće, što znači i ograničeno a ne Svemoguće, Sveznajuće.
2. Ako duhovna, onda je i sam čovjek gotovo Bog. Praksa dokazuje da je čovjek samo biološki bogec. Još prije 100 godina je bar 70% svijeta bilo izrazito neuko, s niskom stopom pismenosti i općeg znanja, a na kakvoj je tek nerazumnoj razini bio prije tisuću godina, dvije, deset? A tek prije preko milijun godina dok je bio poput životinje usmjeren samo na elementarnu borbu za posjedovanje skrovišta, hrane i parenje? I da je u to doba postanka bio slika božja?
3. Ako zmiksana, onda bi i Bog bio zbrkan.
4. ... itd.

Malo previše kontradiktornosti ima u tim starozavjetnim lamentiranjima.

Vjerovati u nešto ljudima nadnaravo što je uzrokovalo nastanak svega svijeta nije nikakvo zlo, jer ima i logičke i znanastvene osnove, međutim dodjeljivati nečemu takvom ljudske odlike, odnodno pripisivati ljudima odlike nečega takvoga nadnaravnoga je više nego lakomo od ljudskog roda, a čime sebi ljudski rod daje ustvari samo izgovor za gospodarenje nad svim drugim životom na Zemlji, nad životom i smrti svih drugih živućih vrsta. Izrazito bahata sebičnost i neobzirnost prema svijetu koji nas okružuje.

S takvim temeljima nije ni čudno u kakav se duhovno nakaradni svijet pretvorilo čovječanstvo, i tko svijetom gospodari a tko služi (robuje).
Međutim, svaki zakon (bio on i religijski) a koji nije poligon za stvaranje i održavanje diktature je bolji od nezakonja. Jer uređeno društvo ima prostora za iznalaziti s vremenom sve bolja i bolja zakonska rješenja za pojedinca.
Zbog toga nisam protiv religija ni religioznih ljudi, nego protiv izrabljivača ljudi bilo kojim bojama se kitili.
 
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 14:11   #77
Covjek ima dusu koja je besmrtna
__________________
Ima ih koji su unutra, a vani su, i onih koji su vani, a unutra su.
el - Fatih is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 17:53   #78
Quote:
el - Fatih kaže: Pogledaj post
Covjek ima dusu koja je besmrtna
Nemoj me krivo shvatiti, ali frazeološke izjave poput ove tvoje sam davno nadišao.
Demagogija upakirana u mirisavo ruho.

1. Što je to uopće duša?

Po meni je to samo metafora za složenac stanja živog bića koja se zamjećuju, a uvjetovanih njegovim djelovanjem za njegova života, a koja stanja su puki odraz pogonskog stanja biologije i elektrokemije tog istog živog bića. Jer kad prestane život, gasi se biologija (prestaje krvotok, odumiru stanice raspadajući se na kojekakve kemikalije i toksine, među kojima mozak (alfa i omega živog bića) nepovratno umire prvi u roku od par minuta, te nestaje cjelokupne elektrokemije u biću i njenih proizvoda koja smo zapažali kao duhovnost bića.
Proizlazi da bez biologije (prožete elektrokemijom) živoga bića koja proizvodi sva ta stanja, kad npr. čovjek umre više nema "biološkog stroja" koji bi producirao duhovnu prisutnost umrloga kakva postoji za njegova života, odnosno da umrloga na svim područjima postojanja nestaje izuzev u memoriji (sjećanjima) okoline u kojoj je živio i djelovao.

2. Kako rječnici opisuju dušu?
- ukupnost čovjekovih osjećaja, svijesti i karakternih osobina.
I iz ovoga je očito da bezživotno tijelo nije u stanju producirati narečeno. Umrli ne nastavlja postojati, nego ostaje iza njega samo uspomena u svijesti drugih dok ga i oni, zbog nastavljanja vlastitih života i kolotečina, ne smetnu s uma (iz svijesti) i/ili zaborave.

3. Što je to uopće bezsmrtnost?
Rječnici kazuju za smrt - konačan prestanak životnih funkcija organizma i takvo stanje organizma,
odn. prestanak života.
Na bezsmrtnost više nema nimalo smisla gubiti energiju objašnjavajući njenu neodređenost, samo pojmovnost i u biti bezsmislenost. Jer svijet kojega mi poznajemo je i mjerljiv i konačan, a stalno promjenljiv, nepostojan.

Ne vidim čemu težiti ikakvoj bezsmrtnosti, čemu navoditi ljude na glad za nestvarnim i nemogućim.
Jasno je da se u pozadini svega naslućuje iskorištavanje zalutalih od stvarnosti.
Međutim, kako je većina svijeta u službi izrabljivačke manjine, nije zgorega imati poligon za ispucavanje trauma i depresija. Ali, jedno je služiti drugima kao terapeut, a sasvim nešto drugo poticati u svjetini težnje za nedokučivim i neosnovanim stvarima, a da bi ih se na temelju njih pretvaralo u stado za iskorištavanje.

So sorry, nemam namjeru više gubiti vrijeme na frazeologije i demagogije.
Život treba živjeti dok postojimo na ovome svijetu, a ne ga uludo tratiti na lamentiranja o stvarima i pojavama koje su samo pojmovi iz ljudske mašte i ništa drugo.

Lijep pozdrav!
 
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 19:32   #79
DUJE i ja se slažem da je besmrtnost duše glupost jer kad umreš onda umreš i to je to,nema tu previše filozofije.
Ali ne slažem se da život poslje ovoga ne postoji,ja vjerujem da postoji.
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2007., 20:54   #80
postovani Duje,
ja uvazavam da imas svoje misljenje, misljenje koje je po meni krivo i svodi covjeka na materiju, na 80% vode i jos cega.
Sto daje onda vrijednost ljudskom zivotu?
Covjek umre... i kraj? koja je razlika ako ubijem covjeka ili zivotinju?
Nema je, osim sto je covjek pripadnik iste vrste. U stvari bilo bi dobro po darwinu ubiti maloumne, invalide... sve koji su na teret.
U americi su vodjeni tom logikom u 30 - tim godinama kastrirali sve maloumne osobe. A tako je i hitleronjara poceo pa je zavrsio, znas gdje.

A ako ces o demagogiji, mislim da ju ti koristis. Spomenes nesto, ali ne zelis razviti i pojmiti koja je posljedica i kamo to vodi.
__________________
Ima ih koji su unutra, a vani su, i onih koji su vani, a unutra su.
el - Fatih is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:47.