Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.07.2007., 09:46   #41
x

Hvala, Kokobill,
sad vidim da sineka (4 god.) mogu krstiti bez muža. Ali neznam kako to izvesti.
Pogledajte moju situaciju: krštena sam, aktivni sam gorljivi vjernik i vjera mi je najvažnija stvar u životu. Udana sam uredno u Općini, dijete začeto u braku, muž kršten kao dijete ali zamrzio na crkvu, I JA TU NIŠTA NE MOGU!!!
Što ja više pritišćem da se odemo vjenčati u crkvi, to on više odbija (prvo je rekao da budemo, kaže to još uvijek, ali...). Kad zašutim, on zaboravi. Kad spomenem, pobjesni (ne na mene, nego na crkvu). Nema šta nisam probala, čak mi je svećenik rekao da nemoramo ići na predavanja, nikud, samo neka on samnom i s Malim dodje k njemu, svećeniku, kad nikog nema, i on će nas i oženit i krstit dijete u pola sata (svećenik je jako visoko rangiran), i kad je muž to čuo, tako je pobjesnio da je godinu dana orilo.
I SAD JA NESMIJEM IĆ NI NA ISPOVIJED, NI DOBIT ODRJEŠENJE, NI PRIČEST!!! Ko zadnje govno posramljeno se skrivam kad svi idu u red za pričest jer ja nesmijem, ko da sam izbačena iz vjerske zajednice, ko da nesmijem prić Bogu. Idem u udaljene crkve gdje me niko ne pozna jer me sram pred susjedima, lažem mužu da idem u shopping il u kafić a zbrišem u crkvu, meni je toga stvarno dosta!!!
DAL SAM JA KRIVA?
Dal sam ja svojom krivnjom praktički izbačena iz crkvenog života?
Nemate pojma koliko patim, kako muž radi kod kuće dižem se u 3 ujutro da mogu sama u kuhinji molit do 4 ili 5, da on ne vidi. Jer ja ne mogu i ne želim živjeti bez molitve, a on ju ne trpi. GDJE JE TU MOJA KRIVICA DA SAM TAKO KAŽNJENA?
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 10:07   #42
Quote:
Noemi kaže: Pogledaj post
kokobill, hvala na doprinosu o krstenju, ajmo se sad malo pomaknuti prema drugim sakramentima

vidim da nas je prasko napustio
Moze,idemo na sljedeci sakrament:

POTVRDA

Zajedno s krštenjem i euharistijom sakrament Potvrde tvori cjelinu "sakramenata kršćanske inicijacije", jedinstvo koje treba čuvati. Vjernicima treba zato tumačiti kako je primanje ovog sakramenta nužno za utvrđenje krsne milosti. "Po sakramentu Potvrde krštenici se još savršenije vežu uz Crkvu, obdaruju se posebnom jakošću Duha Svetoga te su tako obvezniji kao pravi Kristovi svjedoci da riječju i djelom šire i brane vjeru".
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 10:55   #43
Quote:
Tazika kaže: Pogledaj post
Hvala, Kokobill,
sad vidim da sineka (4 god.) mogu krstiti bez muža. Ali neznam kako to izvesti.
Pogledajte moju situaciju: krštena sam, aktivni sam gorljivi vjernik i vjera mi je najvažnija stvar u životu. Udana sam uredno u Općini, dijete začeto u braku, muž kršten kao dijete ali zamrzio na crkvu, I JA TU NIŠTA NE MOGU!!!
Što ja više pritišćem da se odemo vjenčati u crkvi, to on više odbija (prvo je rekao da budemo, kaže to još uvijek, ali...). Kad zašutim, on zaboravi. Kad spomenem, pobjesni (ne na mene, nego na crkvu). Nema šta nisam probala, čak mi je svećenik rekao da nemoramo ići na predavanja, nikud, samo neka on samnom i s Malim dodje k njemu, svećeniku, kad nikog nema, i on će nas i oženit i krstit dijete u pola sata (svećenik je jako visoko rangiran), i kad je muž to čuo, tako je pobjesnio da je godinu dana orilo.
I SAD JA NESMIJEM IĆ NI NA ISPOVIJED, NI DOBIT ODRJEŠENJE, NI PRIČEST!!! Ko zadnje govno posramljeno se skrivam kad svi idu u red za pričest jer ja nesmijem, ko da sam izbačena iz vjerske zajednice, ko da nesmijem prić Bogu. Idem u udaljene crkve gdje me niko ne pozna jer me sram pred susjedima, lažem mužu da idem u shopping il u kafić a zbrišem u crkvu, meni je toga stvarno dosta!!!
DAL SAM JA KRIVA?
Dal sam ja svojom krivnjom praktički izbačena iz crkvenog života?
Nemate pojma koliko patim, kako muž radi kod kuće dižem se u 3 ujutro da mogu sama u kuhinji molit do 4 ili 5, da on ne vidi. Jer ja ne mogu i ne želim živjeti bez molitve, a on ju ne trpi. GDJE JE TU MOJA KRIVICA DA SAM TAKO KAŽNJENA?
ovo mi je strašno da ti muž brani primanje sakramenata.....

probaj mu objasniti koliko to tebi znači, pa nek učini to bar za tebe...
a braniti da ideš na misu i na sakramente.....?? ne mogu vjerovati da je do toga došlo... ako već on ne želi u crkvu, odakle mu pravo da to tebi brani????

strašno mi je to...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 11:33   #44
Quote:
Tazika kaže: Pogledaj post
Hvala, Kokobill,
sad vidim da sineka (4 god.) mogu krstiti bez muža. Ali neznam kako to izvesti.
Pogledajte moju situaciju: krštena sam, aktivni sam gorljivi vjernik i vjera mi je najvažnija stvar u životu. Udana sam uredno u Općini, dijete začeto u braku, muž kršten kao dijete ali zamrzio na crkvu, I JA TU NIŠTA NE MOGU!!!
Što ja više pritišćem da se odemo vjenčati u crkvi, to on više odbija (prvo je rekao da budemo, kaže to još uvijek, ali...). Kad zašutim, on zaboravi. Kad spomenem, pobjesni (ne na mene, nego na crkvu). Nema šta nisam probala, čak mi je svećenik rekao da nemoramo ići na predavanja, nikud, samo neka on samnom i s Malim dodje k njemu, svećeniku, kad nikog nema, i on će nas i oženit i krstit dijete u pola sata (svećenik je jako visoko rangiran), i kad je muž to čuo, tako je pobjesnio da je godinu dana orilo.
I SAD JA NESMIJEM IĆ NI NA ISPOVIJED, NI DOBIT ODRJEŠENJE, NI PRIČEST!!! Ko zadnje govno posramljeno se skrivam kad svi idu u red za pričest jer ja nesmijem, ko da sam izbačena iz vjerske zajednice, ko da nesmijem prić Bogu. Idem u udaljene crkve gdje me niko ne pozna jer me sram pred susjedima, lažem mužu da idem u shopping il u kafić a zbrišem u crkvu, meni je toga stvarno dosta!!!
DAL SAM JA KRIVA?
Dal sam ja svojom krivnjom praktički izbačena iz crkvenog života?
Nemate pojma koliko patim, kako muž radi kod kuće dižem se u 3 ujutro da mogu sama u kuhinji molit do 4 ili 5, da on ne vidi. Jer ja ne mogu i ne želim živjeti bez molitve, a on ju ne trpi. GDJE JE TU MOJA KRIVICA DA SAM TAKO KAŽNJENA?
Mislim da ti imaš malo dublji problem jer mi se čini vam brak po nekim pitanjima nije baš skladan. Suprug ti nebi smio uskraćivati prakticiranje tvoje vjere.
S druge strane, po nekim elementima koje si ti navela, npr. da ti je vjera najvažnija stvar u životu (a dijete koje imaš???) i da se dižeš u noći da bi 2 sata molila, nekako mi se čini da je možda i tvoj muž zamrzio crkvu jer ima osjećaj da mu je crkva preotela tebe. Tu bi svakako trebalo čuti i drugu stranu a forum nije mjesto za to.
mojkarma is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 11:56   #45
Tazika kaže: Pogledaj post

Ipak se obrati najblizem sveceniku i potrazi savjet za svoj nimalo zavidan polozaj.Uz molitvu i sklad u obitelji (koji ipak u mnogome zavisi od supruge)sve se moze prevazici.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 12:00   #46
kokobill, preskocio si neke sakramente
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 12:28   #47
Quote:
Noemi kaže: Pogledaj post
kokobill, preskocio si neke sakramente
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 12:35   #48
Quote:
Noemi kaže: Pogledaj post
kokobill, preskocio si neke sakramente


Sedam svetih sakramenata :

1. Krštenje (krst)
2. Potvrda (krizma)
3. Euharistija (misa, pričest)
4. Pomirenje (pokora, ispovijed)
5. Bolesničko pomazanje
6. Sveti red
7. Ženidba

Jel sad OK!
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 12:49   #49
mislila sam da ces pisati redom sve ok
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 12:57   #50
Quote:
Noemi kaže: Pogledaj post
mislila sam da ces pisati redom sve ok
Zar nisam poceo po redu....
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 13:02   #51
POTVRDA (KRIZMA)

Zajedno s krštenjem i euharistijom sakrament Potvrde tvori cjelinu "sakramenata kršćanske inicijacije", jedinstvo koje treba čuvati. Vjernicima treba zato tumačiti kako je primanje ovog sakramenta nužno za utvrđenje krsne milosti. "Po sakramentu Potvrde krštenici se još savršenije vežu uz Crkvu, obdaruju se posebnom jakošću Duha Svetoga te su tako obvezniji kao pravi Kristovi svjedoci da riječju i djelom šire i brane vjeru". (KKC1285)

Znakovi i obred Potvrde

U obredu ovog sakramenta valja razmotriti znak pomazanja i ono što pomazanje označuje i utiskuje, tj. duhovni pečat. Prema biblijskom i starodrevnom simbolizmu, pomazanje obiluje brojnim značenjima: ulje je znak obilja i radosti, ono čisti (mazanje prije i poslije kupanja) i čini gipkim (mazanje atleta i boraca); znak je ozdravljenja jer liječi udarce i rane, i ono čini da pomazanik zrači ljepotom, zdravljem i snagom. Sva ta značenja pomazanja otkrivamo u sakramentalnom životu. Pomazanje katekumenskim uljem prije krsta označuje čišćenje i jačanje; pomazanje uljem bolesnih ozdravljenje i okrepu; pomazanje svetom krizmom poslije krsta, u potvrdi i u ređenju, znak je posvećenja. Po potvrdi kršćani, tj. pomazanici imaju potpunijeg udjela u poslanju Isusa Krista i u punini Duha Svetoga, kojim je Isus ispunjen, kako bi svim svojim životom širili "Kristov miomiris". ( KKC 1293 - 1294)

Tko može biti potvrđen?

Svaka krštena osoba, koja još nije potvrđena, može i treba primiti sakrament Potvrde. Budući da krštenje, potvrda i euharistija tvore nešto jedinstveno, "vjernici su obavezni primiti sakrament potvrde pravo-dobno". Sakrament krštenja bez potvrde i euharistije je doduše valjan i djelotvoran, ali kršćanska inicijacija ostaje nedovršena.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 14:07   #52
Quote:
Noemi kaže: Pogledaj post
Zanima me , kada po vasem misljenju ima sveceik pravo uskratiti sakrament vjerniku.

Da li ima pravo uskratiti pricest vjerniku koji nije dobio oprost na ispovijedi, ako doticni vjernik dodje po hostiju? Ili treba pustiti svakog njegovoj savjesti?

Da li svecenici imaju pravo da na svoju ruku odlucuju o tome koga pricestiti/odrijesiti/dati bolesnicko pomazanje ili je njihova prosudba nevazna i moraju se pridrzavati pravila koja propisuje crkva?


I na kraju, da li je krsenje dress codea crkve dovoljan razlog za uskracivanje pricesti?
Nije li tim cinom svecenik stavio krsenje dress codea na nivo smrtnog grijeha?

Da vas cujem.

1. Ima, ako zna. A, u 90% slučajeva, ne može znati. Uzmimo za primjer bilo koju zagrebačku župu, s masom župljana. I uzmimo u obzir činjenicu da svećenik ne vidi župljana tijekom ispovijedi. Kako onda može znati koji su moji grijesi kad stanem pred njega? Ne može znati. I tako se, na kraju, vjernici pričešćuju po savjesti.

2. Diskutabilno. Opet, radi se o tome da svećenici ne znaju onoga kojima daju određeni sakrament. Njihova prosudba nije nevažna, ali ne može se odluka o davanju sakramenta bazirati samo na tome.

3. Nije dovoljan. Kakvo kršenje dress codea? Koji je to točno grijeh, još do sada nije nitko objasnio, ni na ovom, a ni na onom prošlom topicu. Je li nedolično? Je. Ali nije grijeh. Nedavno sam bila na misi u jednom malom mjestu gdje je dosta ljudi bilo "nedolično" obućeno. Japanke, majce na bretelice. Svećenik je samo, i to sa smješkom, napomenuo nešto u stilu, vidim da na plus 40 zaboravljate na pristojnost. Je, većini je bilo neugodno, ali činjenica je da su oni time prekršili pravila pristojnog ponašanja, ali ne i sagriješili na način da bi im bio uskraćen sakrament. Zna se jako dobro kada se ne pričešćuje, ili da se tako izrazim, kada se uskraćuje sakramenent. I velika većina tu brka ono što je zadano zapovijedima, i na temelju čega se vrši ispit savjesti prije ispovijedi i što se, u krajnjoj liniji i ispovijeda, i ono što je propisano nekakvim normama pristojnog ponašanja, a koje, što sam od postavljanja topica na forum, pitala troje svećenika, ne ulazi u teški grijeh zbog kojeg bi ikome trebala biti uskraćena pričest.
__________________
Dovoljno ponizna da se čudim.
Dovoljno ohola da prkosim.
Sommeil is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 14:33   #53
Quote:
Sommeil kaže: Pogledaj post
......... Zna se jako dobro kada se ne pričešćuje, ili da se tako izrazim, kada se uskraćuje sakramenent. I velika većina tu brka ono što je zadano zapovijedima, i na temelju čega se vrši ispit savjesti prije ispovijedi i što se, u krajnjoj liniji i ispovijeda, i ono što je propisano nekakvim normama pristojnog ponašanja, a koje, što sam od postavljanja topica na forum, pitala troje svećenika, ne ulazi u teški grijeh zbog kojeg bi ikome trebala biti uskraćena pričest.
Nije problem zavarati svecenika,al valja doci kuci na pocinak i svesti racune danasnjg grijeha.Znaci moramo biti cisti pred samim sobom i trziti sakramente. i onda nema nikakve uskrate.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 14:50   #54
O kakvom varanju svećenika govorimo? Meni je osobno svejedno što taj i taj svećenik misli o meni, ne idem u crkvu zbog svećenika, pa ga samim time nemam ni potreba zavaravati.
Uostalom, ako govorimo o vjernicima koji se svoju vjeru i trude živjeti, onda oni ionako znaju da Bog zna sve, i prije njih samih, a kamoli prije svećenika.

I da...primjer je pokazao da uskraćivanje sakramenta ponekad ipak ne ovisi o tome koliko smo čisti sami pred sobom ( iako se ja s time ne bih složila, bitnije je koliko smo čisti sami pred Bogom ), već ponekad ovisi i o širini pamuka koji prekriva ramena
__________________
Dovoljno ponizna da se čudim.
Dovoljno ohola da prkosim.
Sommeil is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 14:59   #55
Mozda se nismo razumjeli,cistoca duse pojedinca u prvom redu ,jer mora prvo sam sa sobom rascistiti i postenim namjerama ici ka crkvi.A dragi svevisnji Bog zna nase nakane cim smo otvorili oci i spoznali novi dan.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 15:12   #56
Ok, ali i to je sklizak teren. S mojom definicijom čistoće duše se, primjerice, mnogi ne bi složili
__________________
Dovoljno ponizna da se čudim.
Dovoljno ohola da prkosim.
Sommeil is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 15:50   #57
Ma svi se moramo sloziti u svezi cistoce duse,samo su u pitanju finese.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:40.