Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2009., 19:40   #1
Thumbs up Kalifornijska gujavica

Bavi li se itko uzgojem kalifornijske gliste i proizvodnjom humusa???
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 20:34   #2
Mene je jedan period jako zanimalo, ali sam bila spriječena.

Šta te točno zanima ?

Dodat ću i da se ne radi o glisti nego gujavici.

BTW, izbjegavaj caps-lock u postovima, naslovima i sličnom. Novi si pa te neću gnjaviti kartonom.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 20:45   #3
ja sam nekada to radio (92-95)Odustao sam jer me život odnio na drugu stranu a i nisam tada baš imao uvijeta za proširenje.Sada je druga priča i po svemu sudeći od slijedeće godine ponovo startam.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 19:50   #4
Glista - gujavica, jeli uopće bitno. Moran priznat da san malo puta čuja gujavica, najčešće glista. Ali nema veze, uglavnom ja se zaljubi u to malo biće velikih mogućnosti. A šta me točno zanima? A šta me ne zanima, zanima me sve ali neman baš vrimena ćakulat na forumu. Ipak par riči. GUJAVICE san nabavija prije 4 miseca i sad namjeravan izvadit prvu količinu humusa. Neki kažu da je to prekratak rok za vađenje humusa. Juče smo izvadili za probu malu količinu i meni izgleda sasvim O.K. Evo možda teme za početak nekog dugog ćakulanja. Malo me brine velika vlažnost a neman vanjskog natkritog prostora za prozračivanje. Danas smo nešto improvizirali pa bomo vidli. A šta se množe, pa one "nisu normalne". Kako stignu preradit onoliko materijala uz onoliki "sex"?
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 20:25   #5
e nu

Ljudi moji ja san njega danas izvadija pa vi recite šta oćete. Humus naravno, a šta ste vi mislili. Puno je vlažan i moran reć da mi je bilo dosta teško. Lipo mi izgleda a kad ga prosijen biće još lipši. Još da čujen ocjenu stručnjaka pa IDEMO DALJE. Jeli ovo opa interes za ovu temu ili se meni to samo čini???
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 19:36   #6
Salel, puno sriće. Ako se sitiš koji put baci neki komentar, savjet. A ostale bi molija bez komenara. Mene ne zanima zašto je ona gujavica a ne glista. Ustvari ona je za mene glista i zbogom đaci. Pitaću Admina otkud nekom pravo da minja naziv moje teme. Danas san postavija novi turnus i moran reći da san zadovoljan koliko prostora su mi zauzele. Salal mislin da je o glistama bilo govora na podforumu VRT pa se možda skroz prebacin tamo.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 07:55   #7
Pravo promjene imena teme sam dobila kao moderator ovog podforuma i koristim ga kad procijenim da utječe na kvalitetu rasprave i može nekoga nešto naučiti. Mail na koji možeš dobiti admine je ovaj.

Ako nešto puno ljudi govori, ne znači da je ispravno. Glista je parazitski crijevni oblenjak, primitivnija od mnogokolutićavca gujavice na koju misliš. Zoološki taksonomski su nebo i zemlja.

Spominješ vlažni humus, prevlažan. Kako si riješio smještaj glista? Imaju li kakav otvor kroz koji bi se ocijedila tekućina van iz supstrata? Jel ti sanduk u vrtu ili negdje zaštićen i na kakvoj visini?
Na koncu, koliko ti je leglo tj. koliko sanduka si postavio?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 14:02   #8
Sorry, but..........Meni je bitno da one rade. Smještaj veliš. Pa mislin da san to dobro odradija. Napravija san im "boks" od betonskih blokova 15x2x0,80 m, iznutra obloženo stiroporom 3 cm debljine. Na dno san postavio žicu radi štetočina. Voda može slobodno prolaziti. Sve se inače nalazi u polju a zaštitu san napravija sam. Naime napravija san tendu 2,5 m visoku, 4 m široku a dužinu još nisan završio. Sve san prekrija zelenom prozračnom mrežom radi hlada i radi prozračnosti. Sad namjeravan nastaviti. Mislin napraviti limeni krov koliko radi zaštite toliko i da mi skuplja vodu jer neman vode u polju. Kod mene je ladno jedino kad puše bura pa nisan siguran ima li potrebe sve zatvarati nešto kao plastenik. Kad stavin gnoj (iman dobar stajski kravlji gnoj) stavin opet žicu radi zaštite pa onda slamu i karton. Tako san im cilo lito održava temperaturu, a pod tendom je bilo milina.Za misec dva mislin skinit mrežu opet radi sunca ovaj put radi suprotnog efekta. Za vrime onih "ekstremnih" hladnoća mislija san preko kartona dodati još jedan sloj slame ili nešto treće. Inače počeja san sa tri legla, barem tako tvrdi čovik koji mi ih je proda. Juče smo ih ponovo postavljali i sad zauzimaju 6 metera dužnih. Humus san odložija u jednu prostoriju i napravija promaju, nadan se da ću ga tako osušit. Danas je sv. Mihovil, zaštitnik mog grada a i naše drage policije. Zato svin policajcima koji ovo čitaju sretan praznik!!!
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 14:42   #9
Humus nikad nemoj skroz osušiti jer ubijaš njegov efekt. U njemu vrvi život ovisan o tekućini - mikrobiološka aktivnost opada s količinom raspoložive vode. Nek ti bude kao ona cvjetna zemlja, treset, koju kupiš u cvjećarni za lončanice. Jesi vidio da nikad nije suh?

Inače, za uređenje, mislim da si to dobro izveo. Betonski boks je super jer će spriječiti krtice da uđu. Navodno su sposobne preko noći uništiti kompletnu koloniju gujavica. Što se zimskih temperatura tiče, prema literaturi koja mi je u vrijeme kad sam ih htjela kupiti bila raspoloživa, ti u Dalmaciji (ako se ne varam) s tim sigurno nećeš imati problema. Tamo sam čitala da trpe i do -10, što je meni malo našpanano al ajd. Uvijek boksove možeš pokriti najlonskim plahtama koje će ih izolirati od hladnog zraka.

Šta im sve daješ za jelo?
Meni je bila fora to što kad ti ponestane celuloznih vlakana možeš posegnuti za kartonskim kutijama (bez boja).
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 14:43   #10
Na koncu, zaboravih pitati, jesi krenuo uzgajati za sebe ili za prodaju humusa?

Koliko ih ima u jednom okviru i koliko si ih platio, ako smijem pitati?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2009., 15:46   #11
Ma samo pitaj nema frke. Kod nas u Dalmaciji (pogodak) nema krtica ali san ima par napada miševa. Nevolin KRAJNJU MERU (objasniću kasnije) ali mora san intervenirati inače ko zna dokle bi to išlo. Ubija san 5 -6 komada. To su oni mali poljski miševi. Ima gušterica ali još malo pa će ih zima potirat.
Napisa san u zadnjem postu da san nabavija stajski kravlji gnoj i to im je glavnina hrane. Ali nabacin ja i voća, povrća, kartona, a ostatke hrane ne da izbjegavan ali mislin da iman dovoljno ostale hrane. Iz par dućana dobivan voće i povrće, isto tako i kartone. Njima ostaje toga masu i nema problema, svak će ti dati, samo moraš pitati.
Moj početak. Dođen pomoć rođaku na selo orizat masline kad tamo ogromna hrpa gnoja. Kaže neće ga davat za sitnu lovu. Ja mu predložik "kalifornikaciju" i tako je sve počelo.
Sad ovo zadnje nemogu ti baš precizno odgovorit, nisan ih uspija pribrojit, dodijalo mi na 27896. Šalin se, u literaturi piše da je jedno leglo 2x1m i nekih 15-ak cm debljine. Kaže još pametna knjiga da ih može biti od 100 do 120 tisuća po leglu, a ja san uzeja tri. Ako ih je bilo toliko u sva tri onda san ja Antonio Banderas (najcoolseljačina Hollivuda). Ali nema veze, sad ih, Bogu vala, ima poprilično. Cijena i nije bila tako mala, ja san ih plaća tisućaka po leglu ali kad ja buden u mogučnosti prodavat sigurno neće biti toliko.
I ono najbitnije. Bez obzira šta san se ja do ušiju zateleba u te male "zviri" ipak iden na komercijalizaciju. Pomalo ali mislin da iman šansu jer debelo oko mene to niko ne radi, koliko ja znan. Stari su još skloniji umjetnom gnojivu ali mladi se sve više okriću prirodnom i tu ja tražin svoju šansu. Ako ništa imaću bar za sebe. Iman omanji vrt a iden u sadnju maslina pa će mi tu trebati dosta materijala. A višak gujavica-glistavica možda iskoristin za prihranu peradi. Neće mi biti drago ali šta je tu je. Nadan se da do toga neće doći. Ćaća (pape po hrvatsku, otac) mi zna prigovorit - imaš ih miljardu a ti se bakćeš oko jedne ako negdi zapne. Meni je ža gledat da strada.
Ako kreneš u posa javi se dolazimo pomoći, ako nisi nakraj svita. Dobiješ i pola legla (tako je meni reka lik od kojeg san uzeja) gratis. Nastoj kupiti kod provjerenog i da ti je šta bliži radi transporta. Trpe one jadne svašta ali ako možeš da dožive šta manje stresova to bolje i za njih i za tebe.
KRAJNJA MERA!!! Priča jedan obiteljski frend da ima brata u Zemunu. Kaže dođe bratov sin kod mene i donese POLITIKU. Nađe tekst o nekoj komuni za ličenje narkomana koju vode pravoslavni svećenici. Ako netko nije kako treba onda ga tuku čime dovate, polugama, palicama, lopatama. I kaže svećenik da je to KRAJNJA MERA. O tome je pisalo i u našem tisku ali KRAJNJU MERU nisu spominjali.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 19:55   #12
Quote:
ajajas kaže: Pogledaj post
Sad ovo zadnje nemogu ti baš precizno odgovorit, nisan ih uspija pribrojit, dodijalo mi na 27896. Šalin se, u literaturi piše da je jedno leglo 2x1m i nekih 15-ak cm debljine. Kaže još pametna knjiga da ih može biti od 100 do 120 tisuća po leglu, a ja san uzeja tri. Ako ih je bilo toliko u sva tri onda san ja Antonio Banderas (najcoolseljačina Hollivuda).
Prvo, ne diraj Banderasa
Drugo, odokativna procjena često vara oko. Znam po svojim crvima koje uzgajam kao živu hranu (za tarantulu, ne za mene, naravno ). Kad ih gledaš, misliš 30-40 komada. Kad izbrojiš, od šuba pregaziš 100. Mogu misliti kako izgleda 300 000 kalifornijskih gujavica.

Quote:
ajajas kaže: Pogledaj post
Ali nema veze, sad ih, Bogu vala, ima poprilično. Cijena i nije bila tako mala, ja san ih plaća tisućaka po leglu ali kad ja buden u mogučnosti prodavat sigurno neće biti toliko.
Što je po tebi realna cijena po leglu od 100 000?

Quote:
ajajas kaže: Pogledaj post
I ono najbitnije. Bez obzira šta san se ja do ušiju zateleba u te male "zviri" ipak iden na komercijalizaciju. Pomalo ali mislin da iman šansu jer debelo oko mene to niko ne radi, koliko ja znan. Stari su još skloniji umjetnom gnojivu ali mladi se sve više okriću prirodnom i tu ja tražin svoju šansu. Ako ništa imaću bar za sebe. Iman omanji vrt a iden u sadnju maslina pa će mi tu trebati dosta materijala.
Iz tog gnojiva ti i štap raste kad ga u njega zabodeš. Gledala sam neke vrtove kod žena po gradu gdje živim i zbilja sam impresionirana.

Quote:
ajajas kaže: Pogledaj post
A višak gujavica-glistavica možda iskoristin za prihranu peradi. Neće mi biti drago ali šta je tu je. Nadan se da do toga neće doći. Ćaća (pape po hrvatsku, otac) mi zna prigovorit - imaš ih miljardu a ti se bakćeš oko jedne ako negdi zapne. Meni je ža gledat da strada.
Neka. Iskoristi početni entuzijazam do maksimale i ne daj da te itko zeza.

Quote:
ajajas kaže: Pogledaj post
Ako kreneš u posa javi se dolazimo pomoći, ako nisi nakraj svita. Dobiješ i pola legla (tako je meni reka lik od kojeg san uzeja) gratis. Nastoj kupiti kod provjerenog i da ti je šta bliži radi transporta. Trpe one jadne svašta ali ako možeš da dožive šta manje stresova to bolje i za njih i za tebe.
Vidi, ja bih za početak jednu kantu. Par litara. Zanima me kako dišu a dreck je što nitko neće da ti proda tako malu količinu jer mu nije u interesu. Znaju da se brzo kote, ali ja sam takav tip da volim sve isprobati. Više me mater ne gleda - sad ih mogu i u dnevnoj sobi držati, što se mene tiče

Sam ulazak u posa, što kažeš, neće još neko vrijeme jer sam u centru grada. Nemam uvjete za to, ali jednog dana vrlo vjerojatno hoću. Genijalne su.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 13:48   #13
Ma ja ti kažen kad je prvi putdotakneš rukom zaljubiš se.
Banderas kažeš zar nije faca? Obično volin glumce kalibra De Niro, Pacino, Nickolson,........ ali njega obožavan zbog one njegove "sirove, seljačke" glave. Da san žena (ili Božemiprosti homić) sigurno bi se zaljubija u njega.
Kad prvi put vidiš 300 000 guja na malom prostoru past ćeš na, hm znaš malo mi je neugodo reć guzicu, ono pozadi. Prizor je fascinantan. A šta bi tek tvoja tarantula rekla da vidi. Morala bi joj davati UMJETNIČKO disanje.
Šta se cijene tiče tu stvarno neznan šta bi ti reka. Meni inače u životu novac nije značija puno, nisan ovisnik o novcu. Ali mislin 500 kn, 100 ojrića plafon.
Za gnojivo san siguran da će biti prva liga. Samo neznan jeli ovo bilo prerano za vađenje, 4 miseca. Danas san ih prihranija sa slojem od nekih 10-ak cm i tako ću im dodavati svako malo. Između svakog sloja stavljaću karton jer san se uvjerija da se "drogiraju" kartonon. Pustit ću ih par dana da se "izdrogiraju" onda novi sloj. Stavljam do nekih 70 cm ali ova tura neće vani do trećeg miseca.
Neznan koji si grad a ja ću vjerojatno put Zagreba vrlo skoro. Čekan jednog "papana"da mi se javi. Ako tu možeš nešto iskombinirati ja ti "prodan" tih par litara za jedan espreso. Uz to ti ide i vrića gnoja.
Gujavice kao posao. Ako ti nisu nadohvat ruke ili bar negdi u blizini (meni su na dvi minute skuterom) da ih bar jednom dnevno obiđeš zaboravi. One stvarno zahtjevaju svakodnevni tretman. Možda ja to govorin zato šta ne mogu izdurat da neoden bar dva puta dnevno ali jednostavno nemožeš jer uvik se nešto nepredviđeno more dogodit. Još ako si negdi di ima krtica (kod nas kažu da ih nema) onda ćeš ih morati postaviti pokraj kreveta, he he. Kažu da je krtica nezgodan igrač, za jednu noć da može potamaniti masu, do dva - tri legla. A onako malena, šta bi bilo da je ka krava?
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 10:47   #14
Zanimljiva tema...

I ja sam ljubitelj životinja i ostalih...

Ta priča oko gujavica se baš kao i oko puževa u našim krajevima vrti već nekoliko desetaka godina, koliko ja barem znam...
Mene bi isto više zanimalo za početak par stotina komada (gujavica mislim) pa da ako im je dobro bude ih makar za ribolov...

Ovo sam sad pronašao npr.
http://www.humus-trbuscic.com/kontakt.php

Zanimljivo je to, međutim bilo bi možda interesantno investirati u to i veći novac, dakako kako se proizvodnja širi.
Ali kao ovdje npr. u plastenicima...
http://bozidardugonjic.com/humus.htm
(pretpostavljam da moguće zimi onda ipak treba i grijanje ako je jako hladno vrijeme)

Podzemno ili nadzemno...hm...tko zna...

Proizvođači, zaljubljenici...pišite


A pazite ovo hahaha...
http://www.24sata.hr/news/spasili-se...zivimo/112991/
(u kutiji ispod televizora u dnevnom... hahaha, dobri su...)
Znači, ipak se može nešto od toga ostvariti, jasno ima posla kao i u svakom drugom poslu...
Mark is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 11:07   #15
P.s.
Meni se nikad nikako nije sviđalo to odvajanje i dometanje gnoja i slično, baš kao i sađenje sto vrsta bilja za puževe...
To mi zvuči podosta komplicirano, jer inače volim automatizaciju...

Može netko opisati postupak taj kod gujavica....i kako se odvoji humus bez ijedne gujavice?
Čitao sam davno o tome...


I još pitanja...

1.Koliki je učinkoviti rok upotrebe zapakovanog humusa ?
2.Koliki je učinkoviti rok upotrebe humusa odvojenog u rinfuzi?

Zadnje uređivanje Mark : 02.10.2009. at 11:14.
Mark is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 11:32   #16
Quote:
Mark kaže: Pogledaj post
...
Može netko opisati postupak taj kod gujavica....i kako se odvoji humus bez ijedne gujavice?
Čitao sam davno o tome...
...
Evo dva iskustva...
http://www.poljoprivreda.ba/index.ph...945&Itemid=122
Mark is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2009., 13:06   #17
Koliko je meni poznato kažu da zapakirani, dobro uskladišteni humus ima rok trajanja do 5 godina. Ipak pitaj stručniju osobu. Uglavnom ne smije ostati na površini nego ga treba zaorati jer gubi efekt. A to za ribolov, ako si na rijeci ili kakvoj "močvari" no problemos, riba grize ka luda. Na moru ti je to malo drugačije. Morska se riba malo umislila ka naši primorci šta iznajmljuju apartmanen und zimmer frei pa slabo grize. Jedan moj prijatelj je pokuša ali se nije proslavija. Ali zato moš loviti susjedove kokoši jer su one lude za njima. Šalin se ali negdi san pročita da se ishranom svinja kalifornijskom gujavicom dobije i do 30% kvalitetnije meso. Isto važi i za perad.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2009., 20:06   #18
Quote:
ajajas kaže: Pogledaj post
Danas je sv. Mihovil, zaštitnik mog grada

Jel to oćeš reć - Šibenika?

Pretpostavljan da ih držiš negdi u okolici?!
Volintena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 18:30   #19
Nemoj tako svi su naši gradovi lipi a moj je najlipši. A ima i najboljeg zaštitnika.
A ne držin ih na Baldekinu. I molin te dok ne prominiš podatke o lokaciji nemoj se javljat na ovu temu. Moremo se čut i na PP.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 11:40   #20
Nego, jel bi ti nama poslikao svoje boksove i malo se pohvalio, ha?

Može i koja "glista"
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:05.