Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2007., 11:32   #61
ja moram priznati da nisam maher u kremama
i da mi se isto jednom dogodilo vrlo slično radila sam kremu bounty prema pollynom receptu
i krema mi je bila totalno u komi ! tekuća imala je kao neke bijele flekice i nemam pojma od čega je to bilo se dogodilo
u nju ide 2 pudinga 1l mlijeka jaja i margarin - putar !
baš me zanima u čemu je kvaka bila
iako sam margarin dobro izradila kada sam to dvoje promješala bilo je svega za vidjeti samo nije bila krema
Breskva is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2007., 12:12   #62
zato ja i radi sve odoka, receptima ne vjerujem....
tadukepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2007., 12:17   #63
Quote:
Breskva kaže:
iako sam margarin dobro izradila kada sam to dvoje promješala bilo je svega za vidjeti samo nije bila krema
kad se miješaju dvije smjese onda treba jednu smjesu malo pomalo, po par žlica dodavati u drugu stalno miješajući, novu količinu dodati tek kad se prethodna dobro umiješa
ne prebaciti ukupnu količinu jedne smjese u drugu i miješati
možda ti je u tome problem
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2007., 15:27   #64
Eh to sam trebala znati prije nema veze nije se bacilo jeli smo iz tepsije ! Iako više ne budem radila kremu od jaja !
Za BOžić sam baš sa mamom pravila tortu od koksa u nju bi isto trebalo ići 9 žumanjaka, ali mama je to skemijala uz pomoć pudinga i putra i otopljene čokolade i ispala je finaaa krema i bez žutanjaka !

Najviše volim kreme od slatkog vrhnja !
Breskva is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2007., 20:38   #65
Quote:
Breskva kaže:
koksa

sorry, ali mi je baš


a kaj te BBlue splašila s jajima?
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 07:56   #66
tipfeler

Nije Bblue i prije sam imala mišljenje isto vezano uz "jajaste" kreme jer sam u obitelji imala slučaj salmonele! A i inače nisam baš prevelik ljubitelj jaja, pogotovo okusa žutanjka ! Jednom sam jela kremu od jaja koja se pravila za kokos kocke ili ti rafaelo kocke i bila mi je baš fina i nisam misla da su unutra jaja, a onda jednom od dečka sestra pravila čokoladne neke kocke sa kremom od jaja (ono klasika neka puding jaja, margarin) ajme čim sam približila kocku ustima osjetila sam miris žutanjka ! Ne znam valjda to ovisi o količini jaja u kremi i načinu pripremanja od tada mi baš i ne sjeda najbolje takva krema !

Htjela sam pitati da li postoje ona tzv. jaja u prahu ? Je li netko probao ?
Breskva is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 08:01   #67
ne znam da li ih imaš gdje kod nas za kupiti
nikad nisam probala, ali po pričanju onih koji pamte trumanova jaja, smrdi strašno
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2007., 21:59   #68
Quote:
BBlue kaže: Pogledaj post
U pravilu ista količina čokolade i slatkog vrhnja (naravno, pravog, ne biljnog)... dakle 2 dl slatkog vrhnja lagano (ali zaista lagano, u posudi s vrlo debelim dnom) zakuhati i u tome otopiti 20 dag čokolade. Dobro ohladiti (najbolje preko noći) u hladnjaku i zatim izlupati mikserom.

Uz tamnu čokoladu, otopiti možeš i mliječnu, kao i bijelu čokoladu - ja odvojeno napravim sve tri vrste kreme - pa onda slažem između kora za tortu. Rezultat je super....
koliko bude gusta ta krema i koliko izađe od 20 dag čokolade?
ciganche is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2007., 22:39   #69
Quote:
ciganche kaže: Pogledaj post
koliko bude gusta ta krema i koliko izađe od 20 dag čokolade?
Bude vrlo gusta... pravo slatko vrhnje je masno. A količina - nikada nisam mjerila, ali sasvim dovoljno za tortu uobičajene veličine. 2 dl slatkog vrhnja - kad izlupaš masa se udvostruči, pa još i masa čokolade...

Inače, ako je čokolada manje kvalitetna, pa se krema ne da lijepo izlupati, spas je dodati maslac (ali već izmiješan i iste temperature kao krema). Ali ako slijediš upute i koristiš kvalitetne sastojke, ne bi smjelo biti problema.
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 21:36   #70
Pomoć oko recepta za kremu

Pozdrav svima, tražim kremu od jaja bez brašna (ili bilo koje druge vrste škroba) i/ili želatine, koja će, kad se stavi na tanki biskvit tamo i ostati
Krema bi trebala biti bogata ali bez jakih okusa, odnosno samo vanilija, eventualno med.

Imam jedan dobar recept za kremu od limuna, ali ne želim okus limuna u ovoj kremi, pa također ako netko ima ideju za modifikaciju iste:

1/2 šalice za bijelu kavu limunovog soka (svježe iscijeđenog)
2 žličice ribane korice limuna (svježe)
1/2 šalice za bijelu kavu šećera
3 jaja
125 g maslaca

Stuče se jaja sa šećerom, doda se maslac i limunov sok i sve se dobro izmuti, pa se na laganoj vatri (ne smije zavriti) miješa dok se ne zgusne. Kad je gotovo gušće je od skuhanog vrućeg pudinga. Spremi se u posudu koja se dobro zatvara - ja uzmem onu za zamrzivač - i ostavi da se potpuno ohladi. Zatim se stuče, ali ne potpuno, 2 dl slatkog vrhnja (ako nije zaslađeno potrebno je u vrhnje dodati šećera oko 100 g). U kremu od jaja se prvo doda oko 1/3 tučenog vrhnja, izmiksa se, pa se doda uz mućenje ostatak tučenog vrhnja.

Dakle, bilo bi potrebno naći zamjenu za limunov sok u ovoj kremi, jer ako se jednostavno izostavi - nije dobro.
vorbore is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 08:32   #71
Sok od naranče.
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 10:24   #72
Super krema:
u pola l mlijeka skuhaj 2 pudinga od vanilije (umjesto 1), dodaj pola margarina.
I to je to
nina g is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 13:59   #73
Čokoladna krema ili ne mora biti od čokolade

Našla sam ju na jednom prašku za pecivo isprobala i sada radim samo nju.
Evo moj prijedlog:
1/2 slatkog vrhnja (za šlag - pravo - najbolje je Z bregov od 1/2 l)
100 gr. šećera
100 gr. čokolade za kuhanje
Sve sastojke kuhaš na laganoj vatri, dok smjesa ne zakipi .
Ohladi i promješaj.
Ima i recept za biskvit s p.za pecivo, jer meni ti ni jedan drugi ne uspije.
Triša is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 14:41   #74
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Sok od naranče.
Nije loša ideja, hvala Možda čak ukuhati naranče pa uzeti nastali sirup
Mada sam za ovaj konkretni moj napadaj kreativnosti zamislila nešto neutralnijeg okusa.
vorbore is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 14:45   #75
Quote:
nina g kaže: Pogledaj post
Super krema:
u pola l mlijeka skuhaj 2 pudinga od vanilije (umjesto 1), dodaj pola margarina.
I to je to
Neću škrob Hoću nešto lagano, nježne strukture (zato neću ni želatinu)
vorbore is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 14:55   #76
Quote:
Triša kaže: Pogledaj post
Našla sam ju na jednom prašku za pecivo isprobala i sada radim samo nju.
Evo moj prijedlog:
1/2 slatkog vrhnja (za šlag - pravo - najbolje je Z bregov od 1/2 l)
100 gr. šećera
100 gr. čokolade za kuhanje
Sve sastojke kuhaš na laganoj vatri, dok smjesa ne zakipi .
Ohladi i promješaj.
Ima i recept za biskvit s p.za pecivo, jer meni ti ni jedan drugi ne uspije.
Biće da sam zaboravila napisati da ne bih čokoladnu kremu. Mora biti blijedo žuta (tako sam ja to zamislila, pa eto)
Evo ti jedna odlična čokoladna krema:
6 žumanjaka sa 150 g šećera smiksaš i skuhaš na pari. U vruće dodaš 60 g čokolade za kuhanje i miješaš dok se ne otopi. Poklopiš i ohladiš.
150 g šećera sa 6 žlica brašna izmiješaš, dodaš toliko od 2 dl hladnog mlijeka da se sjedini i bude žitko. Ostatak mlijeka zakuhaš, pa u tome skuhaš ono brašno i šećer. U hladno umiksaš 150 g maslaca, te onu smjesu od čokolade.

Običan žuti biskvit traži prašak za pecivo, ako ti treba lagani biskvit. Sve ovisi kakav biskvit je potreban za neki kolač. Standard je: koliko jaja toliko žlica šećera i isto toliko žlica brašna (naputak moje bake ) Naravno, potrebno je odvojiti žumanjke od bjelanjaka, inače se može dogoditi da biskvit "sjedne" i ostane gumast u sredini. Posebno je lagan i dobar ako prvo lupaš bjelanke sa šećerom pa u to dodaješ jedan po jedan žumanjak uz stalno miksanje, a na kraju kuhačom lagano podvučeš brašno i prašak za pecivo.

Hvala i pozdrav
vorbore is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 17:14   #77
Quote:
Krema bi trebala biti bogata ali bez jakih okusa, odnosno samo vanilija, eventualno med
kad već spominješ med, možda da probaš s nekom kremom od sira, mascarponea ili nešto tako kiselije, ako ti je biskvit jako aromatičan, ova će krema odlično osvježiti
blalla is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 22:11   #78
Quote:
blalla kaže: Pogledaj post
kad već spominješ med, možda da probaš s nekom kremom od sira, mascarponea ili nešto tako kiselije, ako ti je biskvit jako aromatičan, ova će krema odlično osvježiti
Misliš da mascarpone zasladim s medom? Imaš li možda neki recept za to?
Nije biskvit aromatičan, nego planiram cijelu stvar preliti nekim voćnim preljevom sirupaste konzistencije, od jagoda ili nekih drugih aromatičnih bobica. To se definitivno slaže sa sirom, ali ja bih baš žutu kremu od vanilije, ali kako rekoh bez škroba ili želatine. I nigdje je ne mogu naći
vorbore is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 22:18   #79
Baka zna najbolje

Probat ću ovu čokoladnu po uputstvu tvoje bake - baš mi treba za sutra
Triša is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2007., 23:33   #80
ja bi stavila rum ali to sam ja
ili prokuhaj mahunu vanilije sa jajima, nemoj rezati i istiskivati sjemenke jer bu krema pjegava
ili stavi koncentrat vanilije, onaj u ampulama

ako želiš nešto pjenasto i lagano zašto ne napraviš kremu od bijele čokolade i slatkog vrhnja?
jednostavno i ukusno

otopiš čokoladu u slatkom vrhnju (običnom, ne biljnom) 20-30 dkg na pola litre
ostaviš u frižideru nekoliko sati da se dobro ohladi (najbolje preko noći) i onda istućeš kao obično slatko vrhnje

zgodno je kad napraviš tri kreme, od bijele čokolade, mliječne i tamne pa tako filaš redom
polly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:51.