Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2007., 20:21   #1
Kupovanje mesa kod mesara

zgodnih po mogućnosti.


ste primijetili kako ima zgodnih mesara u zadnje vrijeme?

zapravo je ovaj topik zamišljen da pomognete meni i nekolicini drugih sirotanovića u kuhinji kupiti meso kod mesara.

tu je jedna forumašica napisala da se zbloksa kad se nađe pred mesarom...e pa tako i ja ljudi moji.
kako se kupuje meso? šta moram reći kad kupujem meso?
koje meso je za koje jelo? šta moram reći kad hoću napraviti govecku juvu?

da, priznajem ja to ne znam.
ubijte me sad.

izbjegavam mesnice i mesare jer ne znam reći koje meso je za kaj i bojim se da neću znat čovjeku reći za kaj mi meso treba i i da ću se osramotiti.

kakvo god upakirano meso bilo sumnjive kvalitete još uvijek ga rađe tak kupim nego da se crvenim pred deset ljudi u redu u mesnici i ispred mesara koji preokreće očima i misli si gle ovu babu, 30 let ima a ne zna kaj su šnicli.
(kad tak i je )
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 21:51   #2
Meso kupuješ kao i sve drugo, nema ti tu puno filozofije. Ok, priznajem da sam ja od malih nogu išla u kupovinu, slala me mama i uvijek mi je rekla što moram tražiti, recimo nije rekla kupi pola kile šnicli, nego je rekla da mu kažem da mi napravi šnicle od juneće ruže. Recimo, ako želiš juneće šnicle koje će biti brzo gotove traži da ti reže od ruže ili oraha, također i ramstek na tanko narezan bez kosti ne traži dugo kuhanje. Ako trebaš junetinu za lijepi umak, recimo u stilu pašticade ili za špikovanje, slobodno uzmi frikando, ali nikako ako želiš na naglo šniclu.
Ako trebaš meso za gulaš (ono rezano na kocke), a voliš da nije masno, uzimaj meso od plećke jer je jeftinije od buta. Također možeš lijepe gulaše raditi i od mišića, ako ti ne smetaju tetive, naravno.
Za pečenke je pogodan rostbif, dio uz kičmu koji se prodaje s pripadajućom kosti (u Italiji poznata fiorentina), za rolane pečenke lijepo se može koristiti teleći ili juneći flam, dio od rebara prema trbuhu, naravno ako nije premastan. Teleća rebra su vrlo fina u vidu pečenja ili lagano opkuhana pa onda pohana u orly smjesi od pivskog tijesta (naravno kost se u tom slučaju vadi). Teleća rebra se mogu i lijepo puniti različitim smjesama (od iznutrica ili povrća ili kombinacije s kruhom ili rižom uz dodatak recimo gljiva) i peći u pećnici.
Za juhe pak, sve ovisi o toe što voliš i koliko iskoristiš kuhano meso. Za juhu obično kupujem juneći mišić sa koljenice, ne kuham s kostima jer ne jedem masno, ali koljenica daje jako lijepu juhicu, isto kao i juneća rebra (koja tražim da mi pile jer me mrze one sitne košćice koje se trune s kosti kad ju samo udare satarom), a ako voliš kuhano meso komad rozbratne je vrlo fin u kuhanom obliku. Goveđi rep se također rado koristi za juhu, naravno ako ti masnoća nije problem.

A da ti jednostavno najprije kažeš za koja jela najčešće kupuješ meso, pa da ti velim što da tražiš?
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 22:42   #3
hvala ti na opširnom odgovoru. baš si si dala truda...al jebajga niš ne kužim...

ruža?
orah?orah?!
orly smjesa?
vadit kost? ne znam ni meso kupit a kamoli kost izvadit
rozbratna?

mislim kaj da vam velim...totalno me sram i tu pisat a kamoli stat pred mesara...niš ne kužim.

nije mi lako.
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 23:03   #4
mislim da imas u svakoj mesnici plakat di su nacrtane krave/svinje i razlicitim bojama ofarbani razliciti dijelovi zivotinje - pise meso I,II,III kategorije, mozda da to malo pogledas

ovo sto je donata navela su dijelovi zivotinje, npr. rozbratna je u biti juneca krmenadla

mozda ne bi bilo lose naci te slike zivotinja s oznacenim dijelovima...i onda da se napise za svaki dio za sto se to meso upotrebljava...npr. juneci vrat je dobar za dinstano mljeveno meso itd.

mozda ne bi bilo lose preimenovati topic u "uvod u anatomiju"

ja isto tako ne znam uvijek za sto je najbolje uzeti koji dio mesa, sva sreca mogu mamu uvijek zagnjaviti da mi objasni

budem se malo potrudila sljedecih par dana naci te slike iz mesnice i ako se ukljuce ostali forumasi mogli bi napraviti super vodic u osnove kuhanja
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 08:49   #5
Ovaj topic je kao stvoren za mene.
Također izbjegavam kupovanje mesa kod mesara jer sam totalni ignoramus.

Quote:
Zla patka kaže: Pogledaj post
budem se malo potrudila sljedecih par dana naci te slike iz mesnice i ako se ukljuce ostali forumasi mogli bi napraviti super vodic u osnove kuhanja
Bog ti platio.
Fleur Delacour is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 08:57   #6
Quote:
Fleur Delacour kaže: Pogledaj post
Bog ti platio.
i ja kažem..
ni ja ne znam kupovati meso kod mesara pa ga na široko obilazim...

jenom sam u životu bila u mesnici u sklopu trgovine i vidjela sam lijeeepi komad mesa (pisalo je da je junetina) i bilo je bez i grama masnoga i bez ijedne žilice(baš kako ja volim) rekla sam liku da hoću da mi od tog komada izreže 5-6 šnicli, a ostatak da samelje- dva puta.

a on me pogledao i pitao nešto kao : TO () da ti sameljem??

ja rekla da, al u stvari propala u zemlju od bruke. nije mi jasno čemu takav pogled???? ja volim da mi u mesu nema ni jedne jedine žilice, pogotovo ne u mljevenom mesu... šta njega briga ak ja hoću to meso mljeveno??

nije mi jasno??
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 09:09   #7
e pa vidiš...tak je i kod mene...

ta bruka mi je nekaj najgore od svega.
rađe ne jedem meso.

glupa sam, znam.

__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 09:12   #8
Kao prvo kad uđeš u mesnicu imaš pravo tražiti koji god komad i tražiti da ti ga melje, što tu mesar ima prigovarati? Kao drugo, pokušavam vas uvjeriti da kupovanje mesa nije nuklearna fizika i nemate se čega sramiti niti bojati tražiti.

Što se tiče shematskog prikaza mesa, sličica je zgodan, ali vam malo može pomoći, radi se o prikazu kategorija mesa i ne znam čemu vam može poslužiti, ali ako baš hoćete kad odem doma za koji dan mogu vam i tu sličicu postati.

Počela sam vam okvirno pisati o dijelovima junetine, možda nisam dobro krenula, ali htjela sam vam reći da ako npr. hoćete prirediti jednostavne naravne šnicle od junetine onda mesara morate pitati da vam da toliko u težini ili toliko brojem šnicli od juneće ruže. Onda on može reći da nema ružu, ali evo ima krasni frikando, pa vam se dopadne, ali unaprijed morate znati da od frikandoa ne možete raditi naravne šnicle jer traži duže kuhanje. Oba dijela buta su I kategorija junećeg mesa, ali nisu za istu namjenu. Ako, pak želite prirediti špikovanu junetinu, junetinu na lovački način, na pašticadu, onda slobodno uzmite komad frikandoa. Izgledom se ruža i frikando razlikuju jer sa ruže se režu lijepe dugačke šnicle(možda je bolje reći široke jer se radi u poprečnom rezu preko vlakana, pa su zapravo u širinu komada) jer je riječ o najvećem komadu koji se tranžira s buta, dok je frikando komad u dužinu, ali uzak, pa se s njega režu više trokutaste šnicle.

Ja sam odrasla u vrijeme sindikalnih kredita za meso i onda smo svi u susjedstvu tranžirali pajceke i juneće polovice, vi mlađi se toga ne sjećate. Pitat ću za koji dan mog mesara u Hrvatskoj da uslikam određene komade mesa, pa ću vam postaviti slike, ako vas zanima.
__________________
Generation X
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 09:17   #9
Ja se sjećam, kad me mama ko klinku poslala u mesnicu kupit svinjeću ružu, da sam ja rekla "ja bi molila jednu svinjetinu od Ruže". Dali su mi kaj sam htjela, al me nisu ispravili, i onda sam došla doma i rekla staroj "oni imaju hrpetine mesa, kak znaju koje je došlo od Ruže"

A sad kupujem tak da velim kaj hoću napraviti i kaj ne smije imati (žilice, masno, ovo ono) i zamolim da mi daju nekaj kaj bi ja, izbirljivka, mogla pojest. I uvijek mi daju super meso, i nikom nije neugodno, još mi i objasne kaj je bolje i zašto.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 09:42   #10
Quote:
chiquita kaže: Pogledaj post
zgodnih po mogućnosti.


ste primijetili kako ima zgodnih mesara u zadnje vrijeme?

zapravo je ovaj topik zamišljen da pomognete meni i nekolicini drugih sirotanovića u kuhinji kupiti meso kod mesara.

tu je jedna forumašica napisala da se zbloksa kad se nađe pred mesarom...e pa tako i ja ljudi moji.
kako se kupuje meso? šta moram reći kad kupujem meso?
koje meso je za koje jelo? šta moram reći kad hoću napraviti govecku juvu?

da, priznajem ja to ne znam.
ubijte me sad.

izbjegavam mesnice i mesare jer ne znam reći koje meso je za kaj i bojim se da neću znat čovjeku reći za kaj mi meso treba i i da ću se osramotiti.

kakvo god upakirano meso bilo sumnjive kvalitete još uvijek ga rađe tak kupim nego da se crvenim pred deset ljudi u redu u mesnici i ispred mesara koji preokreće očima i misli si gle ovu babu, 30 let ima a ne zna kaj su šnicli.
(kad tak i je )

To sam bila ja

ono sto je hana za kolace, to sam ja za meso
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 09:47   #11
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post

Što se tiče shematskog prikaza mesa, sličica je zgodan, ali vam malo može pomoći, radi se o prikazu kategorija mesa i ne znam čemu vam može poslužiti, ali ako baš hoćete kad odem doma za koji dan mogu vam i tu sličicu postati.
zato sam i rekla da bi se onda na crtez dodali crtice gdje bi pisalo ovaj dio je recimo lopatica (dobra je za bla bla bla).meni je uvijek bilo lakse zapamtiti nesto ako je bilo obajasnjeno crtezom, lakse je predociti nego kad netko pocne pricati o rozbratni, a ja si npr. uopce ne mogu zamisliti koji je to dio zivotinje...

a nije lose za pocetak ni nauciti koji dio je koja kategorija mesa, mislim da je to dosta bitno...

sjecam se da je meni mama jednom prilikom crtala tako svinju i kravu i oznacavala sto je sto tak da si znam kupiti meso kad nje nema doma, a hocu skuhati rucak (naravno da sam to zgubila pa je sad oet zivkam kad nisam za nesto sigurna, ali to je druga stvar )
puno mi je pomoglo
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 09:49   #12
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
morate pitati da vam da toliko u težini ili toliko brojem šnicli od juneće ruže. Onda on može reći da nema ružu, ali evo ima krasni frikando, pa vam se dopadne, ali unaprijed morate znati da od frikandoa ne možete raditi naravne šnicle jer traži duže kuhanje.
ovo je recimo, vrlo korisna informacija...

Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Pitat ću za koji dan mog mesara u Hrvatskoj da uslikam određene komade mesa, pa ću vam postaviti slike, ako vas zanima.
zanima nas....
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 09:50   #13
Quote:
chiquita kaže: Pogledaj post
zgodnih po mogućnosti.

ste primijetili kako ima zgodnih mesara u zadnje vrijeme?
šta je nejebica

bio mesar zgodan il ružan kad te skuži da neznaš zajebaćete
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 10:14   #14
meni ti na čelu piše da ne znam kupovati meso.
tak da će me zajebat svaki, bez obzira.
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 10:21   #15
Quote:
chiquita kaže: Pogledaj post
meni ti na čelu piše da ne znam kupovati meso.
tak da će me zajebat svaki, bez obzira.
ak ne poznaš meso osnovna pogreška je da uletiš i pitaš jel imate ovo il ono zato jer se lako može desit da ti to stoji pred nosom pa te automacki provali
znači uletiš i tražiš točno šta trebaš jer danas radiš "neki izmišljeni francuski izraz" i kad ti pokaže komad nešto mrmljaš i mrštiš se al svejedno uzmeš
tak par puta i da vidiš misliće da si profić
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 10:31   #16
druga stvar šta me uvijek fascinirala je da kak oni svi znaju kak se kaj kuha?

zamislite koliko baba dojde do njih i veli kuham saft, gulaš, juhu ovakvu onakvu, radim roladu, prezvuršt, hurac palac i oni sipaju recepte ko iz rukava.
kak?
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 10:35   #17
pa bave se mesom cijeli dan, svaki dan...znaju koji dio je kakav i za sto je dobar...vjerojatno to jos u skoli uce
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 10:37   #18
Pupu-kani-oi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 10:46   #19
jao ovo je super.
jel ovo vrijedi za svu stoku?

sad mi još samo treba popis tih vrsta mesa po pripravcima za jelo.
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 11:39   #20
Uh meso. Obožavam kuhati al nikada se nisam opustila u kupovini mesa. dok sam živila u Hr ovo je bila moja metoda: Skompaš se s mesarom, dođeš u mesnicu i kažeš -treba mi meso za juhu, saft, pašicadu.... i mesar zna koji dio da ti da.
Donata super su ti savjeti, samo nastavi
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:41.