Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.10.2014., 15:27   #381
-----nastavak------

Karcinomi crijeva koji nastaju odmah, a ne iz polipa su prilično rijetki.
Što se tiče unutarnjih hemoroida, oni se mogu nakon krvarenja isprazniti i smanjiti, te ih proktolog neće moći prstom niti napipati, pa je samim time guranje prsta prilično loša dijagnostika.
Ako vi naglo prokrvarite i školjka vam izgleda kao da je kolinje nakon par stolica, a nakon toga tjednima ili mjesecima ništa do novog ne tako bajnog ispuštanja stolice, tada se najvjerojatnije radi o unutarnjim hemoroidima. Sama praksa je pokazala da uplašeni ljudi koji dolaze zbog obilnog krvarenja imaju samo hemoroide, dok oni koji nađu samo mali krvavi trag na stolici bez ikakvih ostalih simptoma niti ne idu zbog toga doktoru, a to je upravo opasniji znak.
A opet, malo krvi uvijek ostaje i od vanjskih hemoroida, no kako sam već rekao, oni također nose uz sebe određene simptome, pa i probavne preduvjete. Unutarnji pak ne bole, a i oni ne moraju baš preobilno uvijek krvariti.
Još neki znakovi kasnijeg karcinoma su tanka stolica, promjene navike obavljanja nužde, vjetrovi, bolovi, itd. no to opet naravno može upućivati i na bezbroj drugih problema. Tu je Chronova bolest, čirevi, itd.

U slučaju krvarenja promijenite prvo prehranu... više se kretati, manje sjediti, više jesti vlaknastu hranu, a izbjegavati junk food, te piti dosta tekućine (ne rakije, nego vode). Sve to ne samo da zaustavlja hemoroide, već pomaže i pri sprečavanju karcinoma crijeva.
Ako vas nešto brine, prije svega napravite temeljnu krvnu sliku i radite si ju svakih pola godine da vidite da li se šta mijenja.

Smatram da unatoč tome što je nužno otići provjeriti kod doktora neke stvari i sam čovjek ima pravo znati što mu se dešava. Često čitam i izjave tipa "krvarenje iz rektuma znači da nešto nije u redu i treba tići doktoru". Naravno, krvarenje nije normalno, no u današnjem nazovi 'razvijenom' svijetu gdje svi sjedimo, te jedemo nezdravu hranu, hemoroidi su nešto normalno. Nisu poželjni, ali nisu niti smrtonosni, niti opasni i može ih se kontrolirati prirodnim načinom življenja i prehrane.

Da biste doznali da li krvarite iz bezopasnog razloga ili ne, možete jednostavno promijeniti prehranu na više vlakana i više vode i ako u kratkom roku krvarenje prestane na dugačke staze, onda možete biti relativno sigurno da vam nije ništa.

Pošto je na žalost karcinom debelog crijeva sve učestaliji iz godine u godinu u razvijenim zemljama, smatram da ljudi imaju pravo biti bolje upućeni kako u simptome, tako i u mogućnosti koje postoje da se što lakše prepozna i otkrije, a da se opet pritom ne luduje zbog svake krvave stolice.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 09:42   #382
bok

Navesti ću više podataka da ljudima koji mogu reći koju riječ bude lakše pretpostaviti. Molim vas za mišljenje, po mogućnosti nekoga iskusnijeg ili doktora.

Imam 34 godine, živim relativno aktivno, rekreacija, šetnje itd. iako mi i periodi dugog sjedenja postoje normalno, ne pušim ne pijem, stolica mi je uvijek bila i sada jest redovna (bar 1 puta na dan) i uredna (ne pretvrda niti proljev). Prehrana mi nije nešto raznovrsna, i rijetko je skuhana, ali s druge strane pojedem dovoljno voća, te slatkiše i masno već 5-6 godina izbjegavam (jedem ih minimalno), te kad se sve zbroji imam idealnu tjelesnu težinu, čak bližu minimalnoj za moju visinu.

Prije 2 mjeseca sam napravio nalaz krvi zbog nekog trećeg razloga (možda blaga anksioznost, simptom je par hiperventilacija kroz par godina uslijed velikog fizičkog opterećenja) te je taj nalaz bio savršeno uredan. Također krvni nalaz je prema zahtjevu moje doktorice imao i stavku ''Hormoni i tumorski biljezi'' : tireotropni hormon (TSH) koji je bio savršeno unutar granica normale.
Osjećam se odlično, svi tlakovi su mi uvijek savršeni i noću spavam kao bebica bez buđenja - nemam nikada nikakve bolove u želucu niti ikakve grčeve i slično u crijevima. U obitelji nemam oboljele ili umrle od karcinoma.

A sada problem:

Pred nekih pa možda već i 6 mjeseci me počeo češati anus i koža okolo, no vuklo me i vuče me povremeno da češem nekako duboko, kao da me nešto blago iritira (škaklje) 3-4 centimetara unutra.
Češanje je ponajviše prouzročeno iritacijom uslijed povremenog (1-2 puta dnevno) izlučivanja nekakve sluzi iz anusa (otprilike 4-5 kapi ponekad prozirne a ponekad bijele boje), što redovno znam primjetiti na donjem rublju. Također pri brisanju anusa toaletnim papirom najčešće ostaju milimetarske crvene točkice, no ne uspjevam napipati nikakve vanjske čvoriće niti bolne nabrekline na površini. Inače nije ali jutros sam na stolici primjetio usku premaz liniju svijetle krvi (inače nema krvarenja). Pred nekih 15 dana sam posumnjao da je iritacija počela uslijed toga što sam počeo kupovati neki mirisni papir (Zewa Deluxe) jer se poklopilo da sam baš otprilike prije 6 mjeseci počeo kupovati taj papir, ali ipak ne vjerujem da je zbog toga.

Čitam u zadnje vrijeme malo po netu i ovdje...pa pretpostavljam da se najvjerovatnije radi o nekom blagom unutarnjem hemoroidu u nastanku, ili oštećenju tog nekog unutarnje-rubnog dijela analnog otvora, no malo me brine jer znam da može i biti više toga kao uzrok (polipi, rak i još par manje opasnih).

Mislim da ću od svoje doktorice zatražiti uputnicu za rektoskopiju, ili anoskopiju....digitorektalni pregled mi se pak čini nepouzdan (slabo otkriva uzrok), a kolonoskopija je ipak zadnja opcija za koju bih se vrlo vjerovatno odlučio u slučaju jačih simptoma ili da ovi drugi pregledi ne pokažu ništa a problem se nastavi.

Pitanja:

1. S obzirom na sve napisano što bi najvjerovatnije mogao biti uzrok i jel ok zatražiti rektoskopiju ili za početak samo neki jednostavniji pregled kod specijaliste za to područje.

2. Jel se za to područje isplati kontaktirati socijalne doktore i socijalni smjer ili je kod privatnika u svakom pogledu naprednije (ili je samo brže).

3. Jel ima smisla s obzirom na lučenje sluzi pokušavati mazati anus nekom kremom (kojom), jer to vjerovatno neće okloniti sami uzrok lučenja (ili je moguće da krema i ukloni lučenje sluzi).
azino is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 12:48   #383
Evo da se javim nakon nekih pretraga.

Prvo me doktorica poslala na laboratorijske pretrage stolice:

Svi su bili uredni. ( hemoglobini u stolici, patogene crijevne bakterije, antigen helicobacter pylori, patogeni crijevni paraziti) Kao i prije gore spomenuti nalaz krvi.

Zatim me poslala kod gastrointereloga, digestivna kirurgija.
Doktor me vrlo kratko saslušao, pogledao nalaze i napravio najosnovniji digitorektalni pregled koji je trajao ukupno 5-10 sekundi.

I kaže: ''NALAZ JE UREDAN. To je do probave/prehrane.''

Ja ga pitam: ''Ali imam urednu stolicu i redovnu, šta ako se problem nastavi ili pogorša nakon što i promjenim prehranu?''

On kaže: ''Onda ćete se javiti da obavimo rektoskopiju''.

Sumnjam u neku namirnicu s kojim pretjerujem (zobene pahuljice), probati ću to korigirati pa ću vidjeti.....inače krv poslije onog jednog puta nisam ni primjećivao više na stolici, ali sluz je i dalje tu svakodnevno, po par kapi iscuri (i prozirna i bijela ), i svrbež normalno postoji, ali se kontroliram pa i manje svrbi.
azino is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 00:12   #384
pozdrav tati je 2011 otkriven karcinom debelog crijeva na srecu nije probio stijenku crijeva,nosio je stomu pola godine,prosao kemoterapije te je opet operiran da vrecicu maknu nakon sto su svi nalazi bili uredni.Od tada svakih pola godine ide na kontrolu,uzv,tumorski markeri i kolonoskopija.Zadnju kontrolu imao je u 5 mj i sve je bilo u redu..No evo ovih dana primjetio je krv u stolici ?? Narucio se na kolonoskopiju za desetak dana.Ono sto mene zanima je to da li je moguce da se karcinom vrati u tako kratkom vremenu te da to bude uzrok krvi??nadam se hemeroidima jer je ih je zadnji nalaz pokazao,ali tada nisu uzrokovali nikakve probleme...kaze da je imao tvrđu stolicu i tada je primjetio nesto krvi...Znam da mi nitko ne moze reci 100% sto je,ali eto zanima me da li je moguce da se karcinom tako brzo vrati???
Inace prije pet godina kada mu je otkriven imao je isto tako krvarenja koja je zanemarivao,ali eto dobro je sve ipak proslo.Iako se radilo o karcinomu sve je dobro proslo,nije imao naknadno nikakvih tegoba ni bolova...čak su i kemoterapije prosle bez problema
U svakom slucaju nemojte zanemariti bilo kakve tegobe...
misszgzg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2015., 11:51   #385
krv u stolici može bit znak svega i svačega ... od dobroćudnih i skoro banalnih stanja, pa sve do karcinoma. znam da je to lako reć tj. napisat, a puno teže napravit, ali nemoj se izluđivat, pogotovo zato jer stvarno postoji mogućnost da nije ništa ozbiljno, a čak i ako je, zahvaljujući redovitim kontrolama velika je vjerojatnost da je otkriveno na vrijeme, šta god da bilo. sritno!
kavopija-14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 18:07   #386
Krv u stolici ili ajvar

Da li je lako zamijeniti krv s ajvarom u stolici?
Proletio sam malo postove u ovoj temi, i vidim da bi krv u stolici treba biti poprilično jasna. Ali meni baš i nije, pa se nadam da nije krv.

Primijetio sam nakon nužde da imam crvenih komadića u stolici, ne liči baš na komadiće paprike. A ranije sam pojeo dosta ajvara, pa se nadam da je to samo ajvar.
Naime zašto me to brine i zašto sam obraćao pozornost je to što već neko vrijeme imam problema s probavom, zadnjih mjesec dva i stalnu blagu bol u lijevom boku i lijevom donjem djelu leđa nekad se pojavi i u prednjem djelu trbuha. U tom području zadnjih tjedan dana imam i napetost kao neka oteklina ili tako nešto. Ali ništa vidljivo. Doktorica me je uputila kod gastroenterologa, ali to je tek za nekih mjesec dana dogovoreno. Test na okultno krvarenje je bio negativan. Sada me najviše muči koje su šanse da je ovo što sam vidio krv ili su to ipak samo ostaci ajvara.
Silent Guardian is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2016., 20:52   #387
Quote:
Silent Guardian kaže: Pogledaj post
Da li je lako zamijeniti krv s ajvarom u stolici?
Proletio sam malo postove u ovoj temi, i vidim da bi krv u stolici treba biti poprilično jasna. Ali meni baš i nije, pa se nadam da nije krv.

Primijetio sam nakon nužde da imam crvenih komadića u stolici, ne liči baš na komadiće paprike. A ranije sam pojeo dosta ajvara, pa se nadam da je to samo ajvar.
Naime zašto me to brine i zašto sam obraćao pozornost je to što već neko vrijeme imam problema s probavom, zadnjih mjesec dva i stalnu blagu bol u lijevom boku i lijevom donjem djelu leđa nekad se pojavi i u prednjem djelu trbuha. U tom području zadnjih tjedan dana imam i napetost kao neka oteklina ili tako nešto. Ali ništa vidljivo. Doktorica me je uputila kod gastroenterologa, ali to je tek za nekih mjesec dana dogovoreno. Test na okultno krvarenje je bio negativan. Sada me najviše muči koje su šanse da je ovo što sam vidio krv ili su to ipak samo ostaci ajvara.
S obzirom na opisano, najvjerojatnije se radi o neprobavljenim ostacima iz ajvara (koji obiluje tim).
Ukoliko kroz koji dan ne budu zamjetne opisane promjene, još je vjerojatnije kako se ne radi o svježoj krvi.
No, pregled gastroenterologa je svakako mudra opcija
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2016., 10:08   #388
Povracanje i trag krvi u stolici

Pozdrav svima

Danas u noci pocelo me neko grebanje u crijevima..Zatvorenost me u biti probudila,ali uz to sam povratio vecernju hranu..
Od sve te muke,koja je trajala 1-2 bio sam iscrpljen.
Pokusao sam ispiti malo vode pomijesane sa zlicom kurkume,povratio.
Kasnije sam pokusao ispiti salicu kamilice,povratio sam.

Grcevi u crijevima su se nastavili tijekom noci,ali su naposljetku smireni.
Ono sto me zabrinulo jesu sluzavi trag krvi,i negdje prikaz zarko crvene boje.

Sada je dan iz te mucne noci.
Sporadicno odem do wc,nema vise sto isprazniti,ali krv se i dalje vidi.Nije to krvarenje nego bas trag.
I,opet sam pokusao ispiti gutljaj kamilice,dakako povratio sam.

Naime,jucer navecer dosavsi s posla jeo sam pohane tikvice,acidofil i na koncu popio casu pive.
Da sam to ucinio glupo,to znam.
Ali,sada kada mi se vraca snaga,grcevi su prestali i na dnevnoj sam dijeti,zanima.koji je meni vrag?
Kontangens is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2016., 14:48   #389
Pravac kod doktora! Bilo kakav trag krvi u stolici iziskuje odlazak kod doktora.
drluka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2016., 10:41   #390
Naravno.Doktor će biti u terminu ako se navedeno stanje nastavi,ali za sada pomno pratim saniranje.

Naime,kada sam nesvijesno učinio glupost(pomiješao sam acidofil jogurt sa čašom pive)otrovao sam želudac i priuštio si nekoliko sati muke,nakon čega mi je tijelo bilo iscrpljeno.

Gotovo sam bio u nemogućnosti piti i kap vode jer sam sve povratio.Sa pražnjenjem crijeva sličan slučaj..Od napora su se pojavili i krvni sastojci i danas dan nakon kalvarije,osjećam povrat snage.
Želudac tretiram sa čajem od kamilice i petit keksa i napredak ide odlično.
Imao samo stolicu urednu,sa ostatkom krvnih tragova od jučer,ali stanje se nije pogoršalo već sanacija ide nabolje...

Naravno,stanje ću pratiti i dalje,ali ono što je najbolje u cijeloj priči jest odluka da promjenim odnos prema svom zdravlju tj.da još više pratim unos hrane i biram sadržaj hrane i pića koje ću koristiti.
Kada čovjek prođe muku gdje pomisli na najgore,onda je to dovoljno da mozak zaprimi informaciju da se nešto mora promjeniti..
I promjenu treba tretirati kao čvrstu odluku i držati se zadanog.
Kontangens is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2016., 11:00   #391
Treći dan od nastalih problema,stanje je prilično sanirano..
Dogodilo se u navratu pokoji grč,uz strogu dijetnu prehranu,ali je znakovito da treći dan je posve drugačiji po kvaliteti zdravlja..
Stolica uredna.Trag krvi je tek sićušni dio,vjerojatno ostatak koji se čisti.

Tek vraćen,iako pratim prehranu strože nego prije..Sve uredno.Od raspoloženja do tlaka..
Nastavit ću pratiti stanje do konačnog rezultata.
Kontangens is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 21:24   #392
Dnevno pratim stanje..Ne postoji niti jedan trag prijašnjih tragova.Stvar se u potpunosti normalizira stoga zaključujem da je sve navedeno u uvodnom postu teme bilo uzrok tegobe skroz pogrešnog miješanja hrane.
Kontangens is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 19:35   #393
9 dana poslije kalvarije,zdrav ko dren.
Ništa od onoga navedenog.Stolica uredna..
Kontangens is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2016., 21:30   #394
Zamolila bih vas za savjet.U srijedu i danas sam nakon obavljanja velike nužde primjetila krv na papiru(ne bas u tragovima,malo više) i malo u wc školjci.Prilikom vršenja nužde ne osjećam neku bol nego više neki osjećaj neugode s tim da u zadnja 3 dana me zna u donjem dijelu trbuha kao presjeci neka kratka,ali oštrija bol.Prije godinu dana i te nedavno prije mjesec dana sam imala manjih problema s hemeroidima(tako pretpostavljam) zbog tvrđe stolce i boljelo me pri vrsenju nužde. No,nikad nje bilo ovoliko krvi i nekih čudnih nelagodnih osjećaja.Zbog faksa u zadnje vrijeme puno sjedim i ne hranim se bas najbolje.Ono sto me zanima,pisto je dns petak, trebam li i otici na hitnu sutra ili to koze pričekati do ponedjeljka kad namjeravam otici doktoru?
Hvala
Ribica00000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2016., 18:38   #395
Eh ovako nadam se dace te mi pomoci. Oko 1mjesec primjecujem krv na toalet papiru i primjetio sam krv pomjesanu sa stolicom. Krv je svijetlo crvene boje. Kada vrsim nuzdu osjecam bol i nekad se pojavi svrbez. Nepratim ishranu jedem i pijem sta stignem po cijele dane se izlezajem.
Selkoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 09:27   #396
bilo kakva krv u stolici je znak za posjet doktoru.
Doktor moze provjeriti dali je mozda koje crijevo puklo, ili imas neku metastazu neceg itd.
Tesko je forumasima odgometnuti o cemu se radi jer ni sam doktor nezna dok te ne posalje na redgen itd.
Kazes 1mj primjecujes, to nisi smio toliko odgađati jer mozes pogorsati stanje a i lijecenje uciniti više neugodnim.

Poslano sa mog Asus Zenfone 2 (ze551ml)
3metraiznadneba is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 10:24   #397
Malo me je strah otici doktoru kad pomislim da na te preglede ali izgleda da moram.
Selkoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 11:34   #398
moras se ohrabriti nekako, ili idi sa nekim sa kime ti je lakse prebroditi probleme.


Poslano sa mog Asus Zenfone 2 (ze551ml)
3metraiznadneba is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 11:50   #399
Ma moram otici nema drugog rijesenja ali si me ti sada malo uplasio. Puklo crijevo, metastza uhh.
Selkoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 13:36   #400
Ajde, javi kako je bilo sa tim hemoroidima.

Za početak, počni koristiti vlažni toalet-papir umjesto suhog.
__________________
Apsolutni Pobjednik
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:33.