Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2013., 13:22   #1
Byzantium (2012)

Byzantium:
http://www.imdb.com/title/tt1531901/?ref_=fn_al_tt_1

Vidim da nema nijednog osvrta na film koji je prije par tjedana došao kod nas u kina.
Nisam gledala niti recenzije niti detaljnije sadržaj kad sam se spremala u kino, taman par dana kako je počeo igrati, otprilike sam znala samo da je vampirska tematika, dvije žene-komadi u problemima i utočištu na koje naiđu.
Očekivala sam holivudsku vampirsku produkciju i pomirila se s time prije kupovine karata.
Očito nisam bila jedina sa tim očekivanjima jer se u dvorani u petak u kasno popodne nalazio samo još 1 srednjovječni čovjek i 2-3 teenagerice sa klasičnim ponašanjem u kinu prije početka filma, smijuljenje, mobiteli itd. Ništa strašno Broj posjetitelja ukupno fascinantan
Ali nakon odgledanog filma, zaključak je da smo dobili bitno više od očekivanog, jedan dovoljno drugačiji pristup temi i meni lijepo isprepletene priče iz sadašnjosti i prošlosti.
I kad je film završio, vidjelo se da u kinu nema više onih teenagerica. Očigledno je film podbacio u odnosu na njihova očekivanja pa nisu niti ostale do kraja

lp
--
ahnu
__________________
We are all mad here.
--
https://www.instagram.com/passportofdijana/
ahnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2013., 15:08   #2
film je dobar skroz. gemma je hipnoticno lijepa.

ipak, spada u slabije jordanove uratke. pogledaj breakfast on pluto.
__________________
Always be closing.
593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 14:35   #3
Pogledala sam na imdb, zanimljivo, pogledat ću ga. Hvala za preporuku.

Izgleda da nitko nije zainteresiran za Byzantium
__________________
We are all mad here.
--
https://www.instagram.com/passportofdijana/
ahnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 14:38   #4
Meni je bio dosadan
Nino81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2014., 22:26   #5
čini mi se da ga je netko, onako više usput, spomenuo na impresijama/doživljajima a i kad sam vidio da ga je režirao neil jordan (obožavam njegove crying game, company of wolves i mona lisu) nisam se puno dvoumio.

i šta reći, neil jordan je jedan od najboljih britanskih režisera uz stephena frearsa.
sad vidim da je on režirao i intervju s vampirom (koji btw. još nisam pogledao, al svi ga hvale), i po toj činjenici mogu zaključiti da je jedan od ponajboljih autora s vampirskim temama.

i ovaj film to potvrđuje. sve štima, od pristupa, castinga (gemma i saoirse su perfektan izbor) atmosfere, kamere/fotografije, fenomenalne mjuze, modernog a opet nekako starinskog štiha, vizualije, ma sve sve...

u rangu Bakjwi (2009)

mjuz

☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2014., 16:02   #6
Subtekst filma je izrazito feministički, što je prilično inovativna kombinacija. Muško vampirsko tajno društvo koje prima samo „pristojnu i časnu gospodu“ na rubu smrti je uspela metafora na konzervativizam, bilo patrijarhalne sredine, starih bogataša ili generalno muških klanova i ekipa, gde za žene nema mesta, i gde su one uvek uljezi koje treba izbaciti ili su makar pod lupom i često primorane da se dokazuju muškarcima ili da budu čak i oštrije od njih. Nisam siguran koliko to drži u današnjem svetu, gde smo zamalo dobili amričku predsednicu, gde imamo nemačku kancelarku, gde žene vode velike kompanije i imaju izbor i šanse za karijeru. Scenaristkinji možemo verovati na reč, ili ne, to je naše pravo, ali njen stav i ugao gledanja možemo razumeti, jer ga je izložila dovoljno jasno i argumentirano.

Sve u svemu, Byzantium je osvežavajući film koji pokušava da makar malo vrati vampirske filmove unazad, u vreme pre Twilighta. Druga stvar je originalni kontekst koji ruši američku pop-kulturnu teoriju o vampirima kao horor inačici liberala i stranaca u konzervativnom društvu. Problem nastaje u tome što u pogledu samih vampira Byzantium ne donosi ništa novo, i što bi vampirska tematika možda bila odbojna za odraslije i zahtevnije gledaoce, a tužna i ozbiljna atmosfera mogu biti odbojni za gledaoce koji traže vampirsku zabavu, akcionog ili sapunskog tipa. Byzantium je za mene i moju generaciju osvežavajući retro film koji nas pomalo podseća na Lestata, Louisa i ostale vampire naše mladosti. Problem je što je nas, ostarelih darkera, ipak premalo među današnjom publikom.

više na:
http://film-na-dan.blogspot.com/2013/10/byzantium.html
Nadopuna prehrani is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2014., 16:46   #7
ne bi ja na to gledao baš tako uopćeno. dobro onaj dio u prošlosti nam aludira na konzervativne i patrijahalne odnose,
ali po meni se ovdje prvenstveno ipak radi o nesretnoj ljubavi koja je na kraju ipak pronašla svoj pravi put.
tajno bratstvo je tu više kao nekakva personifikacija otegotnih okolnosti i kao dodatni začin vampirskoj tematici.

po meni se ovdje radi o prekrasnoj alegorijskoj darkerskoj drami o ljudskom preispitivanju, nešto kao vampirski blade runner.
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2014., 19:55   #8
onako niš posebno
podsjetio me je na wir sind die nacht

malo je beze što je kurva i nakon 200 godina
mogla je nešto skontati bolje neku školu završiti
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2014., 21:30   #9
Blentav teen horror.
Priča bi mogla biti daleko zanimljivija da se razvila priča između bolesnog dečka i nje. Film to ni u kojem smislu nije napravio. Ostao je neshvatljiv dojam da mlada cura strašno drži do čuvanja svog prokletstva za sebe i onda ga površnim prijateljstvom (nije bilo sadržajne priče) pogazi i sve ono što je prethodno film pričao o djevojčicinom moralu je nestalo za jeftine pare.

Ono naganjanje vampirske organizacije njezine sestre nije vrijedno spominjanja.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2014., 21:41   #10
Quote:
Zeljko81 kaže: Pogledaj post
malo je beze što je kurva i nakon 200 godina
mogla je nešto skontati bolje neku školu završiti
mda, najbolje da je još završila visoki fakultet i zaposlila se u gradonačelnikovom uredu.

Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Blentav teen horror.
Priča bi mogla biti daleko zanimljivija da se razvila priča između bolesnog dečka i nje. Film to ni u kojem smislu nije napravio. Ostao je neshvatljiv dojam da mlada cura strašno drži do čuvanja svog prokletstva za sebe i onda ga površnim prijateljstvom (nije bilo sadržajne priče) pogazi i sve ono što je prethodno film pričao o djevojčicinom moralu je nestalo za jeftine pare.
a kako se to ondak po tvom trebala ponašat jedna teen vampirica?

Quote:
Ono naganjanje vampirske organizacije njezine sestre nije vrijedno spominjanja.
to je određena fantasy podrška, instrument za podizanje napetije atmosfere,
paše u film.
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2014., 23:58   #11
Quote:
Ajutokintumi kaže: Pogledaj post
a kako se to ondak po tvom trebala ponašat jedna teen vampirica?

Ona je bila moralan oslonac nove vrste. Osnova njezine moralnosti je bila da nije ista ko sestra. I onda ujebe dječaka nečkavo.
On je bolovao od neizlječive bolesti pa bi to opravdalo čitavu njezinu priču koja je kontra sestre koja u principu nema ograničenja.


Koja je priča između te djevojčice i dječaka? Vidjeli su se, on se zaljubio. Ona bi trebala znat da će njezin ujed vječno ujebat tog dečka koji pati od neizlječive bolesti. I koje je riješenje? Ako nemoš umrijet normalno, umiri stoljećima? Ona to zna. Bez obzira što nije postojala stvarna ljubavna priča, dapače, kontakt je bio vrlo klimav, ona svejedno daje njemu ubod. Jebo lud zbunjenog. Koji povod? Ubiti čovjeka osuđenog na smrt u ime romanse koja u filmu zapravo ne postoji?
Film nije ostvario vezu između to dvoje ljudi. Samo je nabacano malo vampirskog smeća i priča tek toliko da čini film.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 00:08   #12
s obzirom da je njihov odnos tek jedan od odnosa u filmu, i više je nego dovoljno razrađen.
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 01:07   #13
Quote:
Ajutokintumi kaže: Pogledaj post
s obzirom da je njihov odnos tek jedan od odnosa u filmu, i više je nego dovoljno razrađen.



Koji odnosi u filmu?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 05:47   #14
majka-kćer, majka-ljubavnik/otac, majka/kćer-tajno bratstvo, kćer-ljudi.

to su sve odnosi koji se odvijaju kroz film.
na odnos kćeri i dečka možemo donekle gledati kao na jedan od važnijih što i jeste po svojoj zastupljenosti.
on drži ponajviše interes a opet nije prenaporan
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 08:26   #15
Quote:
Niska rasta man kaže: Pogledaj post
Byzantium

Ovo je film koji se mora gledati sa posebnom pozornošću dok se ne pohvataju konci. Barem je tako bilo u mom slučaju. Čak sam se u nekim trenucima zapitao dali je redatelj(a i scenarist) malo pogubio konce ili je uistinu želio da film tako izgleda. Atmosfera je fino pogođena. a moram reći da sam u filmu očekivao malo više scena iz 18. stoljeća.
Gluma je bila ok, ali ništa spektakularno. Nije ovo film koji ću pamtiti dulje vrijeme, ali je imao zanimljivu ideju.

Ocjena: 6/10
pogubio konce? u kom smislu?
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 08:57   #16
meni je to baš simpa film bio za pogledati, malo drugačija priča. doduše malo mi je dosta te romantizirane slike vampira, zato sad s oduševljenjem gledam strain
__________________
Like the midget at a urinal, I'd have to stay on my toes
DarkWanderer is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 09:29   #17
spoiler

upravo to, odabir samohrane prostitutke s kćerkom adolescenticom na grbači kao vampirima je pun pogodak,
pa dečko leukemičar...
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2014., 19:52   #18
Otpisala sam film na neviđeno (zbog vampirske tematike) ne gledajući tko mu je autor, no osvrt NRMana me ponukao na gledanje i što reći?
Ajuto je u pravu - dobar, neobičan film.
Ulloa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2014., 10:18   #19
Meni se film svidio.
Afro Dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 18:24   #20
JA sam procitala vas komentare..i sad sam sigurna da ga necu gledati
__________________
Every fact of science was once damned. Every invention was considered impossible. Every discovery was a nervous shock to some orthodoxy. The entire web of culture and ‘progress,’ everything on earth that is man-made and not given to us by nature, is the concrete manifestation of man’s refusal to bow to Authority
emnasut462 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:00.