Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2012., 10:50   #2761
Cijela mi je poznata familija Polanc u i oko Požege ili bolje receno svugdje po Požeško-Slavonskoj zupaniji.
Fruštuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 19:58   #2762
Quote:
Fruštuk kaže: Pogledaj post
Cijela mi je poznata familija Polanc u i oko Požege ili bolje receno svugdje po Požeško-Slavonskoj zupaniji.
Eh, to je već bolje. Prema Josipu Butorcu, Polanci u Zarilac kod Požege dolaze 1899. iz okolice Vrboskog u Gorskom Kotaru. Radi se u stvari o selu Sušica nekoliko kilometara zapadno od Vrboskog. U Sušici se prezime javlja kao Polanc(1920. se bilježi Franjo Polanc), kao Poljanc (1808. Anna Polyanz), a u Sušicu su došli iz susjednog sela Ravna Gora nekad krajem 18. stoljeća. Prezime se još bilježi u oblicima Polyanac(1747.) i Polyanchich(1772.).

Ravna Gora je inače naseljena Slovencima iz Gornje Kranjske početkom 18. stoljeća, ali na stanju duša iz 1730. ovog prezimena nema, pa su Polanci vjerojatno došli iz nekog drugog mjesta nakon ovih Slovenaca. Bit će da se radi o Bosiljevu gdje se najranije spominju(1747.)
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 20:28   #2763
Puno ti hvala
Fruštuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 16:37   #2764
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Kakvo romanstvo u navedenim prezimenima,čovječe
1.Skoko sigurno nije romansko prezime,nije ni Markota,Soldo može biti,ali prije će bit da i u tom slučaju dolazi od Talijanštine,naziva za graničnog vojnika(soldata) iz vremena ratova između Turske i Venecije u pograničnoj Dalmaciji prije 300 godina,a ne od nikakvog Vlaškog jezika...Đula je turcizam(preciznije perzijanizam koji su uveli Turci kao i riječi avlija,delija itd),znači na perzijskom i (preko perzijskog također u turskom)ruža. Po tebi bi i Đulabići bili romani
2.U Crnoj Gori je bilo dosta Vlaha,ali i tamo njihova prezimena nisu u većini(iako ih se nađe). U zapadnoj Hercegovini je malo Vlaha u odnosu na Istočnu Hercegovinu (okolicu Stoca i krajeve između Popova Polja i HR granice).
Soldo itekako moze biti vlasko prezime.

http://members3.boardhost.com/homolj...325112165.html

Prema vojnickom zvanju;
- Soldatu > Soldat+ovic > Soldatovic
- Căpitan > Kapetan+ovic > Kapetanovic

Mozda je i Generalic vlasko prezime.

Postoji argentinski nogometas Scocco, kojem pise da je podrijetlom Talijan.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ignacio_Scocco
facebook12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 16:39   #2765
Quote:
Fruštuk kaže: Pogledaj post
Ja bih za prezime Polanc cuo sam da je Slovensko iz Goriške ali tek se javlja nekih 1850 godina pa vjerujem da je varijacija nekog prezimena ako iko ista moze reci ja cekam, uz to hvala unaprijed.
Polanc se vjerojatno nekada pisalo kao Polancz.
facebook12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 16:40   #2766
Zanima me koliko je metapedia vjerodostojna?

Kao i ova navedena prezimena i linkovi?

http://hr.metapedia.org/wiki/Starohrvatska_prezimena

http://hr.metapedia.org/wiki/Etnogeneza_Prahrvata
facebook12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 16:56   #2767
Quote:
facebook12 kaže: Pogledaj post
Zanima me koliko je metapedia vjerodostojna?
Hrvatska Wikipedija nije dovoljno relevantna, a ovo je barem duplo gore.

Mislim, još sam i blag: http://hr.metapedia.org/wiki/Josua_Ambroz_Tito
golub01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 19:22   #2768
Porijeklo prezimena "Čolo"

Ukoliko znate nešto više o porijeklu ovog prezimena molim Vas da se uključite. Konkretno, to je moje prezime, ali vrlo malo znam o njemu, njegovom značenju, kao i porijeklu.

Hvala Vam!
Čolo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 21:26   #2769
Ova novootkrivena prezimena me zbunjuju, npr. Polyanchich se javlja u Ukrajini dok sva tri su vrlo slična Poljskim prezimenima, ima puno naselja Polyana u Rusiji i Ukrajini, samo imam sve više pitanja
Fruštuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 00:18   #2770
Da li itko zna o prezimenu Milutinovic u Dubrovniku(Obuljeno,Mokosica)?
Sherlock Holmes is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 04:47   #2771
Quote:
S jezičnog motrišta prezime je nastalo od turskog čolak, onaj koji je bez jedna ruke, jednoruk; sakat, invalid u ruku; sakat u prst.

Istog su postanja i prezimena: Čolakić (Zagreb), Čolakovac (110, Županja), Čolaković (430, istočna Slavonija), Čolić (950, Slavonija), Čolo (Sinj), Čolović (540, Drniš, srednja Dalmacija), Čoljanović.
http://www.ogorje.net/prezime/colak/30.html
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 09:39   #2772
Quote:
Sherlock Holmes kaže: Pogledaj post
Da li itko zna o prezimenu Milutinovic u Dubrovniku(Obuljeno,Mokosica)?
Doselili su iz Obuljena u Mokošicu, a ne obratno. Jedan od Milutinovića iz Obuljena se "udao" u Mokošicu. U Obuljenu se Milutinovići spominju u matičnim knjigama 1721. godine.

Postoji i popis Dubrovačke Republike iz 1673./1674. u kojem bi vrijedilo pogledati ima li Milutinovića u Obuljenu te godine. Vidim da moj fakultet ima žurnal u kojem je izašao taj popis pa ću to slijedeći tjedan pokupiti.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 17:00   #2773
Quote:
facebook12 kaže: Pogledaj post

Zanima me koliko je Metapedia vjerodostojna? Kao i ova navedena prezimena i linkovi?

http://hr.metapedia.org/wiki/Starohrvatska_prezimena

http://hr.metapedia.org/wiki/Etnogeneza_Prahrvata
U oba članka u popisu literature naveden je A. Ž. Lovrić (tj. M. Yoshamya), a to znači da ne možeš vjerovati ni trunka. Sudeći po stilu on je te članke i napisao.

Njemu je glavna zabava da naivce vuče za nos.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 20:13   #2774
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
U oba članka u popisu literature naveden je A. Ž. Lovrić (tj. M. Yoshamya), a to znači da ne možeš vjerovati ni trunka. Sudeći po stilu on je te članke i napisao.

Njemu je glavna zabava da naivce vuče za nos.
Meni je najbolje kad među starohrvatskim(arijskim!) prezimenima spominje Dizdar i Hamzić.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 12:06   #2775
Quote:
Čolo kaže: Pogledaj post
Ukoliko znate nešto više o porijeklu ovog prezimena molim Vas da se uključite. Konkretno, to je moje prezime, ali vrlo malo znam o njemu, njegovom značenju, kao i porijeklu.

Hvala Vam!
Mozda potjece od talijanskog Ciolo, cita se jednako. A mozda potjece od turskog prezimena Colak.
facebook12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 12:11   #2776
Quote:
Fruštuk kaže: Pogledaj post
Ova novootkrivena prezimena me zbunjuju, npr. Polyanchich se javlja u Ukrajini dok sva tri su vrlo slična Poljskim prezimenima, ima puno naselja Polyana u Rusiji i Ukrajini, samo imam sve više pitanja
Mogu se naci nazivi istih sela u Rusiji, Ukrajini i Bosni i Hercegovini, sto je jos neobicnije.
facebook12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 16:36   #2777
Quote:
Fruštuk kaže: Pogledaj post
Ova novootkrivena prezimena me zbunjuju, npr. Polyanchich se javlja u Ukrajini dok sva tri su vrlo slična Poljskim prezimenima, ima puno naselja Polyana u Rusiji i Ukrajini, samo imam sve više pitanja
Ovi Poljančići su nastali od prvobitnog Poljanca...vidi se lijepo da je u popisu iz 1747. prezime Poljanac, a u novijem popisu iz 1772. godine Poljančić...potpuno normalan redoslijed...a kasnije iz nekog razloga prezime je skraćeno, gubi se sufiks, ili se adoptira sufiks koji odgovara govoru sredine gdje to prezime obitava...
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 10:04   #2778
Tomić, okolica Vinkovaca?
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 16:53   #2779
Dobro Poljanac je prvo ali ipak ja nevjerujem da mi hrvati koristimo Y, osim ako je to bila neka greška u popisu,
Fruštuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 18:22   #2780
Quote:
Fruštuk kaže: Pogledaj post
Dobro Poljanac je prvo ali ipak ja nevjerujem da mi hrvati koristimo Y, osim ako je to bila neka greška u popisu,
...ili je popis pisan na njemačkom jeziku...
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:10.