Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.04.2012., 22:37   #281
Ideja se u neku ruku može smatrati plemenitom, ali je dokaz kako se policiji ne smiju dati prevelike ovlasti iz jednog očitog razloga-blesavi su, a da im se omogući ponašali bi se i gore nego rimski Pretorijanci.

Možda on i ne bi dobio otkaz da je stvarno izvukao priznanje gdje je curica, pa čak ni da nije uspio, a tukao je pravog, ovako je posve opravdano dobio otkaz, i može smatrati da je dobro prošao.
Što bi tek bilo da policija ima nekadašnje milicijske ovlasti? I njih su "poštovali" samo zato jer su bili nasilnici u odori, a ne zato što su bili obrazovani i sposobni(uglavnom je bilo suprotno).

Zadnje uređivanje JohnDoe-25 : 10.04.2012. at 22:52.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2012., 22:41   #282
imao je pravog i spasili su curicu
otkaz je dobio jer je koristio nedopustene metode

a da imamo priliku, svi mi bi se ponasali gore od pretorijanaca, nemojmo si tepati
jedino sto je steta sto nismo u stanju naci neku normalnu sredinu, nego idemo iz jedne u drugu krajnost,a svaka po definicijiima svoje slabosti i lose strane
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 18:38   #283
Zašto me policajac kod legitimiranja pita i ime oca i mjesto rođenja? Jesam li dužan na to odgovoriti? Nije da je to neka tajna koja ako se otkrije će me dovest u neku opasnost,ali me iritira davanje nekakvih dodatnih podataka policajcima.Imaju moju osobnu i ne vidim razlog zašto bi im trebali i ti dodatni podatci o mjestu rođenja i imenu oca.

Ima li to veze s nekakvom kontrolom od njihovih nadređenih da imaju evidenciju koga su legitimirali?

Legitimirali me u kvartu dok sam šetao po školskom igralištu i valjda sam im dio sumnjiv i pretraživali su me da slučajno nemam možda trave kod sebe.Bili su uvjereni da nešto imam,nisu se mogli pomirit s time da neće ništa naći i na kraju mi ih je bilo malo i žao kako su razočarano pregledavali moje džepove i svjetlili lampom po livadi sa strane da nisam slučajno nešto tamo bacio.

Stvarno su bili razočarani.Vjerojatno im nije neka statistika ovaj mjesec pa su živčani.

I onda nakon toga su popunjavali zapisnik i pitali me ime oca i mjesto rođenja,jesam li dužan to reći i podliježem li nekakvim sankcijama ako im ne budem to drugi put htio reći ili im izmislim te podatke jer ako ne moram,neću sigurno pomagat ovakvim debilima koji me u 1 ujutro zajebavaju i prekopavaju po džepovima dok izađem vani prošetat po kvartu,ne bi li slučajno našli nešto trave,umjesto da se bave bitnijim i ozbiljnijim stvarima.
cantona007 is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 12.04.2012., 13:39   #284
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Ipak si priznao da se takve stvari događaju…
Naravno da se događa, policajci su ljudi kao i svi drugi. Međutim, to su iznimke i od njih nema nikakve svrhe, jer tako ne možeš razriješiti djelo.


Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
…. I da se baš to nikad ne upotrijebi na sudu, daj, moraš mi posuditi te tvoje plavo-ružičaste naočale, ovaj pogled na svijet mi je totalo bez veze…
Na koji način bi se to upotrijebilo na sudu? Svaki dokaz koji je stečen na nezakonit način se automatski odbacuje, a i svaki dokaz proizašao iz takvog prvog dokaza. I zašto riskirati cijeli slučaj zbog takvih stvari? Da ti se kreten kasnije smije? I da te idući put opet izazove da ga istučeš (ili neki drugi policajac) jer zna da će se tako najlakše izvući na sudu?


Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
… Ja tvrdim da se događa češće nego što drot želi priznati, a još češće bude uje'o vuk magare.
Ja znam da to nije tako.


Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
… u njemackoj je neki inspektor izgubio posao jer je malo promijesao tipa koji je oteo curicu i nije htio reci gdje je mala, a djetetu je istjecala zaliha zraka…
Što je najbolje, nisu ga tukli, nego su mu stavili u izgled da će ga tući dok im ne prizna. Radilo se o verbalnoj prijetnji, a otkaz su dobili policajci koji su postupali, kao i njihovi nadređeni rukovoditelji koji su im to dozvolili. Do toga nije došlo stihijski, nego su isprobali sve metode i ovaj nije htio reći, pa su se kao tim dogovorili da će ga zaplašiti prijetnjom. Nema informacija da bi prijetnju i ostvarili ako im ne bi rekao.


Quote:
cantona007 kaže: Pogledaj post
Zašto me policajac kod legitimiranja pita i ime oca i mjesto rođenja? Jesam li dužan na to odgovoriti?...
Radi ispunjavanja obrasca o legitimiranju. Nisi im dužan odgovoriti ako ne želiš, a to se ionako može provjeriti na druge načine. Ja nikada to ne pitam, čisto da ne zadržavam čovjeka.


Quote:
cantona007 kaže: Pogledaj post
… Legitimirali me u kvartu dok sam šetao po školskom igralištu i valjda sam im dio sumnjiv i pretraživali su me da slučajno nemam možda trave kod sebe.Bili su uvjereni da nešto imam,nisu se mogli pomirit s time da neće ništa naći i na kraju mi ih je bilo malo i žao kako su razočarano pregledavali moje džepove i svjetlili lampom po livadi sa strane da nisam slučajno nešto tamo bacio...
Po meni, pohvalno je da se takvi objekti obilaze usred noći (kao i u svako doba dana), čisto radi sprječavanja zadržavanja osoba asocijalnog ponašanja, ali i sprječavanja uništavanja školskog inventara i provala.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 15:10   #285
OK,hvala na odgovoru.
cantona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 16:22   #286
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Naravno da se događa, policajci su ljudi kao i svi drugi. Međutim, to su iznimke i od njih nema nikakve svrhe, jer tako ne možeš razriješiti djelo.


Što je najbolje, nisu ga tukli, nego su mu stavili u izgled da će ga tući dok im ne prizna. Radilo se o verbalnoj prijetnji, a otkaz su dobili policajci koji su postupali, kao i njihovi nadređeni rukovoditelji koji su im to dozvolili. Do toga nije došlo stihijski, nego su isprobali sve metode i ovaj nije htio reći, pa su se kao tim dogovorili da će ga zaplašiti prijetnjom. Nema informacija da bi prijetnju i ostvarili ako im ne bi rekao.
eto ja mogu iz osobnog iskustva rec da su neki policajci laki na okidac... ovaj sakama, cak i kad nema nikakvih dokaza da imas veze sa kriminalnim dogadanjima

s druge strane, ja bi bil prvi koji bi namlatil ovog kretena koji je otel curicu i nije htel rec gde ju drzi

a glupo je rec da osobu X smijes prebit ko vola jer je pocinio djelo A, a osobu Y ne, jer se radi samo o djelu B jer svi bi trebali imat ista prava, jel

a opet, nemres izjednacit slucaj gdje je oteta curica na samrti zbog nekog dubreta i slucaj kad neko u susjedstvu strga stupove u vinogradu
__________________
Goa <3
unkn0wn is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 16:50   #287
Jako lijepo sročeno.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 21:34   #288
Prošli tjedan poznanik dobio opomenu zbog prelaska kolnika na neobilježenom mjestu(vidim da i ovdje ima jedan takav slučaj), prije par tjedana kolegica s posla platila kaznu zbog vožnje bicikla pješačkom stazom. Ova potonja ne može dočekati da dođe proljeće kako bi se vozila biciklom jer to obožava, a sada koristi tramvaj jer ju je strah policije. Po cesti ne može voziti jer je po život opasno.
Ja svaki dan pješačim cca 30 minuta do posla i natrag. U tih sat vremena susretnem na desetke biciklista koji voze pješačkom stazom i gotovo nikog koji to radi kako je propisano zakonom. Neki od njih su zaista opasni-voze prebrzo, nemaju zvono i jedno naglo skretanje prema izlogu od strane pješaka može gadno završiti što se prošli tjedan i dogodilo kada je biciklist oborio pješaka i nastavio dalje tj. pobjegao sa mjesta nesreće. O pješacima i njihovom prelaženju ceste bolje ne trošiti riječi.
Sve to vrijeme susrećem i policajce koji na kršenje propisa uopće ne reagiraju.
Nije mi jasno zašto se provođenje zakona za pojedine prekršaje upražnjava samo za vrijeme akcija. Nije li logično da se reagira svaki put kada se primjeti prekršitelj? Šta su biciklisti i pješaci koji su kažnjeni u akcijama totalne budale? Ili su jednostavno diskriminirani?
Još samo da se sjetimo pa imamo akciju lova na provalnike utorkom, a ostale dane, kada nema akcije, uopće neće biti policijskog postupanja.
Bilo bi lijepo da se naša policija dogovori hoće li provoditi zakon ili ne. Ako hoće onda neka svakog prekršitelja kažnjava svakim danom kada bude uhvaćen. Ako ne onda neka puste ljude da se na miru voze i prelaze cestu kao što je to bilo do sada. Nije mi zaista jasan ovakav način postupanja.
kamenjar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 22:54   #289
Quote:
kamenjar1 kaže: Pogledaj post
Po cesti ne može voziti jer je po život opasno.
Nije po život opasno.
Odnosno, ništa opasnije nego hodanje do posla.

Quote:
kamenjar1 kaže: Pogledaj post
Sve to vrijeme susrećem i policajce koji na kršenje propisa uopće ne reagiraju.
Svaki dan izađem iz kuće šetati psa i u tih dva do tri puta po pola sata vidim svaki dan 800 nepropisno parkiranih automobila, hodam uz cestu pa vidim 150 vozača koji nisu vezani, 80 onih koji žlabraju na mobitel, vidim oduzimanja prednosti i prolaske kroz crveno (najozbiljnije prometne prekršaje), vidim nepropuštanje pješaka. I srećem policajce koji šetaju cestom pored svih tih vozila, koji snimaju brzinu, ali ne reagiraju na nepropuštanje pješaka, mobitele i pojaseve pa čak ni na prolaske kroz crveno.

No za potrebe kvalitetnog odgovora zadržimo se samo na nepropisno parkiranim automobilima. Samo u mojem kvartu (koji je jedan od petnaestak takvih u gradu) ih ima toliko da bi mogle samo to raditi cijela smjena iz prve postaje prometne policije, cijela smjena iz druge postaje prometne policije, cijela smjena iz naše postaje temeljne policije i ne bi sve stigli napraviti.

Osobno, nitko sretniji od mene kada bi se svaki prekršaj mogao kazniti. Nažalost policije na cesti ima puno premalo i za puno važnije i ozbiljnije stvari pa onda prioretiziraju.

Doduše, vjerujem da postoji značajna iterindividualna razlika između pojedinih policijskih službenika i da neki rade enormno puno, a neki ne rade ništa ili gotovo ništa. Prostor za povećanje efikasnosti i kvalitete rada svakako postoji, ali nipošto se ne može očekivati kažnjavanje svakog prekršaja.

Uostalom, policijsko zapisivanje je samo prvi korak. To nipošto ne znači da će ta kazna doista i biti naplaćena. A ako i bude naplaćena, to nipošto ne znači da će ona imati učinak koji bi trebala imati*. A nedostaje nam i nulti korak koji je prevencija koja je najučinkovitija, ali i najkompleksnija u cijeloj priči. To nama nedostaje i to kreće iz kuće, iz škole, iz društva, iz funkcioniranja pravne države, ali također i radom policijskih službenika na terenu pogotovo u povremenim preventivnim akcijama što nas vraća na početak

* - padaju mi na pamet slučajevi zlatne mladeži u bijesnim jurilicama koje ne smiju voziti jer su mladi vozači. Oni te automobila imaju registrirane na sebe i uredno ih voze, plaćaju kazne i voze dalje.
200kn is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 10:10   #290
Quote:
kamenjar1 kaže: Pogledaj post
Bilo bi lijepo da se naša policija dogovori hoće li provoditi zakon ili ne. Ako hoće onda neka svakog prekršitelja kažnjava svakim danom kada bude uhvaćen. Ako ne onda neka puste ljude da se na miru voze i prelaze cestu kao što je to bilo do sada. Nije mi zaista jasan ovakav način postupanja.
Jednom a bijaše to davnih gogina policija je radila svoj posao 24 sata 7 dana u tjednu.Iodjednom jedan jako pametan s nekom diplomom nekog fakulteta je dobio slobodne ruke da poboljša rad policije.Onda je izmislio policijsk uprave i logično nova radna mjesta nekih službenika preventive u prometu (dobro plaćenih) i slična mjesta više škole po policijskim postajama koji se onda statistikom igraju raznoraznih prometnih akcija na uvijek istim mjestima sa određenim vremenom trajanja.Nakon akcije sumiraju se rezultati i obrađuju statistike.Ako je statistika dobra a je, onda je i sigurnost prometa kao i poštivanje svih prometnih pravila u redu.Radna mjesta su opravdala svrhu.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 15:05   #291
Probaj se voziti biciklom od Kraša pa do Dinamovog stadiona(to je ruta gdje su biciklisti kažnjavani prije par tjedana) i to cestom pa javi svoja iskustva.
Apsurdno je da u sadašnjim uvjetima inzistiranje na poštovanju propisa dobrim dijelom znači veći opasnost za bicikliste. Kada je riječ o pješacima ako se pridržavaju propisa šanse za stradavanja su zaista minimalne.

Slažem se da se ne mogu svi kazniti ali mi je neshvatljivo da se pored dva policajca koji stoje na križanju preko zebre proveze biciklist i to na način da lovi rupe u prometu preko crvenog. Ni izdaleka nisam savršen ali hebem mu ako ugledam policajca onda ću sići sa bicikla, neću parkirati gdje ne smijem, smanjit ću brzinu i sl.
Ovdje niti policajci doživljavaju biciklista, niti ovaj njih. Nije akcija pa nas boli briga.
Ne govorim o slučajevima gdje policije nama već o onima gdje su svjedoci prekršaja i morali bi reagirati. Neka slobodno rade prioritete ali na sve što je "usput" moraju reagirati. To je bitno ne samo zbog sigurnosti u prometu već jednostavno i zbog imidža njih samih. Što se tiče parkiranja imamo mi ko će se brinuti o tome. Tu policiju ne bih uvlačio osim ako je neka konjina parkirala na nogostup ispred jaslica pa majke(i očevi) s djecomi moraju silaziti na cestu ili je zatvorio ulaz u haustor.
kamenjar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 10:16   #292
Quote:
kamenjar1 kaže: Pogledaj post
Probaj se voziti biciklom od Kraša pa do Dinamovog stadiona(to je ruta gdje su biciklisti kažnjavani prije par tjedana) i to cestom pa javi svoja iskustva.
Apsurdno je da u sadašnjim uvjetima inzistiranje na poštovanju propisa dobrim dijelom znači veći opasnost za bicikliste. Kada je riječ o pješacima ako se pridržavaju propisa šanse za stradavanja su zaista minimalne.
Jesam. I vozim. Vozim i po sličnim cestama - po Savskoj, Ozaljskoj i Ilici.
Vožnja tim cestama je u najmanju ruku neugodna i slažem se s tobom da nije preporučljiva za bicikliste.

Doduše, mislim isto tako da mnogi biciklisti pretjeruju u svome strahu i da se neopravdano boje voziti po kolniku. Taj strah potpiruju mediji, a vozačima automobila to može samo odgovarati.

Na biciklu sam stalno i uglavnom poštujem propise. Postoje doista mjesta na kojima nema staza, a vožnja po kolniku pored vozila koja voze i po 150 km/h (Držićeva, Slavonska avenija i sl.) je doista riskantna pa tamo vozim po pločniku, ali postoje i mjesta gdje je kolnik savšren za bicikliste i brzina vozila ne prelazi 40 km/h, a tjera nas se na katastrofalno uređene "staze" mođu pješake i na pješačke prijelaze (Martićeva, Baureova, Trakošćanska...) i tamo vozim po kolniku.

Quote:
kamenjar1 kaže: Pogledaj post
Slažem se da se ne mogu svi kazniti ali mi je neshvatljivo da se pored dva policajca koji stoje na križanju preko zebre proveze biciklist i to na način da lovi rupe u prometu preko crvenog. Ni izdaleka nisam savršen ali hebem mu ako ugledam policajca onda ću sići sa bicikla, neću parkirati gdje ne smijem, smanjit ću brzinu i sl.
Ovdje niti policajci doživljavaju biciklista, niti ovaj njih. Nije akcija pa nas boli briga.
Slažem se.
I sam doživljavam u prometu svakakve slične stvari. Neki dan sam bio na Zagrebačkoj aveniji na semaforu prvi u redu i pored mene su u autu bili policajci, a s moje druge strane je čovjek nonšalantno prošao kroz debelo crveno dok smo mi stajali. Nisu to mogli ne vidjeti. Pričekali smo zeleno i svi zajedno krenuli. I nikome ništa.

Pretpostavljam da se to opravdava time da ti policajci imaju u tom trenutku drugoga posla i ne mobu se baviti time pa se ponašaju kao da to nisu ni vidjeli.

Možda su ona dva policajca koje si ti vidio bila zadužena za osiguranje neke rute i onda ni ne smiju reagirati na takve stvari.

S druge strane možda su samo lijeni neradnici.



Quote:
kamenjar1 kaže: Pogledaj post
Ne govorim o slučajevima gdje policije nama već o onima gdje su svjedoci prekršaja i morali bi reagirati. Neka slobodno rade prioritete ali na sve što je "usput" moraju reagirati. To je bitno ne samo zbog sigurnosti u prometu već jednostavno i zbog imidža njih samih.
Slažem se.

Quote:
kamenjar1 kaže: Pogledaj post
Što se tiče parkiranja imamo mi ko će se brinuti o tome. Tu policiju ne bih uvlačio osim ako je neka konjina parkirala na nogostup ispred jaslica pa majke(i očevi) s djecomi moraju silaziti na cestu ili je zatvorio ulaz u haustor.
Generalno se slažem iako mislim da se policija može i treba baviti i time.
Koliko vidim, i bave se time i to relativno dobro funkcionira.
Iako jedino pauk doista kažnjava.
One obavijesti o počinjenom prekršaju pa se ne zna tko je bio u autu pa moja baka pa ovo pa ono. Ovako nema auta dobar dan dobar dan jeste li vi vozili hvala doviđenja.
200kn is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 17:33   #293
Quote:
200kn kaže: Pogledaj post
S druge strane možda su samo lijeni neradnici.
Plaća stiže uredno svakog 5-tog bez obzira na količinu "rezultata", kako njima tako i šefu i njegovom šefu.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 22:59   #294
A to je najžalosnije.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 12:26   #295
Kad bi se uvela varijabila odnosno norma ali ne za količinu napisano nega na količinu koja je rezultirala osuđujućom osudom (bez obzira kakva) onda se i narodu ne bi kačile stvari koje možda jesu ili nisu napravili pa bi bilo mira i kod naroda i kod onih koji postupaju.Naravno onaj tko zna i poštuje zakone dobio bi i veću plaću a ostatak manju i nakon toga otkaz zbog nerada i nepoznavanja zakona.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2012., 16:36   #296
Da li je moguće legalno odbiti zapovijed službene osobe u sljedećoj situaciji;

Snimam videokamerom javnu površinu za vlastite potrebe i za vrijeme snimanja službena osoba me želi legitimirati s čime ja nemam nikakvih problema osim u djelu kada mi zapovijeda da ugasim kameru za vrijeme postupanja službene osobe.

Mene u ovom slučaju zanima kako (na koji zakon, članak i stavak da se pozovem) da me ne privedu zbog nepoštivanja zapovijedi službene osobe?
Imago Dei is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 13:41   #297
Poštovanje svima. Eto da updatam svoj slučaj u vezi prekršajnog postupka protiv mene koje se može pročitati u zatvorenoj temi neugodna iskustva s policijom.
Podnio sam prijavu unutranjoj kontroli i dobio rješenje da nje bilo nepravilnosti u postupku samnom ( naravno što očekivati od unutranje kontrole ). Prvi dio bitke su dobili. Djevojka mi je dobila poziv za sud no ona nemože doći taj dan pa smo odgodili . Sada me zanima hoću li ja biti pozvan na sud jos jednom da ponovim svoj iksaz ili ne ? Btw neupućenima da znaju da su policajci dali iskaz koji je LAŽAN !a to će potvrditi moji svjedoci . I još jedno pitanje ukoliko se utvrdi da je policijski iskaz lažan hoće li oni snositi ikakve posljedice za davanje lažnog iskaza na sudu ?
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 13:47   #298
I kako je moguće osim svjedoka pobiti iskaz policajaca mislim da li je moguće bez materijalnih dokaza ? Ovako ispada da je moj iskaz i iskaz mojih svjedoka protiv njihovog iskaza
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 14:25   #299
Ako sudac samatra da mu je dovoljno iskaza i da mu je sve jasno neće te više zvati.Ti i tvoji svjedoci ćete pobit njihov iskaz, bar onaj za narušavanje reda na javnom mjestu.Za ono u postaji si sam.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2012., 17:59   #300
Quote:
LisenSvihPrava kaže: Pogledaj post
... Podnio sam prijavu unutranjoj kontroli i dobio rješenje da nje bilo nepravilnosti u postupku samnom ( naravno što očekivati od unutranje kontrole ). Prvi dio bitke su dobili...
Nakon ovakvog mišljenja, možeš privatno tužiti policajce osobno, MUP i RH, ako smatraš da si u pravu. Možeš državnom odvjetništvu podnijeti i kaznenu prijavu radi više službeničkih djela. Uglavnom, od svakog policijskog postupanja postoji sudska zaštita.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:42.