Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2012., 23:50   #1
Ekonomična vožnja- mitovi ili istina

Čitam ovih dana preporuke naših medija kako štediti na gorivu pa me zanima imaju li oni ikakvoga smisla a imam i nekoliko svojih pitanja, dakle preporučuju nam da vozimo sa ugašenim svjetlima, s ugašenim radiom, da gasimo auto na semaforima , za klimu znam da povećaje potrošnju ali nikad nisam imao novaca za auto sa klimom ( trenutno vozim mercedesa 300D 1988. godište i nema klimu), isplati li se točit lož ulje i može li me se otkrit ako ulijem ložu do čepa i onda potrošim 4/5 pa na ostatak ulijem eurodiesel, to me zanima jer često idem preko granice, šteti li motoru vožnja 60km/h na nizbrdici u petoj brzini, na koliko je okretaja najbolje mijenjati brzine (na benzinu/dizelu), jeli pametno prolazit nizbrdice u leru i pomaže li to potrošnji, ima li još tko kakav savjet???
zippo6969 is offline  
Old 22.02.2012., 23:59   #2
To o gasenju.....audio sistema, svjetla.....su mislim cijepanje dlaka da ne napisem 3.14159zdarije

1KS je cca735 W, a to je mali dio snage i potrosnje prosjecnog automobila.

Koliko trose sva svjetla ? Parsto W, a unutar 100 W 99% audio uredaja na nasim cestama. Onih 1% mogu imati puno vise, ali nisu relevantni za ovu raspravu.

Klima trosi ipak nesto vise od svjetala, cak se i osjeti na slabijim benzincima, par KW , ali opet, par deci,ne vise.

Oni koji stede klimu,otvore prozor i poremete aerodinamiku,pa opet trose vise.


Mislim da se najbolja usteda dobije pravovremenim saltanjem (ali,opet,ne pretjerivati,ne treba zacaditi motor i pripadajuce filtere) i aktivnom voznjom - bez puno kocenja i naglih ubrzavanja, te voznjom u nizim okretajima.

To ne znaci - sporo. To moze biti i jako brzo, a i kocnice dulje traju.

O loz ulju i njegovoj primjeni u automobilizmu nek te savjetuju zaposlenici toplane, ja tu nemam prava sto reci.
Ima i par hintova o rabljenom biljnom ulju, ali pogodno samo za vlasnike atmosferskih dizela.

O gumama napumpanim par desetina bara vise od preporucenog, radi ustede goriva,ne bih puno pricao, tek cu spomenut da gume nisu jeftine da ih prerano mijenjam radi neravnomjernog trosenja uzrokovanog povecanim tlakom, a vaznije od toga, mislim da svoju funkciju bolje odrade kad na asfalt nalijezu 100%, nego manje od toga.

Dakle ,za smanjenu potrosnju vozite ispravan automobil u nizim okretajima, bez puno kocenja.
__________________
Sunt facta verbis difficiliora

Zadnje uređivanje Offshore : 23.02.2012. at 00:20.
Offshore is offline  
Old 23.02.2012., 00:02   #3
Ma ima tu svega i svačega, mislim da je najbolje auto vozit normalno i da tada auto troši normalno , u biti onoliko koliko troši, nevlja ništa forsirati a za smanjenje potrošnje ''možda'' pomažu ler vožnje ili kako ti kažeš petom pedeset al takve egshebichije mogu za sebom povući nekakve repiće, svejedno svaki vozač bi trebao voziti svako auto na normalan način, a da ti najbliže definiram to ''normalan'' jest vožnja po zvuku motora i bok
__________________
za vas samo kolega jugend
collegiumjugend is offline  
Old 23.02.2012., 00:09   #4
Quote:
collegiumjugend kaže: Pogledaj post
Ma ima tu svega i svačega, mislim da je najbolje auto vozit normalno i da tada auto troši normalno , u biti onoliko koliko troši, nevlja ništa forsirati a za smanjenje potrošnje ''možda'' pomažu ler vožnje ili kako ti kažeš petom pedeset al takve egshebichije mogu za sebom povući nekakve repiće, svejedno svaki vozač bi trebao voziti svako auto na normalan način, a da ti najbliže definiram to ''normalan'' jest vožnja po zvuku motora i bok
Vozio sam ja Kadetta GSI po zvuku motora pa je pio 16-17 litara gradske vožnje a kakvi su to repići, jeli to sa šaltanjem u višu nego što treba na nizbrdici štetno za motor
zippo6969 is offline  
Old 23.02.2012., 00:12   #5
Quote:
zippo6969 kaže: Pogledaj post
Čitam ovih dana preporuke naših medija kako štediti na gorivu pa me zanima imaju li oni ikakvoga smisla a imam i nekoliko svojih pitanja, dakle preporučuju nam da vozimo sa ugašenim svjetlima, s ugašenim radiom, da gasimo auto na semaforima , za klimu znam da povećaje potrošnju ali nikad nisam imao novaca za auto sa klimom ( trenutno vozim mercedesa 300D 1988. godište i nema klimu), isplati li se točit lož ulje i može li me se otkrit ako ulijem ložu do čepa i onda potrošim 4/5 pa na ostatak ulijem eurodiesel, to me zanima jer često idem preko granice, šteti li motoru vožnja 60km/h na nizbrdici u petoj brzini, na koliko je okretaja najbolje mijenjati brzine (na benzinu/dizelu), jeli pametno prolazit nizbrdice u leru i pomaže li to potrošnji, ima li još tko kakav savjet???
puno puta napisano valjda će mo se kroz raspravu prisjetit svih mogućih ceka kako uštedit gorivo a može se dosta smanjit potrošnja pametnom vožnjom
E30 is offline  
Old 23.02.2012., 00:24   #6
ok sad , šaltanje u višu na nizbrdici to i spada u normalnu vožnju ako se ne varam, naravno ako to cesta dopušta, mislio sam na ona gušenja petom pedest ili se zaletit do sto pa onda u ler pa kad uspori na 50 onda opet po gasu pa opet ler , to su gluposti i idiotarije i za vozača i za vozilo , kako je ovaj gori napiso PAMETNA vožnja je najbolja za nas i naše limene ljubimce
__________________
za vas samo kolega jugend
collegiumjugend is offline  
Old 23.02.2012., 01:00   #7
klima sigurno doda 1 litru ako ne i više tako da priča od par deci ne drži vodu... ovo sve od potrošača stoji, i kad to sve zbrojiš možda možeš uštedjeti... nizbrdo može u višu brzinu ali nije stvar voziti na niskim okretajima jer onda auto čak i više troši jer nema snage...
hcerinski is offline  
Old 23.02.2012., 01:01   #8
a ajmo sad nespava mi se

recimo da na otvorenoj cesti po ravnome voziš oko 90 u najvišem stupnju prijenosa i predviđaš situacije znači nemoj se nalipit nekom na guzicu i onda kočit i tako gubit brzinu nego gledaj da što manje imaš oscilacija, da konstantno držiš istu brzinu što naravno nije lako jer naši genijalci svugdi lipe znak 50km/h i čekaju

Onda na strme i kratke uzbrdice se penješ tako da ako možeš dobiješ "jeftino" brzinu prije uzbrdice ako je potrebno i na nju izađeš sa brzinom koju dalje želiš održavat u odgovarajućem stupnju prijenosa. Neće svugdi bit isto recimo negdi ćeš se popet u 4. i kad prođeš ćeš nprebacit u 5. jer ti netriba tolko momenta.
Dok na blage i dugačke se penješ tako da uđeš na okretajima na kojem auto ima najviše momenta i tako ga držiš dok ne prođeš uzbrdicu naravno po potrebi šaltaš ako ti auto to zahtijeva.

Onda uzmimo na primjer da se sa svojim (znači tvojim tim mercedesom) spuštaš niz velebit. na nizbrdici možeš "badava" u leru dobit brzine i šaltat prije zavoja znači npr 200 metara prije šaltaš 5. pa onda 4. pa 3. i onda recimo prođeš zavoj u 3. nakon zavoja opet ler i auto ubrzava do sljedeće situacije kad tribaš vratit u brzinu i pustit da auto koči motorom, ako nije gužva nemoraš se jako zaljetat možeš ga recimo stavit u 4 puno ranije i niti mu ne dozvolit da razvije brzinu pa samo iz 4. prebacit u 3. i proći zavoj.

U gradu također se ne zaljetat na semafore ako baš znaš da će te negdi dočekat crveno možeš odma ubacit u ler i kotrljat se prema njemu tako da skoro netribaš koristit kočnicu za stat, ako nikom ne smetaš, a ako recimo u daljini vidiš da bi te možda moglo dočekat crveno onda pustiš gas i kočiš motorom lagano sve do druge i onda ili staneš ili ako i drugi krenu kreneš i ti
Aj valjda je to to pitaj za neku situaciju ako je se sitiš

EDIT: ako ti se auto ne muči npr skroz malo gasa možeš vozit i na niskim okretajima u visokom stupnju mjenjača valjda možeš prepoznat jel ga mučiš ili ne al nemoj tako ubrzavat i napumpaj gume na potrban tlak

Zadnje uređivanje E30 : 23.02.2012. at 01:37.
E30 is offline  
Old 23.02.2012., 08:49   #9
Ostao mi u sjećanju savjet iz Večernjeg od prije par godina, kako smanjiti težinu radi postizanja ekonomičnije vožnje. Izvadite, veli otprilike, nepotreban teret iz prtljažnika. Pa navodi: stare novine, plastične boce za reciklažu, gumene čizme...
Eto ti rješenja energetskog problema!
rwh is offline  
Old 23.02.2012., 08:58   #10
Quote:
E30 kaže: Pogledaj post
Onda uzmimo na primjer da se sa svojim (znači tvojim tim mercedesom) spuštaš niz velebit. na nizbrdici možeš "badava" u leru dobit brzine i šaltat prije zavoja znači npr 200 metara prije šaltaš 5. pa onda 4. pa 3. i onda recimo prođeš zavoj u 3. nakon zavoja opet ler i auto ubrzava do sljedeće situacije kad tribaš vratit u brzinu i pustit da auto koči motorom, ako nije gužva nemoraš se jako zaljetat možeš ga recimo stavit u 4 puno ranije i niti mu ne dozvolit da razvije brzinu pa samo iz 4. prebacit u 3. i proći zavoj.
Ovaj savjet jest dobronamjeran ali nije razborit.Nemojte to raditi.Nizbrdo se ide u brzini (najčešće onoj kojom se penješ istom uzbrdicom),nikako u leru.
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Old 23.02.2012., 09:08   #11
Urbana legenda govori o likovima koji su niz Medvednicu ugasili motor, pa im se zaključao volan tokom spusta.
rwh is offline  
Old 23.02.2012., 09:09   #12
Kupiš Audi A2 dizel troši 3,5l i tociš ložu sa 500km sa 100kn inace kud se narod vozika toliko sve se moze obavit javnim prijevozom, ili ak bas zelis ici na posao i u vrtic vozit dijete to nek je dnevno 30km x 25 radnih dana ak radis i subotom to je 150kn loze mjesecno, ali ne, ljudi se vozikaju 2000km mjesecno bezveze uludo, a i otkad su se pojavili mobiteli potrosnja se digla, zašto? Pa zato kaj te svak moze nazvat i skrenut te s puta dodzi sim tam idemo vam tam gore dole, Dok nije bilo mobića niko nije znao di sam ni nisu me mogli žicat dodji sim tam
Loui is offline  
Old 23.02.2012., 09:11   #13
Quote:
alfa146 kaže: Pogledaj post
Ovaj savjet jest dobronamjeran ali nije razborit.Nemojte to raditi.Nizbrdo se ide u brzini (najčešće onoj kojom se penješ istom uzbrdicom),nikako u leru.
Mislim da, osim što nije razborit, nije ni koristan, jer ako se spušta u leru neće potrošiti ništa manje nego ako se spušta u brzini bez gasa.
__________________
Leave the gun. Take the cannoli.
Horsefly is offline  
Old 23.02.2012., 09:12   #14
Ja sam čuo odličan savjet za ekonomičnu vožnju, kaže izbaci fufu iz auta i životni troškovi padaju za 200%!
Inače su mi najjači likovi koji se voze 50kmh u petoj i guše auto max, al im ne možeš objasniti da rade više štete nego koristi.
Jednom se vozio sa likom i nisam vjerovao da ima i takvih "vozača"...znači vozi se i baca ga u ler svakih 100m i tako konstantno, gas pa u ler, gas pa u ler,....... , ležeće prelazi sa 20kmh u četvrtoj...uglavnom, auto mu je kriv što mu stalno svijetli lampica ispušnih plinova, on nema veze s tim.
Franz Ožbolt is offline  
Old 23.02.2012., 09:35   #15
Za ekonomičnu vožnju treba naučiti što više očuvati energiju koju sam automobil ima svojim kretanjem, vožnjom sa što više predviđanja događaja i što manje potrebe za kočenjem i ponovnim ubrzavanjem, jer je ubrzavanje ono što troši energiju. Manje je bitno hoće li ubrzanje biti brzo ili sporo, na ovim ili onim okretajima (osim ekstrema s obje strane na koje ste svi u raspravi koncentrirani) bitno je izbjeći sam proces ubrzanja kad god je moguće. A najvažniji od svega je ipak izbor automobila. S npr. Ladom Nivom nikad nećete ni uz najveću pažnju trošiti manje nego što je u praksi maksimalna potrošnja npr. C1. Kupiti najmanji, najlakši i najslabiji auto koji zadovoljava želje i potrebe.
rwh is offline  
Old 23.02.2012., 09:40   #16
Quote:
Horsefly kaže: Pogledaj post
Mislim da, osim što nije razborit, nije ni koristan, jer ako se spušta u leru neće potrošiti ništa manje nego ako se spušta u brzini bez gasa.
E itekako oće sa tim starim autom jer taj sigurno ne prekida dovod goriva kad je bez gasa a pitanje je i koju će brzinu tako postić bez gasa ako nije jaka nizbrdica
E30 is offline  
Old 23.02.2012., 09:48   #17
zapravo ti svi mitovi su točni i imaju veze sa potrošnjom, ali da se toga pridržavam, još mi treba šešir i štap pa da budem pravi penzioner i papak, mlad sam, volim se vozit, volim ubrzavat auto i takav sam auto kupio, koliko kukam za potrošnju, toliko i uživam u takvoj vožnji, papci neka kupe 1.9 dizela bez turba pa nek im troši malo, a ove stinice, to je glupost i samo zamaranje nepotrebnim, prvenstveno treba kupit auto koji odgovara vašim potrebama i mogućnostima ništa više. Pusa
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Old 23.02.2012., 10:02   #18
Opaki, svaka čast, slobodan izbor, uživaj u vožnji kakvu voliš, samo onda nemoj kukati o potrošnji, bez veze si kvariš zadovoljstvo, kukaj o cijeni goriva, ako moraš. Ovdje se radi o ekonomičnoj vožnji kao takvoj, bar ja tako čitam iz naslova. Nisam penzić, zapravo aktivni sam sportaš, danas sam već trening odradio, ali u vožnji uživam baš u ekonomičnoj vožnji, zbrajam kapi manje utrošene, kao što ti zbrajaš dobivene sekunde i uživamo jednako svaki na svom području, ne zato što se tebi jako žuri, niti zato što ja nemam novaca, već radi čistog zadovoljstva.
rwh is offline  
Old 23.02.2012., 16:52   #19
Najjači su one šoferčine koje ga na svakoj ravnici i krivini ubrzaju pa bace u ler, kao i na nizbrdici...oni obično drže motor na jako niskim obrtajima čime udaviše auto. Ne znam kako neko može dizela vozit na 1200 obrtaja a zatim ga nizbrdo bacit u ler...ko izmisli taj način vožnje -.-
Mlad i nevin is offline  
Old 23.02.2012., 17:00   #20
Quote:
zippo6969 kaže: Pogledaj post
ima li još tko kakav savjet???
Da pitaš na forumima ili internet stranicama tih medija za savjete ili da pročitaš neku od milijarde sličnih tema koje su već otvorene na ovome forumu
__________________
OFF DUTY
STINGer is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:02.