Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2010., 19:28   #81
Cool

Quote:
Heg kaže: Pogledaj post
Pogledaj i u Krupalu,Blok centar II
jel to blizu mke-shopa?
__________________
milko
milko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2010., 21:06   #82
Quote:
milko kaže: Pogledaj post
ne,samo obično,dvotarifno,požurit ću ja u feturu dok još ima
Pa ako nisi imao ukapčalicu onda ti je stalno vrtila samo jedna tarifa i onda ti stvarno netreba dvotarifno brojilo...
Ako ti staro brojilo neradi, provjeri malo da ti nije ostalo bez napajanja, možda je i ispravno...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2011., 21:46   #83
imas na njuskalu 100kuna
mieko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 13:59   #84
Imam digitalno strujno brojilo. To cudo vrti milijun brojki uopce ne znam sto je sto... moze li necija pomoc... uselila se u stan i ne znam ocitat to
__________________
"Postoje samo dvije beskonačne stvari - svemir i ljudska glupost... ali za svemir nisam baš potpuno siguran" A. Einstein
AHSATAN GNUS is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 16:20   #85
Quote:
AHSATAN GNUS kaže: Pogledaj post
Imam digitalno strujno brojilo. To cudo vrti milijun brojki uopce ne znam sto je sto... moze li necija pomoc... uselila se u stan i ne znam ocitat to

1.8.1 - energija u višoj tarifi
1.8.2 - energija u nižoj tarifi



1.6.1 - snaga u višoj tarifi
1.6.2 - snaga u nižoj tarifi

3.8.0. ili 5.8.0 - jalova energija ukupna
Damson is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 17:59   #86
Pitanje

Quote:
Damson kaže: Pogledaj post
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/126113.html
Članak 98.
(1) Kad se utvrdi da je registriranje električne energije bilo nepravilno, procjena neregistrirane električne energije i snage će se izvršiti prema prethodnom obračunskom razdoblju ili istom razdoblju prethodne godine kada je registriranje bilo pravilno, a ako to nije moguće tada prema sljedećem obračunskom razdoblju kada registracija bude ispravna, i to za razdoblje od kada je utvrđena neispravnost, a najduže u zakonskom roku zastare.

Dakle, nikakve astronomske racune o kojima ti pricas nece kupac dobit, nego ce mu se naplatit onoliko koliko je potrosio, i kucanstvu se nikakva jalova energija nece ni u kom slucaju naplatit.
A u velikom broju slucajeva ce se jalova energija izuzeti iz obracuna i za firme.




Samo sam zelio dokazat da pricas o stvarima koje ne razumijes jer teoretski se jednotarifni model moze isplatit i zacudija bi se koliki broj kupaca ga jos uvijek ima. Da ne postoji teoretska isplativost ne bi ga ni bilo u ponudi.




S obzirom da sam diplomirao elektrotehniku (energetiku) i radim u HEP-ovom odjelu za mjerne uređaje (brojila), ispadas smijesan...

E daj mi molim te reci ovako s obzirom da radiš tu gdje radiš.
Živim u centru Zagreba u zgradi koja je sagređena negdje 50tih godina prošlog stoljeća. U stanu imam dvotarifno brojilo, dakle vjerojatno su u svojoj redovnoj inventuri (svakih 15ak godina) zamijenili jednotarifno dvotarifnim.
Međutim, brojilo vrti samo skuplju tarifu pa tako i plaćam prema plavom tarifnom modelu.
Naravno, ja želim koristiti bijeli model odnosno višu i nižu tarifu.
U HEPu mi kažu da nemam ugrađene potrebne elemente za prebacivanje tarifa (ukapćalica...što već sve ide) i da će mi to HEP ugraditi za 1000 do 1500 kuna (ovisno o stanju na terenu, što god to značilo).
Mene zanima:
1. Zašto neki potrošaći (npr. moja bivša zgrada građena 80tih godina) usele u stan gdje ne trebaju dodatno ulagati da bi imali dvije tarife. Odnosno zašto dvije tarife nisu omogućene svima jednako. Nije li to diskriminacija nekih potrošaća?
2. Nije li logika postojanja divje tarife ta da mi je ona i omogućena besplatno. U suprotnom mi se čini da HEP ovime potiče potrošaće da ne prelaze na dvije tarife, odnosno osiguravaju sebi veći prihod?
3. Što se nalazi u toj cijeni od 1000 - 1500 kuna. Na cjeniku nestandardnih usluga na HEPovim stranicama koliko sam shvatio vidim samo cijenu rada, a ne i materijala. http://www.hep.hr/ods/kupci/nestandardne.aspx (na dnu stranice je link za cjenik) ?
4. Jel moguće da mi u redovitoj besplatnoj izmjeni brojila, besplatno ugrade i potrebne dijelove za dvotarifno očitavanje? Ako ne zašto ne?
5. Jel moguće da dijelom ili u potpunosti netko drugi izvede dogradnju koju tražim (sam, neki električar...)?
Hvala
amoretto is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2013., 12:37   #87
Imaš tu za 99kuna kontrolno...
mieko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2013., 13:37   #88
Preko 20.god. u kutiji sa osiguračima-glavno,kontrolno i limitator.Mjenjao se glavni vod sa pancirom,glavni sat,trebala samo potvrda od električara da je instalacija uredu.
Kontrolno brojilo niko nikad nije spomenuo.
Elektra za svoju zaštitu ima limitator,pancir i blombu a što je iza nije njihova briga.
diddlay is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 16:01   #89
SKIDANJE KONTROLNOG STRUJNOG BROJILA

Imam Iskrino analogno jednofazno dvotarifno brojilo,s obzirom da je staro 12 godina,odnio bih ga na baždarenje koje bi bilo gotovo za par dana.E ,sada je problem kako ga skinuti i spojiti žice da ima struje u stanu dok brojila nema.Molio bih za pomoć,mogu li to odraditi sam ili moram zvati električara da to obavi.Zamislio sam da žice prebrikam čokoklemama.Hvala na pomoći unaprijed.
schummy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 16:11   #90
Cekaj, skinuo bi brojilo bez znanja elektre? Pa to ti se racuna kao kradja struje. Ili imas 2 brojila, glavno i kontrolno? U svakom slucaju, trebas elektru.
Cak i ako mislis da brojilo nije ok, elektra ga treba skinuti, bazdariti i vratiti nazad. A redovno bazdarenje mislim da je svakih 16 godina.
TIT is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 16:13   #91
Quote:
TIT kaže: Pogledaj post
Cekaj, skinuo bi brojilo bez znanja elektre? Pa to ti se racuna kao kradja struje. Ili imas 2 brojila, glavno i kontrolno? U svakom slucaju, trebas elektru.
Cak i ako mislis da brojilo nije ok, elektra ga treba skinuti, bazdariti i vratiti nazad. A redovno bazdarenje mislim da je svakih 16 godina.
naravno da je brojilo kontrolno,imam u kući jedno glavno i dva kontrolna,a oni su dužni svakih 10 god baždariti,a moje glavno nije baždareno već 12 god.
schummy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 16:24   #92
ispravak,baždariti brojila HEP treba svakih 16 god ,ali ja bi svoje kontrolno baždario nakon 12 god
schummy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 17:05   #93
700 kuna baždarenje brojila ,traje cirka mj dana a onda ti stave digitalno
popravljam is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2013., 17:33   #94
Quote:
popravljam kaže: Pogledaj post
700 kuna baždarenje brojila ,traje cirka mj dana a onda ti stave digitalno
imaš kupit brojila novih po 80-100 kuna a din rail od 200 kuna baždarenih
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 19:57   #95
Quote:
schummy kaže: Pogledaj post
Imam Iskrino analogno jednofazno dvotarifno brojilo,s obzirom da je staro 12 godina,odnio bih ga na baždarenje koje bi bilo gotovo za par dana.E ,sada je problem kako ga skinuti i spojiti žice da ima struje u stanu dok brojila nema.Molio bih za pomoć,mogu li to odraditi sam ili moram zvati električara da to obavi.Zamislio sam da žice prebrikam čokoklemama.Hvala na pomoći unaprijed.
Možeš sam i možeš čokoklemama...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 09:44   #96
u tome i je problem,neznam koje žice treba spojiti čokoklemama
schummy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 09:46   #97
Quote:
popravljam kaže: Pogledaj post
700 kuna baždarenje brojila ,traje cirka mj dana a onda ti stave digitalno
100-150kn baždarenje ,netrebam potvrdu od nekog ministarstva,jer mi je to kontrolno brojilo,zašto bacati novac još na tu potvrdu
schummy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 09:48   #98
Quote:
more kaže: Pogledaj post
imaš kupit brojila novih po 80-100 kuna a din rail od 200 kuna baždarenih
ima novih brojila za kupiti ali jednotarifnih,a ne dvotarifnih.neznam što to znači DIN RAIL?
schummy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 10:03   #99
Pa tri su ti zice ako se radi o jednofaznom brojilu trebalo bi ti pisati ulaz L1, L2 i N i izlaz s istim oznakama na samom brojilu ili ko zna kak je jos oznaceno na drugi nacin, ali uglavnom ono ti je oznaceno.
I zatim direktno spojis tri zice s drugim trima zicama bez tog brojila, jer brojilo nije izravan potrosac, nema kratkog spoja zbog nedostatka brojila.
Dvije zice mos okrenuti kako oces prilikom spajanja drugim parom zica jer se radi o izmjenicnoj struji koja zatvara strujni krug, a treca je uzemljenje i nju nesmijes spajati kak ti padne napamet jer ce ti izgorijeti osigurac.
Elektricari inace kada su raskapali uvijek prije raskapanja ili u trenutku raskapanja oznacavali s izolir trakama, crvena faza, drugu zicu koja zatvara strujni krug bilo kojom drugom bojom, a trecom uzemljenje one s dvobojnim trakama.

Uglavnom ako neznas sta radis radije zovi elektricara nemoras iz elektre jer nije upitanju glavno brojilo i nek ti se on stime pozabavi, nije ti struja za pocetnike kada te ona moze lako strpati u grob.

I moras prije cackanja iskljuciti glavni osigurac.

Tapatalk 2 using mobile - Samsung Galaxy Fit S5670
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 13:33   #100
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Dvije zice mos okrenuti kako oces prilikom spajanja drugim parom zica jer se radi o izmjenicnoj struji koja zatvara strujni krug, a treca je uzemljenje i nju nesmijes spajati kak ti padne napamet jer ce ti izgorijeti osigurac.
Elektricari inace kada su raskapali uvijek prije raskapanja ili u trenutku raskapanja oznacavali s izolir trakama, crvena faza, drugu zicu koja zatvara strujni krug bilo kojom drugom bojom, a trecom uzemljenje one s dvobojnim trakama.
ajme majko , kakvo uzemljenje na brojilu

Quote:
schummy kaže: Pogledaj post
u tome i je problem,neznam koje žice treba spojiti čokoklemama
1.za početak ugasi struju na tom brojilu, ak imaš odvojeno po etažama (ili gasi cijelu kuću)

2. ti na svom 1f brojilu imaš tri 5 kontakta (gledajući sljeva na desno)
kontakt 1 - dolazna faza
kontakt 2 - odlazna faza na osigurače
kontakt 3 - dolazna nula (nikakvo uzemljenje)
kontakt 4 - odlazna nula na sabirnicu sa potrošaćima
kontakt 5 - dolaz za ukapćanje druge tarife (obićno je žica puno
tanja 1,5mm2 ) ak ti druga tarifa nije spojena (ako nije
ugrađena ukapčalica u glavni ormar onda je ovaj kontakt
vjerojatno prazan)

3. uzmi čokoladklemu i brikaj kontakt 1 i 2, te kontakt 3 i 4, kontakt 5 (ako ima spojena žica) odspoji i izoliraj dok se ne vrati broilo
__________________
■“Ja, otkako sam sam sebe ufatio u laži, više nikome ne vjerujem!”
kavasaki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:45.