Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.04.2009., 18:07   #1
Problemi s kontrolom mokrenja nakon uspješnog odvikavanja od pelena

Help.
Ima tri godine i skinuli smo pelene kad je imao dvije godine i tri mjeseca i to praktično na njegovu inicijativu tipa nisam beba ja cu na vc i sl. Nismo koristili ni kahlicu vec odmah na školjku.
ponekad bi se dogodilo da popusti u gaće samo kad piski.
i sad je doslo u nemogucu fazu vise ne pita nikako za piskiti samo kad zeli kakiti.
u vrtiču su tete već pošizile žele da im donesem pelene jer on se po tri puta upiša prije spavanja.
probala sam s njim razgovarati al nije to lako, probala sam reagirati smireno da nema veze sad cemo se presvuc i biti će opet suh sto je rezultiralo da je on poceo to isto govoriti kad se upiša.
reagirala sam i tugom tad me ljepo ljubi al ne pita
nekad mislim da se mozda prehladio pa sam mu davala i uvin caj
al cini mi se da nije pomoglo
ima li neko kakav konstruktivan prijedlog
unaprijed hvala
kolt is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 18:29   #2
uči ga na nošu iz početka
sve jovo nanovo, kao i prvi put
dešava se to kod dece
Maca Micko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 19:47   #3
Prva stvar jest da provjeriš da li je s djetetovim zdravljem sve ok. Gubi li na težini?
ako je dijete zdravo, neki događaj manje više traumatski, mogao je utjecati na takvo regresiju: da li se to poklopilo sa polaskom u vrtić?
- je li dijete dobilo brata ili sestru?
- da li ste se preselili?
Može biti sto stvari. "Liječenje" dakako ovisi o uzroku. Prvo trebaš naći uzrok.
Ako se ne možeš domisliti što bi to moglo biti, onda je to faza koja ne bi trebala dugo trajati.
Ako potraje, iza toga sigurno ima nešto.
simon3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 08:57   #4
potpisujem simon3....dosta često neke promjene uzdrmaju djecu i dolazi do regresije...tj prestaju sa nečim što su već svladali i vraćaju na staro (večinom je to ponovo obavljanje nužde u gaće)...

biti strpljiv, što više razgovarat....obično prođe brzo
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2009., 18:37   #5
potpisujem simon 3,
još bi te samo pitala jel možda postoji mogučnost da se previše zaigra pa zaboravi pitati?
__________________
NovoNormalna matematika 65,51%<34,53% i 37,04%>62,96%
"Oni su mali, ali su veliki. Odnosno hoću reći, oni nisu tako mali, ali su dovoljno veliki da ne budu mali" Hrvoje Hitrec
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2009., 10:32   #6
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
još bi te samo pitala jel možda postoji mogučnost da se previše zaigra pa zaboravi pitati?
Ovo je vrlo vjerojatno - moj je sa 3ipo godine ponovo poceo piskiti u gace - samo u vrticu.
Nakon PAZLJIVOG razgovora s njim doznala sam da NECE da se digne i ode u WC jer se boji ostaviti igracku s kojom se igra, da mu je ne bi netko oteo

Nakon kojih tjedan-dva sve je doslo ponovo u normalu.
iivana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2009., 09:11   #7
Zao mi je sto nisam stalno on line al sta mogu kad je posao takav.
jos nista nismo rijesili.
nema trauma u jaslice je krenuo s godinu dana i mozda je 2 puta do sada zaplakao kad ostaje. mogu doci na posao i u 9 pa uvijek ako je takva situacija ostanem malo s njim tete su dobre i to dozvoljavaju (cujem da u nekim vrticima to nedaju).
nema prinova i nije na putu i nece ni biti uskoro (bioloski problem)
uz malo promatranja cini mi se da se to vise desava u vrticu nego doma (cijeli viken se doma upisa samo 2 puta) vjerojatno jer je on kuci sam i sva je paznja njemu posvecena. ja imam dojam da mene moji nisu slusali pa ja zato nastojim kad on nesto zeli reci da ga saslusam i da odgovorim na pitanje. vrlo rijetko mu kazem da saceka a u jaslicama je ipak njih 20 i tete se nemogu svakomo toliko posvetiti a on je mazan i mislim da im se upisa iz dispeta kako bi uzele bas njega.
malo smo ukinuli i sok pa sad pije samo vodu i nije mu bas draga al valjda i to ima utjecaja jer puno tekucine pa treba cesto na wc a on bi se radije igra.
izvadila sam i tutu al ne zeli je bas vidjeti kaze nisam ja beba ja sam djecak i idem na skoljku pa smo je spremili.
uglavnom hvala na podršci i idem dalje bez pelena i tako ce baka iduci tjedan na odmor pa nek se tete muce do tada a onda cemo to valjda rijesiti doma.
kolt is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2009., 21:44   #8
Mi imamo problemčić

Ide na wc već 8 mj i kaka i piški bez problema...
Zadnjih mjesec dana (većinom navečer) pusti malo u gaće, tek toliko da se napravi fleka i onda trči na wc.

Ima dana kad se to uopće ne dogodi.

Danas mi je došlo da idem po uputnicu za urin, al MM kaže da je nešto da bi se onda to događalo stalno.

Po noći se popiškio 2 puta i to na početku odvikavanja i bio je pod temp...otad se nikad nije popišao po noći (a spava po 12 sati u komadu) a nekad ne ide još sat-dva ujutro poslje buđenja na wc

Jel se samo zaigra pa mu se neda na wc?
Ne želi ići ako mu mi kažemo da ide (kad vidimo da pleše).

Jel ima netko iskustva?
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2009., 22:03   #9
I mi imamo sličan problem samo kaj kod nas to zapišavanje traje već cca mjesec dana
svi mi kažu da je faza,da će proći
e sad naš je problem to kaj je bio u bolnici i tamo je morao imati pelenu i čak nakon toga ništa al se onda nahladio a smo mu bili stavili pelenu (znam da je to bila greška) jer je doslovce piškio svakih 5min...
a sad mu je prešlo u naviku da kad idemo van kaže :"tavi pejenu" i ja mu masu puta ne stavim al zato mm da (čak i doma) i sad imam osjećaj da zaboravlja da ju nema ili se jednostavno ne da na tutu ili wc i onda se u roku od pol minute zapiški...
HELP
peglica2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2009., 22:31   #10
A kod mene to piskenje proslo divota zaista,vrlo brzo skonto i po noci se nebudi da ide piskit al zato nece da kaki.
Premjesta se sa stolice na stolicu i trpi i po 2-3 dana nece da kaki.
Stolica mu nije tvrda normalna je,znaci neboli ga.
I imam osjecaj da pojma nema kad mu se kaki jer kad bi sjedio na tuti i pitam jel gotov kaze da nije kakio a kad se digne vidim da jest.
Imam osjecaj da on blagog pojma nema kad mu se kaki...Jel to moguce tako da nauci piskit i nema uopce problema sa tim al zato sa kakanjem ima i to velikih?
Sorry ovdje tema piskenje al eto da se prosvercam...
__________________
Jel bas moras da dises dok sam nervozna !!!?HA!??
mafri is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2009., 22:33   #11
E da!I moj malac u zadnji tren ide piskit.Neupiski se nista al u zadnji tren...
Vidim da se drzi za pisu pitam ga piskil mu se kaze ne i nece na wc...i skakuce i onda tek kad mu izgleda dobro zagusti tek onda trci na wc.
__________________
Jel bas moras da dises dok sam nervozna !!!?HA!??
mafri is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2009., 11:37   #12
Quote:
mafri kaže: Pogledaj post
E da!I moj malac u zadnji tren ide piskit.Ne upiski se nista al u zadnji tren...
Vidim da se drzi za pisu pitam ga piskil mu se kaze ne i nece na wc...i skakuce i onda tek kad mu izgleda dobro zagusti tek onda trci na wc.
moj još nemre sam na wc,mali je,ima 2g....ali po ljeti nije skoro uopće piškio gaće (možda svega 3x) a ostavio plenu u 7om mj i to svojevoljno i nije dao staviti pelenu....
evo danas kaže piškiti i krenem ja njega skidati i viče ne piškiti i naravno pobjeglo mu...i pitam ja njega jer se smije piškiti gaće i on se ceri i kaže da i pitam ga jel tata piški u gaće i kaže tata gaće piški
peglica2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2009., 13:54   #13
moj se poceo odvikavat s 1,5g. i to isprakso do 2
e onda smo krenuli u jaslice i tamo je jednoj piso u gace a drugoj nije pa se i to smirilo pa je poceo tetama na zamjeni i onda je dosloo lijeto i vise ga nisam vodila nego je iso sam samoo kad kaka zove da je gotovo
pa se rodio braco i nakon 2 mj opet i to je trajalo 2mj
e sad se zna zaigrat pa mu se desi da se pokaka al bu i to proslo
m@mek is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2009., 14:00   #14
Quote:
iivana kaže: Pogledaj post
Ovo je vrlo vjerojatno - moj je sa 3ipo godine ponovo poceo piskiti u gace - samo u vrticu.
Nakon PAZLJIVOG razgovora s njim doznala sam da NECE da se digne i ode u WC jer se boji ostaviti igracku s kojom se igra, da mu je ne bi netko oteo

Nakon kojih tjedan-dva sve je doslo ponovo u normalu.
to je tako često i oni su meni tako slatki kad se drže ''dolje'' i nastavljaju igru naravno, ne kad se boje za igračku nego kad se tako lijepo igraju da jednostavno ignoriraju tu potrebu...onda ih ja pošaljem - kak otrče na wc. mišeki mali...al uglavnom je to oko te dobi 3/4 god...kasnije rijetko
__________________
1.07.'09. L ; 30.01.'13. J
linazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 11:12   #15
Dijete od 5 godina piški u gaćice u vrtiću

Dakle, ja imam jednu djevojčicu koja će za par mjeseci navršiti pet punih godina.
Pametnu, lijepu, sposobnu...

Ona se odviknula od pelena davnih dana, potpuno je zdrava i nema fizičkog razloga zbog kojeg bi piškila u gaćice.
Kod kuće joj se takvo što ne događa.
To je curica koju više ne treba pitati piški li joj se ili ne.
Ona se sama ustane, skoči da bi dosegnula svjetlo u wc- u koje tako upali, sama skine robu, pomokri se, obriše, pusti vodu, opere i obriše ruke...
Baš apsolutno nikakvih problema nema s time.

Prošli tjedan sam primijetila da je malo mokra kad je došla iz vrtića.
Rekoh, zaigrala se, pa je pobjeglo... ok.
Pa nakon par dana kad je opet došla iz vrtića- mrlja na guzi.
To je već bilo kao da je netko izlio kabal vode.
Tu smo malo razgovarale ona i ja.
Kako ne treba osjećati nikakav sram kada se treba piškiti, da pišaju apsolutno svi- i mama, i tata, i tete u vrtiću, i njena baka, i svi njezini prijatelji... taj dan sam ja svaki put kada sam išla na wc vikala da mi se jako, jako piški i skakutala po kući, čisto da to verbaliziram, da joj olakšam možebitni sram kojeg odjeća u vrtiću, ona se smijala...
Međutim, dogodilo joj se opet.
Pokušala sam saznati od nje je li joj se nešto dogodilo, kako je do toga došlo, ali ona to ili ne zna, ili ne može ili ne želi artikulirati.

Eh, sad... meni je poznato da neka djeca zbog određenih promjena u svom životu znaju reagirati takvom regresijom.
Ja sam trudna i moja curica očekuje seku.
No bez obzira na to, ja se ne mogu oteti dojmu da uopće nije riječ o tome, JER:
1. Ona ne pokazuje nikakvu posebnu opterećenost dolaskom svoje seke
2. To joj se nikada nije dogodilo kod kuće
3. Nije više toliko malena da bi takva vrsta regresije bila tipična.

Od teta u vrtiću nemam povratnu informaciju što bi mogao biti uzrok.
One kažu da ju pitaju treba li ići na wc, ona kaže da ne treba i za jednu minutu se popiški.
Dok sjedi za stolom i crta

Uglavnom, sveukupno se do sada popiškila u gaćice 4 puta u vrtiću.
Kako da joj pomognem? Što da radim?
okruglica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 12:38   #16
Quote:
okruglica kaže: Pogledaj post
Dakle, ja imam jednu djevojčicu koja će za par mjeseci navršiti pet punih godina.
Pametnu, lijepu, sposobnu...

Ona se odviknula od pelena davnih dana, potpuno je zdrava i nema fizičkog razloga zbog kojeg bi piškila u gaćice.
Kod kuće joj se takvo što ne događa.
To je curica koju više ne treba pitati piški li joj se ili ne.
Ona se sama ustane, skoči da bi dosegnula svjetlo u wc- u koje tako upali, sama skine robu, pomokri se, obriše, pusti vodu, opere i obriše ruke...
Baš apsolutno nikakvih problema nema s time.

Prošli tjedan sam primijetila da je malo mokra kad je došla iz vrtića.
Rekoh, zaigrala se, pa je pobjeglo... ok.
Pa nakon par dana kad je opet došla iz vrtića- mrlja na guzi.
To je već bilo kao da je netko izlio kabal vode.
Tu smo malo razgovarale ona i ja.
Kako ne treba osjećati nikakav sram kada se treba piškiti, da pišaju apsolutno svi- i mama, i tata, i tete u vrtiću, i njena baka, i svi njezini prijatelji... taj dan sam ja svaki put kada sam išla na wc vikala da mi se jako, jako piški i skakutala po kući, čisto da to verbaliziram, da joj olakšam možebitni sram kojeg odjeća u vrtiću, ona se smijala...
Međutim, dogodilo joj se opet.
Pokušala sam saznati od nje je li joj se nešto dogodilo, kako je do toga došlo, ali ona to ili ne zna, ili ne može ili ne želi artikulirati.

Eh, sad... meni je poznato da neka djeca zbog određenih promjena u svom životu znaju reagirati takvom regresijom.
Ja sam trudna i moja curica očekuje seku.
No bez obzira na to, ja se ne mogu oteti dojmu da uopće nije riječ o tome, JER:
1. Ona ne pokazuje nikakvu posebnu opterećenost dolaskom svoje seke
2. To joj se nikada nije dogodilo kod kuće
3. Nije više toliko malena da bi takva vrsta regresije bila tipična.

Od teta u vrtiću nemam povratnu informaciju što bi mogao biti uzrok.
One kažu da ju pitaju treba li ići na wc, ona kaže da ne treba i za jednu minutu se popiški.
Dok sjedi za stolom i crta

Uglavnom, sveukupno se do sada popiškila u gaćice 4 puta u vrtiću.
Kako da joj pomognem? Što da radim?
hm...baš mi je to čudno da se popiški samo u vrtiću???mislim da je prehladila mjehur ili nešto slično desilo bi se i doma,ne znam meni prvo na pamet padne da se nečeg možda boji(možda griješim ali u meni se odmah pojavi nekakav zaštitnički stav jer sam i sama mama curice)jel postoji možda neko malo agresivnije dijete u vrtiću,pa da je možda ne ugnjetava??
makik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 13:16   #17
Quote:
okruglica kaže: Pogledaj post
Eh, sad... meni je poznato da neka djeca zbog određenih promjena u svom životu znaju reagirati takvom regresijom.
Ja sam trudna i moja curica očekuje seku.
No bez obzira na to, ja se ne mogu oteti dojmu da uopće nije riječ o tome, JER:
1. Ona ne pokazuje nikakvu posebnu opterećenost dolaskom svoje seke
2. To joj se nikada nije dogodilo kod kuće
3. Nije više toliko malena da bi takva vrsta regresije bila tipična.
1.to sto ne pokazuje, ne znaci da promijene ne prozivljava. i bas zato sto ih ne pokazuje, one iscure....
2.kod kuce se mora vise kontrolirat, u vrticu se uspijeva "opustiti" pa iscuri
3.nije niti dovoljno velika da ne bi bila nemoguca.

ovo sam sve nagadjala, al sve je moguce

a moze biti samo da joj u vrticu bude hladno, da sjedi na hladnom pa kad sjedne an toplo ne stigne se iskontrolirat....
prvo provjeri urin, vidi da nema neku upalu.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 13:53   #18
tema za mene... malu smo odvikli od pelena sad za božićne praznike. prošlo odlično, odmah od prvog dana je dobro reagirala.
prvo smo bili probali ljetos ali nije išlo, i evo, sad je to odličo prihvatila.
ima 2,5 godine. sve radi sama, ne koristi nastavak nego ide baš na wc, sama se hoće oblačiti, skidati, brisati, puštati vodu....

i sve super do ovog vikenda.. od petka do nedjelje se upiškila jedno 5-6 puta.
najčešće pred samom wc školjkom, kao da se ne stigne skinuti.
jučer se čak upiškila i na popodnevnom spavanju što joj se NIKAD nije dogodilo. ovaj vikend se popiškila više puta nego sve zajedno od kad smo je skinuli.

djeluje mi zdrava, ali to ću još pratiti, a jedina promjena koja joj se dogodila jest to da smo joj u četvrtak ukinuli dudu. ali i to je ok podnijela, možda par put tražila. bez plakanja, bez drama..
u čemu je stvar?
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 13:56   #19
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
tema za mene... malu smo odvikli od pelena sad za božićne praznike. prošlo odlično, odmah od prvog dana je dobro reagirala.
prvo smo bili probali ljetos ali nije išlo, i evo, sad je to odličo prihvatila.
ima 2,5 godine. sve radi sama, ne koristi nastavak nego ide baš na wc, sama se hoće oblačiti, skidati, brisati, puštati vodu....

i sve super do ovog vikenda.. od petka do nedjelje se upiškila jedno 5-6 puta.
najčešće pred samom wc školjkom, kao da se ne stigne skinuti.
jučer se čak upiškila i na popodnevnom spavanju što joj se NIKAD nije dogodilo. ovaj vikend se popiškila više puta nego sve zajedno od kad smo je skinuli.

djeluje mi zdrava, ali to ću još pratiti, a jedina promjena koja joj se dogodila jest to da smo joj u četvrtak ukinuli dudu. ali i to je ok podnijela, možda par put tražila. bez plakanja, bez drama..
u čemu je stvar?
mozda ipak u dudi? koliko je bila vezana uz dudu?
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
aniano is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2013., 14:04   #20
Quote:
aniano kaže: Pogledaj post
mozda ipak u dudi? koliko je bila vezana uz dudu?
a dosta. navlačila ju je po cijeli dan.
al kad vrtim film unatrag, isto tako je tik pred odvikavanjeod cice (21mj) bila strašno navučena na istu. mislila sam da će imati žešće traume koliko puta je dnevno cicala. pa smo se lijepo odvikli, bez nekih drama i većih plakanja. isto kao sad sa dudom.

ali, i ako je do dude, što sad da radim? dudu joj sigurno neću vratiti kad je prošlo skoro pet dana
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:32.