Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2013., 11:58   #1
Želim ostaviti posao i gradu i otići na selo. Koliko je to suludo?

Imam siguran, prosječno plaćen posao, ali ne mogu podnjeti papirologiju i općenito način rada i politiku.

Zapravo, žudim da odem na selo i bavim se (malom) poljoprivredom tj stočarstvom. Imam vikendicu u mrtvom selu i želim tamo otići i pokrenuti malo gospodarstvo. Par koza, ovaca, krava-dve, voćnjak, vrt, košnica...

Ima li to ikakvog smisla?!
Da li je moguće tako živjeti i možda uspjeti prodati kakav proizvod?
Da li je, realno, isplativo i/ili uopće moguće prodati nešto na tržnici?
Mala Huba is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 13:13   #2
Isplativo je onoliko koliko je tebi dovoljno (jedna mudra) Ako imaš volje raditi i ako imaš kapitala zašto ne, samo za početak se skoncentriraj na jednu granu npr. Med on je uvijek na cijeni, kasnije možeš npr. uzgajati magareće mlijeko (jedna litra je od 400kn)... Batat je također unosan ako imaš hektar zemlje itd...

ps. uzgoj puževa je ok ako si spremna čekati 1.5 godina na prvu berbu itd...

ps2. također i uzgoj aronije, goji bobica itd na duži period...

Što se tiče individualnog prodavanja na tržnici, to je sve ovisi gdje prodaješ, u ZG sve praktički sve proda a u manjim gradovima je malo teže...

Zato gledaj da taj biznis bude malo veći tako da možeš prodati nekome na veliko...

Sretno
__________________
I've never been confronted with my own thoughts
They don't bother me when I'm alone...

Zadnje uređivanje Lex Luthor : 12.02.2013. at 13:56.
Lex Luthor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 13:29   #3
Quote:
Mala Huba kaže: Pogledaj post
Imam siguran, prosječno plaćen posao, ali ne mogu podnjeti papirologiju i općenito način rada i politiku.
I na selu imaš i papira i politike i to još kolko!

Quote:
Mala Huba kaže: Pogledaj post
Imam vikendicu u mrtvom selu i želim tamo otići i pokrenuti malo gospodarstvo. Par koza, ovaca, krava-dve, voćnjak, vrt, košnica...
Započinjati nekaj u mrtvom selu je; khm, da, baš poticajno.


Quote:
Mala Huba kaže: Pogledaj post
Da li je, realno, isplativo i/ili uopće moguće prodati nešto na tržnici?
Nama svake godine uspije svega triput više nego kaj nam treba; i još nikad niko nije htio otkupiti od nas jer i sam ima a i bome; to kaj ti doma uzgojiš ( i na način na koji mi uzgajamo ) nemreš baš naplatiti.

Nego, jesi razmišljala da se jednostavno odseliš iz Zagreba, na neku periferiju, i takav potez "liječi" mozak i dušu.
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 13:47   #4
Nije suludo otići u provinciju, i promijeniti način življenja. No treba imati na umu razne ovosvjetovne potrebe jer danas više nije moguće pobjeći u divljinu kao Grizzly Adams.
Pohvalno je i dobro za psihu izbjeći tempo modernog života, promijeniti okolinu, približiti se prirodi, ali ipak morate biti spremni na to.
Mnogi seljaci danas vode bitku s preživljavanjem na selu iako su generacijama na zemlji i vični životu od zemlje, bore se s cijenama,troškovima, i kupcima. Bore se s birokracijom, državnim aparatom, ministarstvima, i na kraju s prirodom.
Mislim da je prihvatljiviji način odmaknuti se iz velikog grada u nešto manji, ne opet u samo središte nego par ulica dalje, i već ste na rubu prave prirode. Ne rijetko za prosječan gradski stan možete dobiti cijelo malo imanje udaljeno od velikog grada manje od 50 km, a opet dovoljno blizu malom gradu. Izgubite tutnjavu i trubljenje u zamjenu za ptice u vrtu, pogled na šumu, ranojutarnju divlju životinju, a kada si poželite buku grada sjednete u auto ili vlak, i za par minuta stižete u mravinjak.
Moslavina is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 14:03   #5
Čitaš mi misli, slično razmišljaš kao i ja.

Ono o čemu trebaš razmišljati je sljedeće.
Moraš imati održivo gospodarstvo, ili u prijevodu, morati ćeš zarađivati da bi mogao jesti i platiti račune.
Kako ćeš to ostvariti? E pa to je na tebi.
Ako ideš na voćarstvo, računaj da ćeš prve prave prinose imati za 4-5 godina, a u međuvremenu samo trošak. Za normalan život ti treba barem 5 hektara voćnjaka u punom rodu. (možda više, možda manje, ovisi o kojem se voću radi)
Ako ideš na životinje, računaj da nema praznika, radiš svaki dan, dižeš se ranom zorom. Bez obzira da li imao jednu kozu ili cijelo stado.
Ako ideš na povrće, računaj da ćeš također imati jako puno posla u sezoni koji nećeš moći obaviti sam, svaki dan ćeš s strepnjom gledati u nebo i proklinjati todorića što ti daje cijenu manju od proizvodne.

Osim puno rada, računaj na puno početnih troškova. Trebaju ti osnovni alati (lopate, tačke, kolci za paradajz i ostale pizdareije) - to ti se čini mala stavka, ali vjeruj mi kad kreneš, neće biti ispod 10 000 kuna. Zatim, za iole ozbiljniju proizvodnju treba ti mehanizacija, pa makar to bio motokultivator. Da, možeš uzeti rabljeni, ali pitaj se da li ga znaš popraviti ako se pokvari usred sezone. Ako ne znaš, da li znaš gdje je servis i kako ćeš ga do tamo dopremiti i da li si možeš dopustiti da ga nemaš 2 tjedna.
Jedan novi motokultivator s osnovnim priključcima te ispada minimalno 40 000 kuna.
Nadam se da imaš zemlje, jer bez nje nemožeš ništa. Ako nemaš, morati ćeš kupiti. 1h zemlje se kreće od 2 000 eura pa nadalje, ovisno gdje tržiš.
Nadalje, želiš uložiti u voćke, životinje ili povrće. Za hektar voćnjaka i povrća računaj 50-70 000 kn početnih troškova (bez zemlje), za životinje računaj 500 kuna jedno janje, kravu 4-5000 kn itd.
Računaj da trebaš i preživjeti do prvog prihoda, tako da se nadam da uz ovu gore navedenu lovu imaš i ušteđenu jednogodišnju plaću.
I zadnja stvar, ali zapravo najvažnija je znanje. Ako se baciš u posao s voćkama, moraš znati sve. Ako radiš s životinjama, također moraš znati sve kako se i što radi. Educiraj se, kupi knjige, čitaj, obilazi gospodarstva, pričaj s ljudima koji su u istoj djelatnosti itd.

Uglavnom, da bi ostvario svoj san o normalnom životu na selu, moraš imati puno novaca, veliku želju, i biti spreman na neuspjeh. Jer ovo je zapravo poduzetnički poduhvat.

Ako si pak mislio otići na selo, posaditi koju šljivu i pustit ju da raste, imati kokoške koje nesu jaja i kravu koja daje mlijeko, e pa onda bolje ostani za papirama, ako ne želiš živjeti kao u srednjem vijeku
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 15:28   #6
ja sam napravila prvi korak prema tom planu.
2012 sam napravila malu farmu puzeka.
ove godine idem u sadnju cvijeta nevena (organizirani otkup) na 3500m2.

Ujedno nabavljam 2 koze ( cisto da imam osim pasa i druge cetveronozne zivotinje) i i da mi pasu vocnjak jel necu imati vremena ga kositi.
Ove godine ne namjeravam uzalud baciti kile i kile jabuke koje su na mom vocnjaku.
Raditi cu sok od njih.

Vrhunac mog gospodarstva biti ce nabava skotskog goveda.

To je dan koji ne mogu docekati.
Vidjeti kravicu u svom dvoristu - za neme ce biti neprocjenjivo!!

Ja nemam previse za ramisljati posto sam na burzi i s svojom visom skolom vec 1,5g ne mogu dobiti posao!
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 13:10   #7
[QUOTE=tonka;43598352]ove godine idem u sadnju cvijeta nevena (organizirani otkup) na 3500m2.

pozdrav tonka. kak nas vleče tam de smo odrasli. kaj ne?
ja milslio da ti s nevenom imaš iskustva. ma znam da imaš.
[QUOTE=tonka;43598352]
Ove godine ne namjeravam uzalud baciti kile i kile jabuke koje su na mom vocnjaku. Raditi cu sok od njih.
[QUOTE=tonka;43598352]
ja namjeravam nabaviti jabuke da pravim ocat od njih. a znaš što je najbolje ak ih imaš previše, daj im pužekima nek jedu. samo da ne gnjile negdje. plodove prirode treba pravilno iskoristiti.

[QUOTE=tonka;43598352]
Vrhunac mog gospodarstva biti ce nabava skotskog goveda.
a ja bum moral nabaviti konja. to mi je plan u narednih pet let. obečal sam detetu. kajbuš.
a morti bum mogel i v penziju onda ak ostanu ovo uvjeti
VOLVO 940GL is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 10:20   #8
Quote:
tonka kaže: Pogledaj post
Vrhunac mog gospodarstva biti ce nabava skotskog goveda.
Svaka čast na poduhvatima, ali evo zanima me samo zašto ne istarskog vola?
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 16:17   #9
Quote:
Mala Huba kaže: Pogledaj post
Imam siguran, prosječno plaćen posao, ali ne mogu podnjeti papirologiju i općenito način rada i politiku.

Zapravo, žudim da odem na selo i bavim se (malom) poljoprivredom tj stočarstvom. Imam vikendicu u mrtvom selu i želim tamo otići i pokrenuti malo gospodarstvo. Par koza, ovaca, krava-dve, voćnjak, vrt, košnica...

Ima li to ikakvog smisla?!
Da li je moguće tako živjeti i možda uspjeti prodati kakav proizvod?
Da li je, realno, isplativo i/ili uopće moguće prodati nešto na tržnici?
Smisla ima toliko koliko imaš smisla za poljoprivredu.
Što uopće znaš o stočarstvu? Par koza, ovaca i krava ne donosi baš neku zaradu. Istina, imat ćeš svoje mlijeko, sir, maslac. Imat ćeš i stajskog gnoja. No ne zaboravi da životinje moraš hraniti, osobito zimi. Znači da moraš uzgajati hranu za živine. I ne zaboravi da ćeš trebati usluge veterinara koje ti isti naplaćuje.

Što se prodaje tiče može prodavati isključivo na tržnici. Da bi prodavao moraš biti upisan kao proizvođač ili otvoriti OPG.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 17:32   #10
Je moras procitati jako puno knjiga i knjiga
Evo kod mene u selu svi imaju 2-3 fakulteta i potpisuje se sa x. Stvarno je velika mudrost nakraniti kokoske, pokupiti jaja, te ju ocerupati za lonac
Kravi dati jesti, te pokupiti govna za njom (koliko sam samo ja knjiga procitao na tu temu) i tako dalje i tako dalje...
Uglavnom se sve svodi da ljeto radis a zimi hladis jaja
Topla piva is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 17:42   #11
Quote:
Topla piva kaže: Pogledaj post
Je moras procitati jako puno knjiga i knjiga
Evo kod mene u selu svi imaju 2-3 fakulteta i potpisuje se sa x. Stvarno je velika mudrost nakraniti kokoske, pokupiti jaja, te ju ocerupati za lonac
Kravi dati jesti, te pokupiti govna za njom (koliko sam samo ja knjiga procitao na tu temu) i tako dalje i tako dalje...
Uglavnom se sve svodi da ljeto radis a zimi hladis jaja
Nisi u pravu. Hranjenje životinja tebi možda ne izgleda kao velika mudrost...ljudi doktoriraju na toj temi.

Zimi hladiš jaja? A tko će ti zimi hraniti živine? Djed Mraz možda...
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 17:55   #12
[QUOTE=Biljka112;43600193]
Quote:
Nisi u pravu. Hranjenje životinja tebi možda ne izgleda kao velika mudrost...ljudi doktoriraju na toj temi.
Ljudi ko ljud, doktoriraju oni svasta ali ako moze baba od 73 godine
imati 5 krava, 20 kokosi, guske, macke, svinje onda moze i netko mladi ko ima volje
Quote:
Zimi hladiš jaja? A tko će ti zimi hraniti živine? Djed Mraz možda...
45 minuta posla, a to uopce ne ubrajam kao neki posao
Topla piva is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 18:04   #13
Dobro Topla Piva, nisu svi sa sela ni iz manjih sredina, neki tu pitaju svakaj a kravu ni nacrtanu, kak se spada, vidjeli nisu. Ipak, ti si to malkoc prebanalno napisao makar se slažem da hranjenje životinja i ne spada u neki posao al jebat ga, opet se mora odraditi. Nema spavanja do 09 ni vikendom, krave treba pomusti, taman da imaš dvje ( ak očeš to neko mlijeko imati i možda koji sir - a onda opet, sir treba znati i napraviti ). Največi posao je taj da treba priskrbiti hranu za životinje, što veći broj životinja više posla.
Kokicu očerupati zbilja nije nauka ali treba ju prije i zaklati; i to treba znati/moći, makar tolko da sebi prst ne odrežeš.

Sadnja vrta je isto pis of kejk ali za taj vrt se treba brinuti ako očeš nekaj iz njega dobiti; treba kopati, okopavati, zaljevati, podkopavati, pljeviti.....i moliti bogeka da ti ne dojde neki crv ili muha pa taj čas nema više luka/krumpira/zelja!

I da, imati, makar "samo" dvije kozice, deset kokica i vrt = nema moreka, nema izbivanja duže od dana od doma......osim ak nečeš da to sve krepa.
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 19:03   #14
[QUOTE=ja u kutu;43600456]
Quote:
Kokicu očerupati zbilja nije nauka ali treba ju prije i zaklati; i to treba znati/moći, makar tolko da sebi prst ne odrežeš.
Zeludac ne pita, sekiru i na panj
Quote:
Sadnja vrta je isto pis of kejk ali za taj vrt se treba brinuti ako očeš nekaj iz njega dobiti; treba kopati, okopavati, zaljevati, podkopavati, pljeviti.....i moliti bogeka da ti ne dojde neki crv ili muha pa taj čas nema više luka/krumpira/zelja!
U Zg-u se isto moram brinuti za posao i to 10-12 sati dnevno.

Quote:
I da, imati, makar "samo" dvije kozice, deset kokica i vrt = nema moreka, nema izbivanja duže od dana od doma......osim ak nečeš da to sve krepa.
Zato uredno servisiras susedovu zenu, tak da ti ona uskoci za koji dan...za sve ima ljeka
Topla piva is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 17:54   #15
Quote:
Topla piva kaže: Pogledaj post
Je moras procitati jako puno knjiga i knjiga
Evo kod mene u selu svi imaju 2-3 fakulteta i potpisuje se sa x. Stvarno je velika mudrost nakraniti kokoske, pokupiti jaja, te ju ocerupati za lonac
Kravi dati jesti, te pokupiti govna za njom (koliko sam samo ja knjiga procitao na tu temu) i tako dalje i tako dalje...
Uglavnom se sve svodi da ljeto radis a zimi hladis jaja
Zaboravio si i da moraš ići zakrčivati ceste traktorima, prosvjedovati, bacati mlijeko, plakati za televiziju i slično.

Ili barem to odlično ide u paketu s tom i takvom agronomijom.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 20:22   #16
Quote:
Mala Huba kaže: Pogledaj post
Imam siguran, prosječno plaćen posao, ali ne mogu podnjeti papirologiju i općenito način rada i politiku.

Zapravo, žudim da odem na selo i bavim se (malom) poljoprivredom tj stočarstvom. Imam vikendicu u mrtvom selu i želim tamo otići i pokrenuti malo gospodarstvo. Par koza, ovaca, krava-dve, voćnjak, vrt, košnica...

Ima li to ikakvog smisla?!
Da li je moguće tako živjeti i možda uspjeti prodati kakav proizvod?
Da li je, realno, isplativo i/ili uopće moguće prodati nešto na tržnici?
Dobra priprema je 90% posla.
Nemoj se ljutiti, ali nekako mislim da nisi uzeo/la sve prednosti i mane života na selu
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 20:52   #17
Quote:
Mala Huba kaže: Pogledaj post
Imam siguran, prosječno plaćen posao, ali ne mogu podnjeti papirologiju i općenito način rada i politiku.

Zapravo, žudim da odem na selo i bavim se (malom) poljoprivredom tj stočarstvom. Imam vikendicu u mrtvom selu i želim tamo otići i pokrenuti malo gospodarstvo. Par koza, ovaca, krava-dve, voćnjak, vrt, košnica...

Ima li to ikakvog smisla?!
Da li je moguće tako živjeti i možda uspjeti prodati kakav proizvod?
Da li je, realno, isplativo i/ili uopće moguće prodati nešto na tržnici?
Quote:
tonka kaže: Pogledaj post
ja sam napravila prvi korak prema tom planu.
2012 sam napravila malu farmu puzeka.
ove godine idem u sadnju cvijeta nevena (organizirani otkup) na 3500m2.

Ujedno nabavljam 2 koze ( cisto da imam osim pasa i druge cetveronozne zivotinje) i i da mi pasu vocnjak jel necu imati vremena ga kositi.
Ove godine ne namjeravam uzalud baciti kile i kile jabuke koje su na mom vocnjaku.
Raditi cu sok od njih.

Vrhunac mog gospodarstva biti ce nabava skotskog goveda.

To je dan koji ne mogu docekati.
Vidjeti kravicu u svom dvoristu - za neme ce biti neprocjenjivo!!

Ja nemam previse za ramisljati posto sam na burzi i s svojom visom skolom vec 1,5g ne mogu dobiti posao!

Bravo, svaka čast Tonka.
Baš lijepa priča.
Eto jedan lijep primjer za pokretača teme.
Evo, malo ću mu ispričati i s moje strane tek toliko da mu dam podstrijeka.

Ja isto razmišljam o tome s tim da imam već uređenu kuću i vrt na selu, bla, bla i proveo sam godinu dana "snimajući" cijelu priču i mogu reći da je u cijeloj priči za one koji još razmišljaju samo bitno "pustiti se" i biti odlučan.

Onih 3 dana u tjednu koje provedem na selu vrijedi kao 300 dana u gradu u svakom pogledu.

I naravno da to ima smisla.
To jedino ima smisla.

Živjeti u miru, bez stresa, od zemlje, fizički rad svaki dan, bolje mentalno i fizičko zdravlje( samo primjer mog susjeda koji nije ni čuo za gripu ili virus jer ga nema od koga dobiti a i da ima imunitet mu je toliko jak da virusi otpadnu sa njega ), zadovoljstvo koje čovjek osjeća kad svoju obitelj nahrani onim što je sam uzgojio, itd, itd.

Kad ti malo treba, sve ti je super.
Ove godine pobrao svoj jedan orah (sigurno 2 kile očišćenih oraha), obrao domaće nešpricane jabuke iz divljih voćnjaka i napunio 4 kašete, zamrznuli svoje potpuno prirodno izgojeno povrće,papriku, paradajz, tikvice, blitvu, špinat, peršin, bosiljak itd, i trošimo preko zime do nove sezone.

Ujutro me ne budi nikakav zvuk nego bioritam.
Navečer me uspavljuje potpuni mrak bez ijednog izvora svjetlosti osim mjeseca i zvijezda.

Ima li to smisla?
Naravno da ima.

Što se tiče isplativosti, ako se želiš baviti poljoprivredom kao poslom, onda ćeš se morati baviti time kao i sa bilo kojim drugim poslom.
Ako se ne misliš baviti profesionalno onda se bolje time ne baviti.

Ali zato ima nekih krasnih poslova na selu od kojih se može živjeti.
Npr. pčelarstvo, nije zahtjevno, od samo 10-15 košnica se može zaraditi 2000-2500 kuna mjesečno.
To ću ja jer imam rođaka koji to radi pa će mi sve pomoći.

Onda recimo mliječni proizvodi su vrlo traženi i uvijek se može zaraditi lijep novac od dvije kravice( domaće mlijeko, sir, putar, vrhnje).

Pa onda svake godine jedno tele koje se proda i tu se uzme nekih 2500 kuna.

Mislim da se može lijepo živjeti ako uspiješ proizvesti sve za sebe, a to se može jer moj susjed ima sve svoje a ono što nema (cipele, benzin) do novca za to dođe prodajom svojih viškova.

Ako vjeruješ u poslovicu da nije bogat onaj tko puno ima nego onaj tko malo treba onda si spreman za život na selu.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 22:06   #18
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post

Pa onda svake godine jedno tele koje se proda i tu se uzme nekih 2500 kuna.
Di to ima tele po 2500 kuna. Meni susjed (živi u Split)uzgaja negdje u Lici mesne krave limusine i prodaje tele po 30 kn kg x 200 kg 6000 kn.Svih 50-60 komada proda
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 23:01   #19
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Di to ima tele po 2500 kuna. Meni susjed (živi u Split)uzgaja negdje u Lici mesne krave limusine i prodaje tele po 30 kn kg x 200 kg 6000 kn.Svih 50-60 komada proda

Lapsus. Ja sam kupio od susjeda pola teleta za 2500 ali od 100 kila odhranjeno samo na mlijeku. 50 kuna kila.
Od tvog susjeda 200 kila je june a ne tele
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 09:33   #20
tu se govori o 2 različite stvari

neki novi hippie stil- teško ali moguće, trebalo bi imati neku rezervu u gradu
http://doliclivadabb.blogspot.com/


klasični život i posao na selu- vrlo jednostavno,sve što ti treba je dovoljno zemlje (u milijunima kuna), dovoljno strojeva ( u milijunima kuna), znanje, volja i jaka leđa....

samo što oni sa par milijuna kuna žive dobro i u gradu
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:27.