Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2017., 15:12   #1081
Quote:
Hard-Boiled Wonderland kaže: Pogledaj post


Pridodajem na popis Šindolićevih prijevoda s japanskog na hrvatski još neke druge autore, npr.

Yukio Mishima - Ispovijedi maske
Yoko Ogawa - Grizodušje
Natsume Soseki - Deset noći, deset snova
Junichiro Tanizaki - U pohvalu sjene / Ključ
Ogai Mori - Divlja guska
Sunce u Zenitu - antologije japanske kratke priče
Čovjek se potrudio, nema što. Puno ti hvala.
Curious Person is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 10:41   #1082
Procitah Moj slatki Sputnik...po meni knjiga zaostaje deffo za Norveskom sumom, a za i Juzno od granice, zapadno od sunca.
Prvo sto mislim je da knjiga treba barem 50ak + stranica. Prekratka je jer ja nisam u potpunosti dozivio odnos Sumire i K-a. Ne u smislu da shvatio njihov odnos, nego sam razmazen na musko zenski odnos kod Murakamija koji to cini emotivnijim za citaoca. Scene u kojima su njihovi odnosi isprepleteni su malobrojni. Ocekivao sam vise susreta, vise prilika da ih sretnem 1na1...
Kraj me iznenadio, no i nedorecen mi bio. Na pocetku knjige K je rekao da ce je odnos s Miu obiljeziti za zauvijek ilitiga citiram:
Ali povratka nema. Mogu se samo prepustiti struji. Cak i ako to znaci da cu sagorijeti, nestati zauvijek.
Sad nakon svega, znam da se njezin predosjecaj pokazao tocnim. Dvjesto posto tocnim.

Ovaj osvrt me pogodio jer kako je knjiga napredovala ocekivao sam Naoki once again, cekao, cekao, ali nisam docekao. Na kraju se javila ziva i zdrava. Sto me vodi k tome da je to medju stadij, da the end nije vezan za osvrt, nego da je kraj samo put prema osvrtu. Da ce na kraju Sumire ipak nastradati samo to necemo vidjeti crno na bijelo.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 16:11   #1083
Pročitao 1/3 1Q84. Hm. Murakami definitivno u padu nakon Ljetopisa ptice-navijalice i Kafke na žalu. Pojednostavljeno u odnosu na prijašnje uratke. Razvučeno. Dosta podilaženja, posebno ženskom čitateljstvu. Gdje su nestali oni unikatni likovi, i glavni i sporedni. U biti nezanimljivo do pojave Malih Ljudi. Nadam se zakuhavanju radnje u drugoj i trećoj knjizi.
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 16:56   #1084
Pročitao Ljetopis ptice navijalice, ali nisam skužio koja je fora s Kretom i Maltom Kano...
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2017., 17:37   #1085
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Pročitao Ljetopis ptice navijalice, ali nisam skužio koja je fora s Kretom i Maltom Kano...
http://www.litkicks.com/MurakamiAnima
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 18:30   #1086
Ja mislim da sljedecu citam Bezbojni Tsuruku Tazaki...nju cesto nalazim free na policama.

1Q84, ne znam hocu li je ikad procitati, ne volim knjige u nastavcima. Makar mi je svi hvale, citaj citaj citaj...no i doubt in that.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 23:10   #1087
Quote:
The_End kaže: Pogledaj post
1Q84, ne znam hocu li je ikad procitati, ne volim knjige u nastavcima. Makar mi je svi hvale, citaj citaj citaj...no i doubt in that.
Nije to knjiga u nastavcima već jedan roman u tri dijela.
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 23:28   #1088
Quote:
Hard-Boiled Wonderland kaže: Pogledaj post
Nije to knjiga u nastavcima već jedan roman u tri dijela.
Da li drugio dio nastavlja tamo gdje je prvi zavrsio ili si pisac prvo daje za pravo pa nas na pocetku uvodi u sporedne price koje je smislio bas za 2.dio.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 08:03   #1089
Da, drugi dio nastavlja tamo gdje je prvi završio, u kontinuitetu. Sve je jedna priča, jedan roman, odjednom napisan.
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 14:32   #1090
Pročitao 2/3 1Q84. Puno bolja od prvog dijela ali još uvijek razvučeno. Povratak Ushikawe iz Ljetopisa ptice-navijalice mi je izmamilo osmjeh na lice. Kukuljica od zraka me užasnula, uf, kako se samo uvlači u podsvijest i dublje. Grad mačaka fantastičan, na tragu najboljeg od autora. Načelno, prilično drukčiji Murakami, ovaj drugi dio je pisan više kao krimić i u tom dijelu je stvarno page turner.
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 19:42   #1091
Procitah Tvrdo kuhanu zemlju cudesa&Zemlja svijeta. Proguglah po temi da vidim ostale komentare, i da, ili si gori ili doli. Dojmovi su oprecni, kao i kod mene. No to je vjerojatno i prva koju sam procitao od Murakamija, a da je pisana onkraj realnosti, sve dosada su bile zivotne dramurine, kad ono ovo. Kako sam citao i nakon 50ak str kad upoznajem Profesorovu kcer, tu sam mislio, aha, eto fatalne Murakamije ljubavi koja ce nas pratiti kroz njigu, no ne bise ona nego druga, Knjiznicarka ilitiga. No ok, nebitno, ovo cu djelo morati procitati jos jednom, kad cu biti vise pluged in s Murakamijem, ocito moram prolistati jos pokoju njegovu da shvatim tezinu toga sto je tu napisao. A mozda nisam imao pripremljem mindset za djelo. Ocito sam trebao imati lezerniji pristup, jer samo tako bih mogao dozivjeti sto je protagonist vidio svojim ocima. Jer on Svijet unutar zidina nije gledao ozbiljno nego istrazivacki. Tu vjerojatno lezi kvaka. The End mi je bio ok, makar sto god se desilo s sjenom bilo bi mi u granici prihvatljivog kraja.
Takodjer sam prizeljkivao vise usporedbi s Vanjskim Svijetom i da se oko straha od njega, usporedjuci s njim stvori napetija atmosfera. Unutar zidina mi je Vanjski zd izgledao mlako, kao sto su i ljudi unutar ljudi izgledali.
I to me upravo zezuckalo sto mi je sve unutar Zida blah, Knjiznicarka mi je mlaka voda, karakterno mi je kukulele iza Naoko iz Norveske sume ili Simamoto iz Juzno od Granice Zapadno od sunca. Falilo mi je poleta, sve mi se doima ograniceno u Tvrdo kuhanoj zemlji. Glavni protagonist mi je na trenutke djelovao kao osjecajan tip, a onda se pretvorio u osobu koja je sposobna postavljati pitanje za pitanjem, ali to izgleda bezvoljno i cista reda radi. Bilo je par situacija gdje nisam uopce dozivio njegov razgovor s Profesorom, a bili su krucijalni za knjigu. Profesor prica li ga prica, protagonist postavi protupitanje, i ajmo dalje s Profesorovom spikom.
S obzirom da je stvorio Svijet u svojoj glavi, onda sam i ocekivao ipak vecu docu zainteresiranosti za inim.
Sjena mi je ostavila najbolji dojam, a mislio da ce biti siva umrtvljena verzija glavnog amigosa, ali u dijalogu s njim, Sjena mi se doimala kao totalkise drugi level, osjecao sam empatiju kojom je zracila, zelju za zivotom.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 15:16   #1092
Pročitao i 3/3 1Q84. Treća knjiga je opet krimić ali ponovo je tu previše razvlačenja, ponavljanja a sve te stranice viška su dosadne, banalne. Čini mi se kao da je Murakami izgubio dar pisati duge knjige, barem su prije bile ispunjene zanimljivijim stvarima. IMHO čovjek je u osjetnom padu nakon Kafke na žalu.

Likovi su malo zaživjeli, svidjele su mi se tri medicinske sestre koje su njegovale oca glavnog junaka, malo su podebljani karakteri iz prve dvije knjige, posebno tjelohranitelj Tamaru i detektiv Ushikawa. 1Q84 je stvarno drukčiji Murakamijev roman, prvi put je ubio jedan od glavnih likova, ako ne računamo samoubojstva u prijašnjim romanima.

Izdvojena stvarnost, alternativni svijet gdje se riješavaju problemi glavnih likova je maštovit iako dosta vuče na Kafku na žalu. Način na koji otac glavnog lika pomaže sinu i njegovoj curi je fenomenalan. Fantomsko kucanje TV inkasatora, sanjiva večer koju Tengo provodi sa sestrom Adachi, ima Murakami svojih fantastičnih trenutaka ali treba se načitati dok se napokon nešto takvo dogodi.
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 17:36   #1093
Pozdrav svima!
Nedavno sam u izlogu knjizare vidjela par Murakamijevih knjiga.
Koju knjigu uzeti ako nikad prije niste citali nista njegovo?
usne boje mesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 22:57   #1094
Neku od novela, možda Moj slatki sputnik ili Zapadno od granice, južno od sunca. Ovisi voliš li nadrealno ? Magijski realizam ?
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 12:34   #1095
Quote:
Hard-Boiled Wonderland kaže: Pogledaj post
Neku od novela, možda Moj slatki sputnik ili Zapadno od granice, južno od sunca. Ovisi voliš li nadrealno ? Magijski realizam ?
Hvala na preporuci.
Volim.
Ako ne bude u mojoj maloj knjizari, kakva je "Kafka na zalu"? Tu sam zapamtila da je bila u izlogu.
usne boje mesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 16:39   #1096
Kafka na žalu mu je jedna od najboljih.
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 19:15   #1097

http://www.dzepna.com

"kad padne mrak" -After dark - preporuka - 1komad.

kao i obično - originalno, zanimljivo, šokantno, psiho-analitički pristup, freakish i ostavljeno otvoreno i nerazjašnjeno ,
jedino malo premalo jebačine u odnosu na kasniji Marukamijev standard npr. 1Q84.

ak je još neko čitao nek mi da svoju teoriju zašto ona manekenka (Eri) u "snu" odlazi u sobu onog freaka-nasilnika, i zašto on nema lice ?
Sumnjam da je Eri bila prostitutka, dakle vj. nije nikad bio s njom u Alphavilleu...Nigdje u romanu nema naznaka da su oni dva povezani, osim u tom alt. "snu".
Lice je možda izgubio kasnije u životu, možda ga je kineska mafija pronašla, možda ga je i Eri srela kasnije u životu...
ali to mi nekako ne zvuči kao pravi odgovor ...
__________________
Never believe anything until it has been officially denied.

Zadnje uređivanje sirovina : 01.10.2017. at 19:33.
sirovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 14:05   #1098
Quote:
Hard-Boiled Wonderland kaže: Pogledaj post
Pročitao i 3/3 1Q84. Treća knjiga je opet krimić ali ponovo je tu previše razvlačenja, ponavljanja a sve te stranice viška su dosadne, banalne. Čini mi se kao da je Murakami izgubio dar pisati duge knjige, barem su prije bile ispunjene zanimljivijim stvarima. IMHO čovjek je u osjetnom padu nakon Kafke na žalu.

Likovi su malo zaživjeli, svidjele su mi se tri medicinske sestre koje su njegovale oca glavnog junaka, malo su podebljani karakteri iz prve dvije knjige, posebno tjelohranitelj Tamaru i detektiv Ushikawa. 1Q84 je stvarno drukčiji Murakamijev roman, prvi put je ubio jedan od glavnih likova, ako ne računamo samoubojstva u prijašnjim romanima.

Izdvojena stvarnost, alternativni svijet gdje se riješavaju problemi glavnih likova je maštovit iako dosta vuče na Kafku na žalu. Način na koji otac glavnog lika pomaže sinu i njegovoj curi je fenomenalan. Fantomsko kucanje TV inkasatora, sanjiva večer koju Tengo provodi sa sestrom Adachi, ima Murakami svojih fantastičnih trenutaka ali treba se načitati dok se napokon nešto takvo dogodi.
Vraćam se na ovu temu. Čitala 1Q84 isto negdje kad i ti, jako mi se svidjela, meni je pak jedna od boljih njegovih.
Osvrćem se na ovaj tvoj post zbog inkasatora i lupanja, da samo kažem, kako sam po noći to čitala, da me ta scena tako preplašila, jako me to uznemirilo, očekivala sam da će meni doći lupati neki luđak na vrata, ne znam zašto, jako mi je dojmljivo to bilo opisano. A inače kad njega čitam, dosta sam smirena zbog tog načina pisanja, a a ovo, užas jedan...
Kela is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 14:33   #1099
Quote:
Kela kaže: Pogledaj post
Osvrćem se na ovaj tvoj post zbog inkasatora i lupanja, da samo kažem, kako sam po noći to čitala, da me ta scena tako preplašila, jako me to uznemirilo, očekivala sam da će meni doći lupati neki luđak na vrata, ne znam zašto, jako mi je dojmljivo to bilo opisano. A inače kad njega čitam, dosta sam smirena zbog tog načina pisanja, a a ovo, užas jedan...
Istina, određeni dijelovi romana stvarno su dojmljivi. Inkasatorov ritual lupanja na vrata, grad mačaka i posebno scene s malim ljudima, baš da se naježiš.
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 15:10   #1100
Quote:
Hard-Boiled Wonderland kaže: Pogledaj post
Istina, određeni dijelovi romana stvarno su dojmljivi. Inkasatorov ritual lupanja na vrata, grad mačaka i posebno scene s malim ljudima, baš da se naježiš.
Da, grad mačaka je bio super, i poveznica s njegovim ocem mi je bila jako tužna. Vidiš, meni recimo ti mali ljudi pak nisu neki značajan dojam ostavili, jako su me podsjetili na već neke druge scene iz njegovih knjiga

Ne znam koliko si zagrižen, mene spopadne glad svaki put kad ga čitam i svidjelo mi se tu isto što mu likovi jedu pretežito japansku kuhinju, ima jedno jelo što glavni lik sprema i dosta je detaljno opisano, pa sam poželjela to pripremiti, ali di da nađem edamame?
Ali tražila sam malo po netu i našla neke blogove čak gdje su fanovi stavljali jela pripremljena po njegovim "receptima"
Kela is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:12.