Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.06.2017., 03:41   #341
Oni koji kažu da Islam nije religija mira, da li ste vi ikada razmislili o tome što govorite? Da li ste ikada pročitali Kur'an i shvatili ga?

Ko god ubije jednog nevinog čovjeka, kao da je ubio cijeli svijet!
Ko god spasi jednog čovjeka, kao da je spasio cijeli svijet!


Da li ćete zbog jednog čovjeka, ili grupe ljudi osuditi cijelo čovječanstvo? Da li time implicirate da smo svi isti? Radikalizam i ekstremizam su stvarni. Nijedan pravi musliman neće podržati ono što danas tzv. muslimani rade.

“Kada im se kaže: “Ne remetite red na Zemlji!” – odgovaraju: “Mi samo red uspostavljamo!” & Svašta! Uistinu, oni nered siju, ali to ne osjećaju.” (el-Bekara, 11,12.)

Da li se ono što se danas radi, ovi ratovi, ovi nemiri, mogu poistovjetiti sa onim što Islam nalaže?

Zašto smatrati da Islam koristi strah od smrti da bi kontrolisao? Smrt će dočekati svakog od nas, da li on bio vjernik ili ne. To što će oni koji ne budu vjerovali i koji nered budu činili biti kažnjeni, to je druga stvar. Bez uputa čovjek ne bi znao šta smije raditi, a šta ne smije. Ukoliko smatrate da nije ispravno to što se u Kur'anu piše o kazni koja čeka nevjernika, zašto postoji definisan zakon i zašto postoji zatvor kojim se prijeti ukoliko se ne poštuju pravila? Što postoje kazne, od onih manjih do najvećih? Pređeš cestu na crvenom i dobiješ kaznu. Što? Pa propisano je da se ne smije, a prekršio si to.

Ne vidim razlog što bi se širila mržnja zbog različitosti u mišljenjima kada mržnje u svijetu već dovoljno ima. Dovoljno mediji pokušavaju provući priču da su muslimani teroristi. Rasprava je dobra, ali širenje mržnje nije. Poštujmo jedni druge
Angel of Fear is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 11:42   #342
Quote:
Angel of Fear kaže: Pogledaj post
Oni koji kažu da Islam nije religija mira, da li ste vi ikada razmislili o tome što govorite? Da li ste ikada pročitali Kur'an i shvatili ga?

Ko god ubije jednog nevinog čovjeka, kao da je ubio cijeli svijet!
Ko god spasi jednog čovjeka, kao da je spasio cijeli svijet!
Ustvari piše drugačije u Kuranu, ali slamski propagandisti to često izbrišu:
(i ne stave oznaku sure i ajeta)

„Ako neko ubije nekoga koji nije ubio nikoga, ili onoga koji na Zemlji nered ne čini – kao da je sve ljude poubijao; a ako neko bude uzrok da se nečiji život sačuva – kao da je svim ljudima život sačuvao“
(El-Ma'ide: 32).

Dakle bitan je u toj rečenici "nered". Ako čini "nered" kako to muslimani definiraju, onda ga ubij. A nered može bit svašta: ispospolni odnos, preljub, javno napuštanje islama i tko zna što sve ne.

Quote:
Da li ćete zbog jednog čovjeka, ili grupe ljudi osuditi cijelo čovječanstvo?
Nećemo. Zašto ti misliš da hoćemo?

Quote:
Da li time implicirate da smo svi isti?
Ne. Odakle ti to?

Quote:
Radikalizam i ekstremizam su stvarni.
Znamo.

Quote:
Nijedan pravi musliman neće podržati ono što danas tzv. muslimani rade.
Samo dobar musliman je pravi musliman? to je poznata logička pogreška.

Ne misliš da treba nešto više od pasivnog ne-podržavanja?

Quote:
“Kada im se kaže: “Ne remetite red na Zemlji!” – odgovaraju: “Mi samo red uspostavljamo!” & Svašta! Uistinu, oni nered siju, ali to ne osjećaju.” (el-Bekara, 11,12.)
"Nered" po islamskoj religijskoj ideologiji može biti svašta nešto.

Zanimljiva nasilna izjava prožeta neznanjem i netolerancijom u Kuranu:
9.30. Jevreji govore: "Uzejr je - Allahov sin", a krscani kazu: "Mesih je - Allahov sin". To su rijeci njihove, iz usta njihovih, oponasaju rijeci nevjernika prijasnjih, - ubio ih Allah! Kuda se odmecu?
Kletva u "svetom spisu":
"Ubio Alah kršćane, jer vjeruju da je Isus Božji Sin!" Što bi se ljude ubijalo ako vjeruju u nekakve bogove? Nek vjeruju u što žele. Većina to ionako čini radi vjerovanja svojih roditelja i jer misle da će biti bolji ljudi.

Iz ovoga se vidi da nikada neće biti pomirbe između muslimana i kršćana.
Sekularizam ih može pacificirati.

Quote:
Da li se ono što se danas radi, ovi ratovi, ovi nemiri, mogu poistovjetiti sa onim što Islam nalaže?
Neki ekstremisti da.

Quote:
Zašto smatrati da Islam koristi strah od smrti da bi kontrolisao?
Allahove prijetnje paklom su posvuda po Kuranu.

Quote:
Smrt će dočekati svakog od nas, da li on bio vjernik ili ne. To što će oni koji ne budu vjerovali i koji nered budu činili biti kažnjeni, to je druga stvar.
Kako sad druga stvar?
Vrlo nasilna ideja, da će nevjernici biti izvrgnuti spaljivanju njihovih koža, koje demoni u Allahovo ime mijenjaju. Mali je koreak od "Allah će kazniti one koji čine nered u svijetu", i da netko imitira Allaha i radi na njegovoj stvari još dok smo ovdje, čini nešto da "suzbije nered" kako to Islam tumači kao i hadisi od prije mnogih stoljeća ....

Quote:
Bez uputa čovjek ne bi znao šta smije raditi, a šta ne smije.
Svaka religija ima svoje "sigurne upute" od Boga. Pa onda upiru prstom na onu drugu religiju, da zavodi ljude u pakao...

Quote:
Ukoliko smatrate da nije ispravno to što se u Kur'anu piše o kazni koja čeka nevjernika, zašto postoji definisan zakon i zašto postoji zatvor kojim se prijeti ukoliko se ne poštuju pravila? Što postoje kazne, od onih manjih do najvećih? Pređeš cestu na crvenom i dobiješ kaznu. Što? Pa propisano je da se ne smije, a prekršio si to.
Za prelazak ceste ne dobivaš nepravednu brutalnu sadističku kaznu da se pečeš dugi niz godina (vječito?) na vatri i da se na tebe islijeva kipuća voda.

Quote:
Ne vidim razlog što bi se širila mržnja zbog različitosti u mišljenjima kada mržnje u svijetu već dovoljno ima.
Ne vidim ni ja. Ali ne vidim ni razloga da se nasilnike tretira na nenasilan način.

Quote:
Dovoljno mediji pokušavaju provući priču da su muslimani teroristi.
To je laž.
Jasna se čini distinkcija između običnih vjernika, većine, i ekstremista.

Quote:
Rasprava je dobra, ali širenje mržnje nije. Poštujmo jedni druge
Poštujmo one i ono što zaslužuje poštovanje.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 11:53   #343
Quote:
morote kaže: Pogledaj post
Zašto bi se urušio cijeli sistem?
Zato što se ovdje radi o garanciji od strane samog Boga
Quote:
Samo malo prilagodiš premisu. Ne razumijem taj fatalizam. Ovako i nikako drugačije, ne može ni milimetra mimo. Nema mi to smisla.
Tekst samog Kur'ana se dovoljno komotan jer je pun elipsa, semantičke širine i vižeznačja. On takođe nudi različita rješenja za isti problem. tako da ja to ne bih nazvao fatalizmom- treba krenuti od garancije da je Kur'an real thing. a ne nešto što je oštećeno ili iskrivljeno ili promijenjeno.
Cilj islama nije da od čovjeka napravi robota nego istinski slobodnog čovjeka koji aktivno koristi svoj mozak. tako mora biti i nikako drugačije. upravo odstupanje od ovog principa je dovelo muslimane u ovakav položaj. gdje ljudi misle da se radi o zatucanim neukim i arhaičnim uvjerenjima.

Quote:
Prije ili kasnije će se dogoditi nešto što će stvar donekle dovesti u pitanje. Jel to sad znači da se svi vjernici trebaju kolektivno samoubit? Pa naravno da ne.
ne treba se baviti sa nečim što bi se moglo dogoditi a nije se dogodilo. taj scenarij, ako se dogodi, njime ćemo se tada pozabaviti.
ja lično smatram da se neće dogoditi.



Quote:
Ne znam što je to. Nije mi ni bitno.
Dan Stajanja ili jevmul Kijame- to je ono što se percipira kao sudnji dan. Mislim da sve tri abrahamske vjere počivaju na uvjerenju da ćemo svi jednom stati pred Boga.
Međutim meni se sviđa što je u islamu najpopularniji naziv za ovaj Dan upravo "Dan Stajanja" koji implicira da će čovjek imati dostojanstvenu a ne poniženu poziciju pred Bogom. I riječ dan i riječ Stajanje nose u sebi pozitivne afirmativne osobine
Quote:
Ako smo na božju sliku, onda taj bog i nije nešto posebno.
mislim da shvatamo ovo previše paganski.
Ono što čovjeka kao krunu Božijeg stvaranja pozicionira kao biće koje koje je iznad svih drugih( pa čak i iznad anđela) jest lice. ne treba nam puno pa da uvidimo da su lica ljudi različita, da Vojnik Gorčin ne liči na recimo tebe iako smo obojica ljudi, a s druge strane majmun je majmun ptica je prica i magarac je magarac, eventualno pokoji biljeg nam pomaže da ih razlikujemo

Arapska riječ za lice vedžh ne znači nužno samo to. ova riječ nosi široku lepezu značenja a jedno od njih je spoljašnjost, slika, suština, manir
Quote:
Ovako ti nekako ja to gledam: https://youtu.be/sWYrJrpj9eU?t=8s
ah engleski humor. vrh. čim budem imao vakta rado ću pregledati ovaj clip
Quote:
Složit ćemo se da smo jako slični u nekim stvarima i da ima tu ljepote, ali da se i ne možemo složit u nekim drugim. Tipa da vjera uređuje kako će društvo izgledati, a ne praktičnost, pragmatičnost, logika, razum.
mislim da između nas dva suštinski ne postoji razlika. razlika je samo u onom što mislimo da (ne) znamo jedan o drugom i našim uvjerenjima.
Ja sam musliman koji živi u Evropi, koji dominantno pripada evropskom kulturno-civilizacijskom krugu koji se dominantno temelji na paganizmu a dijelom na judeo-kršćanskoj tradiciji pa vjerujem da imam uvida u obje strane u oba svjetonazora.
Ono što mogu reći da su današnji muslimani dobrim dijelom paganizirani a spoj paganizma i islama ne donosi ništa dobro ni ništa uspješno. To donosi u konačnici samo katastrofu, kako za same muslimane tako i za svijet u cjelini. Kur'an arape, odnosno beduine, opisuje kao ljude koji su u duši pokvareni, koji ih optužuje, kada oni kažu da vjeruju, on im kaže da ne vjeruju. muslimani su danas uveliko beduinizirani i svedeni na svijetle pojedince, ali treba reći i to da je sam Muhammed a.s. rekao da će muslimani u ahiri-zemanu biti baš takvi. pojedinci u vremenu nereda i smutnje.
također je rekao da će doći vrijeme kada će zemlja biti ispunjena nepravdom i da neće biti mjesta na kojem će muslimani biti ostavljeni na miru- nakon toga ide na bolje
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 14:41   #344
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Nećemo. Zašto ti misliš da hoćemo?
Zato što radi jedne grupe ljudi koja se poziva na Islam i ubija vi želite da kažete da su svi muslimani takvi.


Quote:
Ne. Odakle ti to?
Opet, radi ekstremista koji samo misle da znaju, osuđujete sve muslimane i Islam kao religiju.


Quote:
Znamo.
Pa ako znate, što onda ne možete razdvojiti ekstremizam u Islamu od onoga što zapravo jeste Islam?


Quote:
Samo dobar musliman je pravi musliman? to je poznata logička pogreška.
Pravi musliman prati ono što vjera nalaže i ne izvrće to kako mu odgovara i time čini zlo. Islam, kao svaka druga religija ima 10 zapovijedi i jedna je ne ubij.

Quote:
Ne misliš da treba nešto više od pasivnog ne-podržavanja?
Šta želiš da kažeš?



Quote:
"Nered" po islamskoj religijskoj ideologiji može biti svašta nešto.

Zanimljiva nasilna izjava prožeta neznanjem i netolerancijom u Kuranu:
9.30. Jevreji govore: "Uzejr je - Allahov sin", a krscani kazu: "Mesih je - Allahov sin". To su rijeci njihove, iz usta njihovih, oponasaju rijeci nevjernika prijasnjih, - ubio ih Allah! Kuda se odmecu?
I šta sad želiš da kažeš ovim?

Quote:
Kletva u "svetom spisu":
"Ubio Alah kršćane, jer vjeruju da je Isus Božji Sin!" Što bi se ljude ubijalo ako vjeruju u nekakve bogove? Nek vjeruju u što žele. Većina to ionako čini radi vjerovanja svojih roditelja i jer misle da će biti bolji ljudi.
Očigledno da ne možeš da dohvatiš pouku i smisao toga što piše. Sve što vidiš je "ubio", ali to je često tako shvaćeno, i ne mogu da krivim nekog što pogrešno tumači.

Quote:
Iz ovoga se vidi da nikada neće biti pomirbe između muslimana i kršćana.
Što misliš da se muslimani i kršćani ne podnose ili šta već želiš reći?


Quote:
Neki ekstremisti da.
Upravo, ekstremisti. Oni, koji sebe zovu muslimanima, a ni blizu toga nisu, kažu da je to po Islamu.


Quote:
Allahove prijetnje paklom su posvuda po Kuranu.
Isto kao što znaš da ćeš završiti u zatvoru ako ubiješ čovjeka, tako znaš da ćeš biti kažnjen ako budeš griješio. Kako bi znao drugačije ako ne piše? Jedna je stvar što ti to smatraš prijetnjom, a druga je stvar što je to opomena i uputa onima koji slušaju.


Quote:
Kako sad druga stvar?
Vrlo nasilna ideja, da će nevjernici biti izvrgnuti spaljivanju njihovih koža, koje demoni u Allahovo ime mijenjaju. Mali je koreak od "Allah će kazniti one koji čine nered u svijetu", i da netko imitira Allaha i radi na njegovoj stvari još dok smo ovdje, čini nešto da "suzbije nered" kako to Islam tumači kao i hadisi od prije mnogih stoljeća ....
Mislim da si pogrešno ovo shvatio. Ne kažem da je druga stvar to što ekstremisti "kažnjavaju" i izigravaju pravdu na Zemlji, u svakom smislu je pogrešno to što oni rade. Nego je druga stvar što će se ispaštati za grijehe koje je činio.



Quote:
Svaka religija ima svoje "sigurne upute" od Boga. Pa onda upiru prstom na onu drugu religiju, da zavodi ljude u pakao...
Ko upire prstom?

”One koji su vjerovali, pa i one koji su bili jevreji, kršćani i sabijci – one koji su u Allaha i u onaj svijet vjerovali i dobra djela činili – doista čeka nagrada od Gospodara njihova; ničega se oni neće bojati i ni za čim neće tugovati! ” (Bekare, 62.)

Svaka religija nalaže da se vjeruje u jednog Boga, da se dobra djela čine, i što onda da se upire prstom. To što smatramo da neke stvari koje su u drugim religijama nisu ispravne, ne znači da mi mislimo da će svi oni gorjeti jer nisu muslimani.


Quote:
Za prelazak ceste ne dobivaš nepravednu brutalnu sadističku kaznu da se pečeš dugi niz godina (vječito?) na vatri i da se na tebe islijeva kipuća voda.
Pa to je pogrešno što kažeš. Postoje grijesi zbog kojih će čovjek vječno gorjeti. Postoje grijesi zbog kojih će se ispaštati, možda u vatri, ali ne vječno, možda nekom poteškoćom na ovom svijetu, to On zna. Čim si naveo u zagradi "vječito?" znači da nisi ni sam siguran, ali pročitaj pa ćeš moći biti siguran.


Quote:
Ne vidim ni ja. Ali ne vidim ni razloga da se nasilnike tretira na nenasilan način.
A šta mi možemo učiniti, očigledno zalutalim, ekstremistima koji te ne bi slušali šta god da im kažeš. Njih će stići kazna, On najbolje zna kakva i kada.


Quote:
To je laž.
Jasna se čini distinkcija između običnih vjernika, većine, i ekstremista.
Ne znam ja koliko si ti slušao, ali dosta puta ne razdvajaju Islam i ekstremizam.


Quote:
Poštujmo one i ono što zaslužuje poštovanje.
Želiš time reći da muslimani ne zaslužuju poštovanje? Ili čak, niti jedna osoba koja je religiozna ne zaslužuje poštovanje?
Angel of Fear is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 14:53   #345
Manite se mnozine govorite o sebi u svoje ime jedino sebe posjedujete a i to je upitno.
TE vase price u mnozini padaju kad netko iz.te.mnozine zlo napravi odmah u kucicu poput puza se skrijete.
Tko.govori u mnozini onda je sudionik mnozine.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 17:54   #346
Quote:
Angel of Fear kaže: Pogledaj post
Zato što radi jedne grupe ljudi koja se poziva na Islam i ubija vi želite da kažete da su svi muslimani takvi.




Opet, radi ekstremista koji samo misle da znaju, osuđujete sve muslimane i Islam kao religiju.




Pa ako znate, što onda ne možete razdvojiti ekstremizam u Islamu od onoga što zapravo jeste Islam?




Pravi musliman prati ono što vjera nalaže i ne izvrće to kako mu odgovara i time čini zlo. Islam, kao svaka druga religija ima 10 zapovijedi i jedna je ne ubij.



Šta želiš da kažeš?





I šta sad želiš da kažeš ovim?



Očigledno da ne možeš da dohvatiš pouku i smisao toga što piše. Sve što vidiš je "ubio", ali to je često tako shvaćeno, i ne mogu da krivim nekog što pogrešno tumači.



Što misliš da se muslimani i kršćani ne podnose ili šta već želiš reći?




Upravo, ekstremisti. Oni, koji sebe zovu muslimanima, a ni blizu toga nisu, kažu da je to po Islamu.




Isto kao što znaš da ćeš završiti u zatvoru ako ubiješ čovjeka, tako znaš da ćeš biti kažnjen ako budeš griješio. Kako bi znao drugačije ako ne piše? Jedna je stvar što ti to smatraš prijetnjom, a druga je stvar što je to opomena i uputa onima koji slušaju.




Mislim da si pogrešno ovo shvatio. Ne kažem da je druga stvar to što ekstremisti "kažnjavaju" i izigravaju pravdu na Zemlji, u svakom smislu je pogrešno to što oni rade. Nego je druga stvar što će se ispaštati za grijehe koje je činio.





Ko upire prstom?

”One koji su vjerovali, pa i one koji su bili jevreji, kršćani i sabijci – one koji su u Allaha i u onaj svijet vjerovali i dobra djela činili – doista čeka nagrada od Gospodara njihova; ničega se oni neće bojati i ni za čim neće tugovati! ” (Bekare, 62.)

Svaka religija nalaže da se vjeruje u jednog Boga, da se dobra djela čine, i što onda da se upire prstom. To što smatramo da neke stvari koje su u drugim religijama nisu ispravne, ne znači da mi mislimo da će svi oni gorjeti jer nisu muslimani.




Pa to je pogrešno što kažeš. Postoje grijesi zbog kojih će čovjek vječno gorjeti. Postoje grijesi zbog kojih će se ispaštati, možda u vatri, ali ne vječno, možda nekom poteškoćom na ovom svijetu, to On zna. Čim si naveo u zagradi "vječito?" znači da nisi ni sam siguran, ali pročitaj pa ćeš moći biti siguran.




A šta mi možemo učiniti, očigledno zalutalim, ekstremistima koji te ne bi slušali šta god da im kažeš. Njih će stići kazna, On najbolje zna kakva i kada.




Ne znam ja koliko si ti slušao, ali dosta puta ne razdvajaju Islam i ekstremizam.




Želiš time reći da muslimani ne zaslužuju poštovanje? Ili čak, niti jedna osoba koja je religiozna ne zaslužuje poštovanje?
Što ti kmečiš? Pa nije ti Nepoznati kriv što ste htijeli unformiranost i što sada posljedice uniformiranosti kusaju svi muslimani i krivi i nekrivi,odgovorni i neodgovorni.

Kasno se sjetili odvajati što je što,tko s djavlem tikve sadi obiju im se o glavu.

PS
A te priče o Kuranu izdvajanjem citata koji su pogodni za trenutak ti je djetinji posao.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 19:12   #347
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Braniš religije kao sustave a one porobljavaju kao i sve ideologije, možda i gore od svih političkih sustava jer se poigravaju ljudskim strahom od života i od smrti.
Pokušavam razumijeti što je loše u učenju da će ljudi za dobra djela dobiti nagradu, a za loša kaznu. Je li možda bolje "radi što hoćeš, bez posljedica"?

Kao što bi Fromm rekao, religije imaju svoju sociološku funkciju - čak i da su neistinite.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 19:33   #348
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ustvari piše drugačije u Kuranu, ali slamski propagandisti to često izbrišu:
(i ne stave oznaku sure i ajeta)

„Ako neko ubije nekoga koji nije ubio nikoga, ili onoga koji na Zemlji nered ne čini – kao da je sve ljude poubijao; a ako neko bude uzrok da se nečiji život sačuva – kao da je svim ljudima život sačuvao“
(El-Ma'ide: 32).

Dakle bitan je u toj rečenici "nered". Ako čini "nered" kako to muslimani definiraju, onda ga ubij. A nered može bit svašta: ispospolni odnos, preljub, javno napuštanje islama i tko zna što sve ne.
Ne piše nigdje "onda ga ubij". A niti je točno da se odnosi na sve navedeno, odnosi se na pravila ratovanja, prema kojemu svi koji ne sudjeluju u borbi ili ne nose oružje ne smiju biti ubijeni. Ajet je objavljen u tom kontekstu, a reinterpretacije su nedozvoljene.

I još bitnije: je li netko uzrokovao nered - to se po islamu dokazuje na sudu. Nitko nema pravo uzimati pravdu u svoje ruke.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 20:34   #349
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Pokušavam razumijeti što je loše u učenju da će ljudi za dobra djela dobiti nagradu, a za loša kaznu. Je li možda bolje "radi što hoćeš, bez posljedica"?

Kao što bi Fromm rekao, religije imaju svoju sociološku funkciju - čak i da su neistinite.
Nije stvar istinitosti ili neistinitosti religija nego što stavljaju kolektivizam u primarno a osobnu odgovornost u sekundarno.Zato ti možeš najebati ka musliman radi drugih muslimana kao što su židovi radi drugih židova.Opasne skroz stvari niste svjesni vi uopće što se može desiti.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 08:55   #350
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Pokušavam razumijeti što je loše u učenju da će ljudi za dobra djela dobiti nagradu, a za loša kaznu. Je li možda bolje "radi što hoćeš, bez posljedica"?

Kao što bi Fromm rekao, religije imaju svoju sociološku funkciju - čak i da su neistinite.
Čak i da su istinite...naglasak na čak.

Religije imaju jako vezivno tkivo koje povezuje pojedince idejom, tradicijom, kulturom, tlom i krvlju. One su potrebne za psihu pojedinca jer se vezuje za osnovne postulate njegove društvenosti za identifikaciju, osjećaj sigurnosti i nadu u preživljavanje.

No to ljepilo je ustvari čista improvizacija istine, koja se vraški dobro skriva od nas. A kao improvizacija služi da držanje ovaca na jednom mjestu da ne vrludaju naokolo i da im ne padne na pamet neka nepodopština.

Vrlo je tanka (kulturološka) granica dobra i manje dobra.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 13:27   #351
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post

No to ljepilo je ustvari čista improvizacija istine, koja se vraški dobro skriva od nas.
Koje i kakve istine?
__________________
Ribe su morale biti strašno ljute kad su prvi put izašle na plažu i uzdržavale se da ne udahnu dok im otpadnu škrge i razviju se pluća. Ali kad ozbiljno odlučiš da evoluiraš, nema više natrag.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 13:34   #352
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Koje i kakve istine?
Esencijalne...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 14:10   #353
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Čak i da su istinite...naglasak na čak.

Religije imaju jako vezivno tkivo koje povezuje pojedince idejom, tradicijom, kulturom, tlom i krvlju. One su potrebne za psihu pojedinca jer se vezuje za osnovne postulate njegove društvenosti za identifikaciju, osjećaj sigurnosti i nadu u preživljavanje.

No to ljepilo je ustvari čista improvizacija istine, koja se vraški dobro skriva od nas. A kao improvizacija služi da držanje ovaca na jednom mjestu da ne vrludaju naokolo i da im ne padne na pamet neka nepodopština.

Vrlo je tanka (kulturološka) granica dobra i manje dobra.
Religija treba biti sluga morala, a ne da je moral sluga religije
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 14:40   #354
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Esencijalne...
To je nešto tipa kad Đuro pojašnjava kakve je boje bio NLO, u pjesmi Ede Majke
__________________
Ribe su morale biti strašno ljute kad su prvi put izašle na plažu i uzdržavale se da ne udahnu dok im otpadnu škrge i razviju se pluća. Ali kad ozbiljno odlučiš da evoluiraš, nema više natrag.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 17:25   #355
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
To je nešto tipa kad Đuro pojašnjava kakve je boje bio NLO, u pjesmi Ede Majke
https://jezikoslovac.com/word/bvtb
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2017., 18:31   #356
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
https://www.youtube.com/watch?v=oHFne12yPt8



Elem, o kojoj "esencijalnoj" isitni govoriš, kakve je "boje" konkretno ta istina?
__________________
Ribe su morale biti strašno ljute kad su prvi put izašle na plažu i uzdržavale se da ne udahnu dok im otpadnu škrge i razviju se pluća. Ali kad ozbiljno odlučiš da evoluiraš, nema više natrag.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 09:06   #357
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
https://www.youtube.com/watch?v=oHFne12yPt8



Elem, o kojoj "esencijalnoj" isitni govoriš, kakve je "boje" konkretno ta istina?
Kakvom je sam odrediš

Evo, naša precjednica je odabrala ovakvo što:

http://www.index.hr/black/clanak/fot...ju/978696.aspx
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 20:21   #358
Tema počinje sa naslovom iza kojega je upitnik, dakle radi se o pitanju.

Da li je islam religija mira?

Islam Nastaje poslije starijih religija i iz starijih religija židovske pa kršćanske. Jednostavno pitanje: Ako Islam nije religija mira, možemo li tvrditi da su starije religije, religije mira?

Ili da postavimo pitanje ovako: Dali je kršćanstvo proisteklo iz Židovstva? Tvrdimo da je kršćanstvo razvijena religija nastala na temeljima starije religije zato jer je došlo do potrbe da Bog pošalje sina.

U kršćanstvu se to tako i tumači Bog je poslao Isusa jer se pokazalo da starija religija nije u potpunosti ispunila do kraja Božje nade. To znači da je stariju religiju trebalo usavršiti i da je Bog zato poslao Isusa. Da li bismo to mogli reći i za Islam.

A što je sa Muhamedom?

Da se vratimo Isusu. Dali je Isus došao zato jer se radi o nekoj vrsti duhovnog napretka? Ili da li je na kraju došao Kuran i Muhamed jer je starije religije trebalo usavršiti.

Da bi odgovorili na to pitanje morali bismo rekonstruirati priču o prorocima.

Jesu li stariji proroci predvidjeli dolazak Muhameda.

Da bismo na to pitanje odgovorili moramo se okrenuti Bibliji Zato jer ni jedna knjiga prije Kurana ne može odgovoriti na to pitanje. Ako tvrdimo da je kršćanstvo religija mira i ako tvrdimo da su stariji proroci predvidjeli dolazak Isusa onda bi Biblija trebala odgovoriti i na pitanje da li je Biblija predvidjela dolazak Muhameda.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 21:54   #359
Abraham je dobio obečanje od Boga da će od njega stvoriti velik narod. 12. 2-3, a u post 13.15 se govori o zemlji. To je bilo u Kananu gdje je rečeno da će od Abrahama Bog stvoriti velik narod i dati mu svu zemlju vjerojatno Kanansku.

Post 16. 10-12 je Hagari za Jišmaela rečeno da će i od njega stvoriti velik narod. On će svoj stan sebi podići pred licem braće svoje.

Post 17. 9-11 Bog kaže da će savez imati sa Abrahamom i njegovim potomstvom poslije njega, a znak save za je obrezanje.

Post 17.14 kaže da je savez prekršen ako se muško ne bi obrezalo.

Post 17.16 Bog kaže Sari za Izaka da će snjim stvoriti velik narod i da će sa njim savez stvoriti post 17.19

Post 17.20-22 Je rečeno da će od Jišmaela nastati 12 knezova a za Izaka da će i sa Izakom držati savez.

21.13 pa onda 21, 20-21 kaže da će velik narod stvoriti od Jišmaela.

Iz ovoga bi se reklo da je Bog dao obečanje Abrahamu, pa onda i Izaku a i Jišmaelu.

Bog je bio s dječakom dok je ovaj rastao i odrastao. Živio u pustinji , bio vješt sa lukom, dom mu je bio u Paranu i oženio je ženu iz Egipta. To je o Jišmaelu.

Što biste vi o tome rekli?
kom1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 23:43   #360
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Kakvom je sam odrediš

Evo, naša precjednica je odabrala ovakvo što:

http://www.index.hr/black/clanak/fot...ju/978696.aspx



.... naša precjednica....

Našla krpa zakrpu
,kažu u Bosni!

Zadnje uređivanje Bosniac1 : 25.06.2017. at 00:31.
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:02.