Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2017., 15:55   #41
A da kod iznošenja svojih dojmova studenskog zivota napisete na kojem fakultetu studirate? Ono, čisto da se dobije realnija slika.....
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 22:29   #42
FFZG.
__________________
Njegovi udovi su godišnja doba, njegovi zglobovi mjeseci i polumjeseci, njegova stopala dani i noći, njegove kosti su zvijezde, njegovo meso su oblaci.

BBast is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 23:51   #43
U odnosu na srednju, meni je na faksu puno bolje. Ja sam na FFRi i imam predavanja 4 od 5 dana u tjednu, raspored je ok i ako se dobro organiziras stigne se nauciti za sve ispite i napisati svi seminari. Ima naravno razdoblja kada me hvata panika da necu stic sve na vrijeme obaviti, pogotovo sad jer zavrsavam trecu godinu i uz ispite i seminare moram zavrsni pisat, ali samo treba kontinuirano raditi i ne cekati zadnji tren. Kod mene profesori bas i ne biljeze dolaske na predavanja, ali nikom nebi preporucila da iskoristava takve stvari i ne dolazi jer je lakse uciti kad ti profesor sve prvo objasni na predavanju, nego samo strebat po skripti. Takodjer, rijetki se drze onog da svakih 45 min ili sat rade pauzu od 15 min, ako imamo 3 sata nekog predmeta, najcesce odslusamo sat i pol ili dva u komadu pa nas puste ranije.
__________________
When I was young I thought that money was the most important thing in life; now that I am old I know that it is.
artixmonkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 02:39   #44
Quote:
Kajika kaže: Pogledaj post
Hvala svima na odgovorima.
Stvar je u tome da moji roditelji žele da idem na fakultet (elektrotehnički), a ja se pribojavam da bi to bile 4 godine života izgubljene (štrebanje koje mi kasnije u životu ne bi mnogo koristilo). Fakultet obuhvaća tako široko područje, a mene zanima isključivo web dizajn, i nekako mi se čini da bi više postigla sama...a opet, ako završen fakultet znači veće šanse za naći posao i bolju plaću...ne znam, neodlučna sam.
Svakako idi na fakultet jer nikad ne znaš što te kasnije u životu čeka, a na fakultetu ćeš osim formalnog obrazovanja steći nova poznanstva, kontakte i iskustva. A uvijek možeš u slobodno vrijeme dodatno samostalno učiti web dizajn i ostalo što te zanima
Kosyna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2019., 22:29   #45
Tri ispita do kraja plus diplomski i dva seminara za tekući semestar Otkad radim u struci (praktički cijeli zadnji semestar) ne da mi se završiti faks
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2021., 23:21   #46
Može li mi netko malo pojasniti težinu fakulteta? Je li stvarno težak kao što pričaju (općenito svi fakulteti). Ima li se dovoljno slobodnog vremena tj. stigne li se sve naučiti redovitim učenjima kao u srednjoj? Malo razlike i sličnosti između srednje i fakulteta.. Te kolegiji koliko su teški i kako izgledaju te ispitivanja (izvlačenje papirića) te o cijeni života (stan, režije, jesu li studentski domovi toliko ,,glasni" da nije moguće stanovati tamo) koje su šanse da sr padne godina je li isto kao i u srednjoj ( 3 nedovoljne ocjene ili?).

Zadnje uređivanje Leica.lea3 : 02.01.2021. at 23:24. Reason: Taki
Leica.lea3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2021., 23:45   #47
Quote:
Leica.lea3 kaže: Pogledaj post
Može li mi netko malo pojasniti težinu fakulteta? Je li stvarno težak kao što pričaju (općenito svi fakulteti). Ima li se dovoljno slobodnog vremena tj. stigne li se sve naučiti redovitim učenjima kao u srednjoj? Malo razlike i sličnosti između srednje i fakulteta.. Te kolegiji koliko su teški i kako izgledaju te ispitivanja (izvlačenje papirića) te o cijeni života (stan, režije, jesu li studentski domovi toliko ,,glasni" da nije moguće stanovati tamo) koje su šanse da sr padne godina je li isto kao i u srednjoj ( 3 nedovoljne ocjene ili?).
Svaki se fakultet može završiti u roku, samo treba redovno učiti. Ima za to dovoljno slobodnog vremena.

Srednja dođe kao neka priprema za fakultet, ali na faksu se sve uči znatno opširnije.

Ispitivanja se obično sastoje od pismenog i usmenog dijela. Dosta profesora svoje ispite rastavi na kolokvije, što znači da neki ispit možeš položiti iz više dijelova.

Godina se pada ako ne položiš određen broj ispita. Danas su aktualni bodovi (svaki kolegij ima određen broj bodova) pa ako je, recimo, uvjet za upis u iduću godinu 20 bodova, toliko ispita/kolegija moraš proći.

Za cijene stanova posjeti Njuškalo.

Zna u domovima biti partijanera, ali to nije svaki dan. I uvijek se možeš žaliti ako prave velike probleme.


Ako imaš konkretnija pitanja, napiši gdje se namjeravaš prijaviti.
__________________
Filmovi i serije
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2021., 23:52   #48
Nisam sigurna, gilozofski ili medicinski

Uči li se npr. predmeti koji nemaju veze s smjerom ili su povezani, te koliko otpr. ima predmeta. Što su to semestri te koliko traju/postoji li ljetni praznici ili ne.. kako funkcioniraju kolokviji, što kada se ne prođe? Koliko je posto dovoljno za prolaz.. utječu li ocjene iz srednje na cijenu fakulteta
Leica.lea3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2021., 00:14   #49
Quote:
Leica.lea3 kaže: Pogledaj post
Nisam sigurna, gilozofski ili medicinski

Uči li se npr. predmeti koji nemaju veze s smjerom ili su povezani, te koliko otpr. ima predmeta. Što su to semestri te koliko traju/postoji li ljetni praznici ili ne.. kako funkcioniraju kolokviji, što kada se ne prođe? Koliko je posto dovoljno za prolaz.. utječu li ocjene iz srednje na cijenu fakulteta
Puno pitaš, 'ćeri.

Uče se neki općeniti predmeti, ali sve ima neke veze s faksom.

Za broj predmeta posjeti web-stranicu fakulteta.

Semestar je polugodište, svaka godina ima dva semestra.

Postoje ljetni praznici, uglavnom od 15. 7. do 1. 9., to ovisi o datumima ispita.

Kolokvij je kao polovina ili trećina ispita. Isto se polaže kao cijeli ispit, ali polažeš samo dio gradiva. Ako ga ne prođeš, vjerojatno imaš drugi pokušaj. Ako opet padneš, polažeš cijeli ispit u komadu.

Posto ne znam, možda 40% za dvojku.

Utječu. Neki fakulteti gledaju prosjek iz srednje pa ako imaš prenizak, morat ćeš plaćati punu cijenu semestra.
Ja sam imao prosjek ispod 3 pa sam prvi semestar plaćao. Gledali su mi se neki predmeti, ocjena maturalnog rada i ukupna ocjena na kraju godine.
__________________
Filmovi i serije
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2021., 00:22   #50
Ja prolazim s čvrstom četvorkom otpr. 4,36 je li to dovoljno za ne plaćanje pune cijene faxa?
Leica.lea3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2021., 00:26   #51
I da npr. 2 ETCS je npr 2 ispita?
Leica.lea3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2021., 00:50   #52
Quote:
Leica.lea3 kaže: Pogledaj post
I da npr. 2 ETCS je npr 2 ispita?
Quote:
Leica.lea3 kaže: Pogledaj post
Ja prolazim s čvrstom četvorkom otpr. 4,36 je li to dovoljno za ne plaćanje pune cijene faxa?
Ne znam kako to točno funkcionira, svaki faks vjerojatno ima svoja pravila. Ja sam ti rekao kako je općenito. Možda se javi netko s filozofije ili medicine tko se lani upisao, oni će bolje znati.
__________________
Filmovi i serije
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2021., 01:45   #53
Quote:
Leica.lea3 kaže: Pogledaj post
Može li mi netko malo pojasniti težinu fakulteta? Je li stvarno težak kao što pričaju (općenito svi fakulteti). Ima li se dovoljno slobodnog vremena tj. stigne li se sve naučiti redovitim učenjima kao u srednjoj? Malo razlike i sličnosti između srednje i fakulteta.. Te kolegiji koliko su teški i kako izgledaju te ispitivanja (izvlačenje papirića) te o cijeni života (stan, režije, jesu li studentski domovi toliko ,,glasni" da nije moguće stanovati tamo) koje su šanse da sr padne godina je li isto kao i u srednjoj ( 3 nedovoljne ocjene ili?).
Vidim da si dolje komentirala da bi možda na Filozofski, pa ću ti odgovoriti iz perspektive studenta Filozofskog... Filozofski je fakultet koji se sastoji od 20 i nešto smjerova (govorim za zagrebački). Neki su smiješno lagani, a ima i onih na kojima ćeš kak bi se reklo, pišat krv. Riječ je o faksu koji zahtijeva puno rada, redovite dolaske, pisanje zadaća, itd. K tome, raspored je često dosta zeznut jer su predavanja raštrkana kroz cijeli dan. Ima dana kad imaš jedno predavanje u 8 ujutro, a drugo npr u 5 popodne. Šta se tiče kolokvija, to ovisi o profesoru. Imala sam predmeta gdje su sam preko kolokvija položila kolegij, a za polaganje većine predmeta polaganje kolokvija mi je bio jedan od uvjeta da bi uopće mogla izaći na ispit. Pasti neki kolegij možeš i ako ne ispuniš neki od uvjeta koje je profesor postavio npr. nisi dovoljno puta bio na predavanju ili nisi predao zadaće. Za prolazak na većini ispita sam morala riješiti 80%, mada sam čula da na nekim smjerova je i 90% za dvojku. Ispitivanja nisu ko u srednjoj, neće te nitko dignut usred nastave i ispitivat. Ispituje te (bilo usmeno, bilo pismeno) ili na dane kad se piše neki kolokvij ili za vrijeme ispitnih rokova. Pitanja su ti malo preopćenita, no ako te zanima još nešto u vezi Filozofskog, slobodno pitaj.

Poslano sa mog SM-J600FN koristeći Tapatalk
zagrepcanka 123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2021., 01:51   #54
Većinu bodova za upis ti donosi državna matura. Ne određuje ti se to hoćeš li plaćati faks ili ne po prosjeku. Prva put upisana prva godina je besplatna svima. Od druge godine nadalje se gleda koliko si ostvarila ECTS bodova. Svaki predmet ti nosi određen broj ECTS bodova. Obično je tako da čim veći broj tih bodova nosi, predmet je zahtjevniji.

Poslano sa mog SM-J600FN koristeći Tapatalk
zagrepcanka 123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2021., 13:05   #55
Koji smjerovi su ,,teži", a koji lakši? Npr. Germanistika?
Leica.lea3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2021., 13:59   #56
Germanistika je jedan od najzahtjevnijih smjerova na FFZG-u. Po pričama drugih studenata, zahtjevni su i anglistika, kroatistika i hungarologija, Na glasu kao nezahtjevni su pedagogija, indologija, južnoslavenski jezici, informacijske znanosti...

Poslano sa mog SM-J600FN koristeći Tapatalk
zagrepcanka 123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2021., 14:10   #57
Quote:
zagrepcanka 123 kaže: Pogledaj post
Germanistika je jedan od najzahtjevnijih smjerova na FFZG-u. Po pričama drugih studenata, zahtjevni su i anglistika, kroatistika i hungarologija, Na glasu kao nezahtjevni su pedagogija, indologija, južnoslavenski jezici, informacijske znanosti...

Poslano sa mog SM-J600FN koristeći Tapatalk
Meni su rekli da je i latinski jedan od najtežih
favorit is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2021., 16:07   #58
Quote:
zagrepcanka 123 kaže: Pogledaj post
Germanistika je jedan od najzahtjevnijih smjerova na FFZG-u. Po pričama drugih studenata, zahtjevni su i anglistika, kroatistika i hungarologija, Na glasu kao nezahtjevni su pedagogija, indologija, južnoslavenski jezici, informacijske znanosti...

Poslano sa mog SM-J600FN koristeći Tapatalk
Ma stvarno, germanistika? Ja sam mislila da je lingvistika prilično teška, a dobro germanistika nije laka no ne djeluje mi kao nešto najteže.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2021., 17:43   #59
Treba li se baš završiti 5 godina ili? Koja je razlika ako se završi samo 3 i kada se završi 3+2?
Leica.lea3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2021., 18:29   #60
Quote:
Leica.lea3 kaže: Pogledaj post
Treba li se baš završiti 5 godina ili? Koja je razlika ako se završi samo 3 i kada se završi 3+2?
Možeš završiti samo 3 godine, al mislim da, kada je Filozofski u pitanju, uvijek je bolje završiti još te 2 dodatne godine jer tržište baš i ne vrvi poslovima za ljude s Filozofskog. Naravno, sve ovisi o smjeru kojeg studiraš.

Poslano sa mog SM-J600FN koristeći Tapatalk
zagrepcanka 123 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:57.