Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2002., 15:29   #1
Wink Samoća

Kakva su vaša iskustva sa samoćom?

Ne mislim na onaj osjećaj usamljenosti koji možemo osjetiti u gomili oko nas, već na samoću koja nam odgovara.

Mislim na sate predaha, sate koje izdvajamo za sebe, sate u kojima smo usmjereni samo prema sebi.

Samoćom se prerađuje zbivanja i misli koje nam događanja donose, a nagomilavanje neprerađenog materijala čine naš život stresniji.

Je li samoća je nužna kao san?
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2002., 18:16   #2
Mojih pet minuta...

Ja sam u jednom trenutku obecao sam sebi da cu naci pet minuta svaki dan da zapalim cigaretu da si u tih pet minuta sredim misli ili samo da uzivam u tom dimu... jedno vrijeme me drzalo... a onda se pojavila i Janica i Ivica i Gordan i Ćiro i meni su zgadili tih pet minuta... ali onda sam otkrio čaj od jabuke i cimeta... e, onda svaki dan nadjem svojih pet minuta u kojima popijem salicu caja od cimeta i jabuke i tu me ne smije nitko omesti... jednostavno to je moja samoca, trenutak u koji nitko ne smije dirnuti... a ak mi oduzmu caj od jameta i cibuke, onda ne znam... valjda cu onda naci nesto drugo, ali tih pet minuta svaki dan ce ostati zauvijek moje... tad za mene svijet oko mene ne postoji...
Sentimental is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2002., 20:07   #3
Re: Samoća

Quote:
Nemruth Dagi kaže:

Samoćom se prerađuje zbivanja i misli koje nam događanja donose, a nagomilavanje neprerađenog materijala čine naš život stresniji.

Je li samoća je nužna kao san?
[/B]

Koliko ja znam: Da!

Samoća uopće nije isto što i usamljenost.
Roga Baba is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2002., 22:32   #4
Ebemu

Ta samoca - nikad sam - kad familija nije tu - potom je to knjiga ili internet ili Howard Ster ili Klasicna glazba na radiju (pokvario mi se cd pa mi se ne da mijenjati kazic da bih mogao slusati Olivera i I.B na cd-=u - ehhh tuzan je taj usamljeni zivot..
__________________
Zrakomlatim do prve zrakomlatne luke.... Ne, hvala, takoder...

http://www.battle.net/diablo2exp/ima...widowmaker.gif
Akvino is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2002., 02:25   #5
Lijepo je netko gore naveo da samoća nije usamljenost.

Da da, samoća, ponekad.

"sjednica sabora" zaključci odluke, PA VAN !!
__________________
IM Forumaš
Agri is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2002., 03:45   #6
u cemu je razlika izmedju samoce i samoce na usamljenim srcima?
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2002., 13:26   #7
Re: Ljubav sa sobom

Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Mislim na sate predaha, sate koje izdvajamo za sebe, sate u kojima smo usmjereni samo prema sebi.:

Dagi dear, je li samoća baš sretno ime za takav kraljevski i prosjaka dostojan ritual zvan, susret sa sobom?
Ništa mi ne pričinja veće zadovoljstvo(molim lijepo..o samoći govorimo) od onog bajnog, gotovo hedonistički dionizijskog momenta samoće koji mi mirnoćom duha, opušta tijelo u slapovima..tad bridim....i poljubim gosta zvanog ~jasnoća..Dotaknem se polako i tiho..posvuda u nutrini.....i oslušnem što si imam reći.....čarolija*.*
Essenca is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2002., 19:11   #8
Re: Samoća

Quote:
Nemruth Dagi kaže:
Kakva su vaša iskustva sa samoćom?
Je li samoća je nužna kao san?
Od čovjeka do čovjeka, ali mislim da je malo onih kojima nije potrebna.
Ja osobno bih bez vremena za sebe i sa sobom, načisto sišla s uma.Čak, mislim da bi jako dobro bilo da svi imaju tu potrebu, to je vrijeme pročišćavanja ili sažimanja nekih unutrašnjih nereda.
Uostalom, nekada me čak i mimika lica odaje, odaje stanje koje želim sakriti.
Tada želim biti sama.

Ne volim biti usamljena, baš kao i sva ljudska bića.Sama, počesto, o daaaa.
Vera Pavladoljska is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2002., 19:33   #9
Cool Ispunjenost.

Mislim da o samoći u spoljašnjem smislu ne mogu više govoriti - bilo je to prilično davno.
Sve više je ljudi oko mene - što je lijepo.
No, postoji i ono što se naziva usamljenost - i toga je sve manje u meni.
Ima ljudi koji vole biti i sami i usamljeni. Meni niti polazi za rukom, niti to želim.
Drugi čovjek smo mi, i, obratno.
Stoga, najbolje je u svakoj sferi života - disati što više sa čovječanstvom.
 
Odgovori s citatom
Old 22.12.2002., 14:02   #10
bar jedan sat dnevno trebam samo za sebe... ležim u krevetu, slušam neku laganu mjuzu,buljim u jednu točku i razmišljam... o sebi i o ljudima koje susrećem u životu...o tome kud ide moj život, dal sam još uvijek sretna.... odlazim u neki drukčije dimenzionirani svijet i vrti mi se u glavi....smijem se..vegetiram...
da.... samoća je bitna u životu ko i san.... bar u mojem slučaju...
*Deathless* is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2002., 14:53   #11
Iskustvo: što više ljudi oko mene to veća usamljenost.

E, onda se osamim i jedno vrijeme mi je jako lijepo. Samo kad ne traje predugo.

Pa usamljenost u paru. Taj je najgora.
Bookva is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2002., 00:02   #12
Ma samoća mi je nekad pasala bolje neg bilo kaj drugo. Ja i walkman i da nas nitko ne ometa. U zadnje vrijeme mi je zadnje kaj bi htjela samoća, al tu i tam mi dobro dođe.
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2002., 00:31   #13
samoca...trenuci u kojima sam odrastala i jos uvijek rastem kao osoba
black sheep is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2002., 02:10   #14
Svakom samoca drugo znaci. Ali vecini je potrebna. Ne samo poput hrane i sna, mozda i vise od toga.

Osamiti se je neophodnije nego uzdici se, socijalizirati se ili zabavlajti se. Osamiti se ili biti samo sa sobom ne zele i ne mogu oni ljudi koji nose pretezak teret u sebi. Teret s kojim se ne mogu suociti, koji ih pritisce toliko da bi ih mogao ugusiti. Njima uvijek mora svirati glasna muzika, televizor, video, stalno im se nesto mora odvijati i ispunjati sva osjetila. Da ni trenutka ne bi dosli do samoce, do sebe, do spoznaje sebe...

Samoca o kojoj Nemruth Dagi prica nesto je dublje od misli. I nije susret samo sa samim sobom i samo preradivanje materijala koji se gomila tokom dogadanja u zivotu. Meni je puno vise od toga. Povremeno u trenucima samoce misli otplutaju iz mene. I ja samo postojim. Bez misli, bez pokreta, bez emocija. Ispraznim se. Mozda je to stanje blizu nirvane. Potrebno da bih obnovila svoj duhovni, emocionalni, umni dio...
Ardo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2002., 08:30   #15
Vrijednost i "vrijednost"

Pitanje je jednostavno koliko vrijedi život??????

Malo. Par dolara. A negdje i centi.
U najboljem slučaju vrijednost jednog metka.

Koji su to kriteriji vrijednosti života??

Dob, spol, nacionalnost, pamet, škola, ljepota??????????

Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2002., 11:47   #16
by Nemruth:

Kakva su vaša iskustva sa samoćom?

Moja iskustva sa samoćom su odlična.....još uvijek uspijevam za sebe naći prilično vremena.....nadam se da će tako i ostati....jer toliko vremena koje sam proveo sam sa sobom mi je omogućilo da puno radim na sebi, da se izgradim, shvatim mnogo toga i postanem ono što sam danas....ali tu ne treba stati, reći: "ja sam sada kompletna osoba, ne trebam više raditi na sebi", nego treba nastaviti s unapređivanjem sebe......a dobro si rekao i ono za stres.....također, takvi ljudi možda i podsvjesno ne žele biti sami sa sobom....a to je nešto strašno......uspjehom smatram kada se netko ne boji samoga sebe, kada može ostati sam sa svojim mislima....zapravo, kada sluša i čuje samoga sebe.....dakle, samoća je definitivno potrebna, isto kao i san...

Pozdraf...
__________________
...nisi pijan ako bez držanja možeš ležati na podu...
Gianluca Vialli is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2002., 01:19   #17
Quote:
illegale kaže:
u cemu je razlika izmedju samoce i samoce na usamljenim srcima?
samoća (u ovom Nemruthovom kontekstu) su trenuci koje provodimo sami sa sobom razabirući misli, posvećujući se sebi, razbistravanje glave, odmor, uglavnom, tenuci koji nas ispunjuju i/li odmaraju.
Na us-u je riječ o usamljenosti zbog potrebe za nekim/nečim što nam nedostaje ili mislimo da nam nedostaje.

Iako sam podosta društvena osoba i meni trebaju moji trenuci samoće. Čak i kad sam npr s društvom na moru, trebaju mi moji solo-trenuci pa odbrijem solo na kavu ili se odšećem po plaži dok teren ne postane nedostupan...
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2002., 10:11   #18
Smile samoća - osamljenost - usamljenost

Samoće imam na pretek.
kao što davno rekoh:
SVAKI ČOVJEK JE SAM, ALI NEKI TO MOGU PODNIJETI SAMO U DRUŠTVU.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2002., 11:20   #19
Samoća je neophodan začin moje svakodnevnice. Jednostavno se volim osamiti i prepustiti samoj sebi, često analitički raspoložena izdvajam se iz okoline i gradim misao o sebi pokušavajući da stvorim onu realnu sliku. Tako se nadograđujem, uviđam pogreške, radim na sebi. To je proces koji je svima potreban da bi bili bolji, iskreniji, jači...
Kalista is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2002., 02:46   #20
Nemruth, pričekala sam par dana da vidim kako će se, u kojem smjeru i hoće li se uopće razvijati ova tema. Nije mi bilo jasno što uopće radi na svijet oko nas, na neki način može proći jer granice tematike ovog foruma nisu jasno definirane, ali mislim da je to u prvom redu tema za filozofiju, barem u ovakvom obliku kako si je postavio.
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:52.