Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.08.2009., 13:03   #1
Ilegalni prijelaz preko granice?

Prije nekoliko tjedana išao sam busom u BiH. Na granici, kad smo izašli iz busa i čekali u redu da prijeđemo granicu i da nam pregledaju dokumente ja shvatio da mi je prije mjesec dana istekla osobna. I tako se ja morao vratiti doma po putovnicu (koja mi vrijedi) i isti dan samo 10-ak sati kasnije samo prošao granicu.
Danas mi je došla kazna za pokušaj ilegalnog prijelaza granice i to od 1100 kn ?!
Neznam dal da pišem žalbu ili da im jednostavno platim kaznu, makar mi to puno zvuči, za nešto što nisam niti napravio.

Kak se uopće piše žalba? Jel mogu ja to sam napisati ili to mora neka stručna osoba?

Mislio sam u žalbi navesti da sam sam shvatio da mi je istekla osobna te to rekao graničaru, da imam važeću putovnicu te da sam student koji ima stipendiju od 250 kn i koji živi na grbači roditelja i kojemu je puno za platiti soma kuna za takvu glupost......
tourer is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2009., 13:54   #2
Vidim nema niko nikakav prijedlog...
Ali recite mi bar za žalbu, jel mogu ja to sam doma napisat ili trebam nekog ko se bavi tim?
Kak uopce mora izgledat žalba?
tourer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 03:27   #3
odvjetnika kontaktiraj!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 03:30   #4
Žalba+odvjetnik
__________________
Moj novi komp:2x VGA SAPPHIRE ATI HD5870 1GB DDR5 HDMI, DVI, DISPLAY PORT DX11,HDD 500GB WD SATA-300 16MB 5000AAKS,MB GIGABYTE EX58-UD4P Sck.1366,2x DDR III 4GB (2X2GB) 1600MHz Patriot Extreme Series PGS34G1600ELK,INTEL CORE i7-920 BOX 4x 2.66GHz 8MB L3 Sck.1366
Super64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 08:36   #5
Quote:
tourer kaže: Pogledaj post
...išao sam busom u BiH. Na granici...i čekali u redu da prijeđemo granicu ....
Danas mi je došla kazna za pokušaj ilegalnog prijelaza granice i to od 1100 kn ?!
po ovome,
sve se odigralo na HR strani
i ova kazna je poslana od HR a ne BiH... (jel' tako? ili nije?)

ajd sad napisi tko ti je tocno i sto poslao, za koji tocno clanak i kojeg zakona..
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 11:34   #6
Tako je, zuba je u pravu, nisam niti usao u BIH, kaznu sam dobio od suda u Hrvatskoj. BiH pravosuđe nema ništa s tim. Znači moram bas odvjetnika kontaktirat da mi pomogne oko žalbe?
tourer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 11:43   #7
Quote:
tourer kaže: Pogledaj post
TZnači moram bas odvjetnika kontaktirat da mi pomogne oko žalbe?
ha, ne znaci, ali ti se ne bi mucio, kud ne znas sto da napises s njim bi bilo brze i pravno bolje sroceno, ali bi i (vrlo vjerovatno) kostalo..koliko? ne znam..vise ili manje od kazne, ili cak priblizno..
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 12:16   #8
Odvjetnik ce te kostati puno vise od kazne, kriv si, plati kaznu, nauci nesto iz toga i ubuduce pazi kad ti isticu osobni dokumenti.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 12:20   #9
Planirano sam žalbu napisati u ovom stilu:
Dakle žalim se na rješenje (broj xxxxx) Zbog toga jer ja nisam pokušao ilegalno prijeć granicu, na samom prijelazu sam shvatio da mi je osobna istekla, čekao sam u redu samo zato da si uzmem stvari iz busa. Dokaz da nisam želio ništa ilegalno je i to da posjedujem važeću putovnicu(što mi je potvrdio i policajac na granici) koju sam ostavio doma jer nisam provjerio osobnu. Kazna od 1100 kn praktički samo za ne produživanje osobne iskaznica je prevelika za studenta koji prima samo 250 kn stipendije.

Jel dobro to ovako? Dal treba nesto izostavit ili eventualno dodat? Dal da im posaljem i kopiju putovnice ili je dosta da samo navedem da mi vrijedi?
tourer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 12:22   #10
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Odvjetnik ce te kostati puno vise od kazne, kriv si, plati kaznu, nauci nesto iz toga i ubuduce pazi kad ti isticu osobni dokumenti.
Da im platim 1100 kn za nesto sto nisam napravio?
tourer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 12:34   #11
Članak 3.

Osoba starija od 16 godina života koja ima prebivalište u Republici Hrvatskoj dužna je imati osobnu iskaznicu.Pravo na osobnu iskaznicu ima i osoba starija od 15 godina života.

u pravnom smislu ti nemas osobnu jer joj je istekao rok...

Članak 5.

Osoba se ne smije služiti osobnom iskaznicom ako:

1. su se promijenili osobni podaci osobe,

2. slika na osobnoj iskaznici više ne odgovara izgledu osobe,

3. je oštećena ili iz bilo kojega drugog razloga ne služi svrsi.

Osoba je dužna podnijeti zahtjev za izdavanje osobne iskaznice u roku od 15 dana od dana nastupanja okolnosti iz stavka 1. ovoga članka.

trebao si u roku od 15 dana podnijeti zahtjev za izdavanje nove i onda bi bilo ok..ovako ti predlazem da platis kaznu jer ti je istekla i ne sluzi svrsi...

Članak 25.
Novčanom kaznom od 1.500,00 do 2.500,00 kuna kaznit će se za prekršaj osoba:

1. koja je starija od 16 godina i nema osobnu iskaznicu (članak 3. stavak 1.),

2. koja u propisanom roku osobnu iskaznicu ne vrati nadležnom tijelu (članak 14. stavak 2.),

3. koja bez odgode ne prijavi nestanak ili pronalazak osobne iskaznice (članak 16. stavak 1.),

4. koja u propisanom roku nestanak osobne iskaznice ne da oglasiti u »Narodnim novinama« (članak 16. stavak 5.).

stariji si od 16, teoretski nemas osobnu jer ne vrijedi vise i dobio si kaznu...

http://www.mup.hr/91.aspx

evo link pa prouci, mozda nadjes neku iznimku za sebe, a da nije da si stariji od 65 godina pa da ne moze isteci
__________________
jednom kad se oci zatvore i kad zadnju suzu pustim za tebe....i ne mogu da stanem od tebe da odustanem i jos sto puta da padnem sto put cu da ustanem.... i cvrsto drzim kada svi te puste znat ces da sam ja...ona sto te voli dovijeka..
_k_i_k_a__ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 12:48   #12
evo ga po ovom si clanku dobio kaznu...http://www.poslovniforum.hr/zakoni/carina014.asp

Članak 55.

Novčanom kaznom u iznosu od 800,00 do 8.000,00 kuna kaznit će se:

1) tko se ne pridržava naredbi granične policije ili odbije dati obavještenja važne za prelaženje državne granice ili se ne pridržava uputstva granične policije (članak 3. stavak 4);

2) tko prijeđe ili pokuša prijeći državnu granicu izvan graničnog prijelaza ili izvan vremena određenoga za prijelaz državne granice ili bez valjane putne isprave (članak 5. stavak 1.);

Članak 5..

Prelazak državne granice dozvoljen je samo na graničnom prijelazu s valjanom putnom ispravom i u vrijeme koje je za to određeno.

Prelazak državne granice izvan graničnog prijelaza dozvoljen je samo na temelju međudržavnog sporazuma i u slučaju više sile.

ukratko plati kaznu jer ne mozes se izvuci da nisi znao za taj zakon ili da nisi vidio da ti je istekla osobna jer nepoznavanje zakona ne spasava od kazne. Da si poznavao zakon izvadio bi na vrijeme osobnu i onda ne bi doslo do kazne za ilegalan prijelaz preko granice.
__________________
jednom kad se oci zatvore i kad zadnju suzu pustim za tebe....i ne mogu da stanem od tebe da odustanem i jos sto puta da padnem sto put cu da ustanem.... i cvrsto drzim kada svi te puste znat ces da sam ja...ona sto te voli dovijeka..
_k_i_k_a__ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 13:53   #13
isss frende ne slušaj ih!!

NE PLAČAJ KAZNU!!!

Piši žalbu sam, nikako odvjetnik, napiši ovo kaj si već sam napiso, obrazloži da nemaš para, da nisi kriv, da se desilo zabunom i mir...i tak stalno piši žalbu na žalbu...ako ti počnu srat, ti opet napiši žalbu, dopizdi ti njima...sličan problem imam i ja, al ja nisam ni jednu kaznu platio, napišem žalbu, kukam kak sam jadan i bla bla bla...i zaborave na mene, nemoj dat da te opelješe, samo budale to daju
orsat Veliki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 14:00   #14
Ali do prelaska nije došlo. U najgorem slučaju to je pokušaj prelaska.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 14:31   #15
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
U najgorem slučaju to je pokušaj prelaska.
Pa za pokušaj mu je i došla kazna, piše u prvom postu.
Ova šema sa valjanom putovnicom i zabunom bi mogla proći jer logična, još ako je student ili uzdržava obitelj i nije do sada kažnjavan, može se izvući sa opomenom.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 14:38   #16
Quote:
tourer kaže: Pogledaj post
... i čekali u redu da prijeđemo granicu i da nam pregledaju dokumente ja shvatio da mi je prije mjesec dana istekla osobna. I tako se ja morao vratiti doma po putovnicu (koja mi vrijedi) i isti dan samo 10-ak sati kasnije samo prošao granicu.
nije pocinjeno s namjerom, bio je u zabludi da mu je osobna valjana, tim vise sto ima putovnicu s kojom je u konacnici i presao granicu..

pitanje je samo po kojem clanku kojeg zakona je dobio ovu kaznu..
treba pisati zalbu kako na postojanje samog prekrsaja, tako za svaki slucaj i na kaznu s obzirom na svoje karakteristike i prilike u kojima zivi..
i to bi sve skupa moglo biti ok..
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 16:40   #17
Quote:
qwer kaže: Pogledaj post
Pa za pokušaj mu je i došla kazna, piše u prvom postu.
Ova šema sa valjanom putovnicom i zabunom bi mogla proći jer logična, još ako je student ili uzdržava obitelj i nije do sada kažnjavan, može se izvući sa opomenom.
To je meni laiku suludo. Kao da su kazna za ubojstvo i pokušaj ubojstva iste.

Tim više što ovo nije bilo s namjerom.

Što je to po definicji ilegalni prelazak granice? 1.Prelazak s tuđom/lažnom/prepravljenom putnom ispravom; 2.Prelazak mimo graničnog prijelaza; 3.Zaboravljanje nošenja putovnice?
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 16:48   #18
clanak 55. stavak 2 koji se oslanja na članak 5. stavak 1 Zakona o nadzoru drzavne granice- na toj pravnoj osnovi je dobio kaznu...

ovo ce mozda i rijesiti s obzirnom na olakotne okolnosti, ali nek smisli slijedecu ispriku kad bude produzavao osobnu strvinari samo cekaju takve slucajeve
__________________
jednom kad se oci zatvore i kad zadnju suzu pustim za tebe....i ne mogu da stanem od tebe da odustanem i jos sto puta da padnem sto put cu da ustanem.... i cvrsto drzim kada svi te puste znat ces da sam ja...ona sto te voli dovijeka..
_k_i_k_a__ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 16:51   #19
???
Ne razumijem, što ti je suludo?

Čovjek je došao na granicu sa nevažećom osobnom, policija ga je skužila, znači može se smatrati da je granicu pokušao preći.
Da ju je prešao, onda više nije u pokušaju.

Što se tiče pokušaja ubojstva, evo ti KZ:

Pokušaj
Članak 33.
(2) Počinitelj koji je pokušao ostvarenje kaznenog djela kaznit će se kao da je djelo dovršeno, ali se može i blaže kazniti
.

U konkretne slučajeve ne bih, sa kaznenim baš i nisam na ti, a to je inače prekompleksna materija da bi se raspravljalo na načelnoj razini.

Što se tiče zaboravljanja putovnice, lijepo mu je napisano da bi, kad sve skupa izloži sutkinji, mogao proći lišo.
Jednostavno, policija je posumnjala da nešto ne štima, prijavili su ga i sad stvari idu pred sud. Najnormalnija procedura, a i prelazak državne granice nije baš banalna stvar, je da je BiH u pitanju, ali u EU bi se valjda puno gore proveo, da ne kažem u SAD.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 16:59   #20
@ kika: išao sam već produžit osobnu, nije bilo problema...

@qwer: nisam pokušao prijeći, došao sam na granicu i svi smo trebali izać van iz busa i stajat u redu i prolazit granicu 1 po 1. bus je proso nekoliko metara dalje. ja sam u tom redu skuzio da mi ne vrijedi osobna, što sam i rekao policajcu na granici, te ga pitao dal mogu samo do busa da si uzmem torbu..... on je isao sa mnom po torbu. poslije su oni napisali zapisnik....
tourer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:03.