Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2003., 21:57   #1
Suicide

Da li čovjek po vašem mišljenju ima pravo izbaviti se iz muke, odnosno oduzeti sebi život. Ne računajući vjerska zastrašivanja (ne mislim vrijeđati nikoga) tipa "Ideš u pakao ako si oduzmeš život" Tko zna da li pakao prima takve. Mislim, nitko se nije još vratio odatle da nam objasni stanje stvari.
Možda je to samo izmišljotina. Ne podržavam ljude koji se žele ubiti, samo me zanima vaše mišljenje.
Dr@xus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 22:19   #2
podržavao, ili ne, svatko IMA PRAVO odlučiti hoće li živjeti ili umrijeti.

a je li to ispravno,i opravdano, to je druga stvar.
 
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 22:22   #3
Što je sa suicidalnim manijacima koji su jednostavno bolesni, i nemaju APSOLUTNO nikakvog razloga da se ubiju?
Dr@xus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 22:35   #4
Mislim da čovjek ima pravo na suicid. Čovjek je biće koje ima pravo samostalno upravljat svojim životom i odlučiti da li će ga živjeti ili ne. U većini slučajeva, točnije rečeno kad se radi o beznađu, neprolaženju načina rješavanja problema i sl. , suicid smatram kukavičkim činom i ne podržavam ga. No kad pogledam grozote, zdrvastvene grozote ljudi koji stvarno više nemaju ništa od života, nisam protiv suicida.
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 22:51   #5
Quote:
Dr@xus kaže:
Što je sa suicidalnim manijacima koji su jednostavno bolesni, i nemaju APSOLUTNO nikakvog razloga da se ubiju?
ti ne možeš ući u nečiju glavu, i znati ima li tko razloga ubiti se ili ne.
suicidalni manijaci...? pojasni
 
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 22:56   #6
Znam osobno čovjeka koji se pokušao ubiti. Nije imao nikakvog razloga za to. Jednostavno je osjećao da se mora ubiti...
Na to mislim
Dr@xus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 22:58   #7
Quote:
Solaris kaže:

suicidalni manijaci...? pojasni
To su valjda umobolnici s poremećajima koje izazivaju potrebu za suicidom.
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 22:58   #8
Quote:
Dr@xus kaže:
Znam osobno čovjeka koji se pokušao ubiti. Nije imao nikakvog razloga za to. Jednostavno je osjećao da se mora ubiti...
Na to mislim
Al ipak je odustao? (kad veliš da je pokušao)
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 22:59   #9
ma kako ti možeš znati je li on imao razloga?

ako je stvarno psihički bio bolestan, onda mu treba pomoći....ALI ti nikoga ne možeš spriječiti da se ubije ako on to želi, napravit će to kad-tad.
 
Odgovori s citatom
Old 07.02.2003., 23:31   #10
Ima dvije sorte:

Pas koji laje ne grize
Imao sam iskustva s jednom takvom. Godinu dana je pricala kako ce se ubiti. Na kraju mi je dopizdilo i rekao sam joj neka se ubije, da me uopce nije briga. U pocetku sam je ozbiljno shvacao, ali kasnije je ispalo samo da trazi paznju.

Šutljivi
Ljudi koji će se ubiti, ne oglašavaju to obično na velika zvona i radi toga ih je teško otkriti. Obicno se radi o poremecenim i povucenim slucajevima, za koje se tek posmrtno sazna kakvi su bili.
Sentimental is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2003., 10:55   #11
Uvjerila sam se da oni koji objavljuju svoje suicidalne namjere na sva zvona uglavnom žive najduže. A kada i nešto pokušaju u tom smjeru, bivaju uglavnom spašeni...dakle, kako bi dobra stara Marla rekla "Probably on of these cry for help calls"

Oni koji su u tome uspjeli nisu nikoga "tlačili" sa svojim planovima, jednostavno su to učinili u jednom trenutku i paf...nema ih više....

U bilo kojem slučaju, postavlja se pitanje zašto netko uopće razmišlja o tome i kako tim ljudima pomoći, ma koliko se oni samo "igrali" s tom idejom....
carlotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2003., 11:09   #12
Dr@xus: "Ideš u pakao ako si oduzmeš život" Tko zna da li pakao prima takve.

Prima, prima - i jos na ulazu u pakao stoje parole:
- Skidaj cipele prije negu udjes u pakao!
- Sa raketama ulaz strogo zabranjen!
- Ne pljuj po lakiranom podu!
- Ne vredjaj ljude ako ne dijele tvoje misljenje...... itd.
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 12:17   #13
Quote:
GothicA kaže:
Al ipak je odustao? (kad veliš da je pokušao)
"Spasili" su ga...
Dr@xus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 12:19   #14
Quote:
Solaris kaže:
ma kako ti možeš znati je li on imao razloga?

Jer mi je to rekao!
Dr@xus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 13:08   #15
Quote:
Dr@xus kaže:
Jer mi je to rekao!
Rekao je da nema razloga za to? Kaj se onda isao ubit tak, bezveze, iz dosade????? Jer nema pametnijeg posla?
Uvijek postoji razlog...mozda ti ga nije zelio rec?
__________________
Haikus are easy
But sometimes they don't make sense
Refrigerator.
kinara is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 13:19   #16
Uvijek postoji razlog, jedino ga ljudi ponekad ne znaju vidjeti, ili ne žele.....
 
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 13:22   #17
by Dr@xus:
Quote:
Što je sa suicidalnim manijacima koji su jednostavno bolesni, i nemaju APSOLUTNO nikakvog razloga da se ubiju?


hmmm.......jel to pricate o onom iz Alan Ford-a


btw sigurno imaju neki razlog kao i za sve drugo u zivotu...
Namche is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 13:41   #18
Quote:
Dr@xus kaže:
"Spasili" su ga...

Ok, al kaj misliš o toj činjenici da su ga spasili? Mislim ako se čovjek želi silno ubiti, a ti ga pokušaš spasiti, radiš protiv njegove volje.
Al opet ..naravno da ćeš nekog sebi dragog probat odvratiti od tog čina.
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 21:58   #19
Ima li pravo odlučiti da li će živjeti ili umrijeti?

Pa čovjek nije odlučivao o svome rođenju pa otkuda mu onda pravo da odlučuje o trenutku svoje smrti.

__________________
koliko smo sretni ti i ja, čiji je dom bezvremenost: mi koji smo dolutali s mirisnih planina vječne sadašnjosti igrati se tajnama, kao što su rođenje i smrt, u jednome danu(ili možda čak i manje)
eowyn_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2003., 22:14   #20
Zavisi ako se radi o eutanaziji mislim da ima svako pravo. Ako nema on ,tko ima?
Sto se samoubojica tice mislim da nemamo pojma sta se njima desava i nadam se da necemo nikad ni saznat.
Namche is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:31.