Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.12.2002., 14:12   #41
princezom, bravo!

tema je duboka i jako teska...nadam se da ces joj udahnuti snage za porodjajne muke...

po meni , pokloni su oblik zrtve... zrtva da bi bila zrtva , treba boljeti , poklonodavatelja...boljeti, znači da treba imati cijenu...
il' u novcu, il' u ljubavi, trudu, paznji.... ...

frendice ti nisu dale ni vrijednsot, ni ljubav, ni paznju...ocito su samo otaljale obvezu...

poklon uvijek pricinjava vecu radost davatelju...
nema besplatnog ručka, tako ni neobavezujućih poklona...poklonoprimatelju ostaje tezak teret obveze uzvracanja...
narocito je opasno, vrlo drsko i krajnje nepristojno, poklanjati preskupe poklone, poklone koje primatelj ne moze adekvatno uzvratiti...to je svojevrsna ucjena...narocito izrazeno na relaciji, musko zensko, gdje se za uzvratni poklon ocekuje sex...

svi su poklonodavatelji dobri matematicari.... marljivo vode knjigovodstvo sta su i kad poklonili, ocekujuci uzvrat u ovome iili onome obliku...
kao nas "lijepi" balkanski običaj plačanja ture poća...dok istovremeno vrlo precizno ocekujemo kad ce nam biti uzvraceno...

odtud i tvoja "ljubav" prema "nevrijednim" poklonima...

dobro odmjeren poklon, ponekad znaci,veći poklon od samog poklona....

evo ja ti poklanjam ovaj post...


DEBELKURAC
__________________
[size=0,5]...ni pred pisoarom nisu svi jednaki...[/size]
=DK= is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2002., 14:20   #42
Quote:
=DK= kaže:
odtud i tvoja "ljubav" prema "nevrijednim" poklonima...
Mislis da je razlog da ni sama ne mora poklanjati nesto "vrijedno"? Izgleda da ne vjerujes u nesebicnost...
Moguce je da u vecini slucajeva imas pravo i da iza svega stoji puka racunica, no to ne mora uvijek biti tako.
Poklon zaista moze biti znak osjecaja.
Nemoj mi reci da nikad nikome nisi nista poklonio samo tako i samo jer ga volis, bez da racunas sto ces dobiti zauzvrat.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2002., 14:33   #43
Quote:
Gospon Pes kaže:

Nemoj mi reci da nikad nikome nisi nista poklonio samo tako i samo jer ga volis, bez da racunas sto ces dobiti zauzvrat.
takvo nesto, ili takav poklanjac ne postoji...

računica(ciljevi poklona), zna biti dobro skrivena, ali ona je uvijek tu...budna, otvorenih ociju, sa brzim kalkulatorom...
DEBELKURAC
__________________
[size=0,5]...ni pred pisoarom nisu svi jednaki...[/size]
=DK= is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2002., 14:38   #44
Aha. Onda mi objasni sljedecu pricu:

Jednoj poznanici sam jednom nesto poklonila. Neko vrijeme nakon toga sam dosla k njoj u posjetu i za nesto sto je imala u kuci rekla da mi se svidja. Ona me malo cudno pogledala i pitala je l' ja to nju zezam, pa ja jos cudnije upitah otkud joj ta misao.
Ispalo je da sam pohvalila stvar koju je dobila od mene, a ja se nisam sjecala ni da sam joj nesto dala.
Zapamtila sam dogadjaj, ali kao sto vidis, opet vise ne znam sto je to bilo i kad je posjetim, lako je moguce da joj to opet pohvalim...
Dakle, ako sam racunala na bilo sto makar i nesvjesno (svjesno nisam garantirano), zasto sam komplet zaboravila poklon koji sam dala i nisam se sjetila ni kad sam ga vidjela? I ne samo taj...
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2002., 14:52   #45
NE ZNAM KAKO TO DA SI TI zaboravila sto si joj poklonila...sve da i jesi , kad si ugledala svoj poklon trebala si se sjetiti...mozda i nesvjesno, svakako si svoju prijateljicu , potsjetila da je vrijeme da uzvrti...vjerojatno nesvjesno, podsvjesno, znajuci da nije pristojno upozoravati, pa si to "zaboravila"...

no ona je poruku primila , odtud i ono njeno čuđenje..."kao strpi se malo, gdje si navrla "...


DEBELKURC
__________________
[size=0,5]...ni pred pisoarom nisu svi jednaki...[/size]
=DK= is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2002., 15:00   #46
ROTFL
Za sve imas objasnjenje, hm?
Ja sam zaista zaboravila, a posto ljudima uvijek poklanjam ono sto pretpostavljam da ce ih veseliti, ali izabirem sto bi se meni svidjalo, moguce je i daleko vjerojatnije da sam pohvalila iz istog razloga iz kojeg bih pohvalila nesto sto si je sama kupila ako mi je lijepo.
Njeno cudjenje je bilo zato jer joj je bilo nepojmljivo da bih mogla zaboraviti, pa je pomislila da zezam.
A zato sto je i meni bilo malo cudno da se bas nimalo ne sjecam, zapamtila sam taj dio, o kojoj stvari se radilo opet ne znam.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2002., 15:14   #47
Lightbulb Gospon dragi...

...jes'ti sigurna da si bila trijezna kod kupovine i pakiranja tog poklona?

Mislite vi da mislite sto hocete ali moji su pokloni iz zahvalnosti nekim dragim ljudima koji me trpe kroz zivot.
Ne poklanjam iz interesa, ako se radi o ljudima za koje znam da ce osjecati obavezu uzvratiti, drzim da bi im moj poklon stvorio nepotrban problem i ne poklonim im nista... to im i objasnim, a onda si fino popijemo i trpimo se dalje

Kakva, bogati, racunica? Jos i na to trosit energiju!?
__________________
svi ko jedan, jedan ko nijedan
napokon is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2002., 15:46   #48
Re: Gospon dragi...

Quote:
napokon kaže:
...jes'ti sigurna da si bila trijezna kod kupovine i pakiranja tog poklona?

Mislite vi da mislite sto hocete ali moji su pokloni iz zahvalnosti nekim dragim ljudima koji me trpe kroz zivot.
Ne poklanjam iz interesa, ako se radi o ljudima za koje znam da ce osjecati obavezu uzvratiti, drzim da bi im moj poklon stvorio nepotrban problem i ne poklonim im nista... to im i objasnim, a onda si fino popijemo i trpimo se dalje

Kakva, bogati, racunica? Jos i na to trosit energiju!?
nego sto je neg' računica.... samo ti sad uzvracas, tj placas za trpljenje....DEBELKURAC
__________________
[size=0,5]...ni pred pisoarom nisu svi jednaki...[/size]
=DK= is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2002., 15:58   #49
Pimpek, pa fakat si za filozofiju. I tvrd...

Postavi se na glavic, ja ipak ne racunam i kao i napokon ne poklonim radije nista ako imam osjecaj da ce se meni netko osjecati obaveznim.
Onima koji meni nesto poklone "iz obaveze" se osjecam i ja obaveznom, ali tima jos manje uzvratim jer se onda naljute i ne dobijem vise nista, pa se tako u buducnosti i te obaveze rijesim.

napokon, nisam bila pijana.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2002., 15:58   #50
Re: Re: Gospon dragi...

Quote:
=DK= kaže:
nego sto je neg' računica.... samo ti sad uzvracas, tj placas za trpljenje....DEBELKURAC
s moje strane nije nista drugo vec zahvalnost

...sta bi dao da mozes ti tako...
__________________
svi ko jedan, jedan ko nijedan
napokon is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2002., 16:06   #51
Quote:
Gospon Pes kaže:
Pimpek, pa fakat si za filozofiju. I tvrd...

Postavi se na glavic, ja ipak ne racunam i kao i napokon ne poklonim radije nista ako imam osjecaj da ce se meni netko osjecati obaveznim.

napokon, nisam bila pijana.
dobro, dobro... necemo ovak javno

Zakljucio sam to onak, logicno...jer i mene ponekad drmne amnezija dan poslije
__________________
svi ko jedan, jedan ko nijedan
napokon is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2002., 18:36   #52
Re: ..

Quote:
Essenca kaže:
Ja mislim da te frendice zapravo ne vole..
definitivno
Pa to i ja polako pocinjem misliti...
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2002., 18:44   #53
Quote:
=DK= kaže:
evo ja ti poklanjam ovaj post...


DEBELKURAC


Hvala!

Nego, osvrnula bih se na tvoj stav o poklanjanju kao necemu u sto je ukljucena racunica i reciprocitet. Ne znam, mozda i je. S jedne strane, ako si ikad bio na nekom 'klasicnom' vjencanju, onda ti je jasno da je poklanjanje cista racunica u stilu 'stic Stef ti je za svadbu poklonio ves-masinu, pa ti njegovom sinu moras najmanje televizor'. Takva vrsta racunice nije nimalo skrivena. Poznato je da je i u nekim drustvima (npr. u Oceaniji) pokanjanje i vrsta drustvene kontrole ~ tocno se zna tko je kome koliko dao i koliko mora vratiti, a ako ne vrati, onda se cijelo selo okomi na njega.

Mozda i mi koji tvrdimo da ne kalkuliramo ipak imamo neku vrstu suptilnije racunice. Npr. napokon kaze da daje poklone iz zahvalnosti sto ju ljudi trpe. I to je neka vrsta racunice. Ja dajem ljudima koje volim i do kojih mi je stalo (uz iznimke onih kojima kao moram nesto dati, ali to su stvarno rijetki likovi). S jedne strane moje jednadzbe su emocije u obliku poklona, a ne novac ili materijalna vrijednost u obliku poklona. Dakle, ako ja nekom dam malo skuplji poklon (a pritom obavezno i uvijek pazim da poklon ne bude preskup i da ne dovedem ljude u nezgodnu situaciju), ne ocekujem natrag tu istu vrijednost, ocekujem (tj. ne da ocekujem, nego prizeljkujem, to je bolja rijec) da dobijem natrag nesto cime ce mi ljudi pokazati da im je stalo. Makar cvijet. Ali, ako je cvijet, da se potrude kupiti moj omiljeni, a ne neki cicak koji ne volim. Ako mi zele kupiti superskupi poklon, bila bi mi najveca tragedija da dobijem bundu (jer ne podnosim ubijanje zivotinja iz snobovsko-malogradjanskih razloga, sto je vec za neku drugu temu). Hocu reci, nije stvar u vrijednosti, stvar je u tome da osjetis neciju brigu i ljubav. Eto.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2002., 19:42   #54
Quote:
Princeza kaže:
Hvala!
Hocu reci, nije stvar u vrijednosti, stvar je u tome da osjetis neciju brigu i ljubav. Eto.
zar briga i ljubav nemaju vrijednost...počesto mnogo vecu od broja nula.....
DEBELKURAC
__________________
[size=0,5]...ni pred pisoarom nisu svi jednaki...[/size]
=DK= is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2002., 19:45   #55
Naravno da imaju, ali ne mozes nekog voljeti samo zato jer ocekujes da on tebe voli. Ocekujes, no to nije razlog tvojoj ljubavi. Ili ga volis ili ne.
Dakle, osjecaji nisu racunica nego kredit i kockanje. Das, pa cekas hoce li ti (uz)vratiti.
Gospon Pes is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2002., 20:00   #56
Lightbulb cekajte malo, Your Honour...

Ja sam muski napokon.

...a drugo zahvalnost nije racunica... no, samo vi vilozofirajte kad smo vec tu.

Najprije oni mene trpit poceli, a ja ih iznenadio poklonom. (cemu se nisu nadali)

S moje strane nema racunice, a s njihove je nisam primjetio... inace ne bi dobili nista!
__________________
svi ko jedan, jedan ko nijedan
napokon is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2002., 20:02   #57
Quote:
=DK= kaže:
zar briga i ljubav nemaju vrijednost...počesto mnogo vecu od broja nula.....
DEBELKURAC
Naravno da imaju. Rijecju 'vrijednost' mislila sam na materijalnu, financijsku vrijednost. Malo sam se neprecizno izrazila.

Procitaj post od Pesice, sve ti lijepo pise.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2002., 20:04   #58
Re: cekajte malo, Your Honour...

Quote:
napokon kaže:
Ja sam muski napokon.
Pardoncek! No hard feelings, I hope!

Quote:
napokon kaže:
...a drugo zahvalnost nije racunica... no, samo vi vilozofirajte kad smo vec tu.
Pa nije direktna racunica, ali ipak se izmedju puno stvari na neki nacin moze staviti znak jednakosti. Iako su izrazene u razlicitim 'valutama' i iz razlicitih namjera.
Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2002., 20:14   #59
Smile u neku ruku

...priznajem racunicu.
Kad dodje vrijeme poklona moram racunati koga sve ide poklon, a koga ne
__________________
svi ko jedan, jedan ko nijedan

Zadnje uređivanje napokon : 30.12.2002. at 19:16.
napokon is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2002., 20:28   #60
Quote:
Gospon Pes kaže:
Naravno da imaju, ali ne mozes nekog voljeti samo zato jer ocekujes da on tebe voli. Ocekujes, no to nije razlog tvojoj ljubavi. Ili ga volis ili ne.
Dakle, osjecaji nisu racunica nego kredit i kockanje. Das, pa cekas hoce li ti (uz)vratiti.
haha, kakva naivnost....pa tko bi koga zavolio, da zna da nece biti uzvraceno... ne da ocekujes da ti uzvrati, vec ocekujes da mu nabacis i uzdu i sedlo i zabodeš mamuzu................
DEBELKURAC
__________________
[size=0,5]...ni pred pisoarom nisu svi jednaki...[/size]
=DK= is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:13.