Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2002., 11:06   #1
o postojanju istine

Nešto je uvijek istina. Jer ako nista nije istina - osim toga da nista nije istina - onda je istina to da nista nije istina. U svakom drugom slucaju - opet postoji nesto sto je istina jer - nije istina da nista nije istina!
Jeste li me razumjeli?
djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2002., 11:23   #2
Istina je uvjek zapakirana u više naizgled različitih istina. Tko uspije iz tih različitih istina pronaći istu istinu...taj je već napravio veliki posao
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2002., 11:43   #3
Nesto je uvijek istina...

Je... , nesto fakat mora bit istina. Osnovna je istina da je jedna istina, a vani je mnozina, pa tu nista ne moze bit/nije prava/cijela istina...
ygraine is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2002., 12:26   #4
Istina je u ovaj svijet došla u simbolima i slikama (fragmentima). Inače je nebi bio u stanju primiti.

Evanđelje po Filipu, Nag Hammadi
Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2002., 19:22   #5
zapravo nemamo pojam sto je istina iako smo povremeno zaokupljeni njom. Nietzsche je rekao da dobra iluzija vrijedi isto kao i istina. Zapravo nismo li mi vecinom zaokupljeni potragom za dobrom iluzijom? A ona onda mozda postaje stvarno i istina ako u nju dovoljno dugo vjerujemo?
__________________
Let the game begin...
Bell@ Baggins * is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2002., 23:51   #6
Istina je da istina i ne mora uvijek biti istina, a neistina je samo jedan oblik percepcije istine. Sve je relativno. (Einstein)
Pa i istina.

Jedina je istina da ništa nije istina i sve je istina.
magic_tree is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 00:03   #7
Ne mogu odolit . Morat ću opet napisati svoj najdraži citat:

Istina? Što je istina? - reče Pilat i ode ne sačekavši odgovora.
Black Hawk Down is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 00:06   #8
magic_-a sam maloprije skinuo sa ... Ali i opet ne mogu odolit da ga ne pitam: gdje je to i kada Einstein rekao (napisao): "Sve je relativno". Jako me to zanima.
Black Hawk Down is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 00:28   #9
Quote:
Originally posted by Black Hawk Down
magic_-a sam maloprije skinuo sa ... Ali i opet ne mogu odolit da ga ne pitam: gdje je to i kada Einstein rekao (napisao): "Sve je relativno". Jako me to zanima.
Nemam pojma. To mi je šapnula jedna pica u uho kad sam joj rekao da je moja ljubav prema njoj vrlo relativna stvar .
magic_tree is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 01:27   #10
Istina postoji-ali je mi neznamo
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 10:41   #11
Dakle, zanimljive su vaše opservacije na ponuđeno pitanje. Doduše, nitko nije odgovorio direktno, ali... ok.

Ono što je bila moja ideja je da vidimo možemo li se složiti da zasigurno postoji BAREM JEDNA ISTINA! Nije bitno znamo li ju, hoćemo li ju ikad spoznati... itd. Bitno je da sigurno postoji barem jedna istina i da ta nije relativna, već istinski istinita. To sam pokušao dokazati uvodnim obraćanjem. Ništa više, a niti manje! Shvatili?
djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 12:43   #12
Izgleda da se na filozofiji uglavnom chata...

Ako se ista uopce moze proglasiti cinjenicom, onda bi to moglo biti jedino da covjek podatke o svijetu oko sebe dobija preko svojih osjetila, a njihova obrada ne moze biti nista drugo nego subjektivan proces. Pravo pitanje bi bilo moze li se uopce tom metodom, koja nam jedina stoji na raspolaganju (barem prema trenutnom nivou znanja), doci do objektivne istine. Ako smatramo da se na taj nacin eventualno mozemo samo pribliziti potpuno objektivnom poimanju svijeta, koje mozemo nazvati apsolutnom istinom, ali ne i dostici ga konacno, onda je sljedece logicno pitanje - postoji li uopce objektivna stvarnost?

Odgovor na to za sada moze biti samo spekulacija. A da bi se spekulaciju proglasilo istinom mora se biti pop ili vjernik.
buenaventura is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 12:57   #13
Istina je sve ono što krijemo o sebi isto kao što su jedino iskrene i suze koje lijemo zbog nas samih.
Kalista is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 13:15   #14
Quote:
Originally posted by buenaventura
Izgleda da se na filozofiji uglavnom chata...

Ako se ista uopce moze proglasiti cinjenicom, onda bi to moglo biti jedino da covjek podatke o svijetu oko sebe dobija preko svojih osjetila, a njihova obrada ne moze biti nista drugo nego subjektivan proces. Pravo pitanje bi bilo moze li se uopce tom metodom, koja nam jedina stoji na raspolaganju (barem prema trenutnom nivou znanja), doci do objektivne istine. Ako smatramo da se na taj nacin eventualno mozemo samo pribliziti potpuno objektivnom poimanju svijeta, koje mozemo nazvati apsolutnom istinom, ali ne i dostici ga konacno, onda je sljedece logicno pitanje - postoji li uopce objektivna stvarnost?

Odgovor na to za sada moze biti samo spekulacija. A da bi se spekulaciju proglasilo istinom mora se biti pop ili vjernik.
Gle buenaventura, nisam uopće spominjao objektivnu istinu i objektivna istina nije predmet ovog topika. Također nije predmet topika spoznatljivost ili nespoznatljivost objektivne istine. Predmet je samo golo i najjednostavnije zaključivanje da nešto mora biti istinito! Kužiš? Ovaj topik nije postavljen za lirska umovanja oko toga što je to istina niti što je to istinito. Samo kratko razmišljanje (pročitaj uvodni post) i zaključak da nešto mora biti istina! Opaska o chatanju je vjerojatno samoironična jer u odnosu na to kaj si napisao - ti si taj/ta koji/a chata!
djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 15:28   #15
Jebiga, ne kuzim. Mislio sam da je, da bi se moglo ustvrditi postoji li nesto ili ne, za to nesto potrebno prvo pokusati dati kakvu-takvu definiciju.

I ne vidim zasto bi osnovna ideja topika kako si je ti zamislio mene na bilo koji nacin obavezivala... Niti ista lirsko u svom prethodnom postu.
buenaventura is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 15:28   #16
djidjidjidjidji :D opet si se transformirao :o

Pa da... to je isto kao i s ne/slobodom izbora. Ne mozemo ne izabrati. Tako i ovdje ne mozemo zaobici barem jednu istinu. Ukoliko nesto nije istina, onda je to samo po sebi istina. Smatram da do te, barem jedne istine, dolazimo nuzno i to,ovladavanjem vlastitih misli. Pri tome nam ne treba vanjski svijet za promatranje.
dada79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 15:58   #17
Postoje 2 istine, nasha i I.L-ova
Kazu da svaka strana ima svoju istinu. Sta je istina? Cinjenicno stanje?
Namche is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 16:15   #18
Ma...koliko sam ja skužila, autor topica nije mislio na pojedinačne istine kao subjektivne kategorije, naspram apsolutne istine kao objektivne kategorije, već na postojanje bar jedne istine, u sustavu istine same, bez obzira na percepciju.
dada79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 16:23   #19
Autor topica je namjerno zakomplicirao pitanje da ispadne takvo kakvo je. Apsolutna istina, sta je to? Sve istine su subjektivne osim onih cinjenicnih. Ah, nemam pojma
Namche is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2002., 16:28   #20
Namche, pristaje ti ova sličica.
I ako ti je nekaj prekomplicirano, zašto se nalaziš pozvanim miješati? Gle, autor ovog topika ništa nije zakomplicirao nego krajnje pojednostavio! Ovo što se posta (uključujući i tvoj post) to je kompliciranje. Autor je postavio samo jedno pitanje - "jeste li me razumjeli?" Što misliš koliko mu je ljudi odgovorilo - Nitko! Eto, toliko o sudionicima topika!

Osim toga, autor uopće nije spominjao apsolutnu istinu i ona ga ne zanima. Samo je konstatirao da nešto mora biti istina! Niti je rekao što, niti je rekao da to mora biti apsolutna istina niti je pričao o tome što je apsolutna istina. Provjeri... pročitaj, razmisli - i daj svoj sud. A nemoj ko magare samo rokati po tipkovnici!
djidjimidji is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:25.