Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2017., 17:48   #2721
[QUOTE

Jesi li siguran u prvu rečenicu? Kanadska ekonomija je po meni na dosta klimavim nogama. Pa Quebec grca u nezaposlenošću, Ontario je bio propao otkad je iseljena auto industrija...o BCu neću ni govoriti. Dosta Kanađana je gunđalo protiv sindikata, da su upropastili gradove i gradove i iselili proizvodnju negdje dalje. Ja mislim da su cijene rada dosta nerealne u Alberti, posebno kad usporediš sa ostatkom države. Meni je drago da su maknuli Harpera (i tako su ljudi većinom i glasali, ne ZA Trudeau-a, nego PROTIV Harpera), jer je krenuo sa amerikanizacijom Kanade.
[/QUOTE]

Ni baš na toliko klimavim nogama ali ni idealno. QC je socijalistička država i kao takav ima poreze ali naravno i dugove. POrez u QC je otprilike ko i u HR ako ne i veći. Kako su socijalisti tako je i vrtić jeftin 7$ na dana ili 14$ na dan ako imaš više para i ostale neke stvari koje imaju tipa javnih igrališta, bazena programa za djecu sve financirano iz poreza. Iako su u ogromnom dugu čini mi se da ipak znadu što rade. Ono što im najviše pomaže je blizina Amerike, jako niska cijena struje (bitno za industriju) i naravno razlog broj 1 za cilu Kanadu, 30% slabiji kanadski dolar u odnosu na USA dolar.

Ontario je po meni uvjerljvio najproblematičniji sad, jer ga vode kompletni idioti, koji nemaju ni pravu ideju a kamoli izvedbu.
Provincija koja je toliko u dugu da samo kamate plaća milijardu dolara mjesečno nema neku blistavu budućnost. Onda još dodaš na to kako su sjebali cijenu struje i skoro ubili industriju i sad planiraju nastaviti taj proces s nametanjem carbon tax i ostalih pizdarija vezanih za "climate change" i stvarno se moraš zamisliti za njihovu budućnost.
O prerijama neću puno jer nisam tamo bio, pa ne znam, ali BC je po meni najbolja provincija u Kanadi. Liberali su tu moran priznati napravili neloš posa i provincija dobro stoji. Naravno sad su izabrali NDP i Green party iza kojih neće ostati ni kamen na kamenu, kad krenu sa svojim porezima i nametima i ubijanjem strateških projekata.

Još samo za Albertu da dodam jer se spominjalo, oni su u deficitu otkad su došli NDP na vlast, prije toga su bili u plusu. A što se tiče ekonomije i stavljanja svih jaja u jednu košaru, baš me zanima koja to druga industrija postoji npr u Saudijskoj Arabiji, Kataru ili Emiratima? U koju su oni košaru stavili svoja jaja?
ken parker is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 13:58   #2722
Quote:
ken parker kaže: Pogledaj post
Još samo za Albertu da dodam jer se spominjalo, oni su u deficitu otkad su došli NDP na vlast, prije toga su bili u plusu. A što se tiče ekonomije i stavljanja svih jaja u jednu košaru, baš me zanima koja to druga industrija postoji npr u Saudijskoj Arabiji, Kataru ili Emiratima? U koju su oni košaru stavili svoja jaja?

NDP je preuzeo vlast 2015., dug se poceo stvarati davno prije toga: http://www.theprovince.com/business/...262/story.html

Pa bas zbog neracionalnog trosenja su konzervativci i izgubili u Alberti. Naravno da sada sve svaljuju na NDP.

Ne mozes usporedjivati Saudijsku Arabiju i Kanadu, trosak prouzvodnje nafte u Kanadi je visestruko veci, ne samo zbog visestruko vece cijene rada, nego i zbog same prirode nafte (konvencionalna busotina vs povrsinsko kopanje). Da su pametni u Alberti, onda bi zgradili jos rafinerija, a ne izvozili sirovu naftu u Ameriku i uvozili preradjenu. Inace ti i Aramco ide u privatizaciju, barem jedan dio, sto je sada bilo nezamislivo. Saudijska Arabija je nagomilala silne milijarde, ali sponzoriranje terorizma dolazi na naplatu.
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 17:36   #2723
Znaci kanadani isto posluju kao i peruanci
To mi nije jasno, jos bi za peru i mogao nekako razumjeti, ali da kanada nema sredstava, ljudi i ostalog da otvore rafinerije me iznenaduje
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 18:06   #2724
vele mi neki da tek kad nafta poraste iznad 80 dolara će Alberta ponovno doživjeti uzlet, sve ispod toga su gubici
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 18:22   #2725
Quote:
ishamael kaže: Pogledaj post
NDP je preuzeo vlast 2015., dug se poceo stvarati davno prije toga: http://www.theprovince.com/business/...262/story.html

Pa bas zbog neracionalnog trosenja su konzervativci i izgubili u Alberti. Naravno da sada sve svaljuju na NDP.

Ne mozes usporedjivati Saudijsku Arabiju i Kanadu, trosak prouzvodnje nafte u Kanadi je visestruko veci, ne samo zbog visestruko vece cijene rada, nego i zbog same prirode nafte (konvencionalna busotina vs povrsinsko kopanje). Da su pametni u Alberti, onda bi zgradili jos rafinerija, a ne izvozili sirovu naftu u Ameriku i uvozili preradjenu. Inace ti i Aramco ide u privatizaciju, barem jedan dio, sto je sada bilo nezamislivo. Saudijska Arabija je nagomilala silne milijarde, ali sponzoriranje terorizma dolazi na naplatu.
Zašto ni za usporedbu Arabija i Alberta? Koja bi to industrija zamjenila naftnu u Arabiji? I koja bi to grana industrije cvitala na -30C i pod snigom veći dio godine? I gradnja dodatnih rafinerija ni stavljanje jaja u drugu košaru i dalje su u nafti i dalje ovisiš o cijenama nafte. I ni da ne rade ništa drugo, samo što je ova dominantna po prihodima.
A zašto ne prerađuju više u Kanadi nego se više baziraju na izvoz sirovina je stvar u konkurentnosti i produktivnosti. S njihovim cijenama rada i sindikalnim uvjetima ne mogu prodati nikome ništa. Bombardier prodaje, ali samo uz pomoć vlade koja trpa novce u tu rupu bez dna.
Samo za usporedbu zavarivač u Njemačkoj ima oko 35 eura na sat, znači oko 52$/h, a u Kanadi takav zavarivač je plaćen oko 75$. To i ni najgore jer dok evropskom zavarivaču triba tipa sat za zavar, ovome kanadskom triba 2, pa ti sad budi konkurentan. I ovo ne pričam napamet nego na osnovu ponudu koje su nudile njemačke firme i koje su nam objašnjavale zašto je cijena za nas puno veća nego cijena u Evropi.
E sad, ovo ni nužno loša stvar, na ovaj način Kanada štiti svoje radnike i svaka im čast na tome, ali da bi to moglo funkcionirati moraju se prodavati sirovine.
ken parker is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 21:52   #2726
Saudijska Arabija nije usporedjivanje su godinama gomilali ogromne dobitke buseci jeftinu naftu i koristeci jeftinu radnu snagu.

Rafinerija JEST diverzifikacija jer upstream, midstream i downstream imaju razlicite modele poslovanja. I kad je ova kriza opalila 2015, cijene goriva su pale u pocetku, kasnije su se skoro izjednacile sa cijenama prije krize. Tako da downstream divizije nisu biljezile velike gubitke kontam. Rafinerija je samo jedna logicna ideja, Alberta ima potencijala za sto god hoce.

Pitao si za Saudijsku Arabiju-kod njih nista drugo ne moze biti izvor prihoda jer su sabani, ali njihovi susjedi imaju drukcije ideje: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Econ..._Arab_Emirates
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 15:04   #2727
Quote:
ken parker kaže: Pogledaj post
Samo za usporedbu zavarivač u Njemačkoj ima oko 35 eura na sat, znači oko 52$/h, a u Kanadi takav zavarivač je plaćen oko 75$. To i ni najgore jer dok evropskom zavarivaču triba tipa sat za zavar, ovome kanadskom triba 2, pa ti sad budi konkurentan. I ovo ne pričam napamet nego na osnovu ponudu koje su nudile njemačke firme i koje su nam objašnjavale zašto je cijena za nas puno veća nego cijena u Evropi.
E sad, ovo ni nužno loša stvar, na ovaj način Kanada štiti svoje radnike i svaka im čast na tome, ali da bi to moglo funkcionirati moraju se prodavati sirovine.
Ne znam kaj bi reko na ovo, otkud su izgmizali toliki lazovi. U njemackoj zavarivac ima 15 eura brutto. Zalosno je da ima toliko bolesnika u ovom narodu, nema nama spasa.
zemljanin80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 16:15   #2728
Sumnjam da ce u skorije vrijeme ijedna engleska zemlja biti siromasna. Oni sa Amerima jednostavno upravljaju svijetom i sigurno se nece dozvoliti da budu na nivou neke africke zemlje ili u najbolje slucaju Hrvatske. Englezi eto nemaju nista pa guraju nekako, nije da im je ekonomija sjajna, ali imaju dobrih i losih podrucja. I u Kanadi ima dobrih i losih podrucja, isto u USA, a siguran sam i u Australiji. Pa svijet je valjda nastiman prema njima i da njima zivot bude lagodan u odnosu na ostale. Tu i tam imaju nekakve fluktuacije kao recimo Kanada i naravno losa podrucja kao i sve ostale zemlje. Alberta je bila ekonomski pala(i taj pad je smijesan u odnosu na nerazvijene zemlje), ali su BC i Ontarijo drzali ekonomiju, sad ce ove godine AB opet voditi kanadsku ekonomiju(prema prognozama).

Sto se tice NDP-a, ovih koji vladaju u AB. Moje je misljenje da su dosli sa dobrom idejom, ali medju krivi narod. PC stranka je bila na vlasti 44g...mislim da je u te 44g vise cvalo cvijece nego sto ga je uvenulo i oni apsolutno nemaju sta pokazati za te 44g. Naravno kada je dosla kriza, ljudi su koliko toliko otvorili oci i glasali za drugu stranku, koja nije obecavala da ce smanjiti nezaposlenost, pokrenuti ekonomiju i sl stvari. Nego su obecavali da se diversificira ekonomiju da se ne oslanja samo na naftu. Ali u naciji punih redneka s jedne strane i kauboja s druge, mislim da ce im ovo biti zadnji mandat nazalost, jer ovdje ljudi pamte isto kao i u Hr. Iako su u Hrvatskoj ljudi imali uvijek taj mentalitet da se cuva za crne dane, ovdje ga nitko nema. Najzalosnije sta ce opet dofurati tu stranku koja je 44g vladala zemljom, a nije ustedila ni penija, nego sto vise (Government spending per person in Alberta increased by 49 per cent between 2004-2014). Jbg, ovi su nazalost dosli u najgore vrijeme...
Na kraju krajeva, politika je ovdje najmanje ta koja odlucuje o ekonomiji. Jer niti Trudeau niti provincijski politicari nisu napravili ista da bi covjek mogao reci wow, sve je uglavnom prepusteno trzistu. Tu i tam daju nekakav financijski aid iz Ottawe u gradjevinu ili dr sektore pa to ublazi udarac.

Sto se tice poslova...nitko vas ovdje nece platiti jako dobro bez muke i odricanja, bilo fizicke ili mentalne. Kada vam netko nudi lovu od 30$ po satu na vise, pozicija sigurno ne dolazi u uredu sa nogama na stolu i gledanje plafona. Oni koji su dobro placeni ili ce biti jako odgovorni ili ce raditi u razlicitim uvjetima ili ce vas poprilicno izmusti kroz skolovanje ili sve skupa.
Ako zelite uzivati u zivotu ovdje morate cete se odreci dosta stvari i izracunati koja bi bila linija najmanjeg otpora da dodjete do tog uzivanja(da li skolovanje ili odricanje kroz tezak rad u dobroj firmi). Nama koji smo dosli naknadno put je otezan, ali zivotno iskustvo nas je naucilo da se lakse nosimo sa hrpom stvari koji oni nisu ovdje nikada iskusili.
amstel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 20:38   #2729
Quote:
zemljanin80 kaže: Pogledaj post
Ne znam kaj bi reko na ovo, otkud su izgmizali toliki lazovi. U njemackoj zavarivac ima 15 eura brutto. Zalosno je da ima toliko bolesnika u ovom narodu, nema nama spasa.
Izgmizao si jedino ti. 15 eura bruto može imati samo REL zavarivač. Bilo koji TIG zavarivač koji je kvalificiran da radi zavare u prehrambenoj industriji sigurno ne radi za 15 eura. Samo da znaš da je moja bivša firma u HR imala cijenu od 15 eura po satu za zavarivača. To je bilo 2007 godine, siguran sam da su otad cijene u Njemačkoj pale na HR razinu iz 2007.
To kao prvo, a kao drugo cijenu od 35 eura na sat, sam dobio od firme Krones, ako nikad nisi čuo za njih malo proguglaj pa ćeš viditi o koliko velikoj firmi se radi.
Bilo tko tko je radio u Kanadi ti može reći kolika je cijena sindikalnog rada kada tražiš uslugu zavarivanja. To što radnik dobije je jedno, a cijena po kojoj je on iznajmljen je drugo. 75$/h je cijena koju sam dobio od firme koja je za nas radila razne bravarske poslove po firmi i nije izmišljena, isto ko što nije izmišljena ni cijena od 35 eura.
Naravno da u svijetu HR filozofa niko ne zna ništa osim njih. Žalosno je samo to da takvi kao ti se uvijek javljaju na teme o kojima ne znaju ništa i zbog toga nam nema spasa.
ken parker is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 05:06   #2730
Od danas na snazi novi (zapravo stari, predharperovski) zkon o uvijetima za drzavljanstvo:
3 godine (od ukupno 5) nakon dobivanja PRa
Broji se vrijeme provedeno na WP ili Study permit ali upola (dva dana vrijede kao jedan) i do max 365 dana
Mi uvijete sticemo 9.8.2018
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 18:30   #2731
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
Od danas na snazi novi (zapravo stari, predharperovski) zkon o uvijetima za drzavljanstvo:
3 godine (od ukupno 5) nakon dobivanja PRa
Broji se vrijeme provedeno na WP ili Study permit ali upola (dva dana vrijede kao jedan) i do max 365 dana
Mi uvijete sticemo 9.8.2018
Kazu da ovo krece od jeseni, nije precizirano kad tocno:

https://www.canada.ca/en/immigration...alassent0.html

Ali dobro se je pripremiti unaprijed, npr. otici na test engleskog tko nije bio.
Acha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 23:32   #2732
Je, moj muz ce trebat. Ieltsi/celpipi vrijede za citizenship do 5 godina ukoliko su koristeni za PR, sto moj je i jos ce vrijediti
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 23:35   #2733
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
Je, moj muz ce trebat. Ieltsi/celpipi vrijede za citizenship do 5 godina ukoliko su koristeni za PR, sto moj je i jos ce vrijediti
Luna neka muž uzme celpip, lakši je za položiti
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 23:52   #2734
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Luna neka muž uzme celpip, lakši je za položiti
Na stranim forumima preporucuju da se ode na CELPIP-G LS - General (Listening and Speaking) Test. Najjednostavniji je i najjeftiniji te najkrace traje, a prihvacen je za citizenship.

http://www.cic.gc.ca/english/citizen...age-step-6.asp
Acha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 23:55   #2735
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
Je, moj muz ce trebat. Ieltsi/celpipi vrijede za citizenship do 5 godina ukoliko su koristeni za PR, sto moj je i jos ce vrijediti
Gdje si nasla da postoji ogranicenje od 5 god? I meni se cini da sam to negdje procitala, ali sad to vise ne mogu naci. Ili su mozda ukinuli?
Acha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 04:38   #2736
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
Je, moj muz ce trebat. Ieltsi/celpipi vrijede za citizenship do 5 godina ukoliko su koristeni za PR, sto moj je i jos ce vrijediti
Luna di si našla da Celpip vrijedi 5 godina? Mislio sam da vrijedi 2 godine, ali sumnjam da te tražu da ponovo polažeš test ako si taj test koristio za PR.
Kako to da ti muž nije polagao test? Si ti bila nosilac prijave za WP/PR?
Znači zakon je konačno promjenjen, ja očekujem svaki dan PR, pa bih znači na jesen 2019 bi trebao biti imati uvjete za državljanstvo.
ken parker is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 10:43   #2737
Quote:
ken parker kaže: Pogledaj post
Luna di si našla da Celpip vrijedi 5 godina? Mislio sam da vrijedi 2 godine, ali sumnjam da te tražu da ponovo polažeš test ako si taj test koristio za PR.
Kako to da ti muž nije polagao test? Si ti bila nosilac prijave za WP/PR?
Znači zakon je konačno promjenjen, ja očekujem svaki dan PR, pa bih znači na jesen 2019 bi trebao biti imati uvjete za državljanstvo.
kolko ja znam vrijedi 2 godine
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 18:03   #2738
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
kolko ja znam vrijedi 2 godine
Ma sigurno vrijedi duze od dvije god, odnosno vrijedi za prijavu za citizenship, jer sad vrijedi ovo:

http://www.cic.gc.ca/english/citizen...age-step-2.asp

A u tekstu pise:

Step 2: Did you immigrate to Canada through a federal immigration program requiring a third-party test result for language ability (e.g. Federal Skilled Workers, Canadian Experience Class)?

If so, send a copy of your test results with your citizenship application, even if the results have expired. If you have lost or need a copy of your results, contact the test provider.

Ali nigdje vise ne pise neko drugo ogranicenje, tak da se meni cini da ga vise ni nema.

Zadnje uređivanje Acha : 21.06.2017. at 18:16.
Acha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 18:47   #2739
Quote:
Acha kaže: Pogledaj post
Ma sigurno vrijedi duze od dvije god, odnosno vrijedi za prijavu za citizenship, jer sad vrijedi ovo:

http://www.cic.gc.ca/english/citizen...age-step-2.asp

A u tekstu pise:

Step 2: Did you immigrate to Canada through a federal immigration program requiring a third-party test result for language ability (e.g. Federal Skilled Workers, Canadian Experience Class)?

If so, send a copy of your test results with your citizenship application, even if the results have expired. If you have lost or need a copy of your results, contact the test provider.

Ali nigdje vise ne pise neko drugo ogranicenje, tak da se meni cini da ga vise ni nema.
to je onda fakat novo
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 18:55   #2740
Da da, maknuli su ogranicenje, prije je bilo 5 god sad ne mozrmo nigdje naci to za 5 god.
Ovo za citizenship nije novost, i prije su prihvacali expired language test ako je isti koristen za PR. Ionako ga imaju u sustavu vec, za citizenship se samo kopija salje.
Da, ja sam bila nosioc aplikacije preko PNP, muz nije trebao language proof.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:19.