Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.08.2013., 12:25   #41
Quote:
Firelord kaže: Pogledaj post
Pitanje:

Imam svoj obrt, jedini sam vlasnik, u radnoj knjižici su mi na Mirovinskom lupili OBRTNIK kod prijave. Mene sada zanima jer ja moram nju vratiti sam sebi, napisati nekakav akt, potvrdu ili što već o vraćanju? Jel to kontrolira neka inspekcija?
Zval sam mirovinsko u vezi ovog pitanja jer je i mene zanimalo pošto sam obrtnik. Mi obrtnici ne diramo ništa u radnoj knjižici,ništa ne precrtavamo i ništa ne upisujemo. Kad će se obrt jednog dana zatvarati,onda će mirovinsko popuniti što treba. Sve ove odredbe koje smo pričali o vraćanju radnih knjižica tiču se samo radnika,ali obrtnika ne. Tako da sve ostavite kako i je.
Čak i dugogodišnji obrti kojima su radne knjižice pohranjene u nirovinskom ništa ne rade po tom pitanju nego sve ostaje kako je bilo.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 14:07   #42
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Svaku stranicu na kojoj ništa nije upisano prekrižite jednom crtom. Znači,ne svaku rubriku nego svaku stranicu. Na svaku stranicu koju ste prekrižili lupite žig i potpis,te u bilješke napišete tekst kojeg ste naveli. Radniku ide radna knjižica,a potvrda tek kada se bude otkazivao radni odnos. Ukoliko je radnik i dalje zaposlen ne zaključujete mu staž sa 30.06. bez obzira što od 01.07.nema radnih knjižica. Zato ćete mu dati potvrdu.
Moram Vas ispraviti ... na stranicama Ministarstva rada i mirovinskog sustava

http://www.mrms.hr/upute-o-postupanj...1-srpnja-2013/

piše sljedeće "...Pri tom držimo potrebnim istaknuti da se nepopunjene rubrike ne trebaju precrtavati svaka posebno, već se može precrtati cijela stranica jednom kosom crtom, a potpis i pečat se stavljaju samo u rubriku „bilješke“ u kojoj se evidentira da su sve nepopunjene rubrike precrtane."

Mislim kome bi se dalo pečatirati i potpisivati se 20-30 puta po radnoj knjižici ?!

Zadnje uređivanje pokajnik : 07.08.2013. at 14:24.
pokajnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 14:41   #43
Quote:
pokajnik kaže: Pogledaj post
Moram Vas ispraviti ... na stranicama Ministarstva rada i mirovinskog sustava

http://www.mrms.hr/upute-o-postupanj...1-srpnja-2013/

piše sljedeće "...Pri tom držimo potrebnim istaknuti da se nepopunjene rubrike ne trebaju precrtavati svaka posebno, već se može precrtati cijela stranica jednom kosom crtom, a potpis i pečat se stavljaju samo u rubriku „bilješke“ u kojoj se evidentira da su sve nepopunjene rubrike precrtane."

Mislim kome bi se dalo pečatirati i potpisivati se 20-30 puta po radnoj knjižici ?!
Hvala na ispravci. Radila sam onako kako mi je gospođa na mirovinskom pokazala,ali očito i tamo svatko radi kako skuži sam. Kad je izašla odredba pisalo je da treba svaku stranicu prekrižiti,potpisati i pečatirati.
Evi citata iz obrtničke komore : "Zbog prestanka važenja radne knjižice kao javne isprave, propisana je obveza poslodavca da najkasnije do 1. listopada 2013. godine radniku vrati radnu knjižicu. Međutim, prije samog postupka provedbe povrata radne knjižice, poslodavac je dužan u radnoj knjižici radnika precrtati sve prazne rubrike uz potpis i pečat, te isto evidentirati u rubriku »Bilješke«."
Vjerojatno je tek nakon što smo kao majmuni svaku stranicu pečatirali mirovinsko objavilo da zapravo to ne treba. Kako god,knjižice su već odavno onakve vraćene,sa sto pečata.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 15:13   #44
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Hvala na ispravci. Radila sam onako kako mi je gospođa na mirovinskom pokazala,ali očito i tamo svatko radi kako skuži sam. Kad je izašla odredba pisalo je da treba svaku stranicu prekrižiti,potpisati i pečatirati.
Evi citata iz obrtničke komore : "Zbog prestanka važenja radne knjižice kao javne isprave, propisana je obveza poslodavca da najkasnije do 1. listopada 2013. godine radniku vrati radnu knjižicu. Međutim, prije samog postupka provedbe povrata radne knjižice, poslodavac je dužan u radnoj knjižici radnika precrtati sve prazne rubrike uz potpis i pečat, te isto evidentirati u rubriku »Bilješke«."
Vjerojatno je tek nakon što smo kao majmuni svaku stranicu pečatirali mirovinsko objavilo da zapravo to ne treba. Kako god,knjižice su već odavno onakve vraćene,sa sto pečata.
Da, nespretna formulacija u Zakonu, ali koja se isto može shvatiti dvosmisleno odnosno ... vjerojatno bi se koristila formulacija "potpise i pečate" da se mislilo na pojedinačno pečatiranje svake stranice


Nema na čemu, ako i jednoj osobi ovo uštedi vrijeme, super !

Zadnje uređivanje pokajnik : 07.08.2013. at 15:22.
pokajnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2013., 14:19   #45
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Zval sam mirovinsko u vezi ovog pitanja jer je i mene zanimalo pošto sam obrtnik. Mi obrtnici ne diramo ništa u radnoj knjižici,ništa ne precrtavamo i ništa ne upisujemo. Kad će se obrt jednog dana zatvarati,onda će mirovinsko popuniti što treba. Sve ove odredbe koje smo pričali o vraćanju radnih knjižica tiču se samo radnika,ali obrtnika ne. Tako da sve ostavite kako i je.
Čak i dugogodišnji obrti kojima su radne knjižice pohranjene u nirovinskom ništa ne rade po tom pitanju nego sve ostaje kako je bilo.
Odlično, hvala na odgovoru.
Firelord is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2013., 23:17   #46
Meni je ovo najbolje...

Također nema zapreka da se upis u „Bilješku“ izvrši bilo naljepnicom bilo žigom s tekstom: nepopunjene rubrike precrtane temeljem članka 299. stavka 3. ZR.

Ispišem naljepnice, poljepim i uštedim ruku,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 11:00   #47
jel POTVRDA o preuzetoj knjižici treba biti na memorandumu... pretpostavljam da da?!
SAY is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 08:37   #48
Ovako sam ja shvatila i napravila:

S dvije paralelne crte iskrižala sam sve nepopunjene stranice, od obrazovanja do bilješki. Iskrižala sam i stranicu na kojoj se nalazi zadnji upis poslodavca ako rubrike na toj stranici nisu do kraja iskorištene. Na svaku stanicu stavila sam pečat i potpis. Bilješku stavljam na zadnju stranicu za bilješke ako ima mjesta, a ostatak iskrižam. Sve križam crvenom kemijskom uz pomoć ravnala, bilješku i potpis plavom. Kopiram si svaku radnu knjižicu - popunjene rubrike (nakon što prekrižim neispunjene) i obavezno onaj dio s bilješkom, pa onda stavljam kopiju u dosje radnika. Posebno pišem potvrdu o preuzimanju r.k. za svakog radnika, iako ih imamo preko 100, jer želim staviti svaku posebno u dosje.

Zadnji upis poslodavca se ne zatvara (ako radniku ne prestaje radni odnos unutar roka za vraćanje r.k.). Dakle, u tom zadnjem upisu ostaju ispunjene samo rubrike: Broj očevidnika, Naziv i sjedište poslodavca, Početak rada - osiguranja. Ostatak rubrike je prazan.

Ako radnik odlazi u mirovinu unutar roka za vraćanje r.k., potrebno je isto tako prekrižiti nepopunjene rubrike, a zadnji upis poslodavca se ne popunjava (kao i inače kada radnik odlazi u mirovinu). Dakle, ako radnik odlazi u mirovinu s 03.09.2013., to se ne upisuje u rubriku Prestanak rada - osiruranja, niti se računa staž.

Potvrda o poslovima koje je radnik obavljao kod poslodavca izdaje se samo u slučaju da prestaje radni odnos kod poslodavca. I to je od sada obavezno bez obzira je li r.o. prestao prije ili poslije 30.09. (kada je rok za vraćanje r.k.).
Dakle, od sada (uz obavijest o prestanku r.o. ili otkaz ili sporazumni raskid r.o.) potrebno je radniku uručiti i tu dodatnu potvrdu o poslovima.

Čisto da ljudi ne lutaju, ujedno im i isprintam obrazac koji trebaju popuniti i odnijeti u HZMO kako bi dobili lozinku za elektorničko praćenje staža od sada.

linkovi:

TEB: http://www.teb.hr/adorletter/newsletter.aspx?i=20B8155
HZMO: http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=3092
http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=3093
El. praćenje r. staža: https://erps.hr/ESOWebSite
Obrazac za izdavanje korisničkog imena i lozinke: http://www.mirovinsko.hr/UserDocsIma...encije_WEB.pdf
charlie0i0i is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 12:12   #49
eto sve si sažela na jednom mjestu!

ja sam križala crnom kemijskom
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2013., 13:44   #50
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post

ja sam križala crnom kemijskom
neki od kolega su mi rekli kako se ne smije precrtavati crvenom, jer su to navodno negdje pročitali/čuli. No, kako zakonom niti drugim propisom nije uređeno tehnički kako treba izgledati precrtavanje r.k., smatram da to nije greška - crvena, crna, plava kemijska, svejedno. Mislim da su u gomili informacija od strane pouzdanih i nepouzdanih izvora, ljudi stvorili paniku oko tog precrtavanja i vraćanja r.k. nepotrebno.

To je ionako posao koji odrađujemo mi umjesto HZMO-a.
Po meni, jedino što bismo mi, sa strane poslodavaca, trebali činiti jest vratiti radnicima r.k.-e na način da oni potpišu da su ih preuzeli, a onda da HZMO rješava poništavanje na koji god način im se čini prikladno. no.....

Quote:
charlie0i0i kaže: Pogledaj post
Zadnji upis poslodavca se ne zatvara (ako radniku ne prestaje radni odnos unutar roka za vraćanje r.k.). Dakle, u tom zadnjem upisu ostaju ispunjene samo rubrike: Broj očevidnika, Naziv i sjedište poslodavca, Početak rada - osiguranja. Ostatak rubrike je prazan.
Kako sam hrpu toga napisala, ubacila sam zagradu bez razmišljanja

Trebalo je pisati:
Zadnji upis poslodavca se ne zatvara (bez obzira na to prestaje li radniku radni odnos ili ne prestaje unutar roka za vraćanje r.k.). Dakle, u tom zadnjem upisu ostaju ispunjene samo rubrike: Broj očevidnika, Naziv i sjedište poslodavca, Početak rada - osiguranja. Ostatak rubrike je prazan.

Zadnje uređivanje charlie0i0i : 21.08.2013. at 13:50.
charlie0i0i is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 15:16   #51
Hvala na detaljnom objašnjenju. Divni ste Skoro sve mi je jasno

Dakle, u bilješke možemo zaljepiti naljepnicu s tekstom - i sad - di idu potpis i pečat? Van naljepnice ili se na naljepnici mora ostaviti prostor za to?

Jasno mi je da je glupo pitanje ali toliko su nas iz****li s tim da pitam svaku glupost.

Puno hvala
Betty Boop is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 14:36   #52
Quote:
Betty Boop kaže: Pogledaj post
Hvala na detaljnom objašnjenju. Divni ste Skoro sve mi je jasno

Dakle, u bilješke možemo zaljepiti naljepnicu s tekstom - i sad - di idu potpis i pečat? Van naljepnice ili se na naljepnici mora ostaviti prostor za to?

Jasno mi je da je glupo pitanje ali toliko su nas iz****li s tim da pitam svaku glupost.

Puno hvala
u tom slučaju, ja bih stavila pola pečata na naljepnicu, pola na stranicu
charlie0i0i is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 12:54   #53
Quote:
charlie0i0i kaže: Pogledaj post
Ovako sam ja shvatila i napravila:

Zadnji upis poslodavca se ne zatvara (ako radniku ne prestaje radni odnos unutar roka za vraćanje r.k.). Dakle, u tom zadnjem upisu ostaju ispunjene samo rubrike: Broj očevidnika, Naziv i sjedište poslodavca, Početak rada - osiguranja. Ostatak rubrike je prazan.

_WEB.pdf[/url]
imam blesavo pitanjce : ako se na dnu stranice nalazi zadnji poslodavac i ništa ne zaključujem naravno, da li desnu stranu križam i pečatiram ili ostavljam prazno? hvala
__________________
-IT'S A BEAUTIFUL DAY-
LAVICA5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 13:02   #54
Quote:
LAVICA5 kaže: Pogledaj post
imam blesavo pitanjce : ako se na dnu stranice nalazi zadnji poslodavac i ništa ne zaključujem naravno, da li desnu stranu križam i pečatiram ili ostavljam prazno? hvala
kako se zadnji upis ostavlja prazan
ja ne križam i ne pečatiram
već tek sljedeću stranicu iza

bila sam na seminaru, na kojem je između ostalog, bilo prikazano kako se križaju radne knjižice
doduše, predavačica i nije baš prestručna osoba, već pravnica koja inače daje savjete za kadrovske poslove u ustanovama
njezino mišljenje je da se stranice ispred onih na kojima se nalazi staž, ne križaju, te da se stranice bilješki (koje su ostale prazne) isto ne križaju
no, nije to rekla sa nekom uvjerenošću i sigurnošću, tako da njezino izlaganje ne bih uzela kao relevantno

zakon je jasan:

Članak 299.
(3) Prije izvršenja povrata radne knjižice, ovlaštena osoba poslodavca je dužna u radnoj knjižici radnika precrtati sve nepopunjene rubrike uz potpis i pečat, te isto evidentirati u rubriku »Bilješke«.


uz to da se zadnji upis poslodavca ne dira, ostavlja se praznim

Zadnje uređivanje charlie0i0i : 02.09.2013. at 13:11.
charlie0i0i is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 13:06   #55
Quote:
charlie0i0i kaže: Pogledaj post
kako se zadnji upis ostavlja prazan
ja ne križam i ne pečatiram
već tek sljedeću stranicu iza
hvala
__________________
-IT'S A BEAUTIFUL DAY-
LAVICA5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 09:47   #56
OBRAZAC ZA DOBIVANJE KORISNIČKOG IMENA I LOZINKE IMAM PITANJE U VEZI TOGA DA LI TO POSLODAVAC NOSI NA HZZO ILI RADNIK SAM? PUNO HVALA
CLUBNN is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 09.09.2013., 10:59   #57
Quote:
CLUBNN kaže: Pogledaj post
OBRAZAC ZA DOBIVANJE KORISNIČKOG IMENA I LOZINKE IMAM PITANJE U VEZI TOGA DA LI TO POSLODAVAC NOSI NA HZZO ILI RADNIK SAM? PUNO HVALA
Radnik sam. I isključi caps lock (velika slova) kad pišeš jer to na Forumu znači deranje,pa dobivaš opomene radi toga.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 12:21   #58
mene zanima ako zaposlim čovjeka koji ima radnu knjižicu a nije prijavljen na burzi ... kako ga prijavljujem i šta da radim s radnom knjižicom?
PowerG is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 13:16   #59
Quote:
PowerG kaže: Pogledaj post
... kako ga prijavljujem i šta da radim s radnom knjižicom?
nemoj ni uzimati radnu knjižicu, nek je radnik zadrži kod sebe......a prijava je popuniš obrasce i to je to
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 19:19   #60
kolegica je napravila grešku tijekom upisa u bilješke, naime umjesto "nepopunjene rubrike" greškom je upisala "precrtane su sve nadopunjene rubrike", ima li netko iskustva sa navedenim, kako ispraviti?
(=Feel...? is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:22.