Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2014., 17:16   #21
Po meni će ove godine sreća i/i poznanstva/igrat ulogu više no ikad prije. Za A1 (DO 10 ZAPOSLENIH) praktično se mogu javiti svi i među malim poduzetnicima vrlo su male razlike. Sve su to slične priče, tako ko dođe prije na red za ocjenjivanje dobija, a ko je zakasnio dva dana s prijavom moguće da ne - iako realno ima bolji projekt. Mislim da će HAMAG 1. i 2. travnja bit zatrpan sa par tisuća prijava i bit će im samo u interesu da čim prije raspodjele lovu, a to što nekih 50 prijava dalje leži vrhunski projekt u odnosu na ovaj zadnji kojem su dali zadnje kune - to ih neće baš previše brinut.
vlastimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 17:20   #22
Quote:
Fiffy kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Radim u firmi koja će se ove godine prijavit na Impuls.. Spadamo u B.2.2.

Kako me je šef zadužio da to sama obavim, može li samo pitanje - što je potrebno napisati u projektu (opis tvrtke, u što ćemo i zašto ulagati i cilj valjda) i sve one papire priložiti kao što piše na njihovom web-u? - ne znam prvi put mi je.. Naravno da me neće poslati na nikakve edukacije - pa ako može netko udijeliti kakav koristan savjet, bila bih zahvalna..

I još pitanje, što se ne šalju projekti DO 31.03.2014.?? Ili sam ja krivo razumjela? Kaže traju prijave do 31.03.2014...
Sve ti piše u javnom pozivu i u obrascu. Točno su ti postavljena pitanaj na koja trebaš odgovorit. Slijedi pitanja. Smisli priču projekta i sve vrti oko toga da to što kupuješ ti treba zato jer ćeš tim postići neki pozitivan učinak kojeg moraš kvantificirat. Sakrij nedostatke firme, i u prvi plan guraj prednosti i potencijalne prilike.
Na poštu MORAŠ stavit 31.03. tako da 01.04. dođe u HAMAG. Eto, Kolar će ti dat još par savjeta i možeš odmah počet pisat.
vlastimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 08:07   #23
vezano uz sastavljenje proračuna - u uputama stoji kako se u proračun unosi prosječna cijena temeljena na tri ponude.
E sad, zanima me mora li ići baš ta prosječna cijena?
Naime, za većinu stavki iz proračuna sam se već opredijelila za negdje najjeftiniju, a negdje najskuplju stavku jer mi najviše odgovara. Mogu li njih unijeti u proračun, jer i tako tražim da mi se te stavke sufinanciraju, a ne prosjek?
Što bi točno značilo to ako unesemo prosječne cijene ponuda, tražimo da ih se sufinancira, a izaberemo za svaku stavku proračuna nešto ispod/iznad tog prosjeka? Što nam se onda sufinancira, prosjek ili stvarni trošak?
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 08:36   #24
I da, planirani projekt sadrži i troškove koji su navedeni kao neprihvatljivi troškovi projekta. Ti se troškovi planiraju financirati iz vlastitih sredstava. Treba li takve troškove i te radove koji nisu prihvatljivi negdje uopće i spominjati?
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 11:21   #25
Ništa od impulsa jer moja djelatnost ne spada u prihvatljive djelatnosti ...
PowerG is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 23:33   #26
48. Moram li nužno u Tablicu proračuna projektnog prijedloga navesti prosječnu cijenu izračunatu na osnovu priloženih ponuda?
Ne morate, možete navesti i najjeftiniju cijenu sukladno priloženim ponudama (ako ste se već odlučili za dobavljača s kojim želite poslovati). Ako navodite najskuplju cijenu sukladno priloženim ponudama, potrebno je navesti obrazloženje zašto ste se odlučili za tog dobavljača.
49. Jesam li prilikom realizacije projekta obvezatan kupiti robu/uslugu od dobavljača čije sam ponude priložio u prijavi?
Niste, možete poslovati s kojim god dobavljačem želite (ponude i računi za robe/usluge od dobavljača/proizvođača s kojima ste povezani vlasničkim ili upravljačkim odnosima posebno će se provjeravati), ali iznos koji Vam je dodijeljen za pojedinu projektnu aktivnost naknadno nije moguće povećavati.
vlastimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 07:39   #27
Hvala na odgovorima
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2014., 08:49   #28
Može jedno pitanje, dok mi ovi iz Hamag-a ne odgovore..

Kriteriji prema kojima će se ocjenjivati inovativnost projektnih prijedloga Podnositelja prijave na Aktivnosti B2.2., pri čemu trebaju zadovoljiti barem jedan kriterij su:
-iskazana stavka nematerijalne imovine (izdaci za razvoj) u bilanci ili
-pozitivna odluka BICRO-a u fazi pretkomercijalizacije ili
-formalna zaštita industrijskog vlasništva (patent) ili
-međunarodna nagrada i priznanje za inovaciju ili
-odobrena državna potpora za istraživačko-razvojne projekte Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

Mi ništa od navedenog nemamo (čak ni izdatke za nematerijalnu imovinu u bilanci) - Ima li smisla da se prijavljujemo??

Zahvaljujem
Fiffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2014., 13:47   #29
Quote:
Fiffy kaže: Pogledaj post
Može jedno pitanje, dok mi ovi iz Hamag-a ne odgovore..

Kriteriji prema kojima će se ocjenjivati inovativnost projektnih prijedloga Podnositelja prijave na Aktivnosti B2.2., pri čemu trebaju zadovoljiti barem jedan kriterij su:
-iskazana stavka nematerijalne imovine (izdaci za razvoj) u bilanci ili
-pozitivna odluka BICRO-a u fazi pretkomercijalizacije ili
-formalna zaštita industrijskog vlasništva (patent) ili
-međunarodna nagrada i priznanje za inovaciju ili
-odobrena državna potpora za istraživačko-razvojne projekte Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

Mi ništa od navedenog nemamo (čak ni izdatke za nematerijalnu imovinu u bilanci) - Ima li smisla da se prijavljujemo??

Zahvaljujem
Po mojem iskustvu na ovom području, ako Vi ne zodovoljavate kriterije prihvatljivosti, onda nećete niti proći administrativnu provjeru. Zato razmislite o drugim MJERAMA ( A1 ili B1 ovinso o broju zapsoelnih) ili o EU fondovima za istraživanje i razvoj.
hkolar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2014., 09:19   #30
Quote:
hkolar kaže: Pogledaj post
Po mojem iskustvu na ovom području, ako Vi ne zodovoljavate kriterije prihvatljivosti, onda nećete niti proći administrativnu provjeru. Zato razmislite o drugim MJERAMA ( A1 ili B1 ovinso o broju zapsoelnih) ili o EU fondovima za istraživanje i razvoj.
A1 i B1 nisu naša djelatnost po NKD-u.. Zato upadamo u B2.2.

Ne znam što su kriteriji prihvatljivosti? Ovo su bili kriteriji prema kojima se ocjenjuje inovativnost projekta, a one kriterije da bismo se uopće mogli prijaviti sve zadovoljavamo.. I tu pripada naša djealatnost prema NKD-u
Fiffy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2014., 22:20   #31
Pretežita djelatnost ne mora biti i prihvatljiva djelatnost prema Otvorenom javnom pozivu. Međutim, poduzeće na trgovačkom sudu mora imati registriranu jednu od prihvatljivih djelatnosti i projektni prijedlog se mora odnositi na prihvatljivu djelatnost. Oba uvjeta moraju biti zadovoljena.
vlastimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2014., 10:18   #32
Ako je moguće dobiti kratke odgovore na slijedeće:

Naime u svezi odobrenih sredstva, ako sam dobro protumačio čl. 4. Ugovora, 80% odobrenih sredstva prebacuju se na račun tvrtke 10 dana nakon primitka ugovora (sa solemniziranom bj. zadužnicom), ostatak od 20% ne ranije od 1.1.2015. tj. 10 dana nakon odobrenja Završnog izvještaja.

Dakle 80% odobrenih sredstava prebacuju se tvrtki prije nabavke recimo opreme, nema sustava refundiranja (osim eventualno u onom 20% dijelu)?

zašto se u završnom izvještaju spominje "ostvarenje planiranog zapošljavanja" obzirom kako nisam primjetio da je za dobivanje sredstava to jedan od kriterija, pretpostavljam da tu kategoriju nije nužno uvoditi u plan?

U kontekstu prihvatljivih troškova: "Troškovi vezani uz nabavu strojeva, postrojenja i opreme ..." da li bi u iste mogli ući i troškovi instalacije a ne samo uređaja kao takvih?

Zahvaljujem, pozdrav
Pipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2014., 17:38   #33
U obrascu projektnog prijedloga imaš i tablicu koju moraš popunit, a u koju, između ostalog unosiš stanje zaposlenih 2013. i očekivano stanje na kraju 2014 i 2015. I piše ti da su projekcije koje uneseš ugovorna obaveza. Dakle, ako si 2013. završio sa 5 zaposlenih, a u tablici napišeš da ćeš 2014. završit sa 6 to će značiti da si se obavezao da otvoriš jedno radno mjesto i po podnošenju završnog izvješća. npr u svibnju 2015. moraš priložiti i obrazac JOPPD iz kojeg će se vidjeti koliko imaš zaposlenih. Ako nisi otvorio radno mejsto koji si obećao tražit će te za obrazloženje, odnosno moraš napisati obrazloženje u završnom. Ako im se ne svidi mogu ti uskratiti isplatu preostalih 20%, npr.
U bodovanju ti piše da se, između ostalog, boduje i to da li projekt sadrži i relevantne učinke poput otvaranja novih radnih mjesta. Dakle, jasno je da će projekt koji otvara nova radna mjesta imati dodatne bodove u odnosu na onaj koji će samo sačuvati postojeća. Sam odluči hoćeš li planirati nova radna mjesta ili ćeš ostati na postojećim.
Glede isplate - da, dobiješ 80% i s tim novcima + svojim dijelom financiraš cijeli projekt. Pošalješ završno izvješće i ako je sve u redu dobiješ onih 20%, odnosno razliku, ovisno je li proračun projekta bio točno onoliko koji je definiran u ugovoru. Ako si potrošio nešto manje novaca onda ćeš razmjerno tome dobiti i manji dio sufinanciranja u tih 20%.
Za troškove instalacija - možda da preciznije veliš o kakvim se troškovima radi, možda bi se mogle provući.
vlastimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2014., 11:10   #34
Ja sam se i prosle godine javila na Impuls ali nazalost nismo ih dobili.
Pa cu ove opet pokusati.

Poslovni plan imam samo cu ga malo prepraviti.

Vidim i da je novost ove godine da se vadi i stanje poreznog duga za vlasnika.
To nisu prosle godine trazili.
sara77777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2014., 12:36   #35
Pozz svima!
Novi sam na forumu, ali i ja planiram predavati papire za poduzetnički impuls, mjera A1. Molio bih nekoga tko je u fazi prikupljanja potrebne dokumentacije ili je već dobivao sredstva iz poduzetničkog impulsa da ukaže na moguće pogreške do kojih može doći prilikom objedinjavanja projektne dokumentacije u vidu izostavljanja nekog dokumenta kojeg je trebalo poslati, a nije poslan. Drugim riječima, molim nekoga tko ima listu svih potrebnih obrazaca za mjeru A1 da je postavi tu.

Hvala lijepa, pozdrav
Marko Maruli is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2014., 13:43   #36
Ima li netko iz Splita da mi odgovori na pitanje (a može i van splita ako zna)? U kojoj sobi tražim potvrdu da vlasnik firme nema poreznog duga? Direktor ostvaruje dohodak od najma i znam da ima posebna soba na poreznoj za najamninu. Ali sam se sjetila da mozda ima neka zaduzenja po nekoj drugoj osnovi, i di se to može provjerit? Zvala sam zatim drugi broj koji si su mi dali na centrali, ali me žena s tog broja (zaduzena za porezne potvrde građana ) ni ne zeli saslušat , ili me pak ne razumije. Samo me upućuje na sobu za najamnine , kaže da to sve i potvrdu rješavam s njima! Sve mi je to sumnjivo, pa ako netko ima iskustva, molim da ga podijeli.

Sad vise neznam ni di cu tražit potvrdu , a bojim se i da mi ne osvanu neki drugi dugovi koje, ovako ispada, nemam di provjerit.


ovo je kopi /pejst s stranice minipo.hr

potvrda nadležne Porezne uprave o nepostojanju duga po osnovi poreza, prireza i doprinosa na i
iz plaća
u izvorniku za sve pojedinačne vlasnike i partnerska i povezana poduzeća s Podnositeljem
prijave s udjelom vlasništva jednakim ili većim od 25% (ne starija od 30 dana od datuma
podnošenja prijave)


šta boldano triba značit, da provjeravaju samo plaće ili sve oporezive dohotke?

Zadnje uređivanje MVDC : 21.03.2014. at 13:48.
MVDC is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2014., 13:58   #37
2. ispunjena Izjava o korištenim potporama male vrijednosti (Izjavu su obvezni ispuniti i potpisati i
Podnositelji prijave koji do sada nisu koristili potpore male vrijednosti)
3. ispunjena Izjava o korištenim potporama male vrijednosti povezanih osoba (Izjavu su obavezni
ispuniti i potpisati i Podnositelji prijavečije povezane osobe do sada nisu koristile potpore male
vrijednosti)


trebaju li navedene Izjave biti ovjeren kod javnog bilježnika?
na dosadašnje natječaje sam uvjek slala ovjerene jer se tražilo. ovde nije naglašeno da treba vjera, ali mi je to sumnjivo
MVDC is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2014., 13:56   #38
Dali moraju biti zadovoljenje sve stavke projekta (mislim na metodologiju i održivost tj. SWOT analiza)? Projekt je za mali obrt 2 zaposlena za nabavku stroja od cca 100.000,00kn za poboljšanje kvalitete proizvoda.
DOLPHIN19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2014., 14:48   #39
Quote:
MVDC kaže: Pogledaj post
2. ispunjena Izjava o korištenim potporama male vrijednosti (Izjavu su obvezni ispuniti i potpisati i
Podnositelji prijave koji do sada nisu koristili potpore male vrijednosti)
3. ispunjena Izjava o korištenim potporama male vrijednosti povezanih osoba (Izjavu su obavezni
ispuniti i potpisati i Podnositelji prijavečije povezane osobe do sada nisu koristile potpore male
vrijednosti)


trebaju li navedene Izjave biti ovjeren kod javnog bilježnika?
na dosadašnje natječaje sam uvjek slala ovjerene jer se tražilo. ovde nije naglašeno da treba vjera, ali mi je to sumnjivo
na stranicama HAMAG-a imaš FAQ, evo c/p:

"59. Moram li Skupnu izjavu ovjeriti kod javnog bilježnika?

Skupnu izjavu nije potrebno ovjeravati kod javnog bilježnika."


Ide mi na nerve neusklađenost, npr. u točki 9. navedena je dokumentacija koju je potrebno priložiti i tamo nije naveden izvadak iz sudskog registra, niti GFI za 2013. jer bi ih trebao pribaviti HAMAG prema tabelarnom prikazu uvjeta i dokumentacije (točka 5.), no kod administrativne provjere (točka 10.1.) eto njih na pozicijama 14. i 15. u tabeli. Možda ih tek tada krenu skidati s neta.
Aha, sad vidim da kod njih nije navedeno "priložene" kao kod predhodnih pozicija. ;sherlock:

Bila bih zahvalna ako bi mi tko znao ovo iz Skupne izjave prevesti na hrvatski

"kojom izjavljujemo da do datuma podnošenja prijave Podnositelj prijave posluje do 2 godine i/ili se nalazi u vlasništvu fizičke ili pravne osobe koja do trenutka podnošenja zahtjeva nije bila većinski vlasnik subjekta koji se prijavljuje i drugih pravnih subjekata kumulativno dulje od 2 godine"
__________________
Balkanski infinite loop: Marina Abramović gleda Bracu sa Srebrnjaka.
klasa optimist is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2014., 15:24   #40
jedan impuls manje ...
http://www.index.hr/vijesti/clanak/n...ja/736174.aspx
PowerG is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:58.