Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2015., 14:34   #1
mjenica ili zadužnica

poz može li mi netko reći kako da se osiguram da će mi kao izvođaču radova, naručitelj platiti, da li mjenicom ili zadužnicom i tko ih predaje i potpisuje kod javnog bilježnika? hvala!
sonica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2015., 11:05   #2
Quote:
sonica kaže: Pogledaj post
poz može li mi netko reći kako da se osiguram da će mi kao izvođaču radova, naručitelj platiti, da li mjenicom ili zadužnicom i tko ih predaje i potpisuje kod javnog bilježnika? hvala!
Upoznata sam samo sa zadužnicom, pa ću za taj dio i odgovoriti.

Zadužnicu kao osiguranje naplate potpisuje druga strana u tvojem slučaju (naručitelj radova), sama ih ovjerava kod bilježnika te predaje tebi uz npr. ugovor o izvođenju radova, a ti je predaješ dalje samo ukoliko se ne podmiri dug.
Kako zadužnicu nemaš na šta pokrenuti ako tvrtka postane nelikvidna te ode u stečaj, a nema npr. imovine ili se netko već upisao na nju (redoslijed potraživanja), možeš zatražiti da je potpisnik (npr.vlasnik tvrtke kojoj isporučuješ radove*) i jamac-platac**.

*U tome slučaju npr. ne odgovara samo tvrtka svojim sredstvima, već i potpisnik, npr. vlasnik tvrtke.

**
navedeno iz sljedećeg teksta-
NN

Izjave jamca/aca platca/aca da je suglasan da se radi naplate tražbine vjerovnika iz te zadužnice zaplijene svi njegovi računi kod banaka, te da se novac s tih računa, u skladu s izjavom sadržanom u zadužnici, isplaćuje vjerovniku.
__________________
Kako odgojiti ženu
zulma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:59.