Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2009., 01:45   #21
Quote:
shteva kaže: Pogledaj post
Bumbari se mogu kupit za to.
Izgleda da su i oni skiknuli tamo...
Skupljaju pelud i onda sa nekim perima oprasuju... Od cvijeta do cvijeta.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2009., 19:25   #22
Kada smo kod predstavljanja, imam oko 200 stabala maslina.
Ne bavim se sa ovim poslom profesionalno nego uz drugi posao.
hugo1111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 15:46   #23
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
krece nam nova sezona veselih radova na zemlji. pored lagane povisice nafte i njenih derivata ( decki, jesmo li pripremili strojeve za sezonu ili cemo na vrat-na nos mijenjati ulje, filtere, popravljati zmigavce, mjenjati diftunge i raditi ostale divote pred samo otvaranje sezone? ) novu glavobolju mi zadaje bezobrazno visoka cijena umjetnih gnojiva.

umjetno gnojivo, pored kan-a i ostalih neophodnih prihrana, zastita i svega ostaloga cini nasu proizvodnju nezamislivom. ajmo si malo pripomoci sugestijama, prijedlozima i informacijama.

petrokemija kutina je bez sumnje najkvalitetniji proizvodjac gnojiva. i drzi najvisu cijenu svojih proizvoda. sto se uvoza tice, nudi nam se ukrajinsko gnojivo koje mi moj dobavljac zastitnih sredstava ne zeli prodati jer je covjeka strah moje reakcije jer je gnojivo totalna nepoznanica a ja veliki potrosac istoga. trenutno, kod mog dobavljaca gnojiva nema. ima kod drugih ali je cijena iohoho visoka.
ja koristim npk 7-20-30, cijena mu je od 550-590 kuna za 100 kg. po hektaru koristim od 400-800 kg po sezoni.

gdje vi proizvodjaci nabavljate umjetno gnojivo i po kojoj cijeni? kolika je cijena kan-a i gdje ga ima?

trazili ste podforum, ajmo izmjenjivati iskustva, informacije i sve sto nam je potrebno za poslovanje.
Moja tvrtka je uvezla gnojivo iz Litve i Austrije. Na sada na kvalitetu gnojiva nije bilo nikakvih primjedbi za sada.
Opće je mišljenje da je petrokemijino gnojivo najkvalitetnije, ali sve više sumnjam u to. u asortimanu nemaju neke namjenske mješavine koje vanjski dobavljači imaju.

Jedino Litvanci znaju zapakirati u loše vreće koje onda pucaju ako se njima ne rukuje kao s jajima, a to normalno, nije moguće.

Je, Petrokemija se ponaša kao monopolist. Jedino njima treba platiti po predračunu i još su najskuplji.

Btw. moram napomenuti da su marže na umj. gnojiva već dugo izrazito male i trgovci si često s njim ne pokriju troškove. Ali moraš ga imati u asortimanu jer je to osnovni artikl
mlade_n is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 17:50   #24
Quote:
mlade_n kaže: Pogledaj post
Jedino Litvanci znaju zapakirati u loše vreće koje onda pucaju ako se njima ne rukuje kao s jajima, a to normalno, nije moguće.
To jest tako, nažalost. Uz lošu ambalažu ide i činjenica da su granule vrlo higroskopne a onda od tog gnojiva nemaš ono što si platio

Čime se ti sve baviš? Nisam te dosad (valjda ) primijetila ovdje. Možeš slobodno reći par riječi još o svom načinu upetljanosti u ovu struku
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 21:43   #25
Quote:
mlade_n kaže: Pogledaj post
Moja tvrtka je uvezla gnojivo iz Litve i Austrije. Na sada na kvalitetu gnojiva nije bilo nikakvih primjedbi za sada.
Opće je mišljenje da je petrokemijino gnojivo najkvalitetnije, ali sve više sumnjam u to. u asortimanu nemaju neke namjenske mješavine koje vanjski dobavljači imaju.

Jedino Litvanci znaju zapakirati u loše vreće koje onda pucaju ako se njima ne rukuje kao s jajima, a to normalno, nije moguće.

Je, Petrokemija se ponaša kao monopolist. Jedino njima treba platiti po predračunu i još su najskuplji.

Btw. moram napomenuti da su marže na umj. gnojiva već dugo izrazito male i trgovci si često s njim ne pokriju troškove. Ali moraš ga imati u asortimanu jer je to osnovni artikl
dobro nam dosao!

sto se pakiranja tice, nisu samo litvanci ofrlje ekipa. prosle sam godine imala love i stvorila si zalihu kan-a. petrokemijin, upakiran u vrece od 25 kg, skladisten u suhom prostoru, uredno original zapakiran na paleti. kad sam pocela otvarati vrece skoro me opalio infarkt. kan sav skamenjen, promijenio boju kao da je usla u vrecu voda, sto nema sanse. uglavnom, bat u ruke i razbijaj. kakva su iskustva s tim ruskim gnojivima? valja li to stogod?
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 16:23   #26
Ja imam 400 kupina i ovo mi je prva godina da sam nešto i prodao a da iz kuće nisam izašao. tj, postavio sam štand na cesti ispred kuće i napravio natpis "samoposluga" plati i nosi.
Začudo, prodao sam 160 kg kupina i svi su ostavili lovu.
Berem svaki dan ujutro i složim svježu robu.
U proljeće idu trešnje , jedva čekam
Inače sam do proljeća radio u firmi , a sad silom prilika kuham, perem, čuvam djecu i berem kupine.
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 17:34   #27
a ja danju berem jabuke, navecer sortiram, ujutro rano vozim u metropolu i krepavam od posla.

pozdrav mojim forumasima, tko me treba nek me zove na mob. dostupna uvijek. pozdrav!
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 21:55   #28
Pa sto ne zasijes psenicu, jadna nebila?
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 23:12   #29
pa nisam sa kozama travu pasla. zasadit cu psenicu, to mi je ovak; gnojidba, oranje, rigolanje, sijanje, pokoja zastita i zetva par sati posla. prodat cu ju za par lipa po kili jer objektivno vise ni ne vrijedi a ako mi drzava ne da pinku ici cu kukurikat pred ministarstvo sa ostalim nesposobnim ljencinama. upalit cu traktor koji sam kupila pomocu ministarstva/drzave i vlastitim sredstvima a kad me ministar vidi od srama cu pokrit glavu ponjavom.

od psenice nikakva korist ako nemas barem 100 hektara. od kukuruza takodjer. ja 100 hektara nemam. nemam mehanizaciju za takvu prizvodnju, nemam silose, nemam nista. i ne volim zitarice.. imam 10 hektara jabuka i meni dosta. slucajno sam veceras nasla cajta da udjem na net i nasla gomilu svega.

imamo najskuplju psenicu, najskuplje mlijeko,puni smo sebe, precjenjujemo sami sebe. meni je krenula prodaja. ljetna jabuka mi je otisla po 4 kune i ja presretna. strojno pakirana, jednoredne gajbe sa podloscima, moja dostava. nisam cvilila da mi drzava proda robu. prodala sam ju sama jer sam proizvela kvalitetno voce. nije samohvala vec cinjenica. tko ne vjeruje. dobro mi dosao na plantazu. sada lagano pada cijena, ja sutim, berem i trpam u hladnjacu koju sam sama podigla bez poticaja uz pomoc banke koja me pratila. i hvala banci. imam hladnjacu,ne moram prodavati robu za brokve. valjalo je misliti i raditi prije 15 godina.

ekipa, odo spavat. ljubi vas teta, pozdrav moderatorici. citamo se vise tamo u 11. mjesecu kad odradim berbu. dotle-uzivajte-
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 23:26   #30
Ha, ha, teta-elza je zakon. Ti si se trebala bavit forexom ili burzom, spekulacija ti je u krvi. Arbitraza sezonskih odstupanja cijene jabuka ti ide vidim. :klap:

Puno srece zelim i saljem
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 13:57   #31
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
a ja danju berem jabuke, navecer sortiram, ujutro rano vozim u metropolu i krepavam od posla.

pozdrav mojim forumasima, tko me treba nek me zove na mob. dostupna uvijek. pozdrav!
da li si slobodna u mjedjuvremenu
__________________
covjek je samo radio i nije postao nista a majmun se samo penjao po drvecu i postao covjek
pediculis pubis is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2009., 22:35   #32
Fala, fala Elza pozdrav i tebi

Baš pikiram ovih dana šalabazati malo po tvom kraju, morti ti i banem jedan dan u voćnjak... ja sam gadan štetnik na voću
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2009., 11:39   #33
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
a ja danju berem jabuke, navecer sortiram, ujutro rano vozim u metropolu i krepavam od posla.

pozdrav mojim forumasima, tko me treba nek me zove na mob. dostupna uvijek. pozdrav!
zivis samo od poljoprivrede ili imas i njemacku penziju?
ako je jedna jabuka 4kn, koliko tona jabuka treba preci preko tvojih ruku da imas za zivot
strumf78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2009., 20:27   #34
jako puno tona. zakon velikih brojeva. ako te zanima, proseci do vocnjaka, rado cu te ugostiti, jos cu ti uvaliti gajbe i veseliti se kad babe pocnu zjaciti da radis stetu. u hladnjacu inace stane 200 tona. jos pitanja?
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2009., 20:28   #35
Quote:
pediculis pubis kaže: Pogledaj post
da li si slobodna u mjedjuvremenu
jesam. i cekam tebe da dodjes na kavu. vec 14 godina koliko visimo na netu.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 11:36   #36
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
jako puno tona. zakon velikih brojeva. ako te zanima, proseci do vocnjaka, rado cu te ugostiti, jos cu ti uvaliti gajbe i veseliti se kad babe pocnu zjaciti da radis stetu. u hladnjacu inace stane 200 tona. jos pitanja?
kako se ubere 200 tona jabuka: jel postoji kakav kombajn za to?
iz kojeg si mjesta?
za 200 tona trebas kolko hektara vocnjaka?
strumf78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 20:56   #37
Quote:
strumf78 kaže: Pogledaj post
kako se ubere 200 tona jabuka: jel postoji kakav kombajn za to?
iz kojeg si mjesta?
za 200 tona trebas kolko hektara vocnjaka?
Babe beru, kaj ne citas.

200 tona 4 hektara modernog vocnjaka.

PS. da pitam tetu elzu kaj misli o ponudi njenih suseda od 15 lipa za industrijsku jabuku.....

kod vas tam gore valda krizanci crnca i hobotnice rade kad za tu lovu mozete dat jabuku
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 21:22   #38
Quote:
shteva kaže: Pogledaj post
Babe beru, kaj ne citas.

200 tona 4 hektara modernog vocnjaka.

PS. da pitam tetu elzu kaj misli o ponudi njenih suseda od 15 lipa za industrijsku jabuku.....

kod vas tam gore valda krizanci crnca i hobotnice rade kad za tu lovu mozete dat jabuku
da ne bi, 50 tona po hektaru, malo morgen. tu pricu pricaju veliki savjetnici. prvi onilazak odradjen, iduci tjedan krecem u drugi obilazak nasada a treci cu preskociti. za 15 lipa nema sanse saginjati se, brati i jos voziti u podravku. mos mislit biznisa. lijepo cu poslati vrijednu ekipu u vocnjak, nek poberu to smece i nek peku rakiju.

industrijsku jabuku nisam nikada sakupljala, jos manje prodavala. neisplativo. ajd da plate barem 75 lipa po kili, mozda bi razmislila. ovak dam selskim pijancima ono kaj je na zemlji, dio ostane voluharicama i sve 5.

shteva ne budi drzak. opet si se razbahatil. i ne trpaj sve u isti kos lepo prosim.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 22:22   #39
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
da ne bi, 50 tona po hektaru, malo morgen. tu pricu pricaju veliki savjetnici. prvi onilazak odradjen, iduci tjedan krecem u drugi obilazak nasada a treci cu preskociti. za 15 lipa nema sanse saginjati se, brati i jos voziti u podravku. mos mislit biznisa. lijepo cu poslati vrijednu ekipu u vocnjak, nek poberu to smece i nek peku rakiju.

industrijsku jabuku nisam nikada sakupljala, jos manje prodavala. neisplativo. ajd da plate barem 75 lipa po kili, mozda bi razmislila. ovak dam selskim pijancima ono kaj je na zemlji, dio ostane voluharicama i sve 5.

shteva ne budi drzak. opet si se razbahatil. i ne trpaj sve u isti kos lepo prosim.
predlozio bi da probas pretvoriti otpale rakije u gorivo za svoj traktor. zasto da to pijanci popiju

u jednom crticu traktor tom nisu imali kud s jabukama pa su napravili sok koji moze stajati. u ducanu su 2l soka cca 20kn. vidio sam i neki encian, 1l = 20kn . Kad bi od 200tona napravila sok uz recimo 80% iskoristivost i prodas ga po 10 kuna jer nemas svoj ducan, dobila bi vise. i boli te desno uho oce li jabuka biti ovakva ili onakva. u presu pase svaka

jabuke imam sve u starim sortama, kanada, boskop, zelenika.

ja jos nisam krenuo, al evo moja vizija je proizvoditi sokove i cokoladice od raznih bobica
jedna teta iz bjelovara mi je dala crni ribiz Welington koji odlicno napreduje i ove godine nikakva bolest nije dosla na njega. ponekad se pitam zasto ima toliko vinograda a tako malo ribizlinjaka i kupinjaka? al onda mi je sve jasno

ne koristim kem. preparate za prskanje, no da se profi bavim s time, sigurno bih spricao jer je tak za prodaju i trovat ce druge a ne mene. naravno trovat ce ih manje od cigareta, pica i hamburgera
strumf78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 22:22   #40
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
da ne bi, 50 tona po hektaru, malo morgen. tu pricu pricaju veliki savjetnici. prvi onilazak odradjen, iduci tjedan krecem u drugi obilazak nasada a treci cu preskociti. za 15 lipa nema sanse saginjati se, brati i jos voziti u podravku. mos mislit biznisa. lijepo cu poslati vrijednu ekipu u vocnjak, nek poberu to smece i nek peku rakiju.

industrijsku jabuku nisam nikada sakupljala, jos manje prodavala. neisplativo. ajd da plate barem 75 lipa po kili, mozda bi razmislila. ovak dam selskim pijancima ono kaj je na zemlji, dio ostane voluharicama i sve 5.

shteva ne budi drzak. opet si se razbahatil. i ne trpaj sve u isti kos lepo prosim.
Bila je pretprosle godine 80 lipa. Inace mi delamo rakiju i ocat a ove godine bum i 300 litri soka dal napraviti.
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:53.