Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.08.2017., 05:02   #1
Lightbulb Zabrana roda u jeziku

Što kažete na borce za ljudska prava i ravnopravnost spolva da bi trebalo zabraniti uporabu roda u jeziku?

Navodno profesori na sveučilištima izbjegavaju riječi koje imaju rod.
Navodno tvrde neki da je spol kod ljudi samo društveni konstrukt, da spol uopće ne postoji.

Što vi kažete na sve to

sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 05:21   #2
Pa u Americi su već počeli i CNN već piše članke za transgender osobe koje ne žele da ih se oslovljava sa he ili she, on ili ona već s they - oni.

Bilo mi je čudno čitati taj članak jer su govorili o jednoj osobi, a pisali su they - oni. Dok sam pohvatao tko su oni. A u Švedskoj su već uveli rodno neutralnu zamjenicu HEN.

Nisam još čuo u Hrvatskoj nešto slično. Mi imamo ono. Da li će kod nas transgenderi zahtijevati da ih se oslovljava sa ono, ili oni ne znam.

Meni je to osobno glupo. Ako netko ulazi u tranziciju za promjenu spolu, ne znam zašto ne žele prihvatiti zamjenicu za taj spol kojeg žele biti dio.

Pa da, na sveučilištima odavno postoji gender theory. Gender - rod je socijalni konstrukt. Spol je biološka odrednica.
Samo što sad niti spol se više ne prihvaća. Sad nema više ni spola, nego neutralno.

Mislim da je to ludilo žešće i čak pomodarstvo. Iako ima naravno transseksualnih osoba, mislim da ima i nesigurnih pojedinaca kojima je fora da ulaze u hormonalnu tranziciju promjene spola. I onda stanu. Ne idu na vaginoplastiku ili faloplastiku.
goldentip is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 06:21   #3
Mi smo privitivci s Balkana pa zaostajemo za takvim progresivnim idejama, ali svakako one dolaze do nas sa desetljećem zaostatka. Pogledaj sa gay udrugama i istospolnim brakom.

Znam ovo za švedske bolesnike. Ja sam protiv svake intervencije u jezik zbog bilo koje ideološke agende/ostvarivanja političkih cijeva, kako i umjetnu zabranu riječi koje su kod nas "oduvijek", tj generacijama, tako i izmišljanja novokovanica ili onovno uvođenje isčezlih arhaizama, tako i protiv ukidanja rodova u jeziku.

Što se tiče švedskih blensika i njihovog školstva:



sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 06:52   #4
Da, činjenica je da je THEY već u upotrebi u većim medijima. CNN - piše they.
Ti pojedinci se nazivaju non-binary.
Glupo je poricati zamjenice on i ona. To su činjenice.

Činjenica je da se dječaci i djevojčice ne razlikuju biološki u kosturu naprimjer do puberteta. Nema razlike. Ali ipak su on i ona. Ima i transrodne djece - za njih je možda poželjno da ih se ne prisiljava na neku identifikaciju dok sami ne skuže što su. Neke prođe u pubertetu, drugi ostanu cijeli život zarobljeni u drugom tijelu. Pa Caytlin Jenner, sad, nekad Bruce Jenner je bio sportaš, oženjen par puta, puno djece. I u 65 je ušao u tranziciju, da postane žena. I to izgleda nema veze sa seksualno orijentacijom.
Medicina je napredovala i sada se može uskladiti um ili tijelo, ali glupo je i opasno to nametati kao normu djeci koja nisu transrodna.
goldentip is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 07:34   #5
Transrodnih osoba ima 0.3% u populaciji.
Naravno razčujanući balkanskom, primitivnom, katolibanskom, srednjovjekovnom metodom, tje metodom koju primjenjuju liječnici prilikom poroda.
Po metodi samoindetifinkacije, koje propagiraju samozvani borci za ljudska prava, osviješteni i društveno obrazovani, kažu da rostoji neograničen bro rodova, spol je samo fikcija, i da je broj onih trećih rodova daleko veći, pa već imamo neke pseudoznanstvene podatke da takvih ima 3% ili čak i više posto u ukupnoj populaciji.


Po njihovom v đenju svijeta mi i ne možemo odrediti tko je muško, a tko žensko , a tko nešto treće ili šestoto biti vizuelno, niti anatomski, pa tako ako se obratio s "on" nekom anatoije slične gorili, ćelavom i bradom do pupka virijeđamo tu osobu, jer je ta osoba možda žena ili nešto sasvim šezdeset peti, zato ne bismo smijeli uopće upotrebljavati on i ona, nego they, odnosno hen, ili valjda hen.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 10:33   #6
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 12:14   #7
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
balkanskom [...] katolibanskom
Ali Balkanci su i pravoslavci... a i muslimani
__________________
Ljudi iz opcina:
Petrijanec, Sracinec, Vidovec, Vinica, Cestica, Marusevec, Donja Voca, Ivanec, Klenovnik, Lepoglava. Molim Vas za pomoc.https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...postcount=1197
Ako itko ima vremena, javite mi se u inbox ili postajte odgovor.
Stjepan Gotal is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 12:16   #8
Hajde čitaj sa razumijevanjem.
SVi pridjevi koje sam koristio su ironični.

Tzv progresivci ionako sve trpaju u isti koš što nije njihova agenda i sve to doslovno zajednički nazivaju nacizimom, a one koji se ne slažu s njima Hitlerom.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 13:37   #9
Kad vec govoris o zabrani roda u jeziku, treba spomenuti i guranje roda u jezik - najvidljivije u nazivima profesija.
Nadalje, ko je jezik tako strukturiran da od govornika ocekuje da u svakoj trecoj rijeci na ovaj ili onaj nacini indicira spol subjekta il objekta, vidim kako bi to moglo biti nezgodno za one koji se ne osjecaju kao da se uklapaju u tu dvobirnu shemu. Povuci analogiju s gospodjica i gospodja. Mogli bi rec da je mijenjanje te tradicije razlikovanja izmedju gospodjice i gospodje nasilna promjena jezika, no ona je prirodan odraz socioloskih promjena.
tupavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 14:10   #10
Nito ne gura rod u jezik i nitko pojedinačno nije odredio da svaka imenica, uključujući i nazive zanimanja mora biti nekog roda.
Kako u hrvatskom, tako i u ostalim slavenskim jezicima.

Također nitko nije Slavenima u gramatici naveo to pravilo i odredio da imenice, uključujući i zanimanja ima svoj rod. Jednostavno, to smo sve nasljedili od zajedničkog indoeuropskog jezika.

Naravno da je jezik više ili manje odraz društva. Ali to je psontani odraz, nikad u povijetsi nije nekim političkim činom se iješao u gramatiku i jezik da bi zadovoljio promijene.
Jezik s emijenja vrlo sporo, osim u slučajevima katsrofi, primjerice ratovima, etničkim čišćenjima, naglim migracija.
Et, imamo primjer kad se engelski drastično promijenio dolaskom Normana kada se drastično simplificirao. DO tad su ENglezi imali kompleksne i nepravilne razlike između jednine i množine, slične njemačkom.
Tad se jezik relativno naglo, možda u stotinjak godina promijenio kad je kod većine imenica dobila jednostavno nastavak s za množinu.

Prije toga se drastična promijena desila dolaskom plemena Angla , koji su kao i Normani bili izrazita mnajina, ali su zavladali područjem i drastično promijenili jezik.
Zbog Normana imamo jako puno latinizama u engelskom, pa je zato engelski zapravo hbrit romanskog i germanskog jezika.
Prije toga su Angli snažno germanizirali jezik(e) Britanije, i više nego su je Normani latinizirali, pa stoga se engelski i smatra germaniskim jezikom.

Kod nas je kod dijalekata došlo do velikih inovacija u pštkavskom narječju/narječima, pa mnoge gramatičke oblike nema niti u jednom jeziku, osim tamo gdje je standard štokavski.
Zašto i kako je do toga došlo ne zna se, jedna od teorija jest da su jezik inovirali Vlasi koji su se spustili s planina i asimirilali u većinu, dakle nestali su i etnički i kulturno i lingvistički (osim Istro-Rumunja), ali su svejedno ostavili traga u jezik u kojeg su se asimilirali - štokavski.
No to je samo jedna od nedokazanih teorija koja je možda točna, možda i nije.

No, sve to nije primjer onoga što se tu zagovara; nasilna promijena političkih vlastih u jezik da bi se ukopio u ideologiju neke politike.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 14:14   #11
Piztati se zašto imenice imaju rod uopće nema smisla.
To je kao da pitate zašto postoje jednina, (dvojina), i množina.
Kad neko kaže da rod u jeziku nije potreban, naravno da je u pravo, kao što jezik može fnkcionirati i bez članova, padeža, glagolskih vremena i slično.
Naravno da može. Nije to neka tajna.
Nema smisla sakatiti postojeći jezik zbog neotrebnih formi.
AKo hoćete maksimalno pojednostavnit, koristite esperanto , a nama pustite naš kompleksan i politički nekorektan jezik.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 15:09   #12
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Što kažete na borce za ljudska prava i ravnopravnost spolva da bi trebalo zabraniti uporabu roda u jeziku?

Navodno profesori na sveučilištima izbjegavaju riječi koje imaju rod.
Navodno tvrde neki da je spol kod ljudi samo društveni konstrukt, da spol uopće ne postoji.

Što vi kažete na sve to
Sad bismo trebali raspravljati o navodnim navodima? Ne znam kako si to zamislio.

Ali ako je poanta teme ljepljenje videa s raznim cirkuskim frikovima, onda sve pet.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 15:14   #13
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Sad bismo trebali raspravljati o navodnim navodima? Ne znam kako si to zamislio.

Ali ako je poanta teme ljepljenje videa s raznim cirkuskim frikovima, onda sve pet.
Navodno kažem jer nema potvrdu za isto, no borci za ljudska prava koji su educirani na takvim fakultetima i koji su sa takvih fakulteta pokupili te stavove tako tvrde.
No, ne bih se čudio da je istina, s obzirom na sve stvari koje se tamo događaju.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 15:23   #14
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Navodno kažem jer nema potvrdu za isto, no borci za ljudska prava koji su educirani na takvim fakultetima i koji su sa takvih fakulteta pokupili te stavove tako tvrde.
No, ne bih se čudio da je istina, s obzirom na sve stvari koje se tamo događaju.
Ma tko tvrdi? Daj neko ime, link, naziv fakulteta, bilo što. Samo da nije link na jubito, priti pliz.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 15:39   #15
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ma tko tvrdi? Daj neko ime, link, naziv fakulteta, bilo što. Samo da nije link na jubito, priti pliz.
U čemu je problem s medijem kojim ću ti posredovati tu informaciju?
Informacija je informacija, bez obzira kojim medijem je prenešena.
Imaš u prvom videu aktivisticu koja tvrdi da u Njemačkoj to rade njeni profesori na fakultetu.
Zapiši si njeno ime, siguno ćeš na svemrežju naći CV s podacima gdje je školovana.
Zatim odi na stranice njenog fakulteta, odi na popise profesora i istražuj na netu javno dostupne podatke tko što od njih tvrdi o zadanoj temi.
Ne pada mi na pamet to raditi umjesto tebe i servirati ti stvari.
Meni to nije toliko važna informacija, zato i ejsam napisao da je to smao navodno tako, jer ne posjedujem dokaze da je to uistnu tako.
No, budući da teei tako jako da li je to istina ili nije, pa ćeš uspjeti na ipisan način dokazati da li je to istina ili laž.
Sve ti je na dohvat ruke, pa si izvoli sam pronaći te podatke i dokaze za to.
Nema na čemu.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 15:41   #16
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Sad bismo trebali raspravljati o navodnim navodima? Ne znam kako si to zamislio.
Ne, tema nisu navodni navodi, nego činjenice.
Tema nije rečenica koju si izvadio iz cijelog teksta, već smao jedan maleni djelić teme.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 16:34   #17
Ovo je praktički neprovedivo u hrvatskom jeziku, tako da smatram da ova raspava, barem u kontekstu hrvatskog jezika, i utjecaja na njega, nema smisla. Niti sam ikad čuo da kod nas netko hoće tako nešto. Ljudi jednostavno iskorištavaju izostanak roda u engleskom jeziku u svemu osim u zamjenicama. Vjerojatnost uguravanja nečega ovakvog u slavenske jezike mi se čini malo vjerojatnom.



Mene tu kod engleskog najviše smeta što nastavljaju izjednačavati jedninu i množinu, kao kad su izbacili iz korištenja jedninu drugog lica ("thee" je bilo njihovo "ti"). U neku ruku nastavljaju stari trend, samo što ide na živce.

__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 16:45   #18
Griješiš.
To su već pokušali u hravstkom jeziku.
Pisan je neki zakon gdje je svaki puta odvojeno sa / muška i ženska ista imenica, pa onda i glagol koji sljedi u dva oblika, pridjeve i sve ostalo što se mijenja po rodu u hravtskom.
CIjeli taj kupus je značio ogromno nerazumijevanje smisla rečenice s toliko dvostrukosti.
Da stvar bude bolja, to je bilo toliko zbunjujuće da je tekst bio prepun grešaka koje su sljedile iz tog kupusa, iako je vjerojatno čekiran tko zna koliko puta.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 16:49   #19
U Kandi je navodno donesen zakon kojim je zabranjeno se obraćati tranrodnim osobama u "krivom" rodu.

No, olito takve bolesnoće ne podržavaju ni bar neke transrodne osobe.
Kažu da im takve bedastoće ne donose ništa dobrog u životu, dapače da im otežavaju im svakodnevni ćivot jer se aktivisti za pava koga već sve ne lažno predstavljaju kao predstvanici cijele zajednice, što nikako nisu, onda ljudi iz opće populacije misle da stvarno transrodne osobe to zaista i žele., što nije točno.

sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 20:01   #20
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Ne, tema nisu navodni navodi, nego činjenice.
Tema nije rečenica koju si izvadio iz cijelog teksta, već smao jedan maleni djelić teme.
A te činjenice su... gdje točno? Navodno ovo, navodno ono.

Usput, upotrijebio si pogrešnu zamjenicu.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:54.