Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.08.2017., 18:34   #1
Beba nije bas interaktivna

Postovani svi

Vjerujem da je bilo vec prica na ovu temu ali bih jako molio za pomoc, pogotovo mame i nekoga sa slicnim iskustvima.
Naime, prije 21 mjesec smo supruga i ja dobili prekrasnu malu bebu koja je rodjena bez problema (doduse ranije nekih 2 tjedna carskim rezom). Ocjena je bila 10/10. Kako sam ja dosta visok tako je i ona dugacka za svoju dob-dapace ispada iz svih tablica . Ravoj je tekao malo sporije, sama je sjela sa 10 mjeseci, a prohodala sa 18 tek....dosta je oprezna beba pa nije forsirala a nismo ni mi. Brbljat je pocela dosta rano i bila je dosta otvorena, djelila puse davala 5, imala fond od preko 40 rijeci, pokazivala sve likove u knjigi cak i one koje je nismo ucili. E sad.... kako je krenula s hodanjem negdje pocetkom 6 mjeseca-,njen 18 mjesec, supruga i bebica su otisle na more na cijelo ljeto sa njenim roditeljima. Od tada kao da se skroz prebacila na hodanje..... prestala je govoriti toliko (samo mami.... tata.... piti ...njam njam i svoj neki jezik). Onda se pocela sama igrati bez da trazi nas dvoje da se ukljucimo, kada smo vani mi letimo za njom i ne odaziva se (odnosno vrlo rijetko) i ide svojim putovima pa stane gdje ju zanima i tako malo istrazuje.... doduse uvijek se oprezno okrene i gleda di smo mi ili bar jedan od nas ko je s njom. Ne gleda bas u oci (odnosno gleda i mene i zenu i nepoznate ali samo ko je interesira) pa i malo duze, povukla se u sebe ali i dalje se hoce igrati makar rijetko i ako joj je nesto bas zanimljivo. Bili smo kod pedijatra da pogleda hodanje zbog nogice koja malo bjezi u stranu i u ordinaciji se nije pedijatrici odazvala na zvanje niti ju je pogledala nego je samo prebirala po stolu navirivala se i gledala sto moze dohvatiti. I pedijatrica nam dala uputnicu za psihologa jer bi se u toj dobi trebala odazivati i pricati povezano bar dvije rijeci.... nas dvoje (zena i ja) smo se toliko preplasili, iako pedijatrica nije djelovala bas toliko zabrinuto... da vec par dana ne mozemo doci sebi i hvala Bogu surfanje te jos vise deprimira kad pocnes sve to listati i citati tako da smo bas isprepadani i cekamo pregled....

Svaki savjet i pomoc je dobrodosla
JELA101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 15:13   #2
Gubitak stečenih riječi i promjene u komunikaciji mogu biti pokazatelji odstupanja u razvoju, uzroci mogu biti različiti i ne treba odmah sumnjati na spektar. Niste napisali, ali pretpostavljam da vam se sumnje vrte oko toga?

Niste napisali pokazuje li beba prstom (tzv. index finger) samo da vam nešto pokaže (ne jer nešto želi)? Gleda u smjeru u kojem joj vi pokazujete prstom na nešto udaljeno? Ima simboličku igru?
__________________
Gnothi seauton.
adriatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 17:08   #3
Pokazuhe sve kad hoce, prati kad pokazujem, nekad ne, nekad imitira, npr peremo zube zajedno, gasi svjetla kad idemo spavati.... dosta je zivo djete, igra se, slaze one slagalice, lista knjige i sl....a ponekad nista od toga. Spava normalno, mazi se puno, dize ruke za dizanje, makar ne pokazuje prstom bas. Da, sumnje nam se vrte oko toga nazalost, i sto vise surfamo smo gori i tuzniji ... cekamo psihologa pa cemo vidjeti
JELA101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 17:23   #4
Kod nas je bilo jako slično. Krenuli smo rano na terapije (privatno) jer smo dugo čekali na Suvag. Ali tek kad smo krenuli na Suvag, postigli smo odlične rezultate! I da, nakon raznih testiranja, nismo u spektru, samo jezično kasnimo i čini se da ćemo uskoro stići vršnjake. Tako da nije sve spektar. Odnosno, na ERF-u su nam rekli da je možda prije bilo elemenata za spektar, ali da sada ništa od toga nema, čak ni teškoće socijalne komunikacije.

Ne znam otkuda ste, ali preporučam da krenete negdje na terapije, bez obzira na dijagnozu, ovo je najbolja dob kada možete nešto učiniti. Mi smo krenuli s 2,5g.

Naručite se na ERF (jako se dugo čeka), ali oni su najkompetentniji za dijagnozu. Naručite se i za Suvag ako ste u ZG. Nakon dosadašnjeg iskustva, preporučila bih i Ružičasti oblak i Kabinet Blaži.

I igrajte se se djetetom doma na podu, potičite kontakt očima, pokazujte razne stvari i govorite "Vidi ovo" s dosta oduševljenja. Evo nekih materijala s ERF-a https://lookaside.fbsbx.com/file/Pod...iMNwcF2tI_6RMg

Bit će sve dobro, nemojte brinuti. Važno je da ste uočili poteškoće na vrijeme.
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 18:26   #5
Gugolina, hvala na savjetima i sto ste podjelili iskustva. Ona ima stvarno od do ponasanja.... jednom je zovem na drugom kraju sobe pa mi donese sto ima kad joj kazem daj tati.... nekad se onda uopce ne obazire na zvanje. Voli se gledati u ogledalu pa tu najcesce uspostavljamo kontakt i ocima i igrom. Kad smo u krevetu se isto mazi i igramo se sakrivanja prije spavanja plahtom.... di je di je pa evo je i onda se valja od smijeha, pa sakriva ispod plahte nesto i onda izvadi da se mi odusevimo. Nekad samo luta po stanu i uzima igracke koje su joj interesantne, pa se s njima igra dok joj ne dosade.... a sto je najbolje kad ju namjerno ignoriras sama dodje. Nisam napomenuo da je zena uzela godinu slobodno nakon porodiljnog pa je stalno s njom bila ( ne iz potrebe nego smo tako odlucili zbog male) i dosta je vezana....
JELA101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 18:42   #6
Quote:
JELA101 kaže: Pogledaj post
Pokazuhe sve kad hoce, prati kad pokazujem, nekad ne, nekad imitira, npr peremo zube zajedno, gasi svjetla kad idemo spavati.... dosta je zivo djete, igra se, slaze one slagalice, lista knjige i sl....a ponekad nista od toga. Spava normalno, mazi se puno, dize ruke za dizanje, makar ne pokazuje prstom bas. Da, sumnje nam se vrte oko toga nazalost, i sto vise surfamo smo gori i tuzniji ... cekamo psihologa pa cemo vidjeti
Ta odstupanja mogu a i ne moraju biti iz spektra, možda je samo zbog prohodavanja više usmjeren(a) na sebe. Provjerite sluh, simptomi zapušenja ušiju, ali i problemi sa sluhom su često slični spektru.
Ali kao što je gugolina napisala, usmjerite se na rad sa bebačem; razvijanju simboličke igre, poticaju oralne imitacije za razvoj govora i pokazne geste.
Također preporučujem ERF za dijagnostiku.
Izguglajte miljokaze razvoja pa radite na onome na čemu odstupa. Flor time je odličan za poticanje interakcije i govora (knjiga Greenspan, Dijete s posebnim potrebama, ima i par videa na YT).

Kako se ponaša s drugom djecom? Kakvo je razumijevanje govora? Pokazuje dijelove tijela na sebi?
__________________
Gnothi seauton.
adriatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 19:24   #7
Jos je malena i jos se to sve da izvjezbati, tim vise sto je mama doma s njom - to je jako veliki plus
Samo raditi sto vise i sve kroz igru

Cure su sve rekle za Erf i suvag, ali svakao krenite sto prije negdje privatno na floor time jer je svaki dan vazan a na sve drzavno se dosta dugo ceka

Ako ste iz Zagreba, preporucam Ruzicasti oblak, moj mali k njima ide na logopedske vjezbe ali dolazi im masa klinaca sa problemima pa slusam kako rade - divne su sve tete
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 21:33   #8
Quote:
JELA101 kaže: Pogledaj post
da vec par dana ne mozemo doci sebi i hvala Bogu surfanje te jos vise deprimira kad pocnes sve to listati i citati tako da smo bas isprepadani i cekamo pregled....

Svaki savjet i pomoc je dobrodosla
kada vam je pregled? ajde nemojte guglat, necete postat bas pametniji, samo cete se izdeprimirat

svakak se fokusirajte na zivu interakciju, nema tv-a, nema crtica, nema youtubea...
vazno je da i vi puno komunicirate, da joj pricate da joj pokazujete.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 22:05   #9
Hvala svima na dobrim zeljama i prije svega savjetima. Sad smo bili u igraonici po prvi put i jedino po cemu se razlikovala je sto je prvih 10 min bila na mami stalno a kad se opustila je jurcala po cijeloj igraonici, uspostavljala je kontakt ocima sa poznatima i nepoznatima, smijala se, bilo je uzitak gledati, rzveselila nas je maksimalno. I odazivala se, ne svaki put doduse, ali par puta i razveselila nas je do neba....
Prijatelji s kojima smo bili kazu da im se cini da je samo sramezljiva jer je na pocetku na mamu isla.
Stalno nesto brblja nerazumljivo i jasno kaze mama i jos piti.
Sutra cemo psihologu pa cemo vidjeti sto kaze.... nadamo se najboljem . Nije bas sa drugom djecom osim zacudjenog gledanja ali kako je vec skoro 2 god stalno s mamom i nismo bas sa drugom djecom mi je razumljivo. Djelove tjela kroz pjesmicu nekad pokazuje....
JELA101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 00:01   #10
Iskreno...što dalje čitam, sve više mi se čini da imate sasvim zdravo dijete a vas dvoje ste (iz najbolje namjere ali vjerojatno zbog neiskustva i previše stričeka Googla) malo zabrijali.

Nadam se da sam u pravu.

Sretno!
__________________
Me. But prettier. And naked. ;)
Malo Derište is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 00:09   #11
Kod nas je isto tako bilo, samo sto moja ima 3 i jos nista ne govori. Napravili smo kompletnu obradu u Klaicevoj i nemamo dijagnozu nikakvu, niti su nam dali bilo kakvu terapuju. Ako si mozete priustiti svakako krenite privatno. Mi cekamo da krene u vrtic, jedino su to svi preporucili pa cemo vidjeti da li ce se nesto pokrenuti. A razmisljam da i trazim uputnicu za Suvag, pa da vidimo sta bi tamo rekli.
bela-12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 00:39   #12
Quote:
JELA101 kaže: Pogledaj post
Hvala svima na dobrim zeljama i prije svega savjetima. Sad smo bili u igraonici po prvi put i jedino po cemu se razlikovala je sto je prvih 10 min bila na mami stalno a kad se opustila je jurcala po cijeloj igraonici, uspostavljala je kontakt ocima sa poznatima i nepoznatima, smijala se, bilo je uzitak gledati, rzveselila nas je maksimalno. I odazivala se, ne svaki put doduse, ali par puta i razveselila nas je do neba....
Prijatelji s kojima smo bili kazu da im se cini da je samo sramezljiva jer je na pocetku na mamu isla.
Stalno nesto brblja nerazumljivo i jasno kaze mama i jos piti.
Sutra cemo psihologu pa cemo vidjeti sto kaze.... nadamo se najboljem . Nije bas sa drugom djecom osim zacudjenog gledanja ali kako je vec skoro 2 god stalno s mamom i nismo bas sa drugom djecom mi je razumljivo. Djelove tjela kroz pjesmicu nekad pokazuje....
Kod nas je također bila situacija da je ona imala sve te potrebne elemente (pokazivanje prstom, združena pažnja, odazivanje na ime, kontakt očima, ali sve to dosta slabo). Razumijevanje je bilo dobro, rječnik (leksik) u skladu s dobi, ali sam jezik nije bio razvijen. Komunicirala je skoro samo u imperativne svrhe (znači kad nešto želi), a jako slabo u deklarativne (a trebalo bi biti više deklarativnog).

I ja sam doma sa curicom (sad već 3,5 godine). Za tjedan dana kreće u vrtić, tako je i preporuka struke. Nemojte se "tješiti" da je ostanak s mamom razlog zašto se slabo odaziva na ime i ima slabiji kontakt. odnosno da će se polaskom u vrtić sve riješiti.

Kod nas se također nije baš vidjela razlika u odnosu na vršnjake s 2 godine (okolina dugo tolerira nepričanje pa je njima sve to normalno). Zapravo, naša cura je dosta (razumljivo) pričala, čak po 2-3 riječi, ali slabo u svrhu komunikacije.

Ja bih vam preporučila da ne slušate glasove koji vam govore da je sve u redu i da ste samo "zabrijali". Nama su na ERF-u rekli da je dobro da smo krenuli sada rješavati poteškoće, iako nije u spektru, a ne s 5 ili 6 godina jer bi tada teško to bilo ispravljati. Da nam treba još možda 1,5 godina logopedskih vježbica.

Meni je prijelomno bilo kad mi je netko rekao da zna dosta slučajeva da se poteškoće otkriju pri upisu u školu pa dijete dobije odgodu i na kraju krene u školu s asistentom. Da su to riješili ranije, do svega toga ne bi trebalo doći. Dječji mozak je u ovoj dobi (2,3 godine) jako plastičan i to treba iskoristiti.

Na Suvagu mi je psihologica rekla kad smo došli - "Stigli ste na vrijeme". Mislim da je to neprocjenjivo.

Nije dobro biti previše tjeskoban zbog poteškoća, ali nije dobro ni zabijati glavu u pijesak. Odlično je da imate dobru pedijatricu koja je odmah reagirala.
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 08:30   #13
Stvarno puno hvala na pomoci. Iako dosta obitelji govori da je sve ok i da je djete povuceno, mi definitivno necemo cekati da se samo rijesi, ici cemo na pretrage i ukoliko treba i na vjezbe s njom i sve sto treba. Nadam se samo ako je nesto da se da ispraviti, ona ima 21 mjesec i jos uvijek nije stabilna skroz na nogicama pa je dosta zagledana u pod kad hoda, ali fali mi one komunikacije, da se ona hoce s nama igrati (makar kad je neka njoj interesantna igra uziva u tome) ali mislim da moramo reagirati brzo, tako da idemo ovaj tjedan kod privatnog psihologa pa u Klaicevu jer se tamo ceka. U svakom slucaju ja ocekujem da ce nas svakako uputiti na neka testiranja pa cemo vidjeti dalje.
Inace je vrlo aktivna, dok je na moru, cim se probudi hoce van, pa u parkic pa na ljuljacku, pa baca kamencice u more, igracke i knjige je uopce ne zanimaju. Sad kad smo se vratili u Zagreb, samo po igrackama, knjigama, sve zivo je zanima i onda kad joj dosadi dodje nama.

Ponavljam, nadam se samo da je nesto sto ce se dati rijesiti, mi necemo cekati sa nasom ljubavi nego idemo obavljati sve potrebno. Mozak joj je jos mali i nadam se da se dosta toga moze iapraviti ako uopce treba ispravljati...
JELA101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 12:29   #14
bok,

nas malac ce uskoro imati 3god (za 2tjedna). moje sumnje da nesto nije ok su pocele vec sa godinu dana jer je bio poprilicno teska beba ukoliko stvari ne idu po njegovom - takvo bacanje i udaranje, vristanje...ugl gadno i za gledati i za opisati. svi bi rekli obican tantrum i proci ce, ali meni nije izgledalo tako. barem mali dio mene se brinuo.

onda je dosao period u kojem se ipak ocekivala nekakva komunikacija. kod nas je to bilo samo zvukovima i pokazivanjem prstom. gruba motorika je zato bila dobra - zivo, aktivno dijete koje ce se i na krov popeti.

krenuli smo na goljak i tamo dobili poprilicno sirok odgovor u smislu - da, mozda malo kasni ali to vam je sve dosta siroko a i znate on je decko pa je sporiji...

bili smo i kod logopeda na goljaku kad je imao 2,5. divna zena koja je rekla da razumije zasto nam se cini da mozda ulazimo u spektar (autizam je bio recimo iskljucen jer je malac imao uredan kontakt ocima i jos neke druge stvari koji su kao prvi jasan pokazatelj. opcenito se svi ogradjuju od procjena za autizam, ovo je sve bilo po principu 'po iskustvu rekla bih da to nije to ali..'). zena je rekla da kasni sa govorom ali da i ona zbog dobi ne zeli reci da je to sad nesto jako problematicno. uputila nas je na senzoru. naravno to se ceka godinama po drzavnim pa smo mi krenuli privatno.

na senzornoj su nam otkrili neke stvari za koje se sad kao roditelj grizem jer nisam prepoznala ali...(sve vezano za finu motoriku). napredak nakon puna 3 mjeseca je vise nego ocit.

takodjer govor je sad u fazi da nas izludi nekad naredbe je savladao savrseno. i dalje tu ima puno za raditi ali toplo preporucam da krenete na nesto.

i da, danas nam svi govore da nema govora ni o spektru...

pokusala sam se naruciti na erf ali su mi poslali mail :

Poštovana,

zbog prevelikog broja upita za procjene, morali smo zatvoriti liste čekanja sve do siječnja 2018. godine tako da nas tek tada možete kontaktirati kako bi se upisali na listu čekanja.

Pozdrav


u svakom slucaju stvari su mogle otici i u drugom smjeru a za to je iznimno bitno da se krene sto ranije.
drzim fige da i vi na kraju ispadnete samo 'panicar koji vidi samo lose' (da, i zbog toga se grizem... )
imata is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 14:34   #15
IMata, hvala na podjeljenom iskustvu. Ne zna se što da se misli, ali svakako idemo na pregled pa ćemo vijdeti, čak ne očekujem ništa drastično osim da će se reći da se radi s malom to i to. nadam se da nam neće odmah dijagnosticirati autizam :-( ali naravno da nas je strah toga za poluditi. Kad čitam po internetu, nađem dosta toga što se poklapa sa simptomima, ali opet iako smo u negativnostima, možemo sa sigurnošću tvrditi da nije da nas ne prepoznaje ili ne doživljava u potpunosti, čak i ponavlja dosta toga kada se s njom zaigramo. Opet s druge strane ima dosta toga što se ne poklapa sa simptomima. U svakom slučaju ludimo. Ne mogu reći da je nemoguća beba, makar nekad kada se presvlačimo se otima, ili kad se hoće nečim baviti pa je uzmemo se malo opire ali ništa dramatično, a opet nije ni neka beba koja sjedi u kutu i distancira se skroz od svega pa da kažem da je skroz mirna beba. Uzme sve što joj pokažeš, prati sve čim se igramo i sl. Mislim da nešto je neuobičajeno, ali nadam se da nije ništa neriješivo i da se vježbama može riješiti. U igraonici je baš bila zaigrana i kad se oslobodila straha i vidjela da je i bez mame sigurna se opustila i letila svukud okolo, igrali smo se i nas dvoje lovice pa nazad u zagrljaj na što se baš ljepo smijala i uživala. u svakom slučaju nadamo se najboljem.
JELA101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 19:43   #16
kod tako male djece često se može primjetiti nekakvo ponašanje iz spektra, no to ne znači da će se to i dalje razvijati. kod većine djece nestane kako rastu.
kad se samo sjetim koliko toga sam ja primjećivala i brinula se, no oko 3. god. to se počelo smanjivati i nestajati. ne kažem da ne trebate provjeriti, ali nema potrebe da se toliko brinete.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 08:59   #17
evo da javim da smo obavili razgovor sa psihologicom. Išli smo prvo privatno u polikliniku Sabol, pa smo mislili preko uputnice u Klaićevu, a na kraju se ispostavilo da je Prof. Barišić kod koje smo bili u Sabolu ista ta kod koje trebamo ići u Klaićevu , pa smo onda odradili pregled odma tamo i ne moramo u Klaićevu, zanimljiva okolnost...
Uglavnom nam je rečeno da ima odstupanja u konunikativnom razvoju (govor, pokazivanje i traženje što se želi) i da bi trebali raditi s njom puno jače na tome, pa i posjetiti logopeda i defektologa da nam pokažu vježbe. Po testiranju koje je napravila, bebica se nalazi u širem prosjeku za svoju dob, radila je neke stvari koje rade trogodišnjaci - slaganje oblika i razumjevanje zadataka, ali slabija joj je komunikacija, makar je doktoricu pogledala par puta kada ju je zvala :-). savjet je što više interakcije s drugom djecom i drugim ljudima - igraonice i sl. Kako su supruga i bebica otišle na more iz Zagreba što se poklopilo sa prohodavanjem, malo smo zanemarili raditi s njom neke vježbe za pričanje, komunikacije i sl, ona je tamo samo jurila po svome i išla okolo a nas dvoje kao luđaci trčali za njom, i naravno plačom je dobivala što je htjela pa se nije ni trudila naučiti reći što želi nego smo mi kad bi plakala nagađali nuđenjem raznih stvari dok se ne smiri (uključujući i TV nažalost)

u svakom slučaju nam je rekla da je sad još ona premala da bi se govorilo o ikakvoj dijagnozi i da je bilo puno gorih slučajeva od nje koji su se vježbom ispravili pa je sve na kraju bilo ok.

rekla je da dođemo za 6 mjeseci na pregled pa ćemo vidjeti što dalje

i dalje smo ukomirani jer svaki put kada je zovemo a ona se ne okrene nas rastuži, ali je počela sve više gledati u oči dok se spustimo na njenu visinu, i kad se glupiramo da joj je interesantno :-)... jučer je čak ponavljala i igru kada zatvorimo oči rukama, pa je preplašimo, pa je i ona zatvorila oči i prestrašila nas :-)

slijedeći koraci logoped i defektolog, pa ćemo vidjeti dalje...
JELA101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 09:55   #18
Super, nije to ništa što se ne da riješiti

Za logopeda preporučam Ružičasti oblak, možete i kod njih otići prvo na procjenu
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 11:14   #19
nemojte se previše brinuti i paničariti. to je dob gdje su još uvijek okrenuti sebi. sve će se to iskristalizirati, pa ćete vidjeti gdje stojite i koje mjere će biti potrebne.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 12:09   #20
hvala svima na podršci i lijepim željama.

nadamo se najboljem i da je samo neka faza kroz koju prolazi i da će sve sjesti na mjesto kao što je i bilo sa sjedenjem, puzanjem i hodanjem što je sve na kraju savladala sama, pa će tako možda i ovo....

Nekad se zagleda bzvz negdje, a nekad pogleda svakoga ko uđe u sobu. Malim, ali nadam se sigurnim koracima idemo dalje.
JELA101 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:00.