Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.10.2007., 14:37   #21
Ne zezam se.Baš tako i mislim.
__________________
Meine Ehre heißt Treue
Old Abe is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2007., 18:41   #22
Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
Helikopterski desanti također nisu ništa novo, to su izveli također i niški padobranci kod Čapljine 1992.
OK onda uz
to

kod viteza se dovozila hrana i streljivo
ja sam sa frendom trebo ic jednim helicem
al jebga on oso a mene nisu pustili
poslje jedva izaso uz pomoc unprofora
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2007., 11:56   #23
Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
Nažalost, o toj akciji ne znam ništa iz prve ruke. Navodno je dvadesetak ljudi bilo zarobljeno.
Koliko se sjećam ne bih rekao da je toliko ljudi zarobljeno.

Uglavnom totalno promašena i slabo organizirana akcija, slabo pripremljeni ljudi za uvjete u koje su poslani. Čini mi se da su to ugl. bili splićani (dalmatinci) a poslani su u snijeg do vrata i veoma niske temperature, daleko od linija fronta bez mogućnosti da uopće djeluju po obrambenim linijama ARBiH. Daleko od bilo kakvog naselja, na planinu na kojoj se i ljeti možeš zagubiti dok kažeš keks ukoliko nisi upoznat s terenom.

Ne znam na koji način su otkriveni ali znam da je iz Bugojna poslana jedinica za hitne intervencije koja ih je "skupljala" po Vranici, zasigurno i spasivši neke od sigurnog smrzavanja, mnogi su bili izgubljeni i dezorijentirani i na rubu smrzavanja. Nažalost neki se ni u takvim beznadežnim uvjetima nisu htjeli predati.
__________________
Nikada ne raspravljaj sa budalom, ljudi možda neće vidjeti razliku...
- When I came to Makarska I saw Bosance how eat on beach I thought to myself: What the fuck!? I couldn't believe what I was watching. So I called my babo and I said to him: Babo, La Bosanci esta muy locco, What the fuck!?
posmatrač is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 15:10   #24
Quote:
Pugsley Adams kaže: Pogledaj post
Nis posebno, nakrcali bi vojsku u Mi-8 i vozili do linije.
Ne samo Mi-8 već su i koristili Mi-24 - jurišno-transportne helikoptere.
__________________
Here’s Johnny
MiG 0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 19:40   #25
Quote:
bana002 kaže: Pogledaj post
Ja sam shavatio da je taj desant 1.HGZ bio kod Knina!
dobro si shvatio. 1. HGZ radi helikopterski desant duboko u neprijateljski teritorij, stvarajući potpuni kolaps obrane.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 13:21   #26
...

Krpoz maglu mislim da je 1. HGZ izvršio desant na Svilaju. Ne znam jel se otud krenulo prema Kninu, ili je namjera bila osigurati i drugi bok za prodor dolinom Cetine i pravcem Drniš-Knin uz navođenje topništva...

Uglavnom to nikad nećemo saznati jerbo je prodor sa Dinare sve to učinio nepotrebnim.

Ovladavanjem Svilaje je obrana na pravcima Knin-Drniš i Knin-Sinj te bilo kakav oblik djelovanja na tim pravcima za Srbe postao nemoguć.

Ugrubo sve da su i zaustavili napad za Dinare, za dva, najviše tri dana bi se sureli sa HV-om na južnom i istočnom ulazu u grad. Obrana bi bila nemoguća. rezultat bi bio isti samo što bi trajalo dva-tri dana duže.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 21:01   #27
Vrh Svilaje je bio u našim rukama cijeli rat.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 22:19   #28
...

Quote:
Vrh Svilaje je bio u našim rukama cijeli rat.
Ali ne i čitava Svilaja. Mislim da je ispravno reći najviši vrh Svilaje je bio cijeli rat u našim rukama.

Doduše po ovoj karti ispada da je 1. HGZ uveden preko Velebita...





A ovo pronađoh:

Quote:
...Pokojnog Šaškora pamte u Livnu, Čelebiću, Kupresu, Maslenici, Novigradu gdje je sa svojom bojnom «Zrinski» spasio Novigrad od ponovnog pada u neprijateljske ruke, Ravnim Kotarima, Prozoru, Jablanici, Mostaru, Okučanima, Obrovcu, Šipovu i Kninu (akcija o kojoj se malo zna u javnosti; 1.HGZ izveo je padobranski desant duboko u neprijateljsko zaleđe, razbivši postrojbe «Martićevaca» te je bio prethodnica gardijskim brigadama). Pamte ga njegovi suborci kao plemenita čovjeka, prijatelja, pravog vojnika i zapovjednika za kojeg je samo vrijedilo geslo «za mnom», a pamte ga i neprijatelji po tome što ni jednu bitku izgubio nije....
http://www.domovinskirat.com/novosti..._saskor_b.html

1. HGZ je ubačen prema Kninu kao prethodnica gardijskih brigada... ovo se kosi sa onim da je isti uveden u borbu tek 6.8....

Aj sad budi pametan...
demon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:30.