Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2017., 20:58   #921
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Nataknut ću te kad se udaš za mene, seks prije braka je grijeh
Jel imaš para?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 21:07   #922
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Nataknut ću te kad se udaš za mene, seks prije braka je grijeh
Mislim da se Matangi nebi složila s ovim.

Nego... postoji neki mit kojeg sam pročitao iz Shrimad Bhagavatama da boginja Kali ili Durga na jednoj od Patala-loka (na jednoj od tih patalaloka živi Šiva) svakog muškarca koji bi se previše približio Šivi pretvara u ženu.

Zašto bi ga pretvarala u ženu, samo si bezveze onda stvara konkurenciu, jer onda neki/neke od novopečenih žena mogu poželjeti zauzeti njeno mjesto uz Šivu?
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2017., 21:13   #923
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Mislim da se Matangi nebi složila s ovim.
Lakšmi bi. Zato mu je i podvodim.

Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Nego... postoji neki mit kojeg sam pročitao iz Shrimad Bhagavatama da boginja Kali ili Durga na jednoj od Patala-loka (na jednoj od tih patalaloka živi Šiva) svakog muškarca koji bi se previše približio Šivi pretvara u ženu.

Zašto bi ga pretvarala u ženu, samo si bezveze onda stvara konkurenciu, jer onda neki/neke od novopečenih žena mogu poželjeti zauzeti njeno mjesto uz Šivu?
Zvoni mi poznato, ali koliko se ja sjećam, radilo se o dvojici redovnika od kojih je jedan pretvoren u ženu. Durga nema konkurenciju.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 17:40   #924
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Jel imaš para?
Nitko nema para jer sve pare pripadaju Bogu

Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Mislim da se Matangi nebi složila s ovim.

Nego... postoji neki mit kojeg sam pročitao iz Shrimad Bhagavatama da boginja Kali ili Durga na jednoj od Patala-loka (na jednoj od tih patalaloka živi Šiva) svakog muškarca koji bi se previše približio Šivi pretvara u ženu.

Zašto bi ga pretvarala u ženu, samo si bezveze onda stvara konkurenciu, jer onda neki/neke od novopečenih žena mogu poželjeti zauzeti njeno mjesto uz Šivu?
Kako misliš Šiva živi? misliš na Vitalu?
Šiva uglavnom dođe razvalit te udvratne planete

A čuj, sve su ti to polubogovska posla, treba obavit kaj imaš na zemlji i otići kući Bogu i ćao đaci
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 18:45   #925
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Kako misliš Šiva živi?
Pa navodno je još živ, još nije umro. On je jedan od triju Bogova koji su iznad urpavnih božanstava poput Indre, Surye Chandre & Co.

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
misliš na Vitalu?
Upravo na nju mislim. Samo što mi je sinoč bilo lijeno guglat.

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Šiva uglavnom dođe razvalit te udvratne planete
Pa kad je Uništitelj. Što kažeš, to su sve polubogovska posla. Treba otič odavde Krišni.
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 16:29   #926
Sri Rudram (tko, što, kako, zašto...)?

@Beljki

Sa obzirom na tvoje poznavanje hinduizma da li možeš napisati nešto o Shri Rudram. Pronalazim proturiječne prevode o onme šta Rudram jest - u esencijalnoj formi. Pomalo se gubim u različitim interpretacijama a i moj ENG nije najbolji. Mislim, kužim ENG solidno ali kada bi barem netko sa naših područja mogao malo razlučiti "Shri Rudram".

Ako sam dobro shvatio, to je molitva, koja se u svom retoričkom značenju ne razlikuje puno od molitva abrahamskih religija (daj nam blagost, daj nam ovo-ono...).

Da li je Sri Rudram, samo još jedan pravac, duhovni autoritet ili...?
Horz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 17:49   #927
Nije neki poseban pravac, tekst sa izvorom u Yajuvedi popularan medju Shaivama opcenito - i cijeli i pojedine mantre u njemu.

Ta forma zaziva, nabrajanja epiteta/imena itd je prilicno uobicajena za tekstove posvecene raznim bozanstvima (iako je ovo vrlo rani primjer). Rekao bih cak i univerzalno ljudska forma, nije prerazlicito od nekih katolickih litanija npr.

A interpretacija tih stvari uvijek ima na tone, uglavnom se svode na to da intrpretator svoj filozofsko-teoloski svjetonazor kroz njih nastoji progurati. Buduci preferiram objektivniji povijesni realizam u tim stvarima rekao bih da se izvorno radilo samo o dislovno napisanom - cmarenje Bogu(bozanstvu) za ovu ili onu korist.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2018., 20:56   #928
Taman kada sam pomislio da o tzv. Hinduizmu znam ""sve"" i uljuljkao se u tu misao iznenadila me je nekidan jedna zanimljivost.

Što mislite o ideji da jednom godišnje odete svojoj majci zahvaliti se za sve što je učinila (i čini) za vas i da budete kod nje tri dana i da strogo pazite da je ni za što ne molite u ta tri dana nego je služite i obožavate u znak zahvalnosti.

Ne bi li to bila baš super ideja?!?!?!

E, ali, nebi to bilo TO, da ne dodam... paaaa jednu notu bizarnosti.

Zamislite da ta tri dana ne budu bilo kaja tri dana u godini. Nego dani kada vi nedvojbeno i bez ikakve sumnje znate da vaša mama ima - menstruaciju.

Racionalni razlog koji se krije iza posljednjeg odlomka je da je za vrijeme menstruacije žena slaba i treba joj odmora.

Vjernici koji obožavaju Majku Zemlju, odlaze točno na određeni datum u veljači kako bi proslavili tri dana zahvalnosti za sve što je Majka Zemlja činila i čini za nas. I vjeruju da baš u ta tri dana Majka Zemlja ima menstruaciju. Odrade i posebne ceremonije a više možete saznati na ovom linku:

http://www.jaimaa.org/articles/celebrating-ambubachi/
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2018., 21:26   #929
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Taman kada sam pomislio da o tzv. Hinduizmu znam ""sve"" i uljuljkao se u tu misao iznenadila me je nekidan jedna zanimljivost.

Što mislite o ideji da jednom godišnje odete svojoj majci zahvaliti se za sve što je učinila (i čini) za vas i da budete kod nje tri dana i da strogo pazite da je ni za što ne molite u ta tri dana nego je služite i obožavate u znak zahvalnosti.

Ne bi li to bila baš super ideja?!?!?!

E, ali, nebi to bilo TO, da ne dodam... paaaa jednu notu bizarnosti.

Zamislite da ta tri dana ne budu bilo kaja tri dana u godini. Nego dani kada vi nedvojbeno i bez ikakve sumnje znate da vaša mama ima - menstruaciju.

Racionalni razlog koji se krije iza posljednjeg odlomka je da je za vrijeme menstruacije žena slaba i treba joj odmora.

Vjernici koji obožavaju Majku Zemlju, odlaze točno na određeni datum u veljači kako bi proslavili tri dana zahvalnosti za sve što je Majka Zemlja činila i čini za nas. I vjeruju da baš u ta tri dana Majka Zemlja ima menstruaciju. Odrade i posebne ceremonije a više možete saznati na ovom linku:

http://www.jaimaa.org/articles/celebrating-ambubachi/
Otkud ti veljača?

Ambubachi is observed June 22-26 each year, near the start of the monsoon season when the waters begin flowing from the sky to the earth, turning, as they say in Assam, the roads into rivers.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2018., 21:42   #930
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Otkud ti veljača?

Ambubachi is observed June 22-26 each year, near the start of the monsoon season when the waters begin flowing from the sky to the earth, turning, as they say in Assam, the roads into rivers.
UPS, onda sam se zezno.

A glede svega ostalog vezanog uz tekst... pa ne znam čemu sam se toliko čudio u tom tekstu kad sam ionako pisao o teoriji da je sve nastalo od jedne veeeelike ooooogromne neizmjerne Boginje. Koja ima neizmjeran broj vagina, dojki, jajovoda, jajašaca, i koja rađa sve postojeće stvari jer Joj to stvara zadovoljstvo, a mi postoimo izskljčivo radi toga njenog zadovoljstva..
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2018., 22:19   #931
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
UPS, onda sam se zezno.

A glede svega ostalog vezanog uz tekst... pa ne znam čemu sam se toliko čudio u tom tekstu kad sam ionako pisao o teoriji da je sve nastalo od jedne veeeelike ooooogromne neizmjerne Boginje. Koja ima neizmjeran broj vagina, dojki, jajovoda, jajašaca, i koja rađa sve postojeće stvari jer Joj to stvara zadovoljstvo, a mi postoimo izskljčivo radi toga njenog zadovoljstva..
Vjerojatno te je zgrozila mjesečnica o kojoj se na zapadu baš ne govori.

Što se tiče Boginje, evo jedan sajt koji bi ti se mogao svidjeti:

http://shaktisadhana.50megs.com/
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2018., 22:22   #932
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Vjerojatno te je zgrozila mjesečnica o kojoj se na zapadu baš ne govori.

Što se tiče Boginje, evo jedan sajt koji bi ti se mogao svidjeti:

http://shaktisadhana.50megs.com/
Pa i neke struje u Hinduizmu (Vaišnave) nerado govore o menstruaciji.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2018., 06:35   #933
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Jel imaš para?
Što te baš pare zanimaju, a ne recimo dobrota, odgoj, naobrazba...?

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Nitko nema para jer sve pare pripadaju Bogu
Jel? A što ih onda trošiš?

Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
On je jedan od triju Bogova koji su iznad urpavnih božanstava....
I kod vas trojstvo?
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2018., 09:58   #934
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Što te baš pare zanimaju, a ne recimo dobrota, odgoj, naobrazba...?
U tom mentalnom sklopu "seks prije braka je grijeh" pare su jedino logično sredstvo razmjene za Velebnu Vaginu. Sve ostalo je p-din dim.

Odnsno, sve od navedenog imam sama po sebi. Ne treba mi to nitko donijeti izvana. Ako trgujemo, preferiram solarno, a ne vatikansko plaćanje.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2018., 18:07   #935
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
I kod vas trojstvo?
Ne bas. To je u osnovi neohindu verzija smartisticke verzije pokusaja unifikacije politeistickog panteona na osnovi temeljne monisticke impersnalne ideje.

Vecina devocijskih kulteva ima jedan lik koji stuje kao vrhovnog Boga - bio to Visnu, SIva ili Boginja, a ostale stavljaju i mitoloski i drustveno (tj sljedbenike tih tradicija) u podredjeni polozaj.

Univerzalisti pak krecu od pozicije da je Bog u krajnjoj liniji monistican, jednosupstancijalna sustina svega, da je svaki dualizam iluzija, pa tako i razika medju bogovima, ali i izmedju Boga i covjeka ili bilo koje dvije stvari (jer je sustinska supstanca, tj bitak, samo jedna), ali za razliku od nekih die-hard monista koji odbacuju svaki personalni oblik Boga dozvoljavaju da osoba koja nije svjesna jednosustinstva moze kao oblik duhovne prakse (koji prema njemu na kraju vodi) koristiti i devociju prema toboze odvjenom Bogu, a za to onda moze koristitibilo koji lik. Pri tome biraju tradicionalnih tri koji su najrasireniji u Hinduizmu, iako je stovanje nekada bitnog Brahme do danas zamrlo i zamjenilo ga stovanje Shakti/Bozice.

Dakle, radi se o poziciji samo nekih hindusa, odnosno podskupine advaite koja prihvaca devocijske prakse.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2018., 16:40   #936
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Pri tome biraju tradicionalnih tri koji su najrasireniji u Hinduizmu, iako je stovanje nekada bitnog Brahme do danas zamrlo i zamjenilo ga stovanje Shakti/Bozice.
Je li Brahma ikad štovan? Našla sam na dva mita koji opisuju zbog čega se on ne štuje - po jednoj verziji, pokušao je zajebati Višnua, a po drugoj je htio nategnuti kći (Sarasvati) nakon što je ona po njegovom nalogu stvorila svijet.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2018., 16:47   #937
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Je li Brahma ikad štovan? Našla sam na dva mita koji opisuju zbog čega se on ne štuje - po jednoj verziji, pokušao je zajebati Višnua, a po drugoj je htio nategnuti kći (Sarasvati) nakon što je ona po njegovom nalogu stvorila svijet.
U Rana (vedska) vremena bio je vrlo bitno bozanstvo, u Puranskom hinduizmu danasnjice je izgubio na vaznosti.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2018., 22:22   #938
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Je li Brahma ikad štovan? Našla sam na dva mita koji opisuju zbog čega se on ne štuje - po jednoj verziji, pokušao je zajebati Višnua, a po drugoj je htio nategnuti kći (Sarasvati) nakon što je ona po njegovom nalogu stvorila svijet.
On je htio napraviti i jedno i drugo ali nije uspio.

Kčer mu je na vrijeme pobjegla, još je tu nameru opazio jedan od Braminih sinova po imenu Marici i osudio ga.

Višnu ga je također nadmudrio samo ne znam kako.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2018., 05:12   #939
Vidim da je ova tema već dugo mrtva, pa ajd da je podignem.

Eto, obavio sam nešto malo sadane (duhovne prakse) i dalje mi se neda.

Osjećam kao da moje molitve u posljednje vrijeme ne vrijede, jer mantram hare krišna mantru, ali ne sumnjam da je Krišna, odnosno Višnu najviši Bog. Tko je najviši možemo spoznati tek kad se jako uzdignemo u duhovnosti.

No izabrao sam Njega kao svoga išta devatu i molim se, ali ništa.

Dok sam vjerovao da on jest najviši molitve kao da su mi bile djelotvornije.

Da se razumijemo, i dalje vjerujem da su Vede najbolji put duhovnosti, u reinkarnaciju i sve ostalo što ide uz Vede.

Što da učinim??? Nebi li ljubav koju pokušavam razvijati prema Višnuu bila dovoljna da moje molitve imaju rezultat. Ne molim za materijalna dobra, već da steknem ukus za služenje drugima, molitvu, meditaciju i čitanje duhovne literature. Molim za neke promjene u životu, ali - nema vajde, barem ne za sada.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2018., 11:02   #940
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Ne molim za materijalna dobra, već da steknem ukus za služenje drugima, molitvu, meditaciju i čitanje duhovne literature. Molim za neke promjene u životu, ali - nema vajde, barem ne za sada.
A što te sad spriječava da služiš drugima?

Kad kreneš služiti vidjet ćeš da Bog brine o tebi molio ti ili ne molio
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:42.