Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2012., 12:01   #301
Imam pitanje jedno, je li Prekodravlje oduvijek bilo u Hrvatskoj(bez obzira na povremene okupacije) ili smo ga dobili tek u 20.st. nakon 2. svj. rata? Znam da je jedno vrijeme granica Hrvatske bila do Drave, ali sam čitala neke spise gdje se nakon 1634. Hrvati naseljavaju u Prekodravlju koje se spominje u Vojnoj krajini.
OompaLoompa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2012., 17:35   #302
Povijest Hrvata - Vjekoslav Klaić

Zadnje vrijeme me sve više zanima hrvatska povijest pa sam došao u posjed kompleta knjiga Vjekoslava Klaića "Povijest Hrvata" izdanje iz 1975.

Ukoliko je netko čitao spomenuto djelo volio bih čuti komentar.
tramper is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2012., 17:51   #303
Može offtopic pomalo pitanje?
Zašto te baš u zadnje vrijeme počela zanimati poviejst Hrvata?
Nije nikakvo trik pitanje ili provokacija
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2012., 18:15   #304
Quote:
tramper kaže: Pogledaj post
Zadnje vrijeme me sve više zanima hrvatska povijest pa sam došao u posjed kompleta knjiga Vjekoslava Klaića "Povijest Hrvata" izdanje iz 1975.

Ukoliko je netko čitao spomenuto djelo volio bih čuti komentar.
Davno sam je čitao, i dobio sam dojam da je Klaić napisao povijest hrvatskih i ugarskih kraljeva, a ne povijest naroda, no to je samo moj dojam
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2012., 18:27   #305
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Može offtopic pomalo pitanje?
Zašto te baš u zadnje vrijeme počela zanimati poviejst Hrvata?
Nije nikakvo trik pitanje ili provokacija

Kad kažem zadnje vrijeme ne mislim na dane ili tjedne već na proteklih godinu ili godinu i pol.
Možda me je uhvatila zrelost i počela me okupirati vlastita povijest;prošlost mojeg naroda. Prije sam puno vremena provodio proučavajući Američku povijest koja je možda popularna baš zato što nije dosadna i opsežna...
tramper is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2012., 18:51   #306
Je l' bi mogao netko nešto reći o tome kako su se nacisti odnosili prema "slavenima" na području Monarhije odnosno Austrije?
Dakle, znamo da ima mnogo -ićeva (itsch) po Austriji, ali i drugih nenjemačkih prezimena, a koji su tamo još od habsburškog doba, pa me zanima jesu li bili kako diskriminirani ili šta još gore?
Nisam nikad ništa čuo o tome.

Hvala unaprijed.
Shark Fighter is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 14:25   #307
Ima itko link dokumentarni film online (ne mora biti online) o temama vezanim za Versajski poredak i totalitarni režimi između 2 rata (boljševici, fašisti, nacisti)? Može i biografija ili nešto o Staljinu, Mussoliniju i Hitleru.
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 16:50   #308
nitko??
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 20:57   #309
ako te zanima što se događalo u parizu na mirovnoj konferenciji i zašto su stvari ispale tako kako jesu - vidi ovo. nije video, ali imaš kaj slušati 7 sati. inače, knjiga je kod nas prevedena pod nazivom "mirotvorci".
__________________
Bump!
filecto_dilio is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 22:26   #310
Quote:
filecto_dilio kaže: Pogledaj post
ako te zanima što se događalo u parizu na mirovnoj konferenciji i zašto su stvari ispale tako kako jesu - vidi ovo. nije video, ali imaš kaj slušati 7 sati. inače, knjiga je kod nas prevedena pod nazivom "mirotvorci".
Hvala!
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 14:57   #311
Tražim sliku nekog četničko-ustaškog grba koju je dilecto bio stavio onomad na jednom od topica, no ne sjećam se gdje.

Ako se korisnik sjeća ili ima vremena za novi upload bio bih mnogo zahvalan.
__________________
__________ disciplina kičme _____________ _uvijek imati na umu.
shosho is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2013., 12:25   #312
Quote:
shosho kaže: Pogledaj post
Tražim sliku nekog četničko-ustaškog grba koju je dilecto bio stavio onomad na jednom od topica, no ne sjećam se gdje.

Ako se korisnik sjeća ili ima vremena za novi upload bio bih mnogo zahvalan.
izvolte
__________________
Bump!
filecto_dilio is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2013., 17:18   #313
Ja moram napisati seminar na temu prapovijest na Hrvatskom tlu. I sada,


prapovijest traje od 3.1 milijuna godina pr.Kr. do pojave prvog pisma (3500 godina pr. Kr.)

KAMENO DOBA
Paleolitik 3.100.000 - 10.000 g.pr.Kr
Mezolitik 10.000 - 6.000 g.pr.Kr
Neolitik 6.000 - 4.000 g.pr.Kr.

METALNO DOBA
Bakreno doba(eneolitik) 4.000 - 3.000 g.pr.Kr.
Brončano doba 3.000 - 2.000 g.pr.Kr
Željezno doba 2.000 pa nadalje

Pitanje je sada, zašto u mojem udžbeniku, a i na internet stranicama, se opisuje željezno doba odmah ispod velikog naslova prapovijest? Samo 500 godina bakrenog doba je dio prapovijesti po ovome, ostatak metalnog doba, tj. cijelo brončano i željezno doba nije prapovijest. Zašto se onda svigdje to ubraja pod prapovijest? Sada, neznam što da napravim. Da li sam ja u pravu ili profesor i izvori znanja?

Help!!
__________________
1 budala baci kamen u bunar, 5 pametna ga vade.
Koreesnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 09:12   #314
Quote:
filecto_dilio kaže: Pogledaj post
hvala, hvala

__________________
__________ disciplina kičme _____________ _uvijek imati na umu.
shosho is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 15:51   #315
Quote:
Koreesnik kaže: Pogledaj post
Ja moram napisati seminar na temu prapovijest na Hrvatskom tlu. I sada,


prapovijest traje od 3.1 milijuna godina pr.Kr. do pojave prvog pisma (3500 godina pr. Kr.)

KAMENO DOBA
Paleolitik 3.100.000 - 10.000 g.pr.Kr
Mezolitik 10.000 - 6.000 g.pr.Kr
Neolitik 6.000 - 4.000 g.pr.Kr.

METALNO DOBA
Bakreno doba(eneolitik) 4.000 - 3.000 g.pr.Kr.
Brončano doba 3.000 - 2.000 g.pr.Kr
Željezno doba 2.000 pa nadalje

Pitanje je sada, zašto u mojem udžbeniku, a i na internet stranicama, se opisuje željezno doba odmah ispod velikog naslova prapovijest? Samo 500 godina bakrenog doba je dio prapovijesti po ovome, ostatak metalnog doba, tj. cijelo brončano i željezno doba nije prapovijest. Zašto se onda svigdje to ubraja pod prapovijest? Sada, neznam što da napravim. Da li sam ja u pravu ili profesor i izvori znanja?
Zato što stvari nisu trivijalne. Što znači "povijest"? To znači pojavu prvih tekstova, pisma. Prije toga je "prapovijest".

Budući da se nije svugdje počelo koristiti pismo u isto vrijeme, nije svugdje počela "povijest".

Dalje, željezno doba. Pa nisu ljudi svugdje počeli koristiti željezo u isto vrijeme.

Pogledaj ovo da vidiš kako je različita periodizacija u raznim krajevima:

http://en.wikipedia.org/wiki/Bronze_Age

Ako te netko pita o prapovijesti na hrvatskom tlu, to znači sve što smo zaključili iz arheologije (prije prvih pisanih zapisa na hrv. tlu). Bar to ja tako shvaćam. A to je mnogo kasnije od 3500 pr. Kr.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2013., 21:02   #316
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post

Pogledaj ovo da vidiš kako je različita periodizacija u raznim krajevima:
jooooooj...

....
__________________
1 budala baci kamen u bunar, 5 pametna ga vade.
Koreesnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2013., 10:03   #317
jel mi može netko reći koja je razlika između Diplomiranog povjesničara i Profesora povijesti?
__________________
Prije će bankari i zelenaši uništiti san slobodne Hrvatske nego svi vojnici Europe - Ante Starčević
Kiki114 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2013., 10:06   #318
Quote:
Kiki114 kaže: Pogledaj post
jel mi može netko reći koja je razlika između Diplomiranog povjesničara i Profesora povijesti?
nikakva, obojica zarađuju manje od vodoinstalatera
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2013., 10:08   #319
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
nikakva, obojica zarađuju manje od vodoinstalatera
pa nije vrag da su stavili 2 smjera bezveze
mora bit neka razlika
__________________
Prije će bankari i zelenaši uništiti san slobodne Hrvatske nego svi vojnici Europe - Ante Starčević
Kiki114 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2013., 11:23   #320
ne postoje više diplomirani povjesničar i profesor povijesti.

po novom, bolonjskom programu, nakon početnog trogodišnjeg prvostupničkog studija, možeš diplomirati dodatni dvogodišnji znanstveni (dođe ti ko nekadašnji "diplomirani") ili profesorski smjer. na nekim studijima povijesti postoji nekakav znanstveno-edukativni smjer, no to opet profesorski smjer u praksi.

glavna razlika ti je što na znanstvenom smjeru ne slušaš pedagoške predmete (didaktika, držanje nastave, pedagogija, psihologija), već slušaš stručne kolegije (naravno to ovisi za koje razdoblje se specijaliziraš, no tu su i arhivski rad, terenski rad, paleografija i sl.). u konačnici student koji završi znantveni smjer (a ne profesorski) ne može (i ne smije po zakonu) raditi u osnovnoškolskim i srednjoškolskim ustanovama, već je isključivo ovlašten za rad u visokoznantvenim (npr. fakulteti) i akademskim (npr. instituti) ustanovama.

razlika je i ta što na zavodu za zapošljavanje u evidenciji imaju samo profesora povijesti, tako da sve koji nisu završili profesorski smjer trpaju u rubriku "ostalo".

no surava je istina da ćeš koji god smjer završio vjerojatno biti kruha gladan
__________________
Bump!
filecto_dilio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:23.