Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2015., 18:45   #161
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Skroz neprirodno, ispada da čovjek nema mira ni nakon smrti, u vječnoj agoniji.... dogmi.
Ne Čistilište nije vječna agonija to je Pakao ,Čistilište je privremeno nakon njega duša može jedino u Raj tj. ne može pasti u Pakao.
__________________
svaki je ljudski život važan bez obzira koliko nevidljiv bio.
Everything that's realistic has some sort of ugliness in it. Even a flower is ugly when it wilts, a bird when it seeks its prey, the ocean when it becomes violent.
ashes animae is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2015., 18:54   #162
Quote:
Yix kaže: Pogledaj post
1.Odakle Vam nada da postoji Čistilište ako se ono nigde u Bibliji ne spominje?
2.Ne liči li Vam to malo na sotonin trik da sad možete slobodno da grešite, pa se budete kao kroz čistilište izvukli?
3. I ne omalovažava li to Kristovu žrtvu, ako je potrebno čistilište da bi se čovek spasio?
Spominje se ali ne u tom nazivu - već sam dala neke odlomke iz Biblije

Ne ono nije Sotonin trik nego učenje Crkve od samih njenih početaka i mnogi sveci su imali vizije Čistilišta, ne, ne možemo zbog toga slobodno griješiti ono nije druga prilika, Bog ne želi nikoga osuditi na Čistilište ili Pakao mi to sami sebi radimo kada griješimo.

Ne omalovažava jer čovjek mora biti savršen da bi došao u Raj bez obzira na Njegovu žrtvu na križu.

Bog stvara pravdu. Moramo to imati na umu… Čistilište… je za mene očita istina, toliko jasna i također toliko nužna i umirujuća da ne možemo bez nje…

Većina nas se nada da u nama postoji nešto što se može spasiti, da u nama postoji konačna želja da služimo Bogu i ljudskim bićima, da živimo u suglasju s Bogom. Ipak, postoji toliko rana, postoji toliko nečistoće. Trebamo se pripremiti, pročistiti. To je naša nada: čak i s toliko prljavštine u našim dušama, Gospodin će nam na kraju dati mogućnost da nas naposljetku opere Svojom dobrotom koja dolazi s Njegova križa. Na ovaj nas način osposobljava za postojanje za Njega u vječnosti…

Stoga, moramo dakle govoriti o grijehu i o sakramentu oproštenja i pomirenja. Iskrena osoba zna da je kriva, da mora početi ispočetka, da se mora pročistiti. A ovo je čarobna stvarnost koju nam Gospodin nudi: postoji prilika za obnovu, za postajanje novim. Gospodin započinje s nama ispočetka te na ovaj način i mi možemo ponovno započeti s drugima u našem životu. Ovaj aspekt obnove, obnavljanja našeg bića nakon toliko pogrešaka, toliko grijeha predstavlja veliko obećanje, veliki dar koji Crkva nudi, a kojeg primjerice psihoterapija ne može ponuditi… Možemo biti izliječeni. Kao što svatko zna iz iskustva, izranjene i bolesne duše ne trebaju samo savjet, već i istinsko obnavljanje, koje može doći samo od Božje moći, od moći Raspete Ljubavi. Osjećam da je ovo važna poveznica otajstava koja u konačnici istinski utječe na naše živote.
__________________
svaki je ljudski život važan bez obzira koliko nevidljiv bio.
Everything that's realistic has some sort of ugliness in it. Even a flower is ugly when it wilts, a bird when it seeks its prey, the ocean when it becomes violent.
ashes animae is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2015., 18:58   #163
Quote:
Luna L kaže: Pogledaj post
Zašto za grijehe od kojih su dobile oprost na ispovijedi,pa Bog Otac je milosrdan,i kod iskrenog pokajanja mislim da nema više kazne kod iskrenog srca,malo našeg Boga prikazujemo kao strogog,a on u svojoj ljubavi oprašta,i malko mi je neobićno da se nakon smrti služi kazna za pokajane grijehe.
Bog je milosrdan ali njegova pravda zahtjeva da se očistimo i budemo savršeni jer je On takav i ništa nesavršeno ne može ući u Njegovo prisustvo.
__________________
svaki je ljudski život važan bez obzira koliko nevidljiv bio.
Everything that's realistic has some sort of ugliness in it. Even a flower is ugly when it wilts, a bird when it seeks its prey, the ocean when it becomes violent.
ashes animae is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2015., 19:10   #164
http://www.bitno.net/vjera/5-razloga...-u-cistilistu/
Katolici prečesto zaboravljaju na molitvu za duše u čistilištu, većinom zbog nekoga straha da ih se ne smatra srednjovjekovnima (kao da je to loša stvar), praznovjernima ili još gore, ekumenski neosjetljivima.

Bez obzira na razlog zbog kojeg zanemarujemo duše u čistilištu, Crkva naučava da čistilište postoji i da postoji nepregledan broj duša u njemu kojima je potrebna naša molitva. Moja želja nije dokazati ovdje da čistilište postoji ili pružiti teološku osnovu za njegovo postojanje. Umjesto toga bih vas volio potaknuti da molite za ovu “trpeću Crkvu”. Ovdje donosim 5 razloga zašto je dobro moliti za oslobođenje naše braće i sestara iz čistilišta.

1. Njihova bol je stvarna – sveci su boli u čistilištu uspoređivali s bolima izgaranja u vatri. Štoviše, neki su sveci rekli da se patnja u u čistilištu ne razlikuje mnogo od one u paklu. Jedan od glavnih uzroka boli za duše u čistilištu jest činjenica da su postigli spasenje ali još ne mogu uživati u njegovoj utjesi. Ova odgoda uživanja u nebu dovodi ih do određenog stanja duhovne agonije.
Sveti Toma Akvinski to objašnjava ovako: “Što više netko žudi za određenom stvari, to više nedostatak iste postaje bolnijim. I stoga nakon prestanka ovozemaljskog života, želja za Bogom, Najvećim Dobrom, nemjerljivo se povećava u svim dušama pravednika (jer taj poriv za Bogom nije ograničen ovozemaljskim tijelom te predstoji vrijeme uživanja u Najvećem Dobru)

2. Oni su naša obitelj – mnogi od nas imaju bake, ujne i ujake, roditelje koji su preminuli i vjerojatno se nalaze u čistilištu. Iz ljubavi prema njima, trebali bismo se moliti za njihove duše.

3. I vi možete završiti tamo – budimo iskreni, većina nas nije toliko sveta da bi zaobišla čistilište i moguće da će većina nas i osjetiti njegov plamen koji pročišćava. Ako jako trpite, biste li željeli da vam netko ponudi olakšanje? Da, željeli biste. Moleći se za duše u čistilištu ispunjavate zlatno pravilo koje nam je dao Krist – da činite drugima ono što biste htjeli da drugi vama čine. Ako osjećate odbojnost prema molitvi za duše u čistilištu, stavite se na njihovo mjesto i upitajte se što biste vi
željeli.
4. Ova molitva će vam donijeti radost – moleći za duše u čistilištu dobivate određene milosti. Možete li zamisliti radost zbog susreta s braćom i sestrama u Kristu jednog dana na nebu, znajući da ste im upravo vi pomogli sa svojom skromnom molitvom? Nadbiskup Fulton Sheen je jednom rekao: „Kada budemo ulazili u nebo vidjet ćemo mnoštvo duša kako nam dolaze ususret da bi nam zahvalili. Pitat ćemo ih tko su, a one će nam odgovoriti da su duše u čistilištu za koje smo mi molili.
5. Nije toliko teško – moliti za duše u čistilištu je jednostavno, tako jednostavno da nemamo razloga za to ne činiti. Molitva za duše može biti kratka poput molitve za pokojne: „Pokoj vječni daruj im Gospodine, i svjetlost vječna svijetlila njima. Počivali u miru. Amen.“ Možemo dodati kratku molbu našoj svakodnevnoj molitvi za blagoslov jela: „Blagoslovi nas Gospodine i ove darove… Molimo te, Gospodine, da duše preminulih kroz Tvoje milosrđe počivaju u miru.“ Zašto ove jednostavne molitve ne bismo molili svakodnevno?
__________________
svaki je ljudski život važan bez obzira koliko nevidljiv bio.
Everything that's realistic has some sort of ugliness in it. Even a flower is ugly when it wilts, a bird when it seeks its prey, the ocean when it becomes violent.
ashes animae is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2015., 19:18   #165
Čistilište nam svjedoči o velikom Božjem milosrđu i briše grijehe onih koji čeznu biti jedno s Njim.“ (sveti Josemaria Escriva)
http://www.svjedocanstva.com/svjedoc...e/3-19-93.html
Želim samo reči da sam pri kraju petnaest molitava sv.Brigite,neka mi Gospodin Milosrdni da snage da ih dovršim u sabranosti.ono što sam željela istaknuti jest velika vrijednost ovih molitava,ne mogu, a da vam ne kažem da je Gospodin učinio čudo kada sam tek počela moliti molitve,dopustio je mom pokojnom djedu da mi se objavi u snu iz čistilišta,nije smio razgovarati sa mnom,ali na jedan čudesan,samo Božji,duhovni način,govorio je sa mnom srcem.bio je mokar i blatnjav i u muci te mi se zahvalio na molitvi.Moja teta i prijateljica također su imale skoro isto iskustvo sa snovima-njihovi pokojni roditelji su im se javili u snu.Slava Svemogučemu,Ocu najnježnijem od svih!!!Mnogo sam iskustava imala i mnoge milosti primila,želim to podijeliti s vama kako biste počeli moliti ove molitve,ako ne zbog sebe onda zbog vaših voljenih jer vas oni sada trebaju više no ikada...Ljubi Gospodina jer on tebe ljubi više no što ti to možeš zamisliti!"



Na njezin komentar, priupitali smo ju da nam pobliže opiše svoje svjedočanstvo, na što se Ana rado odazvala:



"Ja sam jedna obična osoba koja dolazi seoske sredine,iz Slavonije.
Dosta mi se čudesnih stvari dogodilo u životu,počevši od samoga rođenja.Mislim da bi bilo predugo da sve pišem,ali neke važnije stvari ću naglasiti.Dakle,moja majka je skoro umrla pri mom porodu,a ja sam bila prije rođenja "proglašena" mrtvom,međutim rođena sam mjesec dana ranije i to baš na sv.Anu,zbog toga i ime,a ona je naravno,zaštitnica porodilja i trudnica.Obje smo dobro.Provela sam normalno djetinjstvo,što znači,bilo je i grijeha i svega.Već u tinejđerskim danima osjećala sam se kao autsajder,nisam se povodila za drugima i često sam bila depresivna(jaako).Djed mi je bio najbolji prijatelj,u tim tinejđerskim danima,svaki dan smo bili zajedno,tada mi je još i otac(djedov sin) počeo piti(puno),tako da smo ja i djed skupa patili i plakali.Samo da spomenem da nam je netko radio prije svega toga one vračke(naočigled),mislim da je to i potaknulo alkoholizam.U toj tuzi Gospodin mi se obraća,krajem srednje škole.Ne znam točno kojim redom se dogodilo,ali imala sam u snu viziju čistilišta,prvo onog Nebeskog praga-nalazila sam se na koljenima,bilo je kao da sam u nebu,sve plavo,bila sam u jednom redu koje su činile duše,svi smo na koljenima,sklopljenih ruku išli naprijed i plakali,jako plakali,s desne strane nam je bio Isus na križu i pokraj njega dva prazna križa.Isusa nisam mogla vidjeti,ali znala sam da je ondje,raspet.Tada sam se,najednom,našla,valjda,u Srednjem Čistilištu.Sve je bilo crno,mrak se mogao rezati nožem,veliki strah,osjećala sam se kao da sam u nečemu zatvorenom,čula sam uzdahe,lance...Nisam nikoga vidjela,samo sam to čula i prestalo je sve.Ispričala sam to svom vjeroučitelju(to sam sanjala prije no što ćemo učiti u školi o Čistilištu,btw. prije toga nisam ni vjerovala da postoji Čistilište,mislila sam da postoji samo Raj i Pakao).Vjeroučitelj mi naravno nije vjerovao,većina njih to pripisuje psihi.Vjerujem da mi je Gospodin time navijestio moje vlastito Čistilište na Zemlji jer nije htio da ja ondje završim.Negdje u to vrijeme me je ruka Gospodnja odvela na misu na koju nisam baš htjela ići,na toj misi su se dijelile molitve Krunice Božanskog Milosrđa,čitala sam to i plakala i počela moliti.Milosti su stizale.Tada djed umire,iznenada,otac skoro umre od trovanja alkoholom,a moje muke traju.Nakon djedove smrti molila sam malo za njega,ništa previše.Prolazi neko vrijeme i na internetu pronađem ove molitve.Počnem ih moliti i čak nehotično tražim od Oca da mi da mali znak,i nedugo zatim sanjam djeda.San je izgledao ovako(nisam vidjela samo Čistilište)-hodala sam s bratićem livadom i dolazili smo do djedove kuće,nebom su letjele tri rode-jedna se srušila i pala-dandanas ne znam što ovo točno znači,međutim,simboliku svega ostaloga Gospodin mi je dao jasno shvatiti.


Prilazeći,vidjeli smo djeda kako razgrnjuje nešto pepela u staroj krušnoj peći.Nije smio s nama razgovarati,to sam odmah shvatila,bio je mokar,blatnjav,u muci.Izgledao je mlađe nego kad je umro.Bratić je nestao iz konteksta,kao da ga se nije puno ticalo.Djed mi se zahvalio na molitvi i zagrlio me.Tada smo ja i bratić krenuli prema djedovoj kući,ušli smo unutra gdje su bili i ostali-moj drugi bratić,sestrična i moj brat,izgledali su ravnodušno.Odmah sam krenula prema peći,da naložim jer ostalo je još samo par žera,a njima je bilo tako svejedno,tada sam bila ljuta na njih jer ne lože vatru.Iz toga sam shvatila da je vatra naša molitva,molitva za djeda u ovom slučaju,dakle bila je slaba,gotovo nikakva.


Počela sam moliti prošle godine,negdje početkom trećeg mjeseca,ali nisam molila redovno,pa sam zamolila Isusa da mu sad još nadoknadim tih deset-petnaest dana.Nadam se da ću tada biti gotova.Vjerujem da će mi Bog dati opet mali znak za završetak tih molitava jer iskreno ne znam točno dokad ih trebam moliti.Moja teta,djedova nećakinja,završila je te molitve te je na kraju sanjala svoju majku,djedovu šogoricu i njega kako usred mnoštva odlaze i viču joj:Odosmo mi na drugu stranu!
Veliki Božji pečat na sve ovo je i što mi je otac prestao piti nakon otprilike sedam godina.
Ne zaboravimo Majku Božju,u Međugorju mi je dala osjetiti miris ruža,dala mi je osjetiti kako mi "mač probada srce",te unutarnje viđenje otvorenog neba nad međugorskom crkvom.Hvala Ti,Majko!!Što me štitiš,braniš i čuvaš!
Nadam se da ste zadovoljni odgovorom,trenutno mi je lakše u životu nego prije,znam čemu to mogu zahvaliti.Potrebno je moliti za duše u Čistilištu!Neka nam se Bog svima smiluje u ovo vrijeme!
__________________
svaki je ljudski život važan bez obzira koliko nevidljiv bio.
Everything that's realistic has some sort of ugliness in it. Even a flower is ugly when it wilts, a bird when it seeks its prey, the ocean when it becomes violent.
ashes animae is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2015., 19:24   #166
Kaporovi tvrde da nigdje u Bibliji ne postoji niti spomena o čistilištu. Biblija, naravno, nema namjeru stati iza takvih tvrdnji. Iako je teže pronaći čistilište u Bibliji koju koristi Riječ života jer su njihovi reformacijski preci iz Biblije izbacili knjige koje govore o čistilištu3 i iako se apostoli na njih pozivaju (Heb 11,32 – 2 Mak 7) i iako su taj kanon Biblije koristili Židovi u Bereji i ustanovili da nije u kontradikciji s apostolskim naukom – dakle vjerovali su u čistilište (Dj 17,11)4, takvih mjesta ima. Primjerice, Isus propovijeda duhovima mrtvih u „tamnici“ (1 Pt 3, 18-20; 4,6) – koji nisu ni u raju (jer im ne bi trebalo propovijedati) ni u paklu (jer njima nema pomoći budući da su svojom voljom završili tamo)5. Čistilište je jedino objašnjenje koje ima smisla. Isto tako, sv. Pavao govori o spasenju kroz oganj koji će pročistiti sva nesavršena djela (1 Kor 3, 13-15) – upravo onom pojmu koji se poklapa s čistilištem. Sve priče da su katolici izmislili čistilište ne mogu se suprotstaviti konkretnim biblijskim citatima koji spominju ovo mjesto.
__________________
svaki je ljudski život važan bez obzira koliko nevidljiv bio.
Everything that's realistic has some sort of ugliness in it. Even a flower is ugly when it wilts, a bird when it seeks its prey, the ocean when it becomes violent.
ashes animae is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2015., 19:39   #167
http://www.dinkobradvica.iz.hr/default.asp?cms=GHGHGH

http://www.dinkobradvica.iz.hr/default.asp?cms=GHELLD

Iskustva i viđenja svetih





Prema iskustvima i viđenjima pojedinih blaženika i svetaca Čistilište ima tri osnovna dijela u kojima se nalazi više stupnjeva čišćenja.
U prvom ili gornjem dijelu koje ima tri područja nalaze se duše koje zbog manjih prijestupa i svojih nesavršenosti trpe sasvim neznatne osjetne kazne. Njihovo čišćenje sastoji se od velike čežnje za Bogom, odnosno blaženim gledanjem njegova lica.
U drugom ili srednjem dijelu su duše koje trebaju dati zadovoljštinu za veće prijestupe a taj dio ima također tri područja.
Treći ili donji dio Čistilišta također ima tri područja a nalazi se blizu Pakla!
U prvom području trećeg dijela trpi se relativno najmanje u odnosu na drugo i treće područje. Tu se nalaze laici, odnosno svjetovni kršćani koji moraju trpjeti kazne zbog teških dugova ili grijeha.
U drugom području trećeg dijela muka je puno veća u odnosu na prvo područje a određena je za klerike koji nisu još primili svećenički red kao i za redovničku braću i sestre.
U trećem području trećeg dijela najviše i najteže se trpi, odnosno tu je za duše Čistilište najbolnije. Predviđeno je za svećenike i biskupe a nalazi se sasvim blizu Pakla. Oni se tu nalaze zbog toga što su imali bolju spoznaju svojih dužnosti a kao takvi na te svoje dužnosti nisu posve revno i dostojno odgovorili.
Također i ovdje nisu jednake kazne za sve duše već su primjerene prema veličini grijeha, odnosno sve zavisi o časti i položaju kojeg je svećenik ili biskup imao u sv. Katoličkoj Crkvi za vrijeme svojega zemaljskog života. Isto pravilo vrijedi i za dužinu, odnosno vrijeme trajanja trpljenja.

http://www.dinkobradvica.iz.hr/default.asp?cms=GHFEDF

Čistilište nije samo mjesto Božje pravde nego i dar Božjeg milosrđa



Postojanje Čistilišta može se zahvaliti samo neizmjernom Božjem milosrđu, jer kada Božje milosrđe ne bi nadmašilo njegovu pravednost duše u Čistilištu nikada ne bi mogle postići vječnu sreću!
Treba znati da se u Čistilištu najprije daje zadovoljština vremenitih kazni za već oproštene smrtne grijehe, a poslije toga za lake grijehe i sklonosti prema grijehu!
Nakon odrješenja grešniku koji se je u ispovijedi valjano ispovjedio i iskreno pokajao vječna kazna za grijehe biva zamijenjena vremenitom kaznom. Tu Bog nastupa kao kralj koji smrtnu kaznu pretvara u višegodišnju kaznu zatvora.
Ove vremenite kazne za grijehe osim u Čistilištu mogu se podmiriti i ovdje na zemlji molitvom, postom, milostinjom, strpljivim podnošenjem tegoba u životu, a posebno strpljivošću u bolesti te predanjem Bogu na smrtnom času.
Kazne za grijehe mogu se ublažiti ili poništiti valjanim korištenjem oprosta što ih je sveta Katolička Crkva odobrila.
U slučaju da se kaznama za grijehe nije u cijelosti podmirilo na zemlji mora se ostatak zadovoljiti u Čistilištu.Zadovoljštine koje se daju nakon smrti u Čistilištu ne mogu se uspoređivati s pokorničkim djelima na zemlji. Neusporedivo je lakše pokorničkim djelima na zemlji okajati svoje grijehe nego li u vatri Čistilišta trpjeti dugogodišnje kazne.
Također i za lake grijehe za koje nije zadovoljeno u ovom životu mora se dobro platiti u Čistilištu. Upravo iz tog razloga ova spoznaja ozbiljno opominje.
Mnogi ljudi imaju loš običaj da lakoumno izgovaraju ime Božje i sveta imena Isusa i Marije. Zbog toga će u Čistilištu gorko požaliti što su nepromišljeno ili još gore što su u šali i ruganjem spominjali ova sveta imena.
Svaki kršćanin treba znati da kroz plamen Čistilišta idu samo oni koji su se u smrtnom času zatekli u stanju lakih grijeha da bi ih mogli okajati prije svog ulaska u Nebo.
Mnogi se nalaze u Čistilištu zbog malih pogrešaka, zbog suvišnih riječi, loših razgovora, zlog raspoloženja, nestrpljivosti, a neki zbog nesavršenosti.
Bog spaljuje i najmanje grešne niti zato da nikakav trag od grijeha ne zablati svetost njegova doma.
A, da Bog kažnjava i male pogreške potvrđuje kazna izraelskog svećenika Zaharija koji nije povjerovao svetom anđelu. Kao takav odmah je posve zanijemio, što potvrđuje anđeo riječima: ''A jer nisi vjerovao mojim riječima, premda su takve da će se ipak ispuniti u svoje vrijeme, ti ćeš zanijemiti i nećeš moći govoriti do dana dok se ovo ne zbude.'' (Lk 1,20).

http://www.dinkobradvica.iz.hr/default.asp?cms=GHEMME

Nakon posebnog suda duše mnogih ljudi dolaze u Čistilište



Čistilište označava vrstu patnje za duše koje kroz tu patnju ili čišćenje dolaze do blaženstva. U njemu pobožne duše trpe određeno vrijeme da bi se pročistile, jer u Vječnu domovinu ne može ući ništa nečisto. Te se duše čiste u vatri koja je po žestini slična paklenoj.
Čistilište se može još nazvati i krštenje ognjem, jer ono ostvaruje čišćenje kao samo krštenje. U njemu su boli slične paklenim, ali nisu vječne, jer tu duše trpe i čekaju na svoje otkupljenje. Ono se može usporediti sa zatvorom zbog toga što u njemu duše čekaju tako dugo dok ne isplate i posljednji dug, odnosno dok se posve ne očiste, što potvrđuje Gospodin:''Zaista, kažem ti, nikako nećeš izaći odande dok ne platiš i posljednji novčić.''(Mt 5,26).
Čistilište se s pravom može nazvati mjestom milosti, jer tamo grešnici, a kojima je Bog oprostio teške grijehe svojim trpljenjem mogu podmiriti sve svoje dugove.
Kako najveći broj ljudi ovdje na zemlji žive kao djeca svijeta posve uživajući u njegovim čarima te se malo brinu za svoje blaženstvo zato ih tako puno i na duže vrijeme dolazi u Čistilište.
Treba znati da je svaka uvreda Boga grijeh i ako taj grijeh na zemlji nije okajan u Čistilištu se mora posve očistiti.

http://www.dinkobradvica.iz.hr/default.asp?cms=GHFJIK

Duše u Čistilištu se s pravom nazivaju siromašne duše

Duše u Čistilištu se s pravom nazivaju siromašne duše, odnosno duše koje su potrebne pomoći i one zavrjeđuju duboko sažaljenje iako su sigurne u postignuće blaženstva. One ne mogu onako kako je to bilo moguće na zemlji vršenjem dobrih djela zadovoljiti Božjoj pravdi, nego samo trpljenjem mogu okajati svoje grijehe. Patnje duša u Čistilištu ostaju bez zasluge, jer nemaju nagradu u Nebu.
Dok su još na zemlji ljudi mogu za strpljivo podnesenu patnju očekivati nagradu u Nebu. Međutim, poslije smrti ljudi ne mogu više činiti dobra djela koja donose zasluge u Nebu.
Po mišljenju istaknutih Naučitelja svete Katoličke Crkve patnje u Čistilištu su neusporedivo veće od patnji na zemlji. Vatra u Čistilištu je gora od svake druge kazne na ovom svijetu. Kazne u vatri Čistilišta su teže od muka mučenika, a Čistilišni oganj identičan je onom u Paklu. Ista vatra koja muči proklete čisti i duše u Čistilištu.
Muke mučenika svete Katoličke Crkve su bile ljupki perivoj prema patnjama duša u Čistilištu. Najmanja kazna u Čistilištu nadvisuje sve muke ovoga svijeta. Gori je položaj duša u Čistilištu nego položaj prosjaka na zemlji. Prosjaci mogu moliti pomoć od bližnjih, a duše u Čistilištu to više ne mogu. One mogu samo strpljivo i predano trpjeti i samo u izvanredno rijetkim slučajevima Bog dopušta ponekoj duši da zamoli pomoć na zemlji.
Najgore je dušama onih ljudi koji su bili izvan svete Katoličke Crkve, jer im ne mogu biti od koristi zagovori i milosti koje su sastavni dio blaga Kristove svete Crkve. Tijelo Kristovo se žrtvuje samo za one koji su udovi Kristova mističnog tijela. Oni koji nisu bili članovi svete Katoličke Crkve imaju u Čistilištu mjesta u kojima više trpe. Njima ne dolazi nikakva pomoć od svetih misa i od molitava svete Katoličke Crkve za preminule.
__________________
svaki je ljudski život važan bez obzira koliko nevidljiv bio.
Everything that's realistic has some sort of ugliness in it. Even a flower is ugly when it wilts, a bird when it seeks its prey, the ocean when it becomes violent.
ashes animae is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2015., 19:42   #168
http://www.dinkobradvica.iz.hr/default.asp?cms=GHGHGH

http://www.dinkobradvica.iz.hr/default.asp?cms=GHELLD

Iskustva i viđenja svetih





Prema iskustvima i viđenjima pojedinih blaženika i svetaca Čistilište ima tri osnovna dijela u kojima se nalazi više stupnjeva čišćenja.
U prvom ili gornjem dijelu koje ima tri područja nalaze se duše koje zbog manjih prijestupa i svojih nesavršenosti trpe sasvim neznatne osjetne kazne. Njihovo čišćenje sastoji se od velike čežnje za Bogom, odnosno blaženim gledanjem njegova lica.
U drugom ili srednjem dijelu su duše koje trebaju dati zadovoljštinu za veće prijestupe a taj dio ima također tri područja.
Treći ili donji dio Čistilišta također ima tri područja a nalazi se blizu Pakla!
U prvom području trećeg dijela trpi se relativno najmanje u odnosu na drugo i treće područje. Tu se nalaze laici, odnosno svjetovni kršćani koji moraju trpjeti kazne zbog teških dugova ili grijeha.
U drugom području trećeg dijela muka je puno veća u odnosu na prvo područje a određena je za klerike koji nisu još primili svećenički red kao i za redovničku braću i sestre.
U trećem području trećeg dijela najviše i najteže se trpi, odnosno tu je za duše Čistilište najbolnije. Predviđeno je za svećenike i biskupe a nalazi se sasvim blizu Pakla. Oni se tu nalaze zbog toga što su imali bolju spoznaju svojih dužnosti a kao takvi na te svoje dužnosti nisu posve revno i dostojno odgovorili.
Također i ovdje nisu jednake kazne za sve duše već su primjerene prema veličini grijeha, odnosno sve zavisi o časti i položaju kojeg je svećenik ili biskup imao u sv. Katoličkoj Crkvi za vrijeme svojega zemaljskog života. Isto pravilo vrijedi i za dužinu, odnosno vrijeme trajanja trpljenja.

http://www.dinkobradvica.iz.hr/default.asp?cms=GHFEDF

Čistilište nije samo mjesto Božje pravde nego i dar Božjeg milosrđa



Postojanje Čistilišta može se zahvaliti samo neizmjernom Božjem milosrđu, jer kada Božje milosrđe ne bi nadmašilo njegovu pravednost duše u Čistilištu nikada ne bi mogle postići vječnu sreću!
Treba znati da se u Čistilištu najprije daje zadovoljština vremenitih kazni za već oproštene smrtne grijehe, a poslije toga za lake grijehe i sklonosti prema grijehu!
Nakon odrješenja grešniku koji se je u ispovijedi valjano ispovjedio i iskreno pokajao vječna kazna za grijehe biva zamijenjena vremenitom kaznom. Tu Bog nastupa kao kralj koji smrtnu kaznu pretvara u višegodišnju kaznu zatvora.
Ove vremenite kazne za grijehe osim u Čistilištu mogu se podmiriti i ovdje na zemlji molitvom, postom, milostinjom, strpljivim podnošenjem tegoba u životu, a posebno strpljivošću u bolesti te predanjem Bogu na smrtnom času.
Kazne za grijehe mogu se ublažiti ili poništiti valjanim korištenjem oprosta što ih je sveta Katolička Crkva odobrila.
U slučaju da se kaznama za grijehe nije u cijelosti podmirilo na zemlji mora se ostatak zadovoljiti u Čistilištu.Zadovoljštine koje se daju nakon smrti u Čistilištu ne mogu se uspoređivati s pokorničkim djelima na zemlji. Neusporedivo je lakše pokorničkim djelima na zemlji okajati svoje grijehe nego li u vatri Čistilišta trpjeti dugogodišnje kazne.
Također i za lake grijehe za koje nije zadovoljeno u ovom životu mora se dobro platiti u Čistilištu. Upravo iz tog razloga ova spoznaja ozbiljno opominje.
Mnogi ljudi imaju loš običaj da lakoumno izgovaraju ime Božje i sveta imena Isusa i Marije. Zbog toga će u Čistilištu gorko požaliti što su nepromišljeno ili još gore što su u šali i ruganjem spominjali ova sveta imena.
Svaki kršćanin treba znati da kroz plamen Čistilišta idu samo oni koji su se u smrtnom času zatekli u stanju lakih grijeha da bi ih mogli okajati prije svog ulaska u Nebo.
Mnogi se nalaze u Čistilištu zbog malih pogrešaka, zbog suvišnih riječi, loših razgovora, zlog raspoloženja, nestrpljivosti, a neki zbog nesavršenosti.
Bog spaljuje i najmanje grešne niti zato da nikakav trag od grijeha ne zablati svetost njegova doma.
A, da Bog kažnjava i male pogreške potvrđuje kazna izraelskog svećenika Zaharija koji nije povjerovao svetom anđelu. Kao takav odmah je posve zanijemio, što potvrđuje anđeo riječima: ''A jer nisi vjerovao mojim riječima, premda su takve da će se ipak ispuniti u svoje vrijeme, ti ćeš zanijemiti i nećeš moći govoriti do dana dok se ovo ne zbude.'' (Lk 1,20).

http://www.dinkobradvica.iz.hr/default.asp?cms=GHEMME

Nakon posebnog suda duše mnogih ljudi dolaze u Čistilište



Čistilište označava vrstu patnje za duše koje kroz tu patnju ili čišćenje dolaze do blaženstva. U njemu pobožne duše trpe određeno vrijeme da bi se pročistile, jer u Vječnu domovinu ne može ući ništa nečisto. Te se duše čiste u vatri koja je po žestini slična paklenoj.
Čistilište se može još nazvati i krštenje ognjem, jer ono ostvaruje čišćenje kao samo krštenje. U njemu su boli slične paklenim, ali nisu vječne, jer tu duše trpe i čekaju na svoje otkupljenje. Ono se može usporediti sa zatvorom zbog toga što u njemu duše čekaju tako dugo dok ne isplate i posljednji dug, odnosno dok se posve ne očiste, što potvrđuje Gospodin:''Zaista, kažem ti, nikako nećeš izaći odande dok ne platiš i posljednji novčić.''(Mt 5,26).
Čistilište se s pravom može nazvati mjestom milosti, jer tamo grešnici, a kojima je Bog oprostio teške grijehe svojim trpljenjem mogu podmiriti sve svoje dugove.
Kako najveći broj ljudi ovdje na zemlji žive kao djeca svijeta posve uživajući u njegovim čarima te se malo brinu za svoje blaženstvo zato ih tako puno i na duže vrijeme dolazi u Čistilište.
Treba znati da je svaka uvreda Boga grijeh i ako taj grijeh na zemlji nije okajan u Čistilištu se mora posve očistiti.

http://www.dinkobradvica.iz.hr/default.asp?cms=GHFJIK

Duše u Čistilištu se s pravom nazivaju siromašne duše

Duše u Čistilištu se s pravom nazivaju siromašne duše, odnosno duše koje su potrebne pomoći i one zavrjeđuju duboko sažaljenje iako su sigurne u postignuće blaženstva. One ne mogu onako kako je to bilo moguće na zemlji vršenjem dobrih djela zadovoljiti Božjoj pravdi, nego samo trpljenjem mogu okajati svoje grijehe. Patnje duša u Čistilištu ostaju bez zasluge, jer nemaju nagradu u Nebu.
Dok su još na zemlji ljudi mogu za strpljivo podnesenu patnju očekivati nagradu u Nebu. Međutim, poslije smrti ljudi ne mogu više činiti dobra djela koja donose zasluge u Nebu.
Po mišljenju istaknutih Naučitelja svete Katoličke Crkve patnje u Čistilištu su neusporedivo veće od patnji na zemlji. Vatra u Čistilištu je gora od svake druge kazne na ovom svijetu. Kazne u vatri Čistilišta su teže od muka mučenika, a Čistilišni oganj identičan je onom u Paklu. Ista vatra koja muči proklete čisti i duše u Čistilištu.
Muke mučenika svete Katoličke Crkve su bile ljupki perivoj prema patnjama duša u Čistilištu. Najmanja kazna u Čistilištu nadvisuje sve muke ovoga svijeta. Gori je položaj duša u Čistilištu nego položaj prosjaka na zemlji. Prosjaci mogu moliti pomoć od bližnjih, a duše u Čistilištu to više ne mogu. One mogu samo strpljivo i predano trpjeti i samo u izvanredno rijetkim slučajevima Bog dopušta ponekoj duši da zamoli pomoć na zemlji.
Najgore je dušama onih ljudi koji su bili izvan svete Katoličke Crkve, jer im ne mogu biti od koristi zagovori i milosti koje su sastavni dio blaga Kristove svete Crkve. Tijelo Kristovo se žrtvuje samo za one koji su udovi Kristova mističnog tijela. Oni koji nisu bili članovi svete Katoličke Crkve imaju u Čistilištu mjesta u kojima više trpe. Njima ne dolazi nikakva pomoć od svetih misa i od molitava svete Katoličke Crkve za preminule.
__________________
svaki je ljudski život važan bez obzira koliko nevidljiv bio.
Everything that's realistic has some sort of ugliness in it. Even a flower is ugly when it wilts, a bird when it seeks its prey, the ocean when it becomes violent.
ashes animae is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2015., 19:56   #169
ashes, hvala ti na ovim tekstovima i hvala ti što se nedaš zbuniti od strane onih koji ne vjeruju
__________________
Sodoma i Gomora
naporna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2015., 14:52   #170
Ako je Krist rekao grešniku koji se pokajao na križu "Danas ćeš biti sa mnom u raju", to bi značilo da ne ostajemo dugo u čistilištu (ako se iskreno kajemo i čvrsto vjerujemo u Boga)? Ili je taj "danas" tako prevedeno radi lakšeg razumijevanja, pa bi "danas" moglo značiti jedan dan u Božjim očima, što može u našim očima biti godinama?
Hvala! BVB





Poštovani!


U Katekizmu Katoličke Crkve o čistilištu stoji:

Oni koji umru u milosti i prijateljstvu s Bogom, a nisu potpuno čisti, iako su sigurni za svoje vječno spasenje, moraju se poslije smrti podvrgnuti čišćenju, kako bi postigli svetost nužnu za ulazak u nebesku radost (KKC 1030).

Sveti Augustin nam tumači: “Vremenite kazne neki trpe u ovome životu, drugi nakon smrti, treći pak i sada i onda“ (O državi Božjoj XXI, 13, 16). Sveti biskup iz Hipona ovo razlikovanje temelji na tome što neki zadovolje za svoje vremenite kazne u potpunosti u ovome životu, drugi nimalo, a treći djelomično.
Po tumačenju sv. Tome Akvinskoga, neki se laki grijesi u čistilištu kažnjavaju dulje od drugih. Pri tome se Anđeoski naučitelj poziva na svetog Pavla, koji u 1 Kor 3,12 razliku između lakih grijeha opisuje kao razliku između drva, sijena i slame. Kao što ova tri materijala različito dugo gore u vatri, tako je i s lakim grijesima u čistilištu. Neki laki grijesi prianjaju više od drugih uz dušu čovjeka, prema tome koliko im je sam čovjek privržen i u njima čvrsto ukorijenjen. Oni grijesi koji više prianjaju, dulje se čiste.
Težina pak kazne ne odgovara nužno duljini čišćenja, budući da ovisi o količini krivnje. Stoga je moguće da se netko čisti dulje, a blaže, kao i obrnuto.
Budući da čovjek već od časa smrti, u posebnom sudu može primiti vječnu nagradu i neposredno ući u nebesko blaženstvo (usp. KKC 1022), valja ovo „danas“ iz Isusovih usta uzeti sasvim ozbiljno. Osobito se tome možemo nadati ukoliko se, kao što si u svome pitanju pretpostavio, „iskreno kajemo i čvrsto vjerujemo u Boga“, te donosimo i „plodove dostojne obraćenja“ (Lk 3,8).

No, često se u slučaju „dobrog razbojnika“, po tradiciji zvanog sv. Dizma, previđa jedna važna stvar kada se na njegovu primjeru zaključuje o brzom i lakom dolasku u Nebo. To je činjenica da je on na križu trpio vrlo tešku vremenitu kaznu i umro u najstrašnijim mukama.

Zaključno, podsjećam i na nauk Crkve o oprostima, o kojemu se može pročitati u Katekizmu od broja 1471 nadalje.

Preuzeto s portala SPAS Studenskog pastorala (Damira Stojića )
__________________
svaki je ljudski život važan bez obzira koliko nevidljiv bio.
Everything that's realistic has some sort of ugliness in it. Even a flower is ugly when it wilts, a bird when it seeks its prey, the ocean when it becomes violent.
ashes animae is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2015., 14:55   #171
Quote:
naporna kaže: Pogledaj post
ashes, hvala ti na ovim tekstovima i hvala ti što se nedaš zbuniti od strane onih koji ne vjeruju
Hvala tebi .Bilo bi lijepo kada bi se temi priključili i oni koji vjeruju u Čistilište ali... tako je kako je .
__________________
svaki je ljudski život važan bez obzira koliko nevidljiv bio.
Everything that's realistic has some sort of ugliness in it. Even a flower is ugly when it wilts, a bird when it seeks its prey, the ocean when it becomes violent.
ashes animae is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:53.