Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2017., 18:54   #6661
Nisam ekonomista , ali u RH situacija je jednostavna. Bez manjeg PDV-a max.20% , bez znacajnog smanjenja i ukidanja poreznih opterecenja - Nema niti oporavka gospodarstva ... Mogu oni otvarati milijun novih agencija samopomoci gospodarstvenicima , davati mali milijun popusta tu i tamo - ali to je samo zavaravanje naroda i zamracivanje ociju , kao nesto radimo ... reforme su u toku , i ostale pricice za naivnu djecu
martip is offline  
Old 08.12.2017., 07:48   #6662
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Odgovorio bi ti jer si stavio krive brojeve u odnosu na ono što argumentiraš, ali mi je smrt August Ames ubila bilo koju volju za raspravom.


Tko?


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Taroth is offline  
Old 09.12.2017., 14:13   #6663
-ukupni depoziti u listopadu iznose 274 milijarde kune i veći su za 11 milijarde kuna nego isti mjesec lani

-U listopadu u Hrvatskoj 12,4 posto više turista

-U Hrvatskoj je u listopadu potrošnja porasla 3,1 posto u odnosu na isti lanjski mjesec, već 38. mjesec zaredom
--------------------------------------------------------------
jao,jao kuku lele

Dakle, imamo rast ne utemeljen na zaduživanju, nego rast usprkos brutalnom razduživanju i štednji.
Pametan Nick is offline  
Old 09.12.2017., 14:19   #6664
-u prva dva kvartala 2017, tekući račun platne bilance se popravio, naspram istog razdoblja prošle godine, hahahah

https://d3fy651gv2fhd3.cloudfront.ne...=201710020808v

-udio loših kredita u rujnu iznosi 12.51%, te je nastavio padati od početka godine,kada je iznosio 13.8%, usprkos Agrokoru i novim velikih rezarvacijama za kredite dane Agrokoru.

http://www.seebiz.eu/krajem-rujna-ud...sto/ar-166769/

Zadnje uređivanje Pametan Nick : 09.12.2017. at 14:35.
Pametan Nick is offline  
Old 12.12.2017., 07:44   #6665
torente33 is offline  
Old 13.12.2017., 18:31   #6666
Dok DZS spava sa objavom Eurostat ponovo ekskluzivno donosi podatke zaposlenosti za Q3 (cak prije nego sto DZS objavi prve rezultate zaposlenosti).

Naravno, za razliku od razdoblja negativnih pokazatelja, sada niti jedan medij to nece prenjeti jer bi ugrozili vlastito zutilo.

http://ec.europa.eu/eurostat/documen...9-5e9ab81b8a76



Hrvatska kao treceplasirana u EU obara vlastiti rekord sa porastom zaposlenosti od 3,3% y/y, sto je povecanje od preko 50.000 zaposlenih u godinu dana.
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is offline  
Old 13.12.2017., 19:03   #6667
Pa to je izvanredna vijest, pakiram kofere i vraćam se raditi za 4500 kn
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Old 13.12.2017., 19:37   #6668
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Pa to je izvanredna vijest, pakiram kofere i vraćam se raditi za 4500 kn
Nije ti neka pohvala ako nakon radnog iskustva u visokoproduktivnom drustvu mozes toliko zaraditi doma.

Preporucio bi stednju i nastavak poslovne edukacije.
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is offline  
Old 13.12.2017., 20:08   #6669
3Q, aha znači to su mjeseci 7 8 i 9 ? Te fore prodaj nekom drugome, sad slijedi jedan osvježavajući porast nezaposlenosti, kao što se vidi u svim aktualnim podacima. No u svakom slučaju hvala na savjetu.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Old 13.12.2017., 20:11   #6670
Kolinda je bila u pravu. Švicarska here we come.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Old 13.12.2017., 20:17   #6671
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
3Q, aha znači to su mjeseci 7 8 i 9 ? Te fore prodaj nekom drugome, sad slijedi jedan osvježavajući porast nezaposlenosti, kao što se vidi u svim aktualnim podacima. No u svakom slučaju hvala na savjetu.
Raslo je YoY, znaci uspoređivalo se sa 789 prošle godine. I to ne tako plastično nego se desezoniralo, dakle - izbačen je utjecaj sezonskih kretanja.

Pogledaj malo http://seasonal.website ako te zanima

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Monsignor.m is offline  
Old 14.12.2017., 08:35   #6672
Prema HZMo-u imamo +25434 ljudi više zaposleno nego lani sa 30.09. Gdje je eurostat pronaša još tih 30000 ljudi? Prosvjetlite me, ovdje sam da učim
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Old 14.12.2017., 09:00   #6673
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Kolinda je bila u pravu. Švicarska here we come.
Samo što nije.
Za to vrijeme, unatoč fanastičnoj turističkoj sezoni, Rumunjska nas je doslovce preletila, a Bugarska se sve više približava...
Najsiromašnija zemlja u EU, here we come! "Epska vremena"
Snack is offline  
Old 14.12.2017., 11:19   #6674
Quote:
mkovac67 kaže: Pogledaj post
Prema HZMo-u imamo +25434 ljudi više zaposleno nego lani sa 30.09. Gdje je eurostat pronaša još tih 30000 ljudi? Prosvjetlite me, ovdje sam da učim

https://ec.europa.eu/eurostat/sa-ele...es-seasonality

http://www.seasonal.website/
Monsignor.m is offline  
Old 14.12.2017., 12:03   #6675
da, samo mi je ta razlika i dalje velika
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Old 14.12.2017., 18:02   #6676
Quote:
mkovac67 kaže: Pogledaj post
da, samo mi je ta razlika i dalje velika
Zato jer metodologija nije ista, HZMO broji osiguranike, a Eurostat ide po LFS (labour force survey - međunarodno standardizirano), nešto kao što je razlika anketne i registrirane nezaposlenosti.
Dok god promatraš isti broj kroz duže razdoblje sve je OK (osim za inflaciju - fixed basket of goods tu gubi smisao kroz duže vrijeme).

Osobno mislim da je najbolji pokazatelj "broj zaposlenih u pravnim osobama po HZMO".

A on je vrlo zanimljiv zadnjih mjeseci. Pogledaj šta se događa on 6. mjeseca nadalje:



I to mi kvalitativno štima s ovim od Eurostata.

Pogledaj dnevno ponašanje nezaposlenosti od 1.12. (zna po par dana biti isto kad se ne apdejta preko vikenda). Skala na desnoj strani je za radna mjesta, ne vidi se ova s lijeve:

30.11.2017: 188254
14:12.2017: 188338



Broj nezaposlenih je u 12. mjesecu do današnjeg dana porastao za samo 84 komada.

Prijave i odjave s HZMO u 12. mjesecu: broj prijava veći za 6819 (prijava 29929, odjava 23110).
Ovo je "scatter chart". Točke su broj prijava i odjava, a crte su 7-dnevni moving average. Obrati pažnju da vikendima nema prijava i odjava.




Mislim da ćemo prvi put imati situaciju da će broj nezaposlenih u 1. mjesecu nove godine biti manji od 12. mjeseca stare. :klap: Vidit ćemo jesam li u pravu, ARIMA kaže da nisam.

Ako i nisam bit ćemo vrlo blizu i u 2. mjesecu kreće tarapana kad počne ozbiljnije sezonsko zapošljavanje.

Tumačim sve ovo kao:
1. "Egzodus" je opao, ali ne toliko - i dalje je značajan
2. Naše tržište rada je napokon skočilo iz bljedunjavosti (u smislu porasta zaposlenosti - dosad je "spektakularni" skok broja oglasa bio više nadoknada onih koji su otišli)

To bi značilo da je nezaposlenost u škarama između to dvoje i da kreće pritisak na tržište rada i da se kolo sreće okreće prema onima koji su dosad mogli šutit i gledat u pod. Nezaposlenost se, izgleda po ovom, napokon prelijeva u zaposlenost.
Vidit ćemo koliko će HUP-ovci uspjet to nadoknadit strancima. Ja se slažem s Međedinom - paušalno "za svakog stranog imat ćemo dva naša u egzodusu".
A to sve znači - rast plaća za "prezrene na svijetu" i pritisak "rodijaka" na "uhljebe" da se odreknu dijela kolača pa da se iz toga financira rast plaća.

Nadam se da ovo nije samo glitch nego "još epskija vremena". :klap:

Još jednom ponavljam kako me veseli ovaj pad nezaposlenosti, makar da svi lopataju kravlja govna po farmama u Irskoj - ekonomski nema većeg jada od nezaposlenosti.
Što bi rekla Marica Carica:
en de tirannie verdrijven
die mijn hart doorwondt

Zadnje uređivanje Monsignor.m : 14.12.2017. at 18:20.
Monsignor.m is offline  
Old 14.12.2017., 19:03   #6677
Ja na tvom grafu vidim cca 25000 vise zaposlenih u pravnim osobama unazad godinu dana.
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Old 14.12.2017., 20:18   #6678
Dio ove razliku za Q3 po eurostat ankentnoj zaposlenosti treba tražiti u vjerojatnom povećanom radu na crno za vrijeme ove ljetne sezone u odnosu na prošlu, a dio može biti čisto greška statističke prirode.

Razlika između njih i HZMO bi se trebala smanjiti u sljedećim kvartalima.
__________________
...
RealBear is offline  
Old 14.12.2017., 20:38   #6679
Quote:
mkovac67 kaže: Pogledaj post
Ja na tvom grafu vidim cca 25000 vise zaposlenih u pravnim osobama unazad godinu dana.
Pa ja govorim o kvalitativnom skoku, ne o brojevima, eurostat "vidi" cca. 150000 do 200000 tisuća zaposlenih više. Ja sam još u smanjio HZMO brojke jer mi je prirodnije gledat zaposlene u pravnim osobama napram ukupne gdje je hrpa neke puno fleksibilnije zaposlenosti.

Međutim, desezonirano (trend+irregular) kao i samo trend komponenta (koja je maltene 12-month moving average) je zaposlenost snazno ubrzala.

To i ovaj "protuprirodni blud" u 12. mjesecu mi govori da se mozda stvaraju skare gdje sad i nasa zaposlenost i "egzodus" jedu nezaposlenost.
Tako nesto se nikad dosad nije dogodilo, ako sam u pravu. Točka preokreta je dosad uvijek dolazila u 2. mjesecu i jako ovisila o Uskrsu. Ako sam u pravu, cvilež HUP-ovaca ce biti nesmiljena, a "prezreni na svijetu" (irci vole reći "those who get up early in the morning") će im odrat kožu s leđa.

Kolo sreće uokoli vrteći se ne pristaje, tko bi gori, eto je doli, a tko doli, gori ustaje :klap:

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Monsignor.m is offline  
Old 17.12.2017., 14:11   #6680
Krenulo je na temi o "egzodusu", a stavljam ovdje, iako su ove dvije teme neodvojive

Dakle, jako dobro znamo da DZS broji samo "resident labour" pa su po tome recimo isključeni radnici hrvatskih firmi koji su u inozemstvu (broj od 50.000 za koji mi se čini da je ipak prenapuhan) ili pomorci kod stranih brodara koji ne ispunjavaju JOPPD (ima ih oko 5000 po podacima Sindikata pomoraca).

Problem kod privremenih rezultata je što DZS zaposlenost podcjenjuje, a tek u 4/2018 stižu konačni podaci za 2017.

JOPPD metoda je uvedena u 1/2015, a sada su dostupni privremeni podaci od 1/2016 do danas i konačni od 1/2015 do 12/2016. Ako netko ima privremene podatke za 2015. nek pošalje.



Međutim, čak i ako dodamo maksimalnu grešku iz prošlosti na privremene rezultate, zaposlenost po DZS-u opada.

Prema svim drugim pokazateljima zaposlenost raste. Čak i ovo sezonsko kretanje od 6. naovamo pokazuje da "broj zaposlenih u pravnim osobama" po HZMO pada sporije od "ukupne zaposlenosti po HZMO"



Zašto je meni nelogično ovo kod JOPPD metode (DZS)?

- imali smo bolju turističku sezonu nego ikad, govori se da je porezna, inspektorat i slično aktivniji nego ikad (supresija rada na crno), a mi nemamo porast zaposlenosti makar zbog turizma


- OVI indeks koji broji obavljena radna mjesta na MojPosao lupa vrhunce

Valjda nisu toliko tulavi da broje oglase koji traže "egzodusaše"

- broj traženih na HZZ-u raste

multiple image

Moguće je kod DZS-a da im greška uzrokovanja raste kako se "populacija" povećava, to nije neuobičajeno.
Ili je moguće da broj zaposlenih u Hrvatskoj (a koji rade u Hrvatskoj) opada. Koliko vidim indeksi obujma industrije (a koji po definiciji nisu podložni inflaciji) rastu što bi značilo da nam raste produktivnost.

U svakom slučaju, meni bi bilo iz cijele ostale slike i izvan mjerenja zaposlenosti bilo jako nelogično da zaposlenost ne raste.
Čekamo 4. mjesec.
Monsignor.m is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:15.