Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2015., 12:55   #1
Zašto Bog ne spriječi Vraga da radi zločine?

Vrag napada nedužne ljude koji nikome nisu ništa skrivili

Zašto ga Bog ne spriječi u tome?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 13:15   #2
Bog daje dar slobodne volje svakom stvorenju.
On je vjeran u procesu darivanja.

Pa čak poštuje osobu i njegovu slobodu, kada on radikalno odabire zlo.

Ili bi htio da Bog krši pravila koja je sam postavio?
Ne bi li to bio nered u samom Bogu?
naftali is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 13:19   #3
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Vrag napada nedužne ljude koji nikome nisu ništa skrivili

Zašto ga Bog ne spriječi u tome?
Bilo bi lijepo da ga spriječi.

Ali eto imaju tu neke pravne procedure.
sve je to dio velikog plana kojeg ti trenutno ne razumiješ jer ne želiš da razumiješ. Ili želiš?
Mislim, ono, večina ljudi ne želi da se upusti u istragu o tome to hoću da kažem.
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 13:34   #4
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Bog daje dar slobodne volje svakom stvorenju.
On je vjeran u procesu darivanja.

Pa čak poštuje osobu i njegovu slobodu, kada on radikalno odabire zlo.

Ili bi htio da Bog krši pravila koja je sam postavio?
Ne bi li to bio nered u samom Bogu?
Ali jedno stvorenje koje je nevino i nedužno, nagrabusi i živi cijeli život u patnji. Zašto Bog nije spriječio stradavanje nevinih

I na kraju tko je mene pitao želim li dar slobodne volje?

Quote:
Snajper4 kaže: Pogledaj post
Kad bi Bog svime dirigirao i prisiljavao ga na dobro, kako bi čovijek zaslužio viječni život?
Znači netko mora doživjeti patnju da bi neki drugi zaslužili vječni život?

Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
Bilo bi lijepo da ga spriječi.

Ali eto imaju tu neke pravne procedure.
sve je to dio velikog plana kojeg ti trenutno ne razumiješ jer ne želiš da razumiješ. Ili želiš?
Mislim, ono, večina ljudi ne želi da se upusti u istragu o tome to hoću da kažem.
Kad je malo dijete silovano, nema tu nikakvog velikog plana
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 13:46   #5
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Vrag napada nedužne ljude koji nikome nisu ništa skrivili

Zašto ga Bog ne spriječi u tome?
To bi trebalo Njega pitati, ne?
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 13:47   #6
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
(cut)
I na kraju tko je mene pitao želim li dar slobodne volje?
(cut)
Mislim da te nitko nije pitao. Nisi jedini.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 14:09   #7
Međedova tema je uredu. Samo kog zanima odgovor?

Odgovor se može dobro započeti istraživati u knjizi o Jobu. Naravno sve je prvo počelo u Edenskom vrtu. Kasnije
se nastavlja objašnjavati u novom zavjetu pisma.
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 14:14   #8
"slobodna" "volja" je zlo

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
I na kraju tko je mene pitao želim li dar slobodne volje?
Slobodna volja ti daje mogućnost da se odlučiš za pakao. Odlučiti se za raj je
nešto dobro, a za pakao loše. Zašto je Bog dao ljudima mogućnost za zlo?

Oni koji žele dobro, idu dobrim putem i ciljem, u harmoniji s Taoom, oni su dobri a ne roboti.

Fraza da bi onda "svi bili roboti" je oksimoron.

Nije robot netko tko ide putem dobra. To je dobro. Zlo je odabrati pakao kao apsolutno zlo. Ne ići putem Dobra, ne biti u harmoniji s Taoom. Ne biti Tao.

Zlo je ubaciti virus (bug) u mozak da onaj koji se po svojoj božanskoj prirodi uvijek odlučuje za dobro (čak tu odluke niti nema jer je apsolutno dobro), da se taj može smesti i krenuti putem zla.

Dakle Bog je u savršene ljude, koji idu putem dobra, ubacio pogubni virus zla, po kome će neki od tih dobrih ljudi, koji su u skladu s Taoom - Dobrim, radi virusa koji vjernici nazivaju "slobodna volja" biti osuđeni na vječnu patnju.

Odlučuju samo oni kojima je svijest zamagljena. Budući da je zamagljena, jasno je koja će biti njihova odluka - zlo.

Bog je ubacio konfuziju (zlo) u inače savršene svoje kreacije.

Koji monstrum.

__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 14:37   #9
Quote:
naftali kaže: Pogledaj post
Bog daje dar slobodne volje svakom stvorenju.
On je vjeran u procesu darivanja.

Pa čak poštuje osobu i njegovu slobodu, kada on radikalno odabire zlo.

Ili bi htio da Bog krši pravila koja je sam postavio?
Ne bi li to bio nered u samom Bogu?
Gdje je slobodna volja radnice na šalteru kojoj pljačkaš prijeti pištoljem , gdje je slobodna volja silovane djevojcice od 11 godina, koja je unatoč apelima medunarodne zajednice bila primorana roditi dijete radi rigoroznih zakona koji pod utjecajem vjerskih institucija ne dopustaju abortus, ali dopustaju "uništenje" djevojcicinog života , gdje je slobodna volja djece oboljelih od teških bolesti, gdje je slobodna volja nevinih žrtava ratova. ..Ne vidim tu nikakve slobodne volje....i još da se pored svega nameće nekome osjećaj krivice isključivo radi prihvaćanja ili ne prihvaćanja Boga. Ne zvuči baš humano . Ja sam za slobodnu volju covjeka u izboru vjere i vjerovanja... Slušam svećenike jučer i između ostalog govore kako ideologije rade raskol, treba se težiti jedinstvu a ne političkim i ideološkim prepucavanjima Mislim se a Zar oni prvi pod krinkom vjere ne rade i ne pozivaju ljude na raskole, samo prekriveno pozivajuci na ljubav i na osudu drugih vjerskih puteva, na osudu nevjernika, na osudu duhovnih puteva Ne znam sto reći , kako je lako suditi drugima, a ne viditi sebe.. .
vannia is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 17:21   #10
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Vrag napada nedužne ljude koji nikome nisu ništa skrivili

Zašto ga Bog ne spriječi u tome?
zato jer moraju biti prokušani -Blago čovjeku koji trpi kušnju: prokušan, primit će vijenac života koji je Gospodin obećao onima što ga ljube.
userxxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 17:24   #11
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Dobro, zašto onda Bog ne spriječi čovjeka da opljačka banku?
A zašto Bog ne odmakne malo sunce preko ljeta da nam ne bude ovako vruće?Meni bi recimo odgovaralo nekih 32 stupnja C
userxxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 17:26   #12
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Slobodna volja ti daje mogućnost da se odlučiš za pakao. Odlučiti se za raj je
nešto dobro, a za pakao loše. Zašto je Bog dao ljudima mogućnost za zlo?

Oni koji žele dobro, idu dobrim putem i ciljem, u harmoniji s Taoom, oni su dobri a ne roboti.

Fraza da bi onda "svi bili roboti" je oksimoron.

Nije robot netko tko ide putem dobra. To je dobro. Zlo je odabrati pakao kao apsolutno zlo. Ne ići putem Dobra, ne biti u harmoniji s Taoom. Ne biti Tao.

Zlo je ubaciti virus (bug) u mozak da onaj koji se po svojoj božanskoj prirodi uvijek odlučuje za dobro (čak tu odluke niti nema jer je apsolutno dobro), da se taj može smesti i krenuti putem zla.

Dakle Bog je u savršene ljude, koji idu putem dobra, ubacio pogubni virus zla, po kome će neki od tih dobrih ljudi, koji su u skladu s Taoom - Dobrim, radi virusa koji vjernici nazivaju "slobodna volja" biti osuđeni na vječnu patnju.

Odlučuju samo oni kojima je svijest zamagljena. Budući da je zamagljena, jasno je koja će biti njihova odluka - zlo.

Bog je ubacio konfuziju (zlo) u inače savršene svoje kreacije.

Koji monstrum.

znači i ti ipak vjeruješ u Boga
userxxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 17:54   #13
Quote:
userxxx kaže: Pogledaj post
znači i ti ipak vjeruješ u Boga
Ne. Samo vam vraćam lopticu teoloških nebuloza.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 18:39   #14
Quote:
userxxx kaže: Pogledaj post
zato jer moraju biti prokušani -Blago čovjeku koji trpi kušnju: prokušan, primit će vijenac života koji je Gospodin obećao onima što ga ljube.
A zašto onda nemaju svi jednaku kušnju? To bi bilo pravedno, zar ne?

nekome je najveći problem u životu što u dućanu nemaju čokolade koju oni vole, a drugi gladni nemaju krov nad glavom u ratom zahvaćenoj zemlj.
Zašto nemamo svi iste uvjete?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 18:48   #15
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
A zašto onda nemaju svi jednaku kušnju? To bi bilo pravedno, zar ne?

nekome je najveći problem u životu što u dućanu nemaju čokolade koju oni vole, a drugi gladni nemaju krov nad glavom u ratom zahvaćenoj zemlj.
Zašto nemamo svi iste uvjete?
Ne postoji formula koja sve slučajeve može objediniti.

Osim da je sve relativno.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 19:04   #16
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Ne postoji formula koja sve slučajeve može objediniti.

Osim da je sve relativno.
Jer barem onda Bog kod ulaska u raj ima neki popust za frajera iz somalije kojemu su svi pobijeni? Ili za njega vrijedi isto kao i za lika s Beverly Hillsa?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 19:13   #17
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Jer barem onda Bog kod ulaska u raj ima neki popust za frajera iz somalije kojemu su svi pobijeni? Ili za njega vrijedi isto kao i za lika s Beverly Hillsa?
Ti iz moga potpisa bi trebao zaključiit da ja nisam iz te priče bog vječni raj i vječni pakao.

Ja sam napisao da ljudi traže formulu koja ne postoji jer su zatvoreni u jednodimenzionalnom svjetu.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 19:24   #18
Ah to je stara tema,i stari paradoks metafizičkiog ateističkog arugmenta (još od Epikura mislim):Zašto Bog dozovljava zlo u svijetu ako je savšren i savršeno dobar?

No ipak bi trebalo napraviti malu digresiju,jer ovde je riječ samo o vragu i o ljudima što ih vrag nagoni na ono loše,no šta ćemo sa ljudima koji i bez vraga čine loše?Da nema vraga da li bi činili loše i da li bi uopšte pali u grijeh?

Zanimljivo je da ljudi svoja dobra dijela pripisuju svojoj slobodnoj volji i sebi uzimaju zasluge,dok je za zlo uglavnom kriv vrag,koj nas navodi na ono loše.

Tom logikom i Bog nas navodi na dobro,vrag na loše,a da nema vraga da li bi bilo zla?Ako ne bi,onda se javlja novi paradoks,da čovjek po svojoj priodi nije zao-jer ne bi krenuo u zlo da nema vraga,a ako po prirodi nije zao kako je onda uopšte krenuo u zlo?
Znči gubi se pojam apsolutnog i uvodi pojam relativnog gdje čovjek ipak jeste zao i da nije bilo vraga,onda bi ipak čovjek vremenom spoznao zlo,samo je pitanje tajminga.

Tu se onda čovjeku dodjeluje uloga eksperimenta,gdje sa jedne strane Bog a sa druge vrag se natežu koće koga na koju stranu povući a čvojek jadan stoji i ima samo prividnu slobodnu volju da bira između dvije opcije,ne može ostati neutralan.
Kajk is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 19:43   #19
Bog stvori anđele, i među njima i Sotonu.

U Sotoninim mislima se pojavljuje zavist, vjerojatno na Isusa Krista. Zlo uvijek počinje u mislima. Zašto se zlo pojavilo, ne zna objasniti nitko, ono i ne postoji, jer ukoliko bi bilo moguće objasniti zlo, onda bi ga se moglo i opravdati.

Sotona pokušava iskušavati Božji zakon tvrdeći da to nikako nije Zakon ljubavi, jer im uskraćuje apsolutnu slobodu, a to ne postoji. To se zove anarhija.

Postoji jedino sloboda izbora. Sijanje sumnje među anđelima dovodi do kulminacije.

Posljednja Knjiga biblije, Otkrivenje govori o ratu na nebu: I pokaza se drugo znamenje na nebu: gle, Zmaj velik, ognjen, sa sedam glava i deset rogova; na glavama mu sedam kruna, a rep mu povlači trećinu zvijezda nebeskih - i obori ih na zemlju. Otkr. 12,4. 7-9.

To je rat koji je tada počeo, i koji traje još i danas.

A sad ono bitno , zašto Bog dopušta patnju i zašto ne uništi Sotonu?!

Nakon pada Sotoninog stvorile su se tri strane koje su morale stvoriti svoj vlastiti stav po pitanju Božje ljubavi.
1. Božja strana- anđeli koji su ostali na Božjoj strani s punim povjerenjem da je Bog ljubav.
2. Božja strana – anđeli koji nisu zauzeli svoj jasan stav, i nisu bili sigurni, dali sotona ipak nije u pravu.
3. Luciferova strana 1/3 anđela koji su otvoreno stali nasuprot Bogu tvrdeći da Bog nije ljubav.

Zbog ove neodlučne strane Bog je dopustio Sotoni da i dalje djeluje, kako bi se pokazali rezultati njegovog djelovanja.

Međutim tu je uveo jasna i određena pravila, to je SLOBODA IZBORA.Tu slobodu izbora daje kako Luciferu i njegovim anđelima, tako i ljudima.

Naravno ,da ne pričam o svijetu , mislim da ljudski gledano , samo na ovom forumu imamo itekako vidljive ove 3 strane pa tako i onu neodlučnu koja se čeka.

Bog je dozvolio da Sotona pokaže u povijesti ovog svijeta i svemira u opće kakvo bi njegovo upravljanje bilo da je ostvario ono što je želio. Da je Bog odmah ubio Sotonu i njegove sljedbenike, svi bi ostali Bogu služili iz straha. Da je Bog stvorio nepogrešiva bića, opet ona ne bi bila slobodna, već bi to bili automati.
Bog je ljubav, i svi koji prihvate Boga, bit će to njihov slobodan izbor, jer su Boga prepoznali kao Boga ljubavi i milosti.

Isus Krist prije nego je platio svojim životom naš otkup, bio je kušan ovim principom :

Željom tijela - pretvori kamenje u kruhove
Ponosom života– skoči s hrama da dobiješ slavu
Želja očiju – pokloni se i sve će biti tvoje.

Isus je pobijedio tamo gdje je Adam pao, samo u gorim uvjetima. Bog ne tolerira grijeh, on ga prašta, i to osobno plaća. Radosna vijest je da zbog naših grijeha ne moramo umrijeti, jer je za njih umro Krist.


Ipak ostaje pitanje zla. Od tada pa do danas zlo i dobro kao da djeluju paralelno. Odakle zlo i zašto zlo, to ne možemo otkriti. Bog nam to ne otkriva ne zato što nam to ne želi otkriti, već zato što nismo u stanju to razumjeti. Međutim on je dao nekoliko predivnih obećanja. Istina, ukoliko i vjerujemo Bogu, mi nismo imuni od zla. Od raka može umrijeti i vjernik i nevjernik. Međutim, ono što je bitno, ovaj život na ovoj zemlji nije kraj naše životne priče.

Sveti Pavao apostol je pisao: A znamo, da onima, koji ljube Boga, sve okreće Bog na dobro, onima, koji su pozvani po odluci. Rimljanima 8,28.

S druge strane vrlo brzo će grijeh i zlo biti uništeni. Sveti je Pavao Pisao: A kao posljednji će se neprijatelj uništiti smrt; 1. Korinćanima 15,26.
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 20:08   #20
da je tako izgubio bi svrhu, bog.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:02.