Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2016., 12:40   #7401
Ako nešto malo treba dopuniti uradi to, nisi ni prva ni zadnja koja treba dopunu, ali nemoj biti prva koja zbog možda male sitnice odustaje od svega.

Poslano sa Lenovo Mobicha
Iveky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2016., 13:43   #7402
Ne razumijem nabrušeni stav jer čak ni ti nisi sigurna da je nešto krivo napravljeno.

Ako zaista ne želiš dalje po meni je bolja opcija otići tamo i odustati od zahtjeva ili predati zahtjev nekome kome treba (najbolja opcija) nego čekati da te odbiju. Inače se odbijanje dostavlja i građevinskoj inspekciji na znanje.

Jesi probala nazvati ured (urbanizam) koji je poslao dopis i pitati što to fali? Jesi li probala nazvati taj ured (geodeta?) koji vam je radio legalizaciju, obavijestiti ih o primljenoj obavijesti i pitati zašto to nešto nije učinjeno (ako je plaćeno)?
Najmanji problem je sada odustati. Da netko tu živi i ne misli se prodavati nikad, onda OK, ali ako ta nekretnina imalo vrijedi i prodavati ćeš je onda je legalizacija 1. korak.

Ako je cijela kuća sagrađena do 15.02.1968. (mogu se vidjeti aviosnimke) i nije ništa dograđivano - legalizacija nije potrebna.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2016., 14:01   #7403
Nabrušeni stav je zato, jer nisam znala da je to neki pokus, pa ako ne uspije idemo još jedanput, moja mama je dala 2000 kuna, za nešto, što ne valja.

Pa zar geodet ne zna što treba? Za aviosnimke sam prije pisala i sama, meni je to sve zapetljano i da, kontaktirat ću geodetski ured, ali pisma nemam kod sebe, kod mame je. Ne znam zašto je to sve tako komplicirano. Kako mogu zahtjev predati nekom drugom?

Znači oni su tamo to ljetos pogledali, kad smo došli na red, rekli da nešto fali, poslali mami poštu da to uredi u roku mjesec dana. Kad je bila mama kod mene tek mi je pokazala pismo, falilo je još par dana i bio je sedmi mjesec, vruće i ona nije mogla ići nikud. Onda smo se dogovorile da nek ni ne ide jer je njoj po zdravlje opasno, da po toj vrućini hoda okolo.
margarer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2016., 14:03   #7404
Quote:
Iveky kaže: Pogledaj post
Ako nešto malo treba dopuniti uradi to, nisi ni prva ni zadnja koja treba dopunu, ali nemoj biti prva koja zbog možda male sitnice odustaje od svega.

Poslano sa Lenovo Mobicha
Hvala za prijazne riječi, možda imaš pravo. Ali ja sam zaposlena, teško uzmem više dana, a trebala bi, da išta obavim
margarer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2016., 14:56   #7405
Quote:
margarer kaže: Pogledaj post
Nabrušeni stav je zato, jer nisam znala da je to neki pokus, pa ako ne uspije idemo još jedanput, moja mama je dala 2000 kuna, za nešto, što ne valja.

Pa zar geodet ne zna što treba? Za aviosnimke sam prije pisala i sama, meni je to sve zapetljano i da, kontaktirat ću geodetski ured, ali pisma nemam kod sebe, kod mame je. Ne znam zašto je to sve tako komplicirano. Kako mogu zahtjev predati nekom drugom?

Znači oni su tamo to ljetos pogledali, kad smo došli na red, rekli da nešto fali, poslali mami poštu da to uredi u roku mjesec dana. Kad je bila mama kod mene tek mi je pokazala pismo, falilo je još par dana i bio je sedmi mjesec, vruće i ona nije mogla ići nikud. Onda smo se dogovorile da nek ni ne ide jer je njoj po zdravlje opasno, da po toj vrućini hoda okolo.
Čekaj, 2000kn je sve što ste dali? To je neka "normalna" cijena za geodetski snimak, a tebi treba i arhitektonski snimak, odnosno arhitekt ili građevinar. Jeste li i to platili?

Za neku normalnu kuću, površine veće od 100m2 bruto i manje od 400m2 bruto treba:
-geodetski snimak koji radi ovlašteni geodet ili kopija katastarskog plana ako je kuća ucrtana u katastarski plan takva kakva je u naravi
-snimka izvedenog stanja koju radi ovlašteni arhitekt ili ovlašteni inž. građevinarstva.

Snimke iz zraka vidiš ovdje:
https://ispu.mgipu.hr/

Nađeš parcelu (bilo zoomiranjem, bilo lijevo na "Pretraga" po čestici ili po naselju), pazi da ti zoom/mjerilo bude 1:2000 (postaviš dolje lijevo).

Ideš desno na "DGU podloge" i isključiš granice županija i granice gradova i općina, te upališ "Digitalna orto-foto karta 1968". Možeš se igrati s onom opcijom desno u istom redu kad povlačenjem miša po ekranu lijevo-desno mijenjaš prikaz između 1968. i 2011.

Ako trebaš kakvu pomoć, javi mi se na PM s brojem čestice.

Zahtjev možeš predati nekom drugom na način da čuješ da nekom treba zahtjev ili da pitaš u urbanizmu imaju li koga kome treba zahtjev.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2016., 15:18   #7406
Pa, da, inače je bilo rečeno oko 4000, ali naša kućica je mala i bez podruma, nema sto kvadrata, stanarske površine, valjda zato. Šta ja znam?
Arhitekt je bio, sigurno, kuća je ucrtana u katastar, drugo ne znam
Hvala, za snimke
margarer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2016., 15:25   #7407
Onda ti geodet nije ni trebao. Saznaj što ne valja, neki uredi (urbanizmi) komuniciraju i e-mailom, pa ne moraš zvati za vrijeme radnog vremena.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2016., 15:34   #7408
Budem
margarer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2016., 09:17   #7409
Neka mama kod bilježnika ovjeri punomoć osobi od povjerenja koja će to sve obaviti umjesto nje. Nadam se da ima nekoga tko bio to mogao učiniti umjesto nje.
Mada, ako je sve građeno prije 68., kuća je legalna, nemaš što legalizirati. Jedan razgovor sa referentom koji vodi predmet bi razriješio hrpu pitanja. Mislim da nema potrebe za tim negativističkim stavom, čak i da su ovlaštenici sve odradili, možda samo treba razjasniti neke nedoumice.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2016., 20:43   #7410
Pa, dobro, bila sam razočarana, kad se niš ne razumijem u to , kud i šta napraviti. Danas sam dobila odgovor od geodetskog ureda koji je radio elaborat, ići će do mame i pogledati šta fali. Mama nema nikog, ja sam jedinica, a ima sestru još stariju neg je ona. možda bude šta iz toga
Hvala svima
margarer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2016., 20:47   #7411
Gledala sam ovaj snimak od 68. ali to je tak malo, kak se to poveća, kad povećam opet je u sadašnjosti ,
margarer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2016., 21:52   #7412
Trebaš uključiti prikaz tog sloja

Poslano sa Lenovo Mobicha
Iveky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2016., 21:52   #7413
Pa povečaj da se vidi samo "do prošlosti". Istina, nejasno se to vidi bar od doma. Meni je bolja polovica dobila staru kučicu površine 50-ak kvadrata.
Na katastru su izdali potvrdu da se na snimci vidi i 1958.
Kučica još uvijek nije legalizirana automatski, rečeno mi je da sad treba iči na urbanizam da se to ucrta, tek je onda legalna i postojeća. Istina?
Koliko sam shvatio, netko bi sad iz urbanizma trebao doči to premjeriti da se ucrta.
Može pojašnjenje kako to zapravo funkcionira?
Jer dok nije ucrtana ne može se zatražiti priključak struje i vode ili?
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2016., 22:03   #7414
Ne, treba izvaditi uvjerenje iz katastra da je evidentirana prije 1968. i onda na urbanizmu zatražiti uporabnu dozvolu za objekte starije od 1968. Kad se izvadi ta uporabna, kuća se može dati ucrtati, može se zatražiti struja, voda... (uz zadovoljenje drugih uvjeta, jasno).
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 10:41   #7415
Zasad je izvađeno uvjerenje iz katastra da je evidentirana prije 1968.
Za struju i vodu...šta bi bilo to zadovoljavanje drugih uvjeta? Koliko sam se raspitao u vezi struje u HEP-u kuća bi trebala imati gotovu instalaciju unutra prije samog priključka, na to se misli?
Kuća sad ima staru instalaciju koju bi trebalo zamijeniti novom. To mogu napraviti prije daljnih koraka ili treba ostati izvorno stanje?
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 11:01   #7416
Mislio sam na ono što traže HEP i vodovod za priključak, npr. atest struje, atest septičke i sl. Zaista ne znam koji su to točno uvjeti, samo znam da postoje . Sa strane legalnosti je važna uporabna dozvola.

U HEP-ovom zahtjevu za PEES piše da treba kopija kat. plana s ucrtanom građevinom, ali za sad iz prakse na mom području mislim da to ne traže. Zadnjih x kuća koje sam mjerio i ucrtavao ili radio elaborat za uporabnu su imale normalan priključak.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 10:41   #7417
Pitanje za iskusnije, jer sam nisam uspio naći neki konkretan odgovor

Kuća ima svoj projekt i građevinsku dozvolu, ali je prilikom gradnje doživjela određene preinake u tlocrtu i namjeni prostorija vanjske dimenzije kuće su ostale iste. Sad mene zanima da li se takva kuća smatra legalnom ili je te izmjene prvo potrebno legalizirati, uskladiti ili što već, da bi se moglo uopće prijaviti na natječaj fonda za energetsku obnovu? Neki mi tvrde da je sve legalno i ok, drugi kažu da se mora uskladiti sa dozvolama, odnosno dozvole sa trenutnim stanjem, pa sada ni sam nisam više siguran što i kako, ali nekako nagađam koji će biti odgovor
__________________
M L P
DIY_man is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 14:13   #7418
Kad je izdana dozvola?
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 14:16   #7419
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Kad je izdana dozvola?
Krajem 70tih kad je kuća građena, nisam siguran u točnu godinu
__________________
M L P

Zadnje uređivanje DIY_man : 27.09.2016. at 14:17. Reason: update
DIY_man is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 14:18   #7420
Quote:
DIY_man kaže: Pogledaj post
Pitanje za iskusnije, jer sam nisam uspio naći neki konkretan odgovor

Kuća ima svoj projekt i građevinsku dozvolu, ali je prilikom gradnje doživjela određene preinake u tlocrtu i namjeni prostorija vanjske dimenzije kuće su ostale iste. Sad mene zanima da li se takva kuća smatra legalnom ili je te izmjene prvo potrebno legalizirati, uskladiti ili što već, da bi se moglo uopće prijaviti na natječaj fonda za energetsku obnovu? Neki mi tvrde da je sve legalno i ok, drugi kažu da se mora uskladiti sa dozvolama, odnosno dozvole sa trenutnim stanjem, pa sada ni sam nisam više siguran što i kako, ali nekako nagađam koji će biti odgovor
ako nisi mijenjao vanjske gabarite smatraj da je legalna.
donto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:00.