Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2016., 12:11   #2081
Quote:
jojo21 kaže: Pogledaj post
ja nisam mislila da digne kredit na, npr., 15 godina i da ga otplaćuje 15, već da ga isplati za 6, kako je i planirao. platit će nešto kamate više, ali ne previše, ako svake godine smanji glavnicu za 5 (ili više) tisuća €.
ne da mi se u konkretne izračune, ali ako je spreman izdvajati 6600 kn mjesečno za tu namjenu, a banka mu odobrava ratu 3600 kn, uzme kredit na rok u kojem bi mu rata bila 3600 kn. Ovaj ostatak od 3000 kn ili još više ako može, stavlja sa strane i smanji svake godine glavnicu za 5 tisuća € (+/-). Isplatit će ga u 6 godina, koliko je i htio, ne u 15 i to je to. Platit će nešto kamata više, ali ja bih osobno radije to, nego uvlačila u priču nečiju mamu i dodatno komplicirala.
Ja mislim da ta kamata koju spominjes kao "nesto visa" je zapravo dosta visa i u konacnici puno vecu razliku vratim banci...
Jer uzmimo npr. tih 3600 sto spominjes, pa to je prakticku duplo manja rata nego je planirano, znaci duplo je veci rok otplate i onda kamate na taj duzi rok ispadne dosta skuplja opcija...

Da, predpostavljal sam da necu moci s placom od 7000 kn dobiti takvu ratu kako sam planiral, pa razmatram sve moguce opcije.

Ne znam, ostaje opcija da curina majka digne kredit jer ona ima stvarno visoku placu (trenutno nema nikakav kredit...) i mi onda otplacujemo rate ili cemo se jednostavno strpiti jos 2 god i maksimalno stedjeti...i onda za 2 god. dizemo znacajno manji kredit...

Definitivno je druga opcija ekonomicnija, pametnija i sl...ali treba strpiti 2 god.

Hvala Vam svima na pomoci.


P.s. znaci ako se odlucimo za prvu opciju (da nam curina mama digne kredit) sto nam je tocno ciniti?
Do banke i osobnog bankara pa isposlovat dobre uvjete ili se obratiti stamb.stedionici kako je netko spomenuo ili...do kud krenuti?
__________________
it's my life, I'll take consequences...
Down Under is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 13:19   #2082
U slučaju da gospođa điže kredit, mora osobno u poslovnicu reći bankaru što točno želi (iznos kredita, vrsta, rok i iznos njezine plaće itd.) pa će joj banka dati izračun i reći koje uvjete mora ispuniti da bi dobila kredit. Ukoliko misli da ispunjava uvjete, popuni zahtjev za kredit, dostavi 3-6 zadnjih platnih lista (banka po procjeni može tražiti i više) i bonitetne informacije firme pa nakon toga sve to ide na procjenu i u proces provjere. Obzirom da je za takvu vrstu kredita obavezna zabilježba, nakon provjere financijskih mogućnosti i poslodavca osobe koja predaje zahtjev, stan ide na procjenu pa ako sve bude ok još finalno odobrenje i papire kod javnog bilježnika. Računaj da traje oko mjesec dana sve.
voditeljica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 14:08   #2083
Quote:
jojo21 kaže: Pogledaj post
ja nisam mislila da digne kredit na, npr., 15 godina i da ga otplaćuje 15, već da ga isplati za 6, kako je i planirao. platit će nešto kamate više, ali ne previše, ako svake godine smanji glavnicu za 5 (ili više) tisuća €.
ne da mi se u konkretne izračune, ali ako je spreman izdvajati 6600 kn mjesečno za tu namjenu, a banka mu odobrava ratu 3600 kn, uzme kredit na rok u kojem bi mu rata bila 3600 kn. Ovaj ostatak od 3000 kn ili još više ako može, stavlja sa strane i smanji svake godine glavnicu za 5 tisuća € (+/-). Isplatit će ga u 6 godina, koliko je i htio, ne u 15 i to je to. Platit će nešto kamata više, ali ja bih osobno radije to, nego uvlačila u priču nečiju mamu i dodatno komplicirala.

nije nesto vise kamata, nego znacajno visa.

onak na brzinu sa zabine stranice (sa kamatom 5%), ako je kredit na 6 godina, onda je rata 886 eura, placena kamata 8.775,41
ako je na 15, onda je rata 435eura, placena kamata 23.287,33

vjerojatno su neke razlike dal uzme otplatu u ratama (gdje odma glavnicu otplacuje) ili anuitetima, al svejedno, sto je duzi rok otplate, placena kamata je veca, tj vise treba "vratiti".
i banke cesto imaju, sitnim slovima i neku naknadu za prijevremenu otplatu.

ili punica ili stednja (gdje po putu i placa moze narast, pa ce mogucnost vece rate biti veca).
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 18:15   #2084
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
nije nesto vise kamata, nego znacajno visa.

onak na brzinu sa zabine stranice (sa kamatom 5%), ako je kredit na 6 godina, onda je rata 886 eura, placena kamata 8.775,41
ako je na 15, onda je rata 435eura, placena kamata 23.287,33

vjerojatno su neke razlike dal uzme otplatu u ratama (gdje odma glavnicu otplacuje) ili anuitetima, al svejedno, sto je duzi rok otplate, placena kamata je veca, tj vise treba "vratiti".
i banke cesto imaju, sitnim slovima i neku naknadu za prijevremenu otplatu.

ili punica ili stednja (gdje po putu i placa moze narast, pa ce mogucnost vece rate biti veca).
Ideja je koliko shvaćam otplatiti kredit za 6 godina. U tom slučaju ne možeš gledati koliko će biti plaćeno kamate nakon otplate svih 15 godina nego nakon 6. Tada je razlika u otplaćenoj kamati cca 5000,00 eur. I to pod uvjetom da ne radi nikakve djelomične otplate kredita tokom tih 6 godina nego da samo otplati sve u tom trenutku. Budući da će se raditi djelomične otplate svake godine, to značajno mijenja razliku u otplaćenoj kamati.
__________________
I've told the truth, I didn't come to fool you
Titari is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 19:17   #2085
kao prvo, nemoj uzimati kredit s kamatom od 5%. ima ih već sad s kamatom 3,85, a vjerujem da to može ići još dolje.
stavila sam i ja brzinski u kalkulator - 420 tisuća kn, kamata 4%, na 6 godina rata 6571 kn, kamate ukupno oko 53 tisuće kn. na 12 godina rata 3677 kn, kamate oko 109 tisuća kn. razlika kamata 56 tisuća kn. moj prijedlog je uplata 5+ tisuća € svake godine, čime se smanjuje glavnica i rok otplate, a smanjuje se i ukupna plaćena kamata. ne znam koliko točno jer mi se ne da sad u detaljne izračune i otplatni plan, prepuštam to Down Underu, ako se želi pozabaviti time.

ne kažem da je moj prijedlog idealan, navela sam ga samo kao moguće rješenje jer plaća nije dovoljna za veću ratu.

netko je spominjao i naknadu za prijevremenu otplatu, ali mislim da za uplate do 10 tisuća € jednom godišnje banke ne smiju naplaćivati nikakvu naknadu. ili sam to nešto pomiješala.
jojo21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2016., 20:47   #2086
Prijedlog od jojo je najbolji i najrealniji

Uvecanu uplatu mozes izvrsiti kad god hoces, iznos mora biti vec od jedne rate kredita, a bez naknade je do uplata od 75000 kn

I dobijes novi otplatni plan gdje mozes birati hoces li manju ratu, ili krace vrijeme otplate.
Ja bez problema tako periodicno si smanjujem vrijeme otplate

I ako disciplinirano stede i uplacuju razliku od realne do zeljene rate od 6600 kn i isplate kredit za 6 god, razlika u placenoj kamati nece biti velika.

Po meni bolje rjesenje nego da njena mama dize kredit.

Iskreno, ja svog roditelja ne bih uvalila u to.
Veza danas je, sutra nije. I ako pukne, onda mi roditelj ni kriv ni duzan zavrsi s poprilicnim kreditom koji tko zna tko ce u toj situaciji otplacivati
__________________
mi ti u kroejši rijetko imamo kante za separirane otpatke.. nama je svako smeće jednakovrijedno (c) sunček
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 10:04   #2087
Jedno pitanje.

Imam u splitskoj banci kredit na 30g. kamata 4,85 fiksno. Plaćam 2 godine.

Banka ima akciju do kraja godine 2,89 fiksno prvih 5 godina, nakon toga promjenjiva kamata.

Isplati li mi se reprogramirati taj kredit i da li da smanjim ratu (ispalo bi za 70-ak eura manje) ili da idem na manji broj godina (čak bi mogla i povećati ratu)

Dakle, sad mi je rata 312e, podnijela bih 400e.


Hvala
__________________
she wants to see with your eyes, she wants to smile with your smile, she wants a nice surprise, every once in a while
stacy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 11:54   #2088
Quote:
stacy kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje.

Imam u splitskoj banci kredit na 30g. kamata 4,85 fiksno. Plaćam 2 godine.

Banka ima akciju do kraja godine 2,89 fiksno prvih 5 godina, nakon toga promjenjiva kamata.

Isplati li mi se reprogramirati taj kredit i da li da smanjim ratu (ispalo bi za 70-ak eura manje) ili da idem na manji broj godina (čak bi mogla i povećati ratu)

Dakle, sad mi je rata 312e, podnijela bih 400e.


Hvala

Istraži kolika ti je fiksna marža sada, i kolika bi bila s novim kreditom (za ono kad nastupi promjenjiva kamata). Zatim, vidi kolika bi bila naknada za zatvaranje (s obzirom da je fix trenutno). I zadnje, uzmi kalkulator (pun je net excelica) i izračunaj jedno i izračunaj drugo koliko ukupno kamata platiš.
Maverick25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 16:05   #2089
to sve u eurima?
Koliko je kamata nakon 5 godina , to je prilicno bitan faktor

Mislim da ti se to ne isplati, jer promjenjiva kamata na 30 godina ... jos ak su euri ...
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 17:59   #2090
Mislila sam reprogramirati kredit tako da smanjim broj godina na 15 i povećam ratu.

Kamata je prvih 5g. fiksna, a nakon toga možda u drugu banku koja će tada imati povoljnije uvjete.
__________________
she wants to see with your eyes, she wants to smile with your smile, she wants a nice surprise, every once in a while
stacy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 16:54   #2091
Imam pitanje oko solemnizacije ugovora o kreditu.
Naime, potpisan je s prodavateljem stana kupoprodajni ugovor (ovjeren kod javnog bilježnika) - mora li on biti prisutan na solemnizaciji ugovora o kreditu?
__________________
SuperWeshMashina
"...read my mind and waste my time..."
Mish mali. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 17:01   #2092
Mora, zbog "prijelaznog perioda" kad on u katastru prepisuje kuću na tebe kako bi banka mogla upisati hipoteku na tvoje, a ne na prodavateljevo ime (znači, kuća je formalno već tvoja, banka se već upiše, a on još nije dobio pare), te kako bi svojim potpisima potvrdio isplatu kredita na svoj račun a ne na tvoj.
__________________
"mislim meni je ovo samo dokaz da matematika kakvu se nauči u školama, da je netočna..a onda se to odražava da pogrešno razmišljate. " Hvaljen Isus i Crvenkapica!
jevgenija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 22:16   #2093
I ne samo biti prisutan, vec i staviti paraf na svaku stranicu ugovora, a bilo ih je (kod mene) 7 primjeraka I jos ti je potreban i kod potpisa i ovjere tabularne izjave.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
__________________
Prepucavanje na internetu je kao specijalna olimpijada,cak i kada pobjedis retardiran si...
gorguc is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 17:59   #2094
Refinancirao bi postojeći PBZ eurski stambeni kredit od 20g vezan za EURIBOR sa novim povoljnijim kreditom. Pristajem na prelazak i u druge banke. Razmišljam o kunskom kreditu vezanom za NRS.
Ima li itko kakve konstruktivne savjete?
jure1911 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 18:37   #2095
ZABA i HPB imaju kunske stambene to znam, mislim da ZABA ima neku akciju bez naknade, možda i bez troška procjene, provjeri na webu prvo pa u banku

From Huawei MHA-L29
JayDeena is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 15:05   #2096
Jel ima netko primjer troskovnika koji banke traze za adaptacijske kredite?
amy pelin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 22:43   #2097
Da li su vas banke tražile građevinsku i upoabnu dozvolu kod kupnje stana na kredit, ili im je od papira bilo dosta dati čist ZK izvadak?
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 23:41   #2098
OTP mi je tražio i jedno i drugo. Za zgradu iz '72

Sent from my A0001 using Tapatalk
__________________
Pride is all very well, but sausage is a sausage.
Welcome to terrordome...I'm your host the friendly neighborhood baritone
aspirin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 00:03   #2099
Quote:
aspirin kaže: Pogledaj post
OTP mi je tražio i jedno i drugo. Za zgradu iz '72

Sent from my A0001 using Tapatalk
Pretpostavljam građevinsku sa svim kompletnim prilozima/nacrtima? Ili samo tekstualni dio bez priloga?
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2017., 17:54   #2100
U čemu bi bilo dobro da se promjenjivi dio kamatne stope veže za: euribor, nrs ili trezorske zapise?
jure1911 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:23.