Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2016., 20:36   #4561
Quote:
coa999 kaže: Pogledaj post
Dobro jutro svima,

Nisam siguran jesam li na pravom mjestu jer se ne koristim često forumom, pa vas molim za pomoć u vezi ovršnog postupka kojim mi je zaprijetio telekom operater BTNET.

SItuacija je slijedeća, s njima sam raskinuo ugovor s 01.09.2016. i vratio opremu. Imao sam samo uslugu interneta. Ostao mi je za platiti račun za 8. mjesec koji je imao datum dospijeća s 25.08.

Ovaj tjedan u ponedjeljak ili utorak (26. ili 27.09.) mi u pošti stiže izvod otvorenih stavki iz njihovog knjigovodstva s stavkom računa za uslugu iz 8. mjeseca (157,00 kn) i ''Obavijest o pokretanju ovršnog postupka''. Nakon toga ih zovem telefonom i pitam po kojem to zakonu mi već nakon mjesec dana od datuma dospijeća mogu pokrenuti ovršni postupak (to ne znam ni sam) i žena mi kaže da ni ona nije upućena i da će mi se netko javiti. Jučer, 29.09. me zove žena iz BTNET-a i kaže da mogu jučer uplatiti iznos računa ili danas (30.09.) pokreću ovrhu.

Molim nekoga za savjet smiju li oni stvarno na temelju zakona u tako kratkom roku pokrenuti ovrhu? I trebam/mogu li ja nešto učiniti, odnosno koja su mi prava? Možda zbog toga što sam raskinuo ugovor s njima imaju neke pravne mogućnosti to pokrenuti ranije? Inače na njihovom računu stoji napomena da: ''Upozorava se dužnika da u slučaju neispunjenja dospjele novčane obveze, vjerovnik može zatražiti određivanje ovrhe na temelju vjerodostojne isprave.''

Naravno da ću račun platiti, ali ovo je stvar principa jer se ljudi ponašaju kao kamatari. Nisam do sada bio u sličnoj situaciji, a znao sam imati po dva otvorena računa i onda to skupa platiti.

Molim sve koji razumiju tematiku za savjet i pomoć

Unaprijed hvala na odgovorima

LP
Odgovor: smiju. Ne pametujte previše nego platite prokletih 157 kuna ako nećete da vam naraste na 700-800.
knedlaugrlu is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2016., 21:14   #4562
Naravno da mogu, kao sto je napisao vec kolega iznad, iznos nije veliki bolje je da izvrsite uplatu..
__________________
Neka bude pravda makar svijet propao!
simeonep is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 12:37   #4563
U kojem slucaju se ovrha donosi na mirovinu, a u kojem slucaju na nekretninu? Da li to ovisi o iznosu ovrhe?

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 14:52   #4564
u pravilu se prvo pokuša blokirat račun u fini a ako nema tamo "sreće" onda se mjenja sredstvo ovrhe...
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 15:02   #4565
Da li se onda ta blokada otplacuje u ratama s mirovine ili ako na racunima nema dovoljno da pokrije cjelokupni iznos ovrsavaju nekretninu?
Ovdje se pisalo o 1000 kn mjesecno.
Molim detaljnije objasnjenje.

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 16:22   #4566
Za detalje, trebaš i ti dati detalje tj. kolika je mirovina i koja vrsta ovrhe.
Možda ti ovo pomogne:

http://www.seniori.hr/stranice/vazne...-ovrhe-sto-sad
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 16:52   #4567
Ne znam točno kolika je mirovina, recimo oko 2500 kn.
Ovrha preko suda, parnica je smetanje posjeda i uništavanje tuđe imovine

Na koji način će se ovrhovoditelj nakon sudske presude naplatiti?

Druge datalje ako treba na pp.
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 17:02   #4568
Quote:
Mirotta kaže: Pogledaj post
Ne znam točno kolika je mirovina, recimo oko 2500 kn.
Ovrha preko suda, parnica je smetanje posjeda i uništavanje tuđe imovine

Na koji način će se ovrhovoditelj nakon sudske presude naplatiti?

Druge datalje ako treba na pp.
Nakon sudske presude ovrhovoditelj će poslati dužniku nalog da mu plati dug.
A dužnik ako nema dovoljno za platiti može tražiti obročno plaćanje. Ali je na vjerovniku da li će to prihvatiti. Ako vjerovnik vidi da mu se to ne isplati ili da će dugo trajati. može pokrenuti ovrhu na nekretninama i pokretninama upisanih na ime dužnika.
Inače se na mirovinu od 2500 kuna može ovršiti trećina, oko 830 kuna mjesečno.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 17:37   #4569
Hvala puno, samo me zanimalo kako ce se to odvijati.
Ovrsenik ce odbiti platiti, znaci odmah na nekretninu ide .

Poslano sa mog SM-A510F koristeći Tapatalk
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 00:05   #4570
Sumnjam da će radi 2500 kn ići na nekretninu al ajde...

Ta presuda je osnova za plaćanje temeljem koje je najjednostavnije dostaviti je na Finu i zaplijeniti sve račune...
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2016., 19:01   #4571
Quote:
sasa80 kaže: Pogledaj post
Sumnjam da će radi 2500 kn ići na nekretninu al ajde...

Ta presuda je osnova za plaćanje temeljem koje je najjednostavnije dostaviti je na Finu i zaplijeniti sve račune...
Pih... da sam ja ovrhovoditelj ja bih odmah krenuo na upis založnog prava i krenuo na prodaju nekretnine.
Tako da kolegi forumašu preporučam da odvrti par stranica na kojima se nalazi konstruktivna rasprava o tome kako sam ja uspio obustaviti ovrhu.
knedlaugrlu is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2016., 22:38   #4572
http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...-kuna/5138633/

Kaj je to tek sad zazivilo nakon godinu dana?
Stvarno su efikasni.

Nego, jedno pitanje, tko snosi troskove svih ovih gluposti?

Dakle, sudske i ostale, poput ovih kao nekakvih povjerenika (nekaj si racunam, ak mu je brutto oko 10tisuca, puta 12mjeseci to je oko 120 tisuca godisnje pa puta 5 godina, hmm, da....)

S obzirom da su tu jedini krivci banke, operateri i potrosaci, pretpostavljam da oni i snose sve troskove ili to opet snosim ja kao budala koja posteno placa i banke i drzave?
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 10:05   #4573
Di da se javim ja za tog povjernika... to će biti bolje zanimanje od čuvara državnog pečata
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 12:24   #4574
To se i ja pitam, uopce ne shvacam sto ce taj raditi konkretno.

Iskreno najvise me brine tko ce to opet sve izfinancirati, u clanku cak pise da stranka nije imala ni za platiti sudske troskove, to onda znaci da su te troskove solidarno snosile ostale stranke u procesu, ove banke ili svi mi ostali koji s time nemamo nikakve veze?
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 11:54   #4575
Pozdrav svima, molio bih za pomoć.
Naime, došlo mi je rješenje o ovrsi zbog duga za komunalnu naknadu u iznosu od 70 kn. U rješenju se navodi da imam rok od 15 dana za platiti dug, te da su troškovi ovrhe 200 kn. Znači li to da moram platiti i tih 200 kn ako u roku podmirim glabno dugovanje?
Hvala
__________________
“Nothing will make a driver more faithful to a car than a car that is faithful to its driver.” Unlike any other. Mercedes-Benz
horuswidjet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 22:32   #4576
Quote:
horuswidjet kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, molio bih za pomoć.
Naime, došlo mi je rješenje o ovrsi zbog duga za komunalnu naknadu u iznosu od 70 kn. U rješenju se navodi da imam rok od 15 dana za platiti dug, te da su troškovi ovrhe 200 kn. Znači li to da moram platiti i tih 200 kn ako u roku podmirim glabno dugovanje?
Hvala
Plati 70 kn što prije, te nazovi i javi da si platio, ako je ovrha otišla na finu onda javi i njima. Dok ne pokrenu ovrhu ne mogu ti je ni naplatiti, ako je pokrenu vidjet ćeš da ti nedostaje lova s tekućeg ili štednog računa.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 11:51   #4577
Quote:
knedlaugrlu kaže: Pogledaj post
Pih... da sam ja ovrhovoditelj ja bih odmah krenuo na upis založnog prava i krenuo na prodaju nekretnine.
Tako da kolegi forumašu preporučam da odvrti par stranica na kojima se nalazi konstruktivna rasprava o tome kako sam ja uspio obustaviti ovrhu.
Zahvaljujem kolegi forumašu na preporuci no nažalost nemam trenutno vremena vrtiti ranije stranice...

Ono što moram primijetiti, pritom ne želeći docirati ni ulaziti u daljnje rasprave, jest da već u samom startu griješite i dajete pogrešne savjete/informacije. Naime, radi se o ovrsi koja bi se pokrenula temeljem presude kao ovršne isprave i u tom smilslu ne postoji mogućnost da se upiše založno pravo i onda krene u prodaju, kao što vi navodite da bi učinili, već upravo suprotno. Naime, prvo se mora podnijeti ovršni prijedlog i pokrenuti ovrhu na nekretnini, nakon čega bi se utvrdila vrijednost nekretnine, provele bi se dražbe, a tek u konačnici, ukoliko bi dražbe ostale bezuspješne, moglo bi se upisati založno pravo.
__________________
Devils Advocate
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 11:56   #4578
Quote:
horuswidjet kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, molio bih za pomoć.
Naime, došlo mi je rješenje o ovrsi zbog duga za komunalnu naknadu u iznosu od 70 kn. U rješenju se navodi da imam rok od 15 dana za platiti dug, te da su troškovi ovrhe 200 kn. Znači li to da moram platiti i tih 200 kn ako u roku podmirim glabno dugovanje?
Hvala
Ovisi što vam točno piše... Radi li se o nastalom ili o predvidivom trošku? Ovršni zakon u tom smislu poznaje i radi razliku, ali ona je bitna samo ukoliko dug platite u paricijskom roku (rok koji vam je ostavljen za dobrovoljnu uplatu, a računa se od dana primitka rješenja).
__________________
Devils Advocate
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 19:01   #4579
Quote:
sasa80 kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem kolegi forumašu na preporuci no nažalost nemam trenutno vremena vrtiti ranije stranice...

Ono što moram primijetiti, pritom ne želeći docirati ni ulaziti u daljnje rasprave, jest da već u samom startu griješite i dajete pogrešne savjete/informacije. Naime, radi se o ovrsi koja bi se pokrenula temeljem presude kao ovršne isprave i u tom smilslu ne postoji mogućnost da se upiše založno pravo i onda krene u prodaju, kao što vi navodite da bi učinili, već upravo suprotno. Naime, prvo se mora podnijeti ovršni prijedlog i pokrenuti ovrhu na nekretnini, nakon čega bi se utvrdila vrijednost nekretnine, provele bi se dražbe, a tek u konačnici, ukoliko bi dražbe ostale bezuspješne, moglo bi se upisati založno pravo.
Ma on ne razlikuje založno pravo od zabilježbe ovrhe. On kada govori o založnom pravu misli na zabilježbu ovrhe. Ne kuži osnovne institute.

No, na temelju ovršne isprave bez obzira radi li se o presudi ili drugoj ovršnoj ispravi (npr. rješenje o ovrsi... Pojam ovršne isprave gotovo 99% sudionika ovog foruma ne razumije) može se upisati založno pravo, u postupku osiguranja tražbine prisilnim zasnivanjem založnog prava. Te se onda na temelju založnog prava može pokretati ovrha na nekretnini. To naravno ne rješava pitanje naplate duga, ali omogućava nezastarijevanje glavnice.
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 18:25   #4580
Slažem se.
__________________
Devils Advocate
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:13.