Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.05.2006., 17:07   #1
Zaključivanje ocjena

Prije nego me napadnete da sam falila podforum i da sam ovu temu trebala stavit na Kutak za školarce i studente (kojeg moderiram ), evo objašnjenje: na Kutku su uglavnom učenici i studenti a njihovo mišljenje mi je poznato (radim u školi ). Zanima me mišljenje roditelja (jer ja to još nisam).

Bliži se kraj školske godine. Da li (i, ako da, koliko i kako) intervenirate u školi prilikom zaključivanja završnih ocjena?

Naime, eto što mi se dogodilo. Mama jednog učenika drugog razreda (koja nikad prije nije bila razgovarati sa mnom) došla je danas k meni. Sin ima negativnu ocjenu cijele godine (imao je tri pokušaja ispravka prvog poluogodišta i svaki put je predao skoro bijeli papir) iz predmeta kojeg će za dvije godine imati na maturi (dakle, iako smatram da su svi predmeti jednako važni, postoje oni poput ovog-"važniji" zbog mature).
Osim toga, dva druga predmeta su evidentno negativna te bi zbog toga taj učenik trebao pasti razred.
Mama je danas došla kod ravnateljice, a ova ju je uputila na nas profesore, te nam je tako ispričala svoje privatne probleme (samohrana je majka...) i pitala da li možemo malome dati još jednu priliku jer se ona boji svega toga...

Nisam nemilosrdna, ali on nije jedini. Ako se prilika (konkretno iz mog predmeta) da njemu, treba se dati i drugima koji su se našli u toj situaciji. A što je s onima koji se cijele godine trude za dvojku na kraju? Onda bi oni trebali imati trojku?
Uglavnom, za nekog tko cijelu godinu ne radi ništa, 30. svibnja, 15 dana prije kraja školske godine, ne čini mi se u redu davati takav popust. Ako su problemi prisutni a nisu od jučer (tako mama kaže) zašto mi se prije nije obratila ona (ili sin)? On se smijulji cijele godine i igra na kartu "zadnjeg vlaka". Meni je to, iz ljudske perspektive, nepošteno prema ostalima.

Kako vi, kao roditelji, na to gledate?
Da li vam se djeca bune na takve nepravde u školi?
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 17:37   #2
rusi
zbog takvih klinaca (i njihovih roditelja) svi koji uce i trude se cijelu godinu ispadnu budale
za malog je bolje da sad padne godinu i shvati da neke stvari mora odraditi sam (i da je sam za njih odgovoran) i da nece uvijek mamica biti ta koja ce ga izvlaciti iz sranja
zlocestoca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 17:46   #3
nemora značit ako se on smijulji na satu da mu je doma život lak i da nema problema, to znam iz vlastitog primjera
ja na tvom mjestu mu nebi dala jedinicu jer bi pao razred, al da mu je to prva ili druga, bez razmišljanja bi ga poslala na popravni
teichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 17:59   #4
Quote:
teichy kaže:
nemora značit ako se on smijulji na satu da mu je doma život lak i da nema problema, to znam iz vlastitog primjera
ja na tvom mjestu mu nebi dala jedinicu jer bi pao razred, al da mu je to prva ili druga, bez razmišljanja bi ga poslala na popravni
Moja je zasad jedina zaključena. Dakle, ove dvije su vrlo vjerojatne ali još nisu zaključene. Po toj tvojoj logici, ja sam postupila ok. Nisam zaključila treću.

Znam da mu vjerojatno nije lako doma (smijuljenje sam navela kao primjer njegovog ponašanja kojim nikad nije pokazao da mu je stalo), ali svako dijete bi moglo imati nešto iza sebe, doma. Zar ne? Samo neki šute a neki o tome govore.
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 18:10   #5
Onda se nemaš šta gristi, ove ostale dvije profesorice nek razmišljaju hoće li mu oprostit jedinicu ili ne
A što se tiče situacije doma, naravno da svako dijete ima svojih problema, netko lakših netko težih, al svako dijete ih drugačije doživljava i riješava
Jedni se ubijaju od učenja, dok drugi bježe van iz kuće jer im je doma nepodnošljivo
teichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 18:11   #6
Ne razumijem nekoliko stvari.

Ako je dijete ( mada je to drugi srednje) cijele godine u problemima u školi, a roditelji tj majka nije dolazila u školu ( zar niti na roditeljske sastanke???) zar tu profesori ne reagiraju kad skuže da tu nešto ne štima.
Jasno mi je da postoje roditelji koji smatraju da klinci kroz školstvo trebaju sami "plivat" i da postoje roditelji koji zbog egzistencije ( rade po cijeli dan da bi preživili) vremenom zanemare dijete i prepuste ga samom sebi i ulici.
Ne smatram da škola treba preuzeti ulogu roditelja, no zar se nitko u školi nije zapitao što se s klincem dešava.

Što je tako s njim bilo i u prvom razredu?
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 18:16   #7
Mama je dolazila redovito u školu, ali kod razrednice (ne kod mene). Upoznati smo koliko toliko s problemima, ali to su sve "priče s hodnika" (dakle, učenik se meni nikad nije požalio da ima problema, da li mogu imati još malo razumijevanja...). Sve do danas dok mama nije došla razgovarati. Dva tjedna prije kraja. To je ono što mene muči. To da oni misle da se u dva tjedna sve može rješiti. A brod odavno tone.
Učenik je itekako sposoban, nije glup. Lijen je, ne nosi knjige, ne piše zadaće i ne uči. Početkom svibnja sam ga posljednji put pitala da li je spreman za ispraviti koju jedinicu a on mi se ironično nasmijao i pitao "ha? ispraviti? haha. nisam". I to je bilo sve.
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 18:59   #8
Quote:
Kyra kaže:
Mama je dolazila redovito u školu, ali kod razrednice (ne kod mene). Upoznati smo koliko toliko s problemima, ali to su sve "priče s hodnika" (dakle, učenik se meni nikad nije požalio da ima problema, da li mogu imati još malo razumijevanja...). Sve do danas dok mama nije došla razgovarati. Dva tjedna prije kraja. To je ono što mene muči. To da oni misle da se u dva tjedna sve može rješiti. A brod odavno tone.
Učenik je itekako sposoban, nije glup. Lijen je, ne nosi knjige, ne piše zadaće i ne uči. Početkom svibnja sam ga posljednji put pitala da li je spreman za ispraviti koju jedinicu a on mi se ironično nasmijao i pitao "ha? ispraviti? haha. nisam". I to je bilo sve.
ne razumijem, sto tebe u cijeloj prici muci? sama kazes: ne nosi knjige, ne pise zadace i ne uci. halo? pa nije li to razloga da dati nekome jedan i to bez ikakvog razmisljanja? o cemu pricamo? o snizavanju kriterija na minimum? ne razumijem...
Amalka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 19:03   #9
Quote:
Kyra kaže:
Prije nego me napadnete da sam falila podforum i da sam ovu temu trebala stavit na Kutak za školarce i studente (kojeg moderiram ), evo objašnjenje: na Kutku su uglavnom učenici i studenti a njihovo mišljenje mi je poznato (radim u školi ). Zanima me mišljenje roditelja (jer ja to još nisam).

Bliži se kraj školske godine. Da li (i, ako da, koliko i kako) intervenirate u školi prilikom zaključivanja završnih ocjena?

Naime, eto što mi se dogodilo. Mama jednog učenika drugog razreda (koja nikad prije nije bila razgovarati sa mnom) došla je danas k meni. Sin ima negativnu ocjenu cijele godine (imao je tri pokušaja ispravka prvog poluogodišta i svaki put je predao skoro bijeli papir) iz predmeta kojeg će za dvije godine imati na maturi (dakle, iako smatram da su svi predmeti jednako važni, postoje oni poput ovog-"važniji" zbog mature).
Osim toga, dva druga predmeta su evidentno negativna te bi zbog toga taj učenik trebao pasti razred.
Mama je danas došla kod ravnateljice, a ova ju je uputila na nas profesore, te nam je tako ispričala svoje privatne probleme (samohrana je majka...) i pitala da li možemo malome dati još jednu priliku jer se ona boji svega toga...

Nisam nemilosrdna, ali on nije jedini. Ako se prilika (konkretno iz mog predmeta) da njemu, treba se dati i drugima koji su se našli u toj situaciji. A što je s onima koji se cijele godine trude za dvojku na kraju? Onda bi oni trebali imati trojku?
Uglavnom, za nekog tko cijelu godinu ne radi ništa, 30. svibnja, 15 dana prije kraja školske godine, ne čini mi se u redu davati takav popust. Ako su problemi prisutni a nisu od jučer (tako mama kaže) zašto mi se prije nije obratila ona (ili sin)? On se smijulji cijele godine i igra na kartu "zadnjeg vlaka". Meni je to, iz ljudske perspektive, nepošteno prema ostalima.

Kako vi, kao roditelji, na to gledate?
Da li vam se djeca bune na takve nepravde u školi?
Znam da spadam kutak niže , ali me zanima [ono što me stvarno uvijek fascinira] i zato te to i pitam:
Znači li tebi što u životu ta jedna ocijena?
Emo§ion:D is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 19:05   #10
Quote:
Kyra kaže:
Moja je zasad jedina zaključena. Dakle, ove dvije su vrlo vjerojatne ali još nisu zaključene. Po toj tvojoj logici, ja sam postupila ok. Nisam zaključila treću.

Znam da mu vjerojatno nije lako doma (smijuljenje sam navela kao primjer njegovog ponašanja kojim nikad nije pokazao da mu je stalo), ali svako dijete bi moglo imati nešto iza sebe, doma. Zar ne? Samo neki šute a neki o tome govore.
Inače, znam jaako puno djece, koja imaju jaako velike probleme doma, a smijuljenje i nerad pod satom nisu odraz njihove razmaženosti i neodgoja..
Emo§ion:D is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 19:15   #11
Quote:
Emo§ion:D kaže:
Znam da spadam kutak niže , ali me zanima [ono što me stvarno uvijek fascinira] i zato te to i pitam:
Znači li tebi što u životu ta jedna ocijena?
nije poanta u tome da je nekom nastavniku ocijena nekog xy od zivotne vaznosti. dapace.
poanta je u tome da svatko treba prihvatiti 'plodove svoga (ne)rada'. jer, ako netko cijelu godinu ladi dupe i na kraju krajeva dobije duju, kakva je pouka drugim dacima koji su se pomucili za tu svoju duju? da i oni sljedeci godine mogu komotno ladit dupe i da ce dobit duju? nije bas poticajno, se slazes
Amalka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 19:15   #12
Quote:
Emo§ion:D kaže:
Znam da spadam kutak niže , ali me zanima [ono što me stvarno uvijek fascinira] i zato te to i pitam:
Znači li tebi što u životu ta jedna ocijena?
Znači mi utoliko što se pitam "što sljedeće godine i što s drugim učenicima u tom razredu?". Ne čini mi se u redu prema njima koji cijelu godinu rade.
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 19:18   #13
Quote:
Emo§ion:D kaže:
Znači li tebi što u životu ta jedna ocijena?
Ja sam prof. matematike po obrazovanju iako ne radim u skoli pokusat cu ti odgovoriti na pitanje.
Znaci puno.
Zato sto zeli da taj netko nesto od nje nauci i zato jer uvijek ima ucenika u razredu koji se i za tu jadnu dvojku pomuce jer im jednostavno nesto ne ide ili dodju sa jako slabim temeljima iz osnovne pa ne razumiju i muce se (govorim iz perspektive svog predmeta).
Da se ocijene dijele nitko od nas prof. ne bi trebao studirati, mogao bi "predavati" kada zavrsi prvo polugodiste prvog razreda i nauci pisat brojeve.

Srednja skola je obrazovna ustanova. Njen posao je da ih nauci i da objektivno ocijeni steceno znanje. Znanje doticnog ucenika ne zadovoljava kriterije za prolaz.
O posljedicama svog nerada su i on i majka mogli razmišljati puno prije kad se nesto moglo napraviti (citaj zagrijati stolicu) a ne sada.
Decko ce imati priliku da se sredi dogodine, vjerojatno ce mu vise koristiti pad razreda nego poklonjena dvojka.
Ako ima imalo soli u glavi, shvatit ce sada sto mu se moze dogoditi ako se ne uozbilji. A ako nema shvatit ce za par godina kad bez zavrsene skole bude morao raditi lose placene poslove i plakat ce za sansom koju je propustio u zivotu.
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 19:20   #14
Quote:
Kyra kaže:
Znači mi utoliko što se pitam "što sljedeće godine i što s drugim učenicima u tom razredu?". Ne čini mi se u redu prema njima koji cijelu godinu rade.
Daš mu duju ove godine, upozoriš ga da sljedeće neće dobiti..
Ponovi situaciju iduće godine, hladnokrvno mu pišeš jedan i ne primaš nikakve molbe taman da prijetio bacanjem s 15.kata..
IMO
Što se tiče učenika, ako su prijatelji, sukolege, poznaju njegovu situaciju, ne vidim razloga zašto bi im to smetalo..
Pa Bože, poklanjaš mu dvojku, a ne 4..
Emo§ion:D is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 19:24   #15
Quote:
Emo§ion:D kaže:
Inače, znam jaako puno djece, koja imaju jaako velike probleme doma, a smijuljenje i nerad pod satom nisu odraz njihove razmaženosti i neodgoja..
Gledaj, ja znam jaaako puno ljudi koji imaju jako velike probleme i doma i sa zdravljem i sa roditeljima pa ipak odlaze na posao i odrade ga korektno.
Jebi ga, rijetkima je zivot bajka. Mi ostali se borimo kako znamo.
Za probleme u obitelji postoje razno razni centri, psiholozi i druge podrske.
Svaki profesor (ajde, ne bash svaki ima i tu neljudi) ce uzeti u obzir losu situaciju u kuci i odgodit ispitivanje, dati jos jednu sansu ali ne moze se podsmjehivati na satu i glumit frajera a onda dva tjedna prije kraja postat placljivko i vuc mamicu u skolu da uzica dvojku.
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 19:24   #16
Ajmo redom: lani sam, u prvom razredu, poklonila dvojku. Ove godine bi bio drugi put. Jedino lani mama nije intervenirala već sam ja rekla "neka, prvi razred su. neću praviti problema".
Razred baš nije "za" jer imam još jedno 4 dvojke koji su stečene radom. Zašto bi on imao popust? Ili da te dvojke postanu trojke, trojke četvorke a četvorke petice? A petice šestice?

Djeca ne vole nepravdu i nisu slijepa.
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 19:25   #17
Quote:
Emo§ion:D kaže:
Pa Bože, poklanjaš mu dvojku, a ne 4..
poklonila mu 2, 3, 4 ili 5 on prolazi razred akonto vlastitog nerada kroz cijelu godinu.
Amalka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 19:25   #18
Quote:
penelop@ kaže:
Ja sam prof. matematike po obrazovanju iako ne radim u skoli pokusat cu ti odgovoriti na pitanje.
Znaci puno.
Zato sto zeli da taj netko nesto od nje nauci i zato jer uvijek ima ucenika u razredu koji se i za tu jadnu dvojku pomuce jer im jednostavno nesto ne ide ili dodju sa jako slabim temeljima iz osnovne pa ne razumiju i muce se (govorim iz perspektive svog predmeta).
Da se ocijene dijele nitko od nas prof. ne bi trebao studirati, mogao bi "predavati" kada zavrsi prvo polugodiste prvog razreda i nauci pisat brojeve.

Srednja skola je obrazovna ustanova. Njen posao je da ih nauci i da objektivno ocijeni steceno znanje. Znanje doticnog ucenika ne zadovoljava kriterije za prolaz.
O posljedicama svog nerada su i on i majka mogli razmišljati puno prije kad se nesto moglo napraviti (citaj zagrijati stolicu) a ne sada.
Decko ce imati priliku da se sredi dogodine, vjerojatno ce mu vise koristiti pad razreda nego poklonjena dvojka.
Ako ima imalo soli u glavi, shvatit ce sada sto mu se moze dogoditi ako se ne uozbilji. A ako nema shvatit ce za par godina kad bez zavrsene skole bude morao raditi lose placene poslove i plakat ce za sansom koju je propustio u zivotu.
Ne, vidiš situacija u školstvu je takva da za pad razreda, ti si na burzi automatski..
Nema popravio, nepopravio..
Uostalom svakome bi trebalo biti važnije nekoga natjerati nešto naučiti..Za
dvojku se može naučiti i na satu, dakle sam nastavnik na satu može učenika naučiti dovoljno za prolaz.
Škola je odgojno-obrazovna institucija,ali eto sve se više stvari svode na obrazovna, a s time se ne bi složila, pogotovo ako uzmemo u obzir da neki ljudi više vremena provode sa svojom razrednicom nego mamom.
I..molim vas, poštedite me socijale jer je takvo stanje kakvo je i treba djelovati usporedno š njim.
Dakle, možda po novom, o odgoju učenika trebaju brinuti samo roditelji, ali i dalje ću smatrati kako prste trebaju imati i učitelji, profesori..
Emo§ion:D is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 19:26   #19
Quote:
Emo§ion:D kaže:
Što se tiče učenika, ako su prijatelji, sukolege, poznaju njegovu situaciju, ne vidim razloga zašto bi im to smetalo..
Pa Bože, poklanjaš mu dvojku, a ne 4..
Pa mozda bi smetalo nekome tko ima jednako losu situaciju u kuci a ipak se potrudi i nauci za dvojku a mozda i za peticu Hoces reci da su svi ljudi sa zavrsenom skolom iz sredjenih obitelji bez problema?
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 19:26   #20
Quote:
Kyra kaže:
Ajmo redom: lani sam, u prvom razredu, poklonila dvojku.
A onda nemaš dileme. A i mami to možeš reć ako se opet dođe tužit. Zvuči okrutno, al jbg, dec lajf.

Eto, zato ja ne radim u školi.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:06.