Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2003., 13:12   #21
Ne, nego su tebe uzeli za laika dok su ti objasnjavali.

Jos uvijek mi nisi dao odgovore na NAJBITNIJE stvari:

Kolika ti je po toj racunici mjesecna premija za zivotno osiguranje?

Koliko ti je % ocekivani povrat na zivotno osiguranje.
Mislim ne ono sto si prije lupnio 70% nego ocekivana godisnja stopa povrata, u istoj formi kao sto su ti dali i 5.95% kamate na kredit.

Onda nejasnoca:

Quote:
__________________________________________________

Ukupno plaćanja: 120.000 - 50.000 = 70.000
treba pisati:
120.000 - 70.000 = 50.000
__________________________________________________

Znaci da na kraju platis 50 000 (u anuitetima) + 70 000 (dobit od osiguranja) = 120 000 kamate kako si i rekao, zato te i pitam ciji je stan, jer si ukupno isplatio samo kamatu?????


OK, onda ovdje spominjes nesto u vezi glavnice

Quote:

__________________________________________________
Ne zaboravimo da banka glavnicu naplaćuje iz osigurane svote.
_________________________________________________


Sto to znaci ???????
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 13:17   #22
Quote:
Mr Spiker kaže:

__________________________________________________
Ne zaboravimo da banka glavnicu naplaćuje iz osigurane svote.
__________________________________________________ _


Sto to znaci ???????
Tebi treba crtati?
Znaš li uopće što je to životno osiguranje?
Plaćaš, plaćaš, plaćaš, i za 20 g ti isplate lovu ako doživiš. Ili isplate banci glavnicu kredita a tebi ostatak.
sailor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2003., 13:25   #23
Re: Stambeni krediti

Quote:
soylent kaže:
iako cu iduci tjedan znati zapravo sve sto me zanima, jer krecem na turneju po bankama, jeste li upoznati s time, a da nije na nivou dobrog "guglanja"?
za ozbiljno. mala i ja kupujemo stan. svota koja igra je 55 000 - 60000 EUR.
izbor smo suzili, barem prema onome sto se moze naci na netu (rba ima daleko najbolje stranice), na reiffeisen i zagrebacku banku.
ostali su van knkurencije zbog kamata, cijene obrade kredita i nekih uvjeta za potrebnu dokumentaciju i dr.

ljudi nam govore da je zaba dobra sa linijom "stan do 35-e". nisam bas detaljno ulazio, no cini mi se da ih rba ipak sisa.

kakva su vas iskustva ako ih imate?
Postoji ti slijedeća solucija. Otvoriš stambenu štednju u PSŠ i sa ugovorom o štednji tj statusom štediše možeš u zagrebačkoj dobiti kredit, npr. taj stan do 35-te, ovisno o dogovoru. Kad dobiješ zeleno svjetlo od banke za dobivanje kredita trebaš na račun PSŠ uplatiti 10% od iznosa kredita. Ta ti lova ostaje na računu dvije godine i za to vrijeme otplačuješ kredit zagrebačkoj. Međutim ti na taj ulog dobivaš državna poticajna sredstva i kamatu od štedionice. Po isteku dvije godine postoji solucija da PSŠ preuzme od banke tvoj kredit tako da ostatak kredita otplaćuješ prvoj stambenoj uz kamatnu stopu od 6% godišnje. Ako te zanimaju detalji, javi se.
monique is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 00:13   #24
Quote:
sailor kaže:
Tebi treba crtati?
Znaš li uopće što je to životno osiguranje?
Plaćaš, plaćaš, plaćaš, i za 20 g ti isplate lovu ako doživiš. Ili isplate banci glavnicu kredita a tebi ostatak.
Zato te i pitam koliku su ti visinu premije odredili, reci mi mjesecnu ratu i reci mi ocekivani godisnji povrat od investicije u postotcima, za recimo vrijednost stana, ili glavnicu od 100 000.
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2003., 09:30   #25
Stambeni krediti

Daklem, čuju se razne (dez)informacije o trendu kreditiranja, mogućem povećanju kamata, da su građani prezaduženi (kao da će netko drugi umjesto tebe vraćati kredit pa se brine za tebe!?).
Npr. RBA je imala jedan jako kvalitetan kreditni proizvod - stambeni, 70% fiksno, do 25g, može i bez j., 1:1,20 ALI 1.3. SU GA DOKINULI! Zvao sam, kažu nema više tog modela, hoće li ga biti ne zna se. (Seronje!) Mislim si, počelo je. Nakon booma početkom prošle godine na redu su restrikcije.
HNB se navodno prijeti da će u 2004. drastično srezati mogućnosti kreditiranja poslovnim bankama. E sad, nadam se da se to u prvom redu odnosi na kredite za aute, jer stambeni kod nas u usporedbi sa npr. Slovenijom (4.5%) još uvijek imaju visoku kamatu.
S druge strane, čujem da PBZ ima neke nove, povoljnije uvjete za stambene kredite (6,98%) ali na webu ni riječi otme, slao sam mail i odgovor nisam dobio...
Nadam se samo da će naša dobra stara ZaBa zadržati svoje kreditne proizvode jer su ipak kad se sve zbroji najpovoljniji.
Ja planiram dizati kredit kad nađem dobru priliku za stan, s jedne strane sam pod pritiskom i strahom od ukidanja povoljnih kredita slijedeće godine pa bih zato krenuo u to na jesen, s druge strane štedimo svakim danom pa potreban kredit postaje sve manji...ne znam...
Vaša mišljenja, saznanja, prijedlozi, primjedbe...?
 
Odgovori s citatom
Old 06.05.2003., 09:32   #26
Pardon, ono za RBA je bilo 7,0% ne 70%
 
Odgovori s citatom
Old 06.05.2003., 09:34   #27
Re: Stambeni krediti

Quote:
Barry Kent kaže:
Vaša mišljenja, saznanja, prijedlozi, primjedbe...?
Stambena štedionica!

Samo se treba na vrijeme počet štedit
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2003., 13:55   #28
Re: Re: Stambeni krediti

Quote:
indian kaže:
Stambena štedionica!

Samo se treba na vrijeme počet štedit
Tako j! S druge strane, HNB mjere privremenog su karaktera dok se situacija ne stabilizira, iako je tesko prognozirati do kad ce potrajati. Banke se nece moci predugo nositi sa restrikcijama.
Ovisi kak ti je frka za kupit stan.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2003., 08:52   #29
Ha, frka je i nije, mislim nismo na cesti ali bismo ipak što prije svoj stan. Kak to misliš da će biti samo privremene mjere, koliko misliš da će trajati odnosno kada ćemo napokon mi imati neku normalnu kamatu kao npr. Slovenci.
 
Odgovori s citatom
Old 08.05.2003., 08:53   #30
Stambena štednja mi ne odgovara jer mi se ne da toliko čekati.
 
Odgovori s citatom
Old 22.05.2003., 11:45   #31
Recimo, ja sam u rba stambenoj već - subjektivni dojam: 100 godina; realno - još 2,5 do kredita
Previše je to vremena za čekat.
A i kamata od 6% više ne zvuči toliko primamljivo kao prije 2-3 godine.

Zadnje uređivanje NikaZg : 22.05.2003. at 13:31.
NikaZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2003., 12:58   #32
Quote:
NikaZg kaže:
Recimo, ja sam u rba stambenoj već - subjektivni dojam: 100 godina; realno - još 2,5 do kredita
Previše je to vremena za čekat.
A i kamata od 6% više ne zvuči toliko primamljivo kao prije 2-3 godine.
Da ovo isto muci i mene.A tek za 2,5g kad dobijes mogucnost za podignuti kredit mozda tada kamate u bankama budu jos malo povoljnije.Jedino sto me tjesi cinjenica da je efektivna kamata za stambenu stednju cca 10%,pa to tretiram kao jedan dobar nacin za oplodivanje svog kapitala (placa).
Lucky is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2003., 00:53   #33
Question stambene stedionice

htjela bih pocet stedit.. i trenutno zujim u razno razne tabilice, trudim se, ali... hm..nejde. pa da pitam one koji znaju - postoji li kakva znacajna razlika, odnosno stedionica koja se nikak ne preporucuje?

falaa punoo
nusha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2003., 09:51   #34
nusha,
razumijem te. I ja gledam te tablice i računam i sve kaj mogu zaključiti je da su se štedionice stvarno potrudile razlikovati što je više moguće.

Nego šta je tebi NAJVAŽNIJE? Da dobiješ maksimalno moguće na svoju štednju ili ti je važnije poslije glatko dobiti kredit bez puno zezancije. Ili oboje?

Pozdrav,
gogo
gogo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2003., 10:20   #35
Thumbs up

Po mom mišljenju stambena štedionica je puno bolji štedni nego kreditni proizvod. Ako čovjek misli štediti bolje je uplaćivati stambenu štednju nego očajavat svaki put kad vidi prihod od kamata. U stambenu štednju možeš uplaćivat mjesečno, tjedno, polugodišnje, 1x godišnje. Dobiješ kamatu s malom razlikom od one na oročenja i državna poticajna sredstva - efektivno 10%, a kamate na oročenja padaju i sigurno će još i dalje padati. I na kraju ako ti ne treba kredit imaš finu svoticu, zajedno s kamatama i državnim poticajnim sredtvima, s kojim možeš raspolagat kak hoćeš!
Bella is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2003., 12:50   #36
Pa, moze li netko tko se bolje razumi u te puste tablice rec koja je stambena stedionica najbolja za recimo stednju, a koja za kredit...
Cobb is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2003., 08:59   #37
Quote:
Bella kaže:
I na kraju ako ti ne treba kredit imaš finu svoticu, zajedno s kamatama i državnim poticajnim sredtvima, s kojim možeš raspolagat kak hoćeš!
Mislim da nije baš tako. Ako ne podigneš stambeni kredit ne dobivaš poticajna sredstva, tako da ti to i nije neka štednja. A čak i ako podigneš kredit dobiješ maksimalno 5*1250 kn=6250 kn poticaja, što je manje od jednog kvadrata stana. Hvala lijepa, ali bez tog kvadrata ću se snaći...
 
Odgovori s citatom
Old 30.07.2003., 14:58   #38
Quote:
usput kaže:
Mislim da nije baš tako. Ako ne podigneš stambeni kredit ne dobivaš poticajna sredstva, tako da ti to i nije neka štednja. A čak i ako podigneš kredit dobiješ maksimalno 5*1250 kn=6250 kn poticaja, što je manje od jednog kvadrata stana. Hvala lijepa, ali bez tog kvadrata ću se snaći...
ukoliko se radi o sporoj štednji , znači ugovoru o stambenoj štednji na 5 godina, poticajna sredstva se ne gube ako se ne uzima kredit. da, 6250 kn dobivaš na jedan ugovor, a nitko te ne sprečava da zaključiš više ugovora na ime ostalih članova obitelji pa svaki član dobije, samo na ime poticaja , 6250kn nakon 5 godina. računaj 3% kamate na štednju, pa promisli na koji uloženi depozit dobiješ tolku kamatu!
__________________
"iskustvo se ne moze prenositi...
prenosi se znanje,umijece i mudrost koja je proistekla iz necijeg iskustva."
milci is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2003., 09:42   #39
Stambena štednja se isplati samo zahvaljujući DPS-u. Inače čak ni sami kredit nije ništa povoljniji, a ciklusom štednje od pet godina - možeš uštedjeti blesavo male svote kada govorimo o kupnji stana.
Inače DPS se itekako dobivaju ako se ne podigne kredit! Ona se moraju vratiti ukoliko se novac ne misli potrošiti na kupnju stana/kuće, popravak, izgradnju, održavanje...

Meni je full glupo da se kod određivanja kreditne sposobnosti ne gledaju prihodi od nekretnina. Recimo - imaš stan kojeg rentaš za 500 DM mjesečno i plaću od 2.000 kn. - Ne možeš dobiti kredit, jer kao lova od stana nije stalno primanje. U stvarnom svijetu to je itekako stalno primanje, za razliku od plaće koju sutra možeš izgubiti....
Ma banke su samo mafija koja plaća porez. Digneš 50.000 € i nakon 20 godina vratiš im 96.000 samo kroz anuitet. Jođ ti maznu oko 500 kroz "troškove kredita" a o osiguranju, i ostalim papirima da ne govorimo. Procjena nekretnine - 500 €. Ovjera posptisa 50 kn....
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2003., 10:52   #40
[QUOTE]nologo385 kaže:
[

Meni je full glupo da se kod određivanja kreditne sposobnosti ne gledaju prihodi od nekretnina. Recimo - imaš stan kojeg rentaš za 500 DM mjesečno i plaću od 2.000 kn. - Ne možeš dobiti kredit, jer kao lova od stana nije stalno primanje. U stvarnom svijetu to je itekako stalno primanje, za razliku od plaće koju sutra možeš izgubiti....


ti znaš nekog tko u Hrvatskoj prijavljuje rentu od stana ?!
ima ovjereni ugovor sa najmoprimcem i plaća porez na dohodak na ime najma?
__________________
"iskustvo se ne moze prenositi...
prenosi se znanje,umijece i mudrost koja je proistekla iz necijeg iskustva."
milci is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:16.