Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2008., 00:30   #41
Quote:
Orah kaže:
Ona koju upućujemo sami sebi!
Laganje drugima je evolucijska prednost... temelj trgovine , politike , umjeća ratovanja , lova , udvaranja.... ali laganje sebe je propast.
ma daj...
Dosta puta cujem takvo sto - ali nikako to ne mogu razumjeti. Ne moze se lagati samom sebi.

Naime, kad ja lazem drugome - taj ne zna da ja lazem, kad drugi meni laze - ja ne znam da mi laze.....kad ja lazem sebi - ja znam da lazem....druga je stvar, sto nam isitna ne odgovara...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 01:05   #42
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
'Laganje je davanje lazne izjave s namjerom da se nekog obmane.'

Kako lazemo bez rijeci?

Da li je presucivanje laz?
Čijan je ono definicija? (ne sećam se da ju je neko naveo, već bih reagovala)

Prešućivanje s namerom da se neko drži u zabludi jeste laž.

Postoje razni načini, jebiga ... maskiranje je, na primer, najčešći od tih neverbalnih načina.

ili, žena podmetne mužu sliku druge žene u novčanik kako bi ga optužila da je vara, recimo.

(dobro pitanje to .. mora li biti izgovoreno ..
.. kako bismo onda nazvali to neizgovoreno ..?
.. to je nešto što u sebi obuhvata i laž ..
.. prevara ..? )
ja_sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 01:17   #43
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Realno gledajuci to jeste problem.
Ko laze taj i krade. U pocetku mozda na sitno, a na kraju moze da se i o zivotima radi (ovde se treba setiti Göbelsove izjave - ako dovoljno puta ponovis laz ona moze postati istina; ovo je naravno cista laz, ali moze odlucivati o zivotu i smrti).

Zato je nuala u pravu kada kaze da su i sitnice bitne (divan pasus i ceo uvodni post ).
čega se tu može plašiti?
(zašto je to značajno ... veruješ da dovoljno puta ponovljena laž može postati istina ?)
ja_sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 01:19   #44
a što ako ja sada kažem da uvijek lažem? govorim li tada uvijek istinu?
enky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 01:30   #45
Quote:
enky kaže: Pogledaj post
a što ako ja sada kažem da uvijek lažem? govorim li tada uvijek istinu?
ne, nego zajebavaš raju sofizmima
ja_sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 01:35   #46
a ako nisam odgovorila stanovitim forumašima ono što sam željela, već sam svoje odgovore upakirala u "celofan", koji se može odmotati, ali i ne mora; koga onda lažem, sebe ili njih?
enky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 01:41   #47
Quote:
enky kaže: Pogledaj post
a ako nisam odgovorila stanovitim forumašima ono što sam željela, već sam svoje odgovore upakirala u "celofan", koji se može odmotati, ali i ne mora; koga onda lažem, sebe ili njih?

šta znači upakovati odgovor u celofan?


(je li to ono "pobediti - nećeš - izgubiti" ili tako već nekako što se može shvatiti dvosmisleno?

ili pitanje stavljanja zareza (kada, recimo, pošalju molbu za pomilovanje osuđenika kralju, a on odgovara sa "Ne vešati". A kurir koji se švalera s osuđenikovom ženom stavi zarez iza "ne")

Šta podrazumeva celofan?
ja_sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 01:43   #48
govoriš o pisanju između redova?
(pa ko shvati shvatio je, ko ne shvati - nikom ništa)

?
ja_sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 01:46   #49
u svakom slučaju, to zavisi od namere.

Ukoliko se pakuje u celofan da bi se neko obmanuo, onda je laž.

Ukoliko se pakuje iz estetsko-stilskih razloga, onda nije.
ja_sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 01:46   #50
celofan ne podrazumijeva. u tome i je fora. kada se poklanja ruža, ista se daje oriđiđi, znači nezamotana; ali neki ljudi vole vidjeti ružu sa dodatcima pa da ne osjete trnje i ja takvima onda dajem na izbor žele li, ako mogu te mogu li, ako žele, vidjeti trnje kroz celofan.
a ruži ne možeš reći da prestane biti lijepa, makar se mnogima ne sviđa.
ajme kako danas serem...ali znam da me ti razumiješ.
enky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 01:51   #51
ma ne razumem te sad.

Možda zato što mi nije blizak primer.

Poklonjen cvet mi ne znači ništa, umotan ili ne.

( pelcer u saksiji je već druga stvar ...
.. jedan mi je prijatelj poklanjao cveće tako što me vodio na livade gde ga mnogo ima; pa smo ležali poleđuške i gledali oblake ..
.. eto .. jebiga .. nit celofana nit ubranih ruža ..

.. pojasni primer .. jebiga .. skini celofan s objašnjenja )
ja_sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 01:58   #52
ajmo onda ovako. ti mi kažeš kako možeš nešto što rijetko tko može, ako itko tj. ono što ti kažeš je isprazna fraza pa tako i laž.
ja ti odgovaram tako da ti možeš, ako hoćeš uvidjeti kako razumijem da lažeš, međutim odgovaram ti na takav način kao da vjerujem u tvoje riječi. a odgovaram ti tako, ne zato jer te želim povrijediti ili ti povlađivati, nego zato jer te žalim. žalim li ja i sebe što ti uopće odgovaram? ili se lažem kako se ne žalim?

ovo naravno ne ide tebe. treba li konkretniji primjer ili je sada jasnije?
enky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 02:02   #53
.. off-topic .. da ja pojasnim svoj odnos spram poklanjanja bilja .. mada nema nikakve veze s temom


ovo su

prle



i

tihi






To mi deca poklonila
ja_sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 02:05   #54
daj ne laži!
enky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 02:11   #55
Quote:
enky kaže: Pogledaj post
ajmo onda ovako. ti mi kažeš kako možeš nešto što rijetko tko može, ako itko tj. ono što ti kažeš je isprazna fraza pa tako i laž.
ja ti odgovaram tako da ti možeš, ako hoćeš uvidjeti kako razumijem da lažeš, međutim odgovaram ti na takav način kao da vjerujem u tvoje riječi. a odgovaram ti tako, ne zato jer te želim povrijediti ili ti povlađivati, nego zato jer te žalim. žalim li ja i sebe što ti uopće odgovaram? ili se lažem kako se ne žalim?

ovo naravno ne ide tebe. treba li konkretniji primjer ili je sada jasnije?
pa ne znam lažeš li se.

ja bih žalila sebe što tako odgovaram nekome koga žalim.

valjda.

(nemam pojma .. ne radim to .. kada to radim onda je to toliko obojeno sarkazmom da ne može biti nikakve zabune oko dvosmislenosti ..
.. ali svakako ne radim iz žaljenja spram nekog ..

.. ne volim žaliti ljude .. mislim da je žaljenje nešto najgore što čoveku može da se učini ..)


nego, druga stvar me kopka - zar je to što neko tvrdi da može nešto što niko drugi (ili retko ko) može - zar je to dovoljno da se poveruje da laže?

(ja zamalo jednom nisam popila dobre batine zbog ovakvog stava)
ja_sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 02:14   #56
Quote:
enky kaže: Pogledaj post
daj ne laži!

ahahaha, ne lažem, stvarno su ih tako nazvali (ja rekla da ću da ih nazovem miroljub i dragoljub, al mi nisu dali. kažu "imaju oni svoja imena". Ja pitam koja su, a oni kažu - prle i tihi. Jebiga. Počeli otpisani opet da se prikazuju kod nas

Čik pogodi šta su prle i tihi
ja_sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 02:22   #57
Nisam često na ovim temama, al se nemrem otet dojmu da ova Nuala ima poseban smisao za humor.
Lupi temu, tj. kaže dečici na pdf o čemu sad da pričaju, pa fino ode svojim putem.
A djeca obično dobra, slušaju.
__________________
lundov parkić
lund is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 02:23   #58
naravno da nije dovoljno. treba malo više znati o osobi koja to govori da bi bilo dovoljno. međutim, ako osoba laže sebe, tada možemo reći da meni govori istinu. na meni je hoću li njenu istinu povjerovati ili ne. uvijek postoji mogućnost da je njena laž ujedno i istina pa tako moje nevjerovanje te istine na kraju može postati laganje samoj sebi.
vezano za žaljenje. reci ti što hoćeš, ali ja bih rado da me drugi koji puta žale. i to je istina. naravno, ako sada lažem samu sebe tada je to istina za tebe, baš kao što je i za mene, dok ako me poznaješ dovoljno da možeš zaključiti kako ja sigurno lažem samu sebe, tada je to za tebe laž.

a s obzirom da je jedino sigurno da ništa nije sigurno, laž i istina su kao dan i noć, jedan trči za drugim i nikako se ne mogu stići, dok zajedno čine cjelinu.
enky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 06:20   #59
Quote:
ja_sanja kaže: Pogledaj post
meni je prvo palo na pamet laganje sebe kada se pomenula laž nad lažima

zanimljivost:


ako ova stvarnost nije ono za šta smo uvereni da jeste, onda je to, po oba kriterijuma (i tvom i planinarovom) - laž nad lažima.
Sve može biti iluzija osim samosvijesti!
Jer kad bi i samosvijest bila iluzija tad bi ona bila iluzija koja je svjesna da je iluzija.
A iluzija koja je svjesna da je iluzija više nije iluzija!
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 08:27   #60
Quote:
ja_sanja kaže: Pogledaj post
.. prvi .. zašto lažac laže ..

.. drugi .. koj kurac to meni smeta ..
.. koj mi kurac smeta onda kada me ne uspeva obmanuti .. kada se jasno vidi da je laganje ..
.. zašto ja .. jebiga .. majstorsku laž cenim .. gotovo kao umetnost ..
Ima previše razloga zašto lažov laže, ali mogli bi se sve svesti (opet svodim ) na to da laž nešto rješava, ili se putem laži nešto pokušava riješiti.

Zašto te smeta....zato što osjećaš da te netko, putem dobre laži, poštuje i cijeni. Ako je laž majstorska, spremna si sve oprostiti, pa i nagraditi, ali podcjenjivanje slabom laži ne opraštaš.

Tako mislim i kod drugih primjera, ovdje iznijetih - laganje "u lice" vrijeđa, pa je takvo laganje često "krivac kojeg treba razapeti", umjesto da se zapitamo zašto dozvoljavamo sebi uvrijediti se.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:49.