Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.05.2010., 08:25   #41
Quote:
Dodagoda kaže: Pogledaj post
činjenica je da je fejs "kuga" današnjice, ali svatko od nas tko ima dijete od 8,9 god. nadalje suočava se sa njihovim moljakanjem....
Klinci su to vidjeli od svojih roditelja... Ali klinci od roditelja vide svašta - da piju alkohol, puše, voze automobile... Pa počnu moljakati (moja ima 5, ali neko kratko vrijeme je bila zapela k'o mazga da će ona voziti naš auto! ). Znam da ima svakakvih roditelja, neki dozvoljavaju svašta, ali većina zna što je primjereno. I ne vidim u čemu je tolika razlika odbiti djete od 8,9 god. kad moljaka čašu vina, cigaretu ili da napravi profil na fejsu. Naravno, sve je teže jer njima treba osjećaj pripadnosti društvu, a većina roditelja je popustila moljakanju (zapravo ne popustila, nego sa oduševljenjem svog klinca pokazala na netu ) i tako smo došli tamo gdje jesmo. A sad kukamo kako je fejs kuga današnjice. Ja se slažem, ali mi smo ga takvim napravili.

Quote:
Moja kćer ima 10 god. i ima svoj profil, te se njime koristi pod nadzorom... uglavnom je njihovo međusobno chetanje i komentiranje razrednih slika i pjesama i spotova.
Dugo sam razmišljala dopustiti joj to ili ne i na kraju sam odlučila da ću joj rađe dopustiti uz kontrolu nego da napravi potajno kakvu glupost.
Polemika je bila i oko mobitela-i sad ih svaki klinac ima.....
Vjerujem da ću i ja morati popustiti i kad bude u tim godinama napraviti joj profil, baš kako kažeš - bolje da joj dozvolim uz kontrolu, nego da mi radi tko zna što iza leđa. Zapravo se nadam da će do tada fejs već ispasti iz mode, samo me strah da se ne pojavi neko još veće sranje...

Quote:
Činjenica je da sa današnjim klincima moramo puuuno više komunicirati, objašnjavati i razgovarati nego što su naši roditelji sa nama i pratiti budnim okom sa kime se druže i šta rade bez da oni osjećaju pritisak... na žalost takva su vremena


Jedino me muči onaj dio "bez da oni osjećaju pritisak". Ali moja je još mala, valjda ću naučiti kako "ne pritiskati" dok dođemo do toga...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2010., 08:31   #42
U pravilima fejsa piše da moraš imati 13 godina za otvoriti profil.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2010., 08:45   #43
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
U pravilima fejsa piše da moraš imati 13 godina za otvoriti profil.
Što znači da su administratori ili nepismeni ili im je službena politika "boli me quratz"...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2010., 22:54   #44
Jedino me muči onaj dio "bez da oni osjećaju pritisak". Ali moja je još mala, valjda ću naučiti kako "ne pritiskati" dok dođemo do toga... [/QUOTE]

"bez da oni osjećaju pritisak" bi trebalo značiti uspostaviti odnos koji je prijateljski (ali ipak ne previše prijateljski jer onda misle da im je sve dozvoljeno), a da ipak postoji respekt prema roditelju(ali ipak ne previše jer smo onda odmah tirani).
Njima je pritisak ako ih svaki dan pitaš kako je bilo u školi
Dodagoda is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 06:57   #45
Quote:
Dodagoda kaže: Pogledaj post
"bez da oni osjećaju pritisak" bi trebalo značiti uspostaviti odnos koji je prijateljski (ali ipak ne previše prijateljski jer onda misle da im je sve dozvoljeno), a da ipak postoji respekt prema roditelju(ali ipak ne previše jer smo onda odmah tirani).
Njima je pritisak ako ih svaki dan pitaš kako je bilo u školi
Kužim ja to teoretski.

Al' se sve bojim da će me praksa jednog dana dotući...

I da, sjećam se po sebi: ako me pita, onda me maltretira, ako me ne pita onda me ignorira... Nikad mi ugoditi... Ako moje djete bude na mene, ja ću završiti u žutoj kući...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 21:56   #46
Imam kćer od 10,5 godina i gnjavila me da joj otvorim profil na fejsu jer, bila je iskrena, skoro svi ga imaju. Dugo sam se opirala, pogotovo nakon priloga o našoj školi na TV-u . Jedna učenica 6. razreda kreirala je grupu protiv druge.....nastala hajka, policija kucala na vrata.....na kraju nikome, ništa, osim što je eto moja mala, poznavajući obje, shvatila kako to nije samo bezopasno chatanje. Otvorila sam joj dakle profil s "umjetničkim" imenom, avatar je kućni ljubimac, ja imam password, maksimalna ograničenja javnosti. Nakon dva tjedna, kada je stekla moje povjerenje, može se sama logirati. Redovito ulazim na njen profil, čitam sve živo, čak zajedno komentiramo, frendovi su isključivo iz razreda. Interes je pao, inače nije puno na PC-u (radije gleda TV - s tim se malo borimo). Mislim da nema smisla zabranjivati, nego da se na ovaj način pripremamo za još teže razdoblje koje sve većim koracima stiže...
nala* is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 22:01   #47
Quote:
nala* kaže: Pogledaj post
Imam kćer od 10,5 godina i gnjavila me da joj otvorim profil na fejsu jer, bila je iskrena, skoro svi ga imaju. Dugo sam se opirala, pogotovo nakon priloga o našoj školi na TV-u . Jedna učenica 6. razreda kreirala je grupu protiv druge.....nastala hajka, policija kucala na vrata.....na kraju nikome, ništa, osim što je eto moja mala, poznavajući obje, shvatila kako to nije samo bezopasno chatanje. Otvorila sam joj dakle profil s "umjetničkim" imenom, avatar je kućni ljubimac, ja imam password, maksimalna ograničenja javnosti. Nakon dva tjedna, kada je stekla moje povjerenje, može se sama logirati. Redovito ulazim na njen profil, čitam sve živo, čak zajedno komentiramo, frendovi su isključivo iz razreda. Interes je pao, inače nije puno na PC-u (radije gleda TV - s tim se malo borimo). Mislim da nema smisla zabranjivati, nego da se na ovaj način pripremamo za još teže razdoblje koje sve većim koracima stiže...
Čovječe, nemoj tolko bit stroga il joj ne daj da ima fejs il joj daj da napravi fejs kad bude starija i pametnija. Po meni je ovo zatvor.
__________________
Zbog Hajduka me pljuju...zbog Hajduka me psuju...i krv moju mogu piti...al za Hajduka uvijek ću biti...
FORCA BIJELI
Grabrik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 22:11   #48
Zašto bi to bio zatvor? Zato što joj ne dozvoljavam da stavlja svoje fotke? Nema smisla zabranjivati, djeca nisu glupa, mogu si sami otvoriti profil da ni ne znamo... i što onda? Nitko ne zna gdje su i što rade. Ovako se kroz primjer učimo kako se treba ponašati.
nala* is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 22:30   #49
Quote:
nala* kaže: Pogledaj post
Zašto bi to bio zatvor? Zato što joj ne dozvoljavam da stavlja svoje fotke? Nema smisla zabranjivati, djeca nisu glupa, mogu si sami otvoriti profil da ni ne znamo... i što onda? Nitko ne zna gdje su i što rade. Ovako se kroz primjer učimo kako se treba ponašati.
Oni u ovoj dobi nisu svijesni opasnosti ovakvog načina međusobnog komuniciranja i definitivno je da treba imati nadzor. Moja kćer također ide na fejs kada sam ja kraj nje i ja znam lozinku, čak me ponekad upita šta da napiše...
Većina djece traži i ima fejs zato što je to sada pomodno i šta je to fora, a ne iz neke prevelike želje ili potrebe.
No u današnje vrijeme treba strahovito biti oprezan ne samo sa fejsom nego sa općenitom komunikacijom među tom djecom. Općepoznato je da su djeca često okrutna jedna prema drugima, no ovo sada je prešlo sve granice i mislim da su curice čak i okrutnije jedne prema drugima-dečki se potuku i riješe problem, a cure znaju tako daleko ići da su u stanju potpuno izopćiti onu drugu(da ne pričam o ekstremnim slučajevima).
Nažalost vrijeme je takvo da je agresivnost na cijeni-u poslu prolaze ljudi koji agresivno i ne birajući "žrtve" idu prema uspjehu, tisak nam je preplavilo žutilo, a da ne pričam o klincima koji sa 12,13 god. piju u parku i slušaju cecu i sl.
Ja se iskreno nadam da ću kao roditelj uspjeti ostati dovoljno prisebna i izvesti svoju djecu na pravi put-puno puta me ulovi panika, jer danas sam npr. razmišljala o fejsu, a sutra ću već morati odlučiti dali ću cijepiti svoju 12- godišnju kćer sa HPV cijepivom...
Dodagoda is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2010., 23:44   #50
Quote:
Dodagoda kaže: Pogledaj post
Oni u ovoj dobi nisu svijesni opasnosti ovakvog načina međusobnog komuniciranja i definitivno je da treba imati nadzor. Moja kćer također ide na fejs kada sam ja kraj nje i ja znam lozinku, čak me ponekad upita šta da napiše...
Većina djece traži i ima fejs zato što je to sada pomodno i šta je to fora, a ne iz neke prevelike želje ili potrebe.
No u današnje vrijeme treba strahovito biti oprezan ne samo sa fejsom nego sa općenitom komunikacijom među tom djecom. Općepoznato je da su djeca često okrutna jedna prema drugima, no ovo sada je prešlo sve granice i mislim da su curice čak i okrutnije jedne prema drugima-dečki se potuku i riješe problem, a cure znaju tako daleko ići da su u stanju potpuno izopćiti onu drugu(da ne pričam o ekstremnim slučajevima).
Nažalost vrijeme je takvo da je agresivnost na cijeni-u poslu prolaze ljudi koji agresivno i ne birajući "žrtve" idu prema uspjehu, tisak nam je preplavilo žutilo, a da ne pričam o klincima koji sa 12,13 god. piju u parku i slušaju cecu i sl.
Ja se iskreno nadam da ću kao roditelj uspjeti ostati dovoljno prisebna i izvesti svoju djecu na pravi put-puno puta me ulovi panika, jer danas sam npr. razmišljala o fejsu, a sutra ću već morati odlučiti dali ću cijepiti svoju 12- godišnju kćer sa HPV cijepivom...
potpisujem svaku riječ
__________________
Zbog Hajduka me pljuju...zbog Hajduka me psuju...i krv moju mogu piti...al za Hajduka uvijek ću biti...
FORCA BIJELI
Grabrik is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 11:48   #51
gle - moje dijete ima godinu i pol, i već ima facebook profil, mislim ono, to ti je danas kao upisivanje u knjigu rođenih, prvo ga tamo upišeš, pa onda registriraš na facebook...

naravno, ima ograničenje, može se koristiti samo tri sata dnevno s facebookom i chatati s kim hoće... zašto da mu se ja miješam u privatni život???
dzasmin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2010., 11:52   #52
Quote:
dzasmin kaže: Pogledaj post
gle - moje dijete ima godinu i pol, i već ima facebook profil, mislim ono, to ti je danas kao upisivanje u knjigu rođenih, prvo ga tamo upišeš, pa onda registriraš na facebook...

naravno, ima ograničenje, može se koristiti samo tri sata dnevno s facebookom i chatati s kim hoće... zašto da mu se ja miješam u privatni život???
Bravo za tebe
katekit is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 14:48   #53
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Od zabrana nema svrhe. Kako kaže sandman, postoje zaštite, treba si uzeti malo vremena i truda, kontrolirati što klinci rade na kompu, s njima otvoreno razgovarati, objašnjavati...

Što se klinke od 5,5 tiče...

Moja ima 5 i stvarno se super za svoje godine snalazi na kompu. OK, ja imam zaštitu, ali je svejedno pratim i gledam što i kako radi. Ona sama nalazi igrice koje je zanimaju na netu, super se snalazi u komandama, uputama... Ali baš da bi se znala sama logirati na fejs i napraviti svoj profil, gledati tuđe profile... Ma mo'š misliti... Možda za par godina...

Dakle, to su napravili roditelji. I roditelji su ti koji joj očito traže tuđe profile, pokazuju... Nije djete ništa krivo, roditelji su evidentno pomodni kreteni koji će danas-sutra kukati protiv cijelog svijeta što im je djete ovakvo ili onakvo. Samo da netko još izmisli neku zaštitu protiv ovakvih roditelja...
ako je dijete, bez obzira na godine na comp-u koji ima zaštitu, a roditelj mu je frend i njegovim frendovima isto . mislim da će klinac biti izopćen i sa strane radit tko zna šta ako je već u školi i bez fejs-a. bolje ga pustiti i kontrolirati šta radi. naravno da im treba objasniti opasnosti od pedofila - i paziti na sadržaj slika itd. a jesu li španjolske sapunice u kojima svi svih zvaljakaju u krevetu pogodne za djecu?naravno da ne a prikazuju se u jutarnjem terminu kad staraca nema. nastojati biti u toku i da ti dijete ima povjerenja u tebe da ti kaze ako ga kontaktira pedofil - nema druge po meni
cvjetic22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 20:07   #54
Quote:
cvjetic22 kaže: Pogledaj post
ako je dijete, bez obzira na godine na comp-u koji ima zaštitu, a roditelj mu je frend i njegovim frendovima isto . mislim da će klinac biti izopćen i sa strane radit tko zna šta ako je već u školi i bez fejs-a. bolje ga pustiti i kontrolirati šta radi. naravno da im treba objasniti opasnosti od pedofila - i paziti na sadržaj slika itd. a jesu li španjolske sapunice u kojima svi svih zvaljakaju u krevetu pogodne za djecu?naravno da ne a prikazuju se u jutarnjem terminu kad staraca nema. nastojati biti u toku i da ti dijete ima povjerenja u tebe da ti kaze ako ga kontaktira pedofil - nema druge po meni
Da , ja sam shvatila da treba graditi odnos u kojemu dijete neće imati nelagodu roditelju doći sa bilo kakvim pitanjem ili problemom.. Toliko tog s...a okolo vreba da bi ih morali držati pod staklenim zvonom kad bi ih htjeli baš od svega zaštititi. No ništa mi ne može pomoći da se ne sledim od straha kad čujem priču kolegice čijeg je 12 god. sina 1,5 god. klinac maltretirao i uzimao mu novac a mali je od straha o svemu šutio. Promjenio je ponašanje, pokvario ocjene, a razrednica je mamu zvala u školu i rekla joj kako čak sumnja da se mali drogira
Na sreću mali se dobro izvukao iz svega, još i sad ide psihologu, ali se dalje razvija u normalnog mladića
Htjeli ili ne uz njih se moramo i mi razvijati i učiti svakodnevno, jer ne želim da moje dijete o seksu i spolnim bolestima čita na internetu, nego da mene pita sve šta ju zanima -pa ćemo ako treba i zajedno istraživati
Super to izgleda u teoriji, ali užasno je teško o tome pričati sa svojim djetetom jer ih još uvijek gledamo kao male bebe-a njih svašta zanima...
Moja je mene prošle god. pitala o menstruaciji i mogu reći da mi je bilo neugodno-moja mala curica mene to pita... više ju ne zanimaju barbike ? Potrudila sam se objasniti joj i znam da će doći i druga pitanja... Ja želim da mene oita i da joj ne bude neugodno. Ja sam s mojima imala OK odnos, ali ipak mi je bilo strašno postaviti takvo neko pitanje. U svemu s njima treba sudjelovati, jer na taj način imaš kontrolu... treba dopuštati da im dolaze prijatelji, jer kad vidiš koje su prijatelje odabrali znaš nešto više o svom djetetu..to uzima puno energije i vremena i već sad pomislim kakjo je bilo lijepo dok je bila beba i kad je glavna briga bila da bude suha i sita
Dodagoda is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 10:13   #55
Quote:
cvjetic22 kaže: Pogledaj post
ako je dijete, bez obzira na godine na comp-u koji ima zaštitu, a roditelj mu je frend i njegovim frendovima isto . mislim da će klinac biti izopćen i sa strane radit tko zna šta ako je već u školi i bez fejs-a. bolje ga pustiti i kontrolirati šta radi. naravno da im treba objasniti opasnosti od pedofila - i paziti na sadržaj slika itd. a jesu li španjolske sapunice u kojima svi svih zvaljakaju u krevetu pogodne za djecu?naravno da ne a prikazuju se u jutarnjem terminu kad staraca nema. nastojati biti u toku i da ti dijete ima povjerenja u tebe da ti kaze ako ga kontaktira pedofil - nema druge po meni
Djete od 5 god. ne ide u školu, a roditelji je odgajaju da nije najpametnija stvar na svijetu raditi nešto zato što "drugi to rade". I za sada to ide sasvim dobro. Osobno fejs smatram smećem i nikada mi ne bi palo na pamet logirati se na tako nešto. Ako ona bude jednog dana htjela, neću joj braniti, ali ću je dobro držati pod kontrolom. Ne zato što ne vjerujem njoj, nego zato što nisam sigurna koje su mogućnosti djece da pojme određene stvari u određenoj dobi. Ali sve se nadam da će to sranje ionako do njene "fejserske" dobi već postati nezanimljivo i out. Samo da ga ne zamjeni još veće sranje...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2010., 15:01   #56
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Djete od 5 god. ne ide u školu, a roditelji je odgajaju da nije najpametnija stvar na svijetu raditi nešto zato što "drugi to rade". I za sada to ide sasvim dobro. Osobno fejs smatram smećem i nikada mi ne bi palo na pamet logirati se na tako nešto. Ako ona bude jednog dana htjela, neću joj braniti, ali ću je dobro držati pod kontrolom. Ne zato što ne vjerujem njoj, nego zato što nisam sigurna koje su mogućnosti djece da pojme određene stvari u određenoj dobi. Ali sve se nadam da će to sranje ionako do njene "fejserske" dobi već postati nezanimljivo i out. Samo da ga ne zamjeni još veće sranje...
Budi sigurna da će, ako i fejs bude pase do njene fejserske dobi, doći nešto novo - a ja se samo nadam da ću moći pratiti korak s vremenom.
katekit is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2010., 17:14   #57
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Djete od 5 god. ne ide u školu, a roditelji je odgajaju da nije najpametnija stvar na svijetu raditi nešto zato što "drugi to rade". I za sada to ide sasvim dobro. Osobno fejs smatram smećem i nikada mi ne bi palo na pamet logirati se na tako nešto. Ako ona bude jednog dana htjela, neću joj braniti, ali ću je dobro držati pod kontrolom. Ne zato što ne vjerujem njoj, nego zato što nisam sigurna koje su mogućnosti djece da pojme određene stvari u određenoj dobi. Ali sve se nadam da će to sranje ionako do njene "fejserske" dobi već postati nezanimljivo i out. Samo da ga ne zamjeni još veće sranje...
lako je reći djetetu - "ne moraš raditi što i tvoji prijatelji rade" ali stvarnost je drugačija. mojoj kćeri koja živi daleko od vrtića su se curice rugale da je muško i da će joj narast mišić jer nije došla u suknjici. poslije sam svaki put imala dramu kad bi oblačila bilo što a da nije roza.to smo prevazišli, hvala bogu ali isto je i sa skupljanjem pony-a i drugih gluposti.moja malena (5god) ne zna čitati niš osim štampanih slova na hrvatskom a na face-u na engl. jeziku igra farmville i petville. ne zna se ni logirati sama, niti ima pristup comp-u bez mene. tako da sam sigurna da je neće pedofili napasti. igram na kartu da kontroliram šta radi a ona se osjeća jako važno pred frendicama jer ima svoj face i svoje frendove (djecu mojih prijateljica). ne vidim niš loše u tome. isto tako je stalno navaljivala da igra igrice na mom face-u pa bi mi nešto pobrkala. sad kad ima svoj, dosadi joj za 15min.pustim je za comp 2xtjedno.dakle, svi sretni i zadovoljni!
cvjetic22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 06:59   #58
Quote:
cvjetic22 kaže: Pogledaj post
lako je reći djetetu - "ne moraš raditi što i tvoji prijatelji rade" ali stvarnost je drugačija. mojoj kćeri koja živi daleko od vrtića su se curice rugale da je muško i da će joj narast mišić jer nije došla u suknjici. poslije sam svaki put imala dramu kad bi oblačila bilo što a da nije roza.to smo prevazišli, hvala bogu ali isto je i sa skupljanjem pony-a i drugih gluposti.moja malena (5god) ne zna čitati niš osim štampanih slova na hrvatskom a na face-u na engl. jeziku igra farmville i petville. ne zna se ni logirati sama, niti ima pristup comp-u bez mene. tako da sam sigurna da je neće pedofili napasti. igram na kartu da kontroliram šta radi a ona se osjeća jako važno pred frendicama jer ima svoj face i svoje frendove (djecu mojih prijateljica). ne vidim niš loše u tome. isto tako je stalno navaljivala da igra igrice na mom face-u pa bi mi nešto pobrkala. sad kad ima svoj, dosadi joj za 15min.pustim je za comp 2xtjedno.dakle, svi sretni i zadovoljni!
Rasprave tipa "trebaju li djeca ili ne raditi ono što "svi" rade?" obično loše završe, pa se ne bih upetljavala u to. Ali da treba djetetu sve dopuštati "jer svi tako rade" je glupost i ne pada mi na pamet. Neću dozvoliti da mi djete u prvom osnovne ima mobitel, neću dozvoliti da ostaje vani do ranog jutra "jer svi tako rade", neću dozvoliti da se npr. nakinđuri sa zlatninom već u vrtiću "jer svi tako rade" (ne rade svi, ali ima ih i previše)... Pa tako neću dozvoliti ni da sa 5 godina bez kontrole ide na komp ili još gore, na fejs. Ona zna tečno čitati, pisati, sama gugla što je zanima, ali to što ona sve to zna sama nikako ne znači i da je ona psihički dovoljno zrela da može sa razumijevanjem pojmiti sve što se događa oko nje. E pa zato sam ja tu. I parental control program.

S vremenom ću joj dozvoliti da ide na fejs, ili što već bude aktualno. Ali sigurno joj neću propustiti objasniti da je to zapravo podilaženje plitkoći i površnosti današnjih društvenih odnosa, da je to rasadnik bolesnika i bolesnih ideja i da nikada neće moći biti dovoljno oprezna. A i dalje je namjeravam odgajati tako da shvati da ono koji su joj "prijatelji" samo zato što radi isto što i oni nisu vrijedni ni naslanjanja bicikla na njih, takve prijatelje može cijeli život naći na svakom ćošku. Tek oni koji su prijatelji bez obzira na moguće različitosti su pravi prijatelji. Pa ako je netko i odjebe ili ismije zato što sa 5 (ili 15, whatever) godina nema profil na fejsu, takav nije vrijedan ni odmahivanja rukom.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 20:53   #59
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Rasprave tipa "trebaju li djeca ili ne raditi ono što "svi" rade?" obično loše završe, pa se ne bih upetljavala u to. Ali da treba djetetu sve dopuštati "jer svi tako rade" je glupost i ne pada mi na pamet. Neću dozvoliti da mi djete u prvom osnovne ima mobitel, neću dozvoliti da ostaje vani do ranog jutra "jer svi tako rade", neću dozvoliti da se npr. nakinđuri sa zlatninom već u vrtiću "jer svi tako rade" (ne rade svi, ali ima ih i previše)... Pa tako neću dozvoliti ni da sa 5 godina bez kontrole ide na komp ili još gore, na fejs. Ona zna tečno čitati, pisati, sama gugla što je zanima, ali to što ona sve to zna sama nikako ne znači i da je ona psihički dovoljno zrela da može sa razumijevanjem pojmiti sve što se događa oko nje. E pa zato sam ja tu. I parental control program.

S vremenom ću joj dozvoliti da ide na fejs, ili što već bude aktualno. Ali sigurno joj neću propustiti objasniti da je to zapravo podilaženje plitkoći i površnosti današnjih društvenih odnosa, da je to rasadnik bolesnika i bolesnih ideja i da nikada neće moći biti dovoljno oprezna. A i dalje je namjeravam odgajati tako da shvati da ono koji su joj "prijatelji" samo zato što radi isto što i oni nisu vrijedni ni naslanjanja bicikla na njih, takve prijatelje može cijeli život naći na svakom ćošku. Tek oni koji su prijatelji bez obzira na moguće različitosti su pravi prijatelji. Pa ako je netko i odjebe ili ismije zato što sa 5 (ili 15, whatever) godina nema profil na fejsu, takav nije vrijedan ni odmahivanja rukom.
Ne znam koliko ti dijete ima godina, ali ošito nema 8,9 ili 10.... vidjet ćeš kad dođe u te godine...
Žica te mobitel, žica te neke piz... tipa majice ili jakne Hanna Montana ili High scool musical, žica te jedan obojani pramen, žica te tenisice sa kotačićima , žica te fejs ... i žica te još tisuću stvari(pogotovo cure).... i to zato jer to IMAJU SVI...
A ti kao roditelj ne možeš djetetu baš sve zabraniti i odbiti...moraš napraviti kompromis, ali to ćeš tek vidjeti- sretno
Dodagoda is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 22:30   #60
Ne znam kolko vi znate al mislim da od djece se po fejsu puno više međusobno pljuju svađaju, rade grupe jedni protiv drugih djevojke.
Dečki skoro pa da i ne rade probleme
al dobro to su te godine
 
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:41.