Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.02.2003., 10:15   #1
Post FILOZOFIJA - znanost - religija ....

FILOZOFIJA i što je razlikuje od znanosti i religije

I filozofija i znanost imaju izvor u spekulacijama starih Grka o naravi svemira. Stoljećima se nije ni pokušavalo razlikovati znanost od filozofije. Čak su i Galileja, Newtona i Keplera nazivali filozofima prirode. Moramo imati na umu da je do tada filozofija bila ANCILLA THEOLOGIE.

Ipak s vremenom zasnovale su se posebne znanosti sa odvojenim zadaćama i postupcima. Porijeklo svemira (kao problem) spalo je u domenu fizikalnih znanosti, a mnogi epistemološki problemi istražuju se u psihologiji.
Zasnivanjem mnogih društvenih (humanih) znanosti izgleda da je filozofija izgubila većinu svojih područja rada i postala samo ishodište («majka») novih znanstvenih grana, odnosno da ima ulogu PROTOZNANOSTI.

Zato neki pomišljaju da je vrijeme filozofije prošlo i da ona postaje nepotrebna.
Ništa nije dalje od istine! Filozofija i dalje ostaje jedina sposobna za sintezu svih znanstvenih dostignuća i jedina je u punom smislu GLOBALNA.
TZV. globalne znanosti, ipak se bave samo pojedinim motrištima cjeline, a samo se filozifija bavi cjelinom kao takvom, bez ograničenja.
Njena sposobnost (i obveza) da stavlja u pitanje i najtemeljnije pretpostavke svake spoznaje, razlikuje je od svake znanosti, kao i od religije.

Kada se bavi religijom i krajnjim pitanjima ona kritički propituje odnošajne okvire koje religija uzima kao zajamčene istine.
Filozofija ne pretendira na apsolutnu istinu jer su polazne pretpostavke spoznaje načelno nedokazive.
Najviše što (dobra) filozofija može postići jest da bude (u sebi) dosljedna, tj. da nema unutrašnjih proturječnosti.

Središnja je značajka filozofije korjenito kritičko preispitivanje temeljnih pretpostavki svake spoznaje, uključujući i filozofijsku.
Po tome je filozofija univerzalno primjenljiva na svaku ljudsku djelatnost.
Njen radikalizam nema ograničenja, tj. ona propituje i «najsvetije istine» i «činjenice» koje su u datoj kulturi neupitne. Uvijek je potencijalno pogubna za STATUS QUO.

Homo Sapiens Sapiens
__________________
All you have is what you are
and what you give.

Zadnje uređivanje adriatic : 30.07.2003. at 08:58.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2003., 10:46   #2
Da. U čemu je problem?
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2003., 16:42   #3
Talking PROBLEMA NEMA AKO IH NE VIDIMO !

Quote:
Tufir II kaže:
Da. U čemu je problem?
Ma jasno da PROBLEMA NEMA! (barem za tebe), ali većini sudionika ovog podforuma potrebna je ABC-eda filozofije da ne pričamo koještarije pa sam se potrudio sastaviti nekakav uvod.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2003., 10:30   #4
Talking I pozovem ja u pomoć Baloga ...

Ovo je do sada, očito, bilo preozbiljno pa, da to začinimo Balogovom duhovitošću:
Postoji li ništa, ono je sasvim izvjesno oduvijek. Obzirom da za ništa nije potrebna baš nikakvav građa tada otpada pitanje njegove uzročnosti.
Ništa je samo svoj uzrok i svoja posljedica.


SVE (kao JEDNO) ne može se razlikovati od NIŠTA.
Razlikovanje već pretpostavlja trojstvo ili pravu množinu.

Dakle možemo reći: SVE=JEDNO=NIŠTA

(dakako, ovo apsolutno Ništa ne valja brkati s relativnim ništa, u smislu "ni jedno posebno biće")

No ostaje nerješeno (nerješivo?) pitanje kako iz JEDNOG nastaje mnoštvo.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2003., 16:40   #5
Znanost daje odgovore, a filozofija postavlja pitanja. Znanost se bavi nečim što se može znati, a filozofija onim što se ne može znati
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2003., 19:17   #6
Re: I pozovem ja u pomoć Baloga ...

Quote:
adriatic kaže:
Ovo je do sada, očito, bilo preozbiljno pa, da to začinimo Balogovom duhovitošću:
Postoji li ništa, ono je sasvim izvjesno oduvijek. Obzirom da za ništa nije potrebna baš nikakvav građa tada otpada pitanje njegove uzročnosti.
Ništa je samo svoj uzrok i svoja posljedica.


SVE (kao JEDNO) ne može se razlikovati od NIŠTA.
Razlikovanje već pretpostavlja trojstvo ili pravu množinu.

Dakle možemo reći: SVE=JEDNO=NIŠTA

(dakako, ovo apsolutno Ništa ne valja brkati s relativnim ništa, u smislu "ni jedno posebno biće")

No ostaje nerješeno (nerješivo?) pitanje kako iz JEDNOG nastaje mnoštvo.
Nemoj biti ... to pitanje je oduvijek rješeno i zapravo uopće ne postoji....
Paz vako....
Ako postavimo pitanje da li je UOPĆE MOGUĆE da nešto postoji sasvim JASNO ćemo vidjeti da je stvarno NEMOGUĆE da bilo što postoji.Ako smo prihvatili nemogućnost postojanja kao jedinu mogućnost a nasuprot tome imamo iskustvo postojanja,naći ćemo se narafski na mukama.Ništa ne bi trebalo postojati,a IPAK POSTOJI...uffff kakva mora.A u stvari što...pa u stvari ništa...
NIŠTA STVARNO I NE POSTOJI osim JEDNOG koji ni u mnoštvu ne izlazi iz svoje jednine...pa se time niti ne postavlja pitanje RAZLIKE od te iste jednine.
Ako dakle postoji razlika ona je LAŽNA ili IZMIŠLJENA ili ILUZIJA,već prema sklonosti i ukusu....
Ja volim ljuto,a vi....?
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 11:43   #7
Quote:
Mljacko kaže:
Znanost daje odgovore, a filozofija postavlja pitanja. Znanost se bavi nečim što se može znati, a filozofija onim što se ne može znati
Nekad se mislilo da se ne mogu znati neke stvari koje se danas znaju.

Znaci da bez filozofije ne bi postojalo znanosti. Jer kad ne bi bilo pitanja, ne bi trebali ni odgovori

Kad filozofija i znanost postanu jedno - onda je to to- THE END - tada nema vise potrebe ni za pitanja ni za odgovore
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 12:43   #8
Quote:
Uranus kaže:
Znaci da bez filozofije ne bi postojalo znanosti. Jer kad ne bi bilo pitanja, ne bi trebali ni odgovori
Ne, znanosti postavlja pitanja i daje odgovore o onome o čemu se može znati

Filozofija (u svojoj biti) samo postavlja pitanja o onome o čemu se ne može znati
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 12:58   #9
A od kuda ti kad postavis neko pitanje znas odmah da li se to moze znati ili se to ne moze znati
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 14:48   #10
Wink I dozovem ja u pomoć ...Pandoru

Quote:
Pandora10 kaže:
NIŠTA STVARNO I NE POSTOJI osim JEDNOG koji ni u mnoštvu ne izlazi iz svoje jednine...pa se time niti ne postavlja pitanje RAZLIKE od te iste jednine.
Ako dakle postoji razlika ona je LAŽNA ili IZMIŠLJENA ili ILUZIJA, već prema sklonosti i ukusu....
Ja volim ljuto,a vi....?
Jako zgodno!
Na umnoj razini sve je jasno, ali kako živjeti tu Jedninu?
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 17:25   #11
Quote:
Uranus kaže:
A od kuda ti kad postavis neko pitanje znas odmah da li se to moze znati ili se to ne moze znati
Empirijski
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2003., 19:50   #12
Re: I dozovem ja u pomoć ...Pandoru

Quote:
adriatic kaže:
Jako zgodno!
Na umnoj razini sve je jasno, ali kako živjeti tu Jedninu?
Eeee.. plati ...pa ću ti reć. (može čekovima i na rate...)

Paz vako...
Ti zapravo i živiš tu jedninu...ali si UVJEREN u suprotno...
a ja tebe pitam ...
odakle ti uopće uvjerenje da se bilo što razlikuje od bilo čega drugoga...?
..narafski...od uma...a ja te opet pitam što je um?
ali dobro...to sad nije važno..
nego paz vako...
pokušaj gledati u samo gledanje....vidi u samo viđenje....
i ako budeš pažljiv uočit ćeš da sve što vidiš vidiš kao "sliku" istina "prostornu" ali sliku.E sad zamisli da to nije stvarnost ispred tvojijh očiju već filmska traka u tvom umu.E...isto kao što se likovi na filmskoj traci ničim ne razlikuju od same trake i sa njom čine JEDNINU,a sva različitost samo je igra svjetla,na isti način ni mi se NIČIM ne razlikujemo od jednine.
Dakle nije pitanje kako to živjeti...nego kako PREPOZNATI,a prepoznati to možemo recimo...SRCEM. koje ODLUČUJE o tim kao i o SVIM stvarima.
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2003., 12:49   #13
Quote:
Mljacko kaže:
Empirijski
Kako empirijski?
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2003., 18:02   #14
Quote:
Uranus kaže:
Kako empirijski?
Mogu npr. znati da je moguće otkriti da postoji život na Marsu iako ga još nismo otkrili, a isto mogu znati npr. da je nemoguće znanstveno dokazati što slijedi sa našom svijesti nakon smrti
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2003., 09:13   #15
Smile Samo srcem se dobro vidi - Mali Princ

Quote:
Pandora10 kaže:
Dakle nije pitanje kako to živjeti...nego kako PREPOZNATI, a prepoznati to možemo recimo...SRCEM. ...
Bojim se da je, za mene, "recimo", srce samo loša metafora i ništa više.

Svoje pitanje bih opet formulirao:
Kako svoju istinu živjeti, a ne samo znati?
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2003., 11:24   #16
Quote:
Mljacko kaže:
Mogu npr. znati da je moguće otkriti da postoji život na Marsu iako ga još nismo otkrili, a isto mogu znati npr. da je nemoguće znanstveno dokazati što slijedi sa našom svijesti nakon smrti
Zasto mislis da je nemoguce dokazati sto slijedi sa nasom svijesti nakon smrti? Samo zato sto to sada tebi izgleda nedokazivo? Zar mislis da ne postoje znanstvenici koji to pokusavaju dokazati? Ili su oni za tebe samo filozofi i nemaju nikakve veze sa znanoscu?

Mi smo izgubili znanje. Smatram da se nekad(ne mislim u srednjem vijeku), mnogo vise nego danas znalo i o Marsu i o nasoj svijesti. I smijesno je sto cesto mislimo da smo najpametniji od svih civilizacija koje su ikad postojale na zemlji i te civilizacije smatramo primitivnim samo zato jer ih ne razumijemo.
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2003., 12:42   #17
Pa mislim da je Mljacko dobro obrazložio zašto Filozovija ne spada u znanost.

Što se tiče religije, nisu na istom nivou. Čuli ste za filozofiju religije, ali siguran sam da nikad niste čuli, a i niti nećete, za religiju filozovije.

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2003., 13:20   #18
Quote:
slavko kaže:
Pa mislim da je Mljacko dobro obrazložio zašto Filozovija ne spada u znanost.

Što se tiče religije, nisu na istom nivou. Čuli ste za filozofiju religije, ali siguran sam da nikad niste čuli, a i niti nećete, za religiju filozofije.

slavko a kaj bi to uopće bila religija filozofije? moožda jedino kada bi sljedbenici neke filozofije istu pretvotili u kult
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2003., 13:24   #19
Quote:
Mljacko kaže:
Znanost daje odgovore, a filozofija postavlja pitanja. Znanost se bavi nečim što se može znati, a filozofija onim što se ne može znati
isto kao što znanost postavlja pitanja (mnoštvo je neriješenih znanstvenih pitanja) tako i filozofija daje odgovore, na ono na što se filozofskim načinom razmišljanja to može. naravno da je metafizika mnoštvo znanstveno nepotvrđenih odgovora, ali postoji i etika, socijalna filozofija, filozofska antropologija....
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2003., 13:40   #20
Quote:
soks kaže:
slavko a kaj bi to uopće bila religija filozofije? moožda jedino kada bi sljedbenici neke filozofije istu pretvotili u kult
Pa ništa ne bi bila, kao što sam i napisao da je nemoguće. Samo sam odgovorio na uvodni tekst adriatica koji kaže: FILOZOFIJA i što je razlikuje od znanosti i religije.

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:16.