Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2011., 14:07   #21
Quote:
Pezhetairos kaže: Pogledaj post
A preneseno značenje na koje si pucao jest?
Ne kužim ,kaj je uopče krivo rekao, te što ti time želiš postići?
Ako govorimo o postojanju života,..nepodnošljivom lakočom,..kako je to muguče uopče(hajde,molim pojasni konkretnije..)?
Jedino ak si mislio na stvar kao postojanje ,u godinama, konkretno,..predmet -bicikl -koji je star pet i pol godina..,ali tu nema onoga iz naslova,a mislim da se radi o življenju,ma kako god ono bilo...
žacko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2011., 14:50   #22
Quote:
žacko11 kaže: Pogledaj post
Ne kužim ,kaj je uopče krivo rekao
Nije ništ krivo rekao.

Quote:
te što ti time želiš postići?
Čime želim postiči?

Quote:
Ako govorimo o postojanju života,..nepodnošljivom lakočom,..kako je to muguče uopče(hajde,molim pojasni konkretnije..)?
Ne vidim zakaj nebi bilo moguće govoriti o postojanju života na nepodnošljiv način, ili barem zakaj bi bilo nemoguće, ili barem nepodnošljivo

Quote:
Jedino ak si mislio na stvar kao postojanje ,u godinama, konkretno
,..predmet -bicikl -koji je star pet i pol godina..,ali tu nema onoga iz naslova,a mislim da se radi o življenju,ma kako god ono bilo...
Predivno rečeno, kratko, jasno i ponajprije sažeto.

Zadnje uređivanje Pezhetairos : 28.01.2011. at 14:52. Reason: metafizički razlog
Pezhetairos is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 23:54   #23
Quote:
žacko11 kaže: Pogledaj post
Eto,pošto Vas rado i tvrdoglavo čitam, htio bih za sada samo.. čuti Vaša mišljenja odnosno razmišljanja,... te ak je ikako moguće "značenje", tih riječi i kako ih tko i tumači..dakako,
riječi iz naslova.

hvala

Eto od mene ,najtrivijalnije i dočim jednostavnije od mene bi ,značilo ,..da je toj individui toliko lagodno živjeti(ak se radi o životu,uopće)da to više ne može niti podnijeti,što je vidljivo iz naslova,..ali sve,baš sve , čeg god da se primi, krene mu od ruke,žensku koju poželi -ubrzo ju i "pobijedi" .Pučki,za nj nema zapreka nit ih je ikada bivalo.Sve mu postaje beznačno i bezvrijedno,to s vremenskim odmakom ,mu već toliko postaje dosadno da je na granici izdržljivosti...
Pozdrav
Ma ne...mogli bi reci da je nepodnosljiva lakoca zivljenja - nihilizam s osmijehom...Kundera ovo suprostavlja Nietzscheovom vjecnom vracanju; gdje sve sto prozivljavamo bit ce prozivljavano u vjecnost stoga svaka odluka, svaka akcija, svaka misao jest zapravo bremenita (malo je za rec' 'bremenita', svaka odluka je for itrniti, zamisli to opterecenje, tu odgovornost), naime breme odluke o ispravnom, sto bi mogli podnijeti da se vjecno ponavlja, je upravo nepodnosljivo...nasuprot tome K. kaze; ma jok, sve je u zivotu samo jednom, svaka radnja, sve sto se dogada dogada se samo jednom i nikad vise...elem cemu brinuti dal' ovako ili onako - odsutnost bilo kakvog tereta, nema transcedencije, nema znacenja, kako doslo - tako proslo... a kad odluka nema znacenje, svaka je jednaka, dobra ili losa, ionako je samo jednom, stoga covjek moze zivjeti lagan poput zraka...
edit:
uf zboravih ovo 'nepodnosljiva' - tko zeli pridavati supermegaubertranscedentnoiwhatnot znacenje egzistenciji, bojim se da ce mu ontologija 'lakoce' biti nepodnosljiva...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick

Zadnje uređivanje blue bird : 31.01.2011. at 00:05.
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 14:01   #24
Sorrry,ptico ali ja te uopće teško shvačam (što je lako moguče,da je od mene..)
I kakovo je to Nietzscheovom vječnome vračanju,...gdje sve kaj se proživljava,bbiti će proživljavano u vječnosti.
I ovo o dlukama mi nikak ne sjeda,pa te molim ako li laički možeš pojasniti,ok?
I ovo da se "svaka radnja ,dešava jednom i nikada više,"-točno i slažem se,ali..,pošto se dotična radnja,dešava samo jednom... ispada po tome, da nam... je svejedno kaku odluku donijeli.
kako sad to?


hvala
Pozdrav!
žacko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 14:15   #25
Quote:
žacko11 kaže: Pogledaj post
Sorrry,ptico ali ja te uopće teško shvačam (što je lako moguče,da je od mene..)
I kakovo je to Nietzscheovom vječnome vračanju,...gdje sve kaj se proživljava,bbiti će proživljavano u vječnosti.
I ovo o dlukama mi nikak ne sjeda,pa te molim ako li laički možeš pojasniti,ok?
I ovo da se "svaka radnja ,dešava jednom i nikada više,"-točno i slažem se,ali..,


hvala
Pozdrav!
...nije to samo od mene, to je kakob' rekla opste poznata stvar s ovim Kunderinim djelom...glede ontoloske pozicije autora..ja sam mislila da je to poznato, al vidjo da nije, pa sam napisala...

Quote:
pošto se dotična radnja,dešava samo jednom... ispada po tome, da nam... je svejedno kaku odluku donijeli.
kako sad to?
'Svejedno' je u smislu da ovkva ili onakav odluka/djelovanje ne ostavlja nikakvog traga u hereafter, ali svakako u prakticnom smislu, bolje je donijeti pametniju odluku, koja ti manje steti u tehnicko-dnevnom prezivljavanju...elem, skinuto je breme posljedica odluke za tamo gore...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 17:15   #26
Quote:
blue bird kaže:
hereafter
kakav je to sad pojam? i to još na engleskom? budućnost?
__________________
Ovaj svijet zaista je najbolji od svih mogućih.
Drugi Tales is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 17:20   #27
Quote:
Drugi Tales kaže: Pogledaj post
kakav je to sad pojam? i to još na engleskom? budućnost?
Od sada pa nadalje - Merriam webster.
PashkoPata'q is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2011., 17:21   #28
Quote:
Drugi Tales kaže: Pogledaj post
kakav je to sad pojam? i to još na engleskom? budućnost?
I sta sto je na engleskom...men' se svida cisto na fonetskom nivou...a misljen je ne kao doslovni prijevod: od sad na dalje/u buducnosti, nego kao sinonim za: beyond kao next world/otherworld/to-be/world to come...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 02:30   #29
Ja bih opet malo aktualizirao ovu temu koja, vidim, nije već aktualna par dana. Nemojte se ljutiti.

Ja sam pročitao Kunderinu Nepodnošljivu lakoću postojanja i moram reći da njegova nepodnošljiva lakoća postojanja ne uključuje nikakvu dosadu. Barem ja to nisam tako shvatio. Istina je da je njemu u ljubavnom životu mnogo toga išlo pod ruku, ali nije mu to bilo nepodnošljivo.

Uglavnom, knjiga je dugačka i treba vremena dok se dođe do odlomka u kojem napokon shvatiš zašto se knjiga tako zove. (Usput, preporučujem vam je da je pročitate.) A, koliko se ja sjećam, glavni muški lik bi često kad bi bio uz svoju ženu osjećao lakoću postojanja koja bi mu bila nepodnošljiva.

E sad, to otvara nova pitanja, kao npr.: zašto bi ti nešto takvo bilo nepodnošljivo? A istina stvarno je da su nama (ljudima) takvi nekakvi intenzivni oslobađajući osjećaji nekad nepodnošljivi. Svi smo izgradili identitet na nekakvim negativnim stavovima i borbama pa jednom kad se oni uklone gubimo tlo pod nogama. Mi stvarno jesmo neka oprečna bića - nama je lakoća često nepodnošljiva.

Lakoća postojanja je nepodnošljiva jer te dovodi u nekakvo božansko stanje s kojim se ne znaš nositi, a s druge strane nije ti draga ni težina postojanja, ali se nekako kroz život više naučiš nositi s težinom nego lakoćom.

Glavni lik romana je tu svoju ženu varao baš zato jer mu je uz nju bilo nepodnošljivo lako. U biti, varanjem je, bježući od, nje bježao od sebe. Ne znam da li me shvaćate... U biti, ima dosta poveznica s egzistencijalizmom.
__________________
Ako ti kažem da lažem, kako znaš da govorim istinu..?

Zadnje uređivanje molester : 06.02.2011. at 02:37.
molester is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 06:40   #30
Quote:
molester kaže: Pogledaj post

Mi stvarno jesmo neka oprečna bića - nama je lakoća često nepodnošljiva.

Lakoća postojanja je nepodnošljiva jer te dovodi u nekakvo božansko stanje s kojim se ne znaš nositi, a s druge strane nije ti draga ni težina postojanja, ali se nekako kroz život više naučiš nositi s težinom nego lakoćom.

Glavni lik romana je tu svoju ženu varao baš zato jer mu je uz nju bilo nepodnošljivo lako. U biti, varanjem je, bježući od, nje bježao od sebe. Ne znam da li me shvaćate... U biti, ima dosta poveznica s egzistencijalizmom.

smatram da čovjek kao božansko biće nikada ne bih trebao osjećati tu lakoću, jer očigledno prema tom romanu kao i u stvarnom životu ona na vrhuncu dovodi do propasti. zašto? pa upravo zato jer bježimo od sebe.

ograniči li se čovjek samo na žene i novac kao vrhunac njegova postojanja, normalno da će pri posjedanju toga u velikim količinama nakon nekog vremena osječati nezadovoljstvo, zasičenost , tupilo tj. nepodnošljivu lakoću življenja.

shvativši da ima sve i da mu više ništa ne treba čovjek može osjećati veliko zadovoljstvo i ispunjenost, ali također može osječati veliku prazninu.
dali je odgovor da je zapravo čovjek koji osječa nepodnošljivu lakoću življenja negdje na svome putu skrenio sa staze sljedeći krive i lažne motive?
pizza-man is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 08:32   #31
Ok,ja sam za razliku sadržajnije knjige,pukim slučajem još pradavno gledao film...(i znam da je Kundera autor,imam knjigu,al ju nisam još pročital,kada znam radnju ..,pa mi nije baš napeto za čitanje).

Meni je izgledalo,(a bio je k tomu i doktor)da čega god se dotični lik prihvatio,... te koju god ženu je pogledao, još ju je brže osvojio,..i to baš,lakočom koja zapanjuje...
Čini se da nije imao nekih večih izazova u životu,s kojima bi se borio,ta lakoća postojanja je više na kraju ,nalikovala na neizmjerno predvidljivu i opaku životnu dosadu,bez obzira koliko gradova promijenio,svagdje se adekvatno snašao...Njegove "pobjede"su se izmjenjivale same po sebi,poput plime i oseke.
Samim time,život mu je postao "tom lakočom" bremenit i besciljan te je izgubio svaki smisao...(mislim).
Na kraju filma,se vračaju sa neke zabave svi veseli ,raspjevani i pogibaju.(jbg.taj,kraj mi je sad malo misteriozan...)

Poz.

Quote:
molester kaže: Pogledaj post
Ja bih opet malo aktualizirao ovu temu koja, vidim, nije već aktualna par dana. Nemojte se ljutiti.

Ja sam pročitao Kunderinu Nepodnošljivu lakoću postojanja i moram reći da njegova nepodnošljiva lakoća postojanja ne uključuje nikakvu dosadu. Barem ja to nisam tako shvatio. Istina je da je njemu u ljubavnom životu mnogo toga išlo pod ruku, ali nije mu to bilo nepodnošljivo.

Uglavnom, knjiga je dugačka i treba vremena dok se dođe do odlomka u kojem napokon shvatiš zašto se knjiga tako zove. (Usput, preporučujem vam je da je pročitate.) A, koliko se ja sjećam, glavni muški lik bi često kad bi bio uz svoju ženu osjećao lakoću postojanja koja bi mu bila nepodnošljiva.

E sad, to otvara nova pitanja, kao npr.: zašto bi ti nešto takvo bilo nepodnošljivo? A istina stvarno je da su nama (ljudima) takvi nekakvi intenzivni oslobađajući osjećaji nekad nepodnošljivi. Svi smo izgradili identitet na nekakvim negativnim stavovima i borbama pa jednom kad se oni uklone gubimo tlo pod nogama. Mi stvarno jesmo neka oprečna bića - nama je lakoća često nepodnošljiva.

Lakoća postojanja je nepodnošljiva jer te dovodi u nekakvo božansko stanje s kojim se ne znaš nositi, a s druge strane nije ti draga ni težina postojanja, ali se nekako kroz život više naučiš nositi s težinom nego lakoćom.

Glavni lik romana je tu svoju ženu varao baš zato jer mu je uz nju bilo nepodnošljivo lako. U biti, varanjem je, bježući od, nje bježao od sebe. Ne znam da li me shvaćate... U biti, ima dosta poveznica s egzistencijalizmom.
-Daj,molim te lijepo ,možeš li proširiti svoja shvačanja,ipak si knjigu pročitao za razl. od mene, a u filmu fakat glumi još zgodan glumac (mislim D.L.)radnja filma je negdje u Poljskoj ili Češkoj,..
Zar uistinu misliš,da je on izgradio identitet na nekim negativnim stavovima i borbama?...s tako etičkom profesijom?
Ovo sve ispod si lijepo rekao,samo šteta da nisi malčice proširio,svoje stavove..,meni eto,baš upravo njegov temelj,izgleda na zdravim nogama postavljen(spreman je pomoći,požrtvovan je,spretan u profesiji,sirotinji ne naplačuje usluge,sem u naturi...itd.)
(ne sječam se,da je u filmu imao ženu koja mu je bila nepodnošljiva...,ali ok.knjiga je ipak knjiga).
I kako varanjem od svoje žene,ti možeš bježati od sebe? (pa i ja ,imam ženu,s kojom se po stotinu puta,na dan ne složim,..ali da bih pak bježao od nje ili sebe ...,oli varao,ne pada mi na pamet...ali se, zato dobrano napilsam dok,ona ode na nedjeljnu misu-znam,ovo moje pak djeluje,..na nekako staroversko življenje..).
Hvala ti!
poz.

Quote:
pizza-man kaže: Pogledaj post
smatram da čovjek kao božansko biće nikada ne bih trebao osjećati tu lakoću, jer očigledno prema tom romanu kao i u stvarnom životu ona na vrhuncu dovodi do propasti. zašto? pa upravo zato jer bježimo od sebe.

ograniči li se čovjek samo na žene i novac kao vrhunac njegova postojanja, normalno da će pri posjedanju toga u velikim količinama nakon nekog vremena osječati nezadovoljstvo, zasičenost , tupilo tj. nepodnošljivu lakoću življenja.

shvativši da ima sve i da mu više ništa ne treba čovjek može osjećati veliko zadovoljstvo i ispunjenost, ali također može osječati veliku prazninu.
dali je odgovor da je zapravo čovjek koji osječa nepodnošljivu lakoću življenja negdje na svome putu skrenio sa staze sljedeći krive i lažne motive?
Zašto svi rabite taj izraz "bježanje od sebe"? ..Zar je uistinu tako?
Pa,što je čovijek kriv,ako je sposoban,lako se ukalupljuje u sve društvene slojeve,a k tome je zgodan i šarmantan?
Pa,kaj,se trebao zatvoriti u svou sobu ili ordinaciju i ne vidjeti nit sunca nit mjeseca? Ne,sječam se da je bilo baš neko obilje novaca,(poslijeratna Poljska)
Slažem se apsolutno,s ova zadnja dva pasosa.
Pozdrav!

Zadnje uređivanje soadfan : 09.02.2011. at 16:41.
žacko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 16:40   #32
Quote:
žacko11 kaže: Pogledaj post
-Daj,molim te lijepo ,možeš li proširiti svoja shvačanja,ipak si knjigu pročitao za razl. od mene, a u filmu fakat glumi još zgodan glumac (mislim D.L.)radnja filma je negdje u Poljskoj ili Češkoj,..
Zar uistinu misliš,da je on izgradio identitet na nekim negativnim stavovima i borbama?...s tako etičkom profesijom?
Ovo sve ispod si lijepo rekao,samo šteta da nisi malčice proširio,svoje stavove..,meni eto,baš upravo njegov temelj,izgleda na zdravim nogama postavljen(spreman je pomoći,požrtvovan je,spretan u profesiji,sirotinji ne naplačuje usluge,sem u naturi...itd.)
(ne sječam se,da je u filmu imao ženu koja mu je bila nepodnošljiva...,ali ok.knjiga je ipak knjiga).
I kako varanjem od svoje žene,ti možeš bježati od sebe? (pa i ja ,imam ženu,s kojom se po stotinu puta,na dan ne složim,..ali da bih pak bježao od nje ili sebe ...,oli varao,ne pada mi na pamet...ali se, zato dobrano napilsam dok,ona ode na nedjeljnu misu-znam,ovo moje pak djeluje,..na nekako staroversko življenje..).
Hvala ti!
poz.
Gledao sam i ja film i nije loš, ali kad pročitaš knjigu shvatiš da ti film ne može do kraja dočarati tu knjigu i ono što je pisac htio reći (kao što je slučaj za gotovo sve filmove napravljene po književnim djelima). Knjiga sadrži puno psiholoških opisa likova i dobro predstavlja njihove motivacije i zapravo radnja nije u prvom planu tako da gledajući film možete steći krivi dojam. Roman je puno zanimljiviji od filma, makar ni film nije loš.

E sad, glavni muški lik, Tomaš, je veliki, šarmantni zavodnik kojemu su seks i zavođenje, jednostavno, dio identiteta, ali ne na neki primitivan način, nego na romantično iskreni (donhuanovski) način. On je etičan čak i u tom neobaveznom seksu s ženama jer ih cijeni, pa na neki način i voli - on je zaljubljen u sve žene. Ali on upoznaje Terezu koja mu malo uzdrmava život - razumije ga, razumije i on nju, vole se, ali on je i dalje vara jer mu je to dio identiteta. Ona mu ne zamjera jer ga razumije, no to je ipak dosta muči, što se dobro vidi kroz njene snove. A zašto mu ona uzdrmava život? Zato što je on svjestan da ima ženu uz sebe zbog koje bi mogao i želio postati monogaman, ali i dalje nastavlja sa šaranjem jer ne za drugačije - to je dio njega. Ali ipak, postaje nesiguran...

Zapravo, nepodnošljiva lakoća nije njegovo stanje koje osjeća cijeli život, to je stanje koje osjeća samo u nekim trenucima kad je s tom svojom Terezom, jednom jedinom. Znači, nije mu ONA bila nepodnošljiva - njemu je nepodnošljiva ta lakoća koju osjeća kad je s njom, ali ne zato što mu nije ugodna.

Zašto mu je lakoća nepodnošljiva? Jer mu je jasno da je došao trenutak u kojem ima uz sebe ženu koja bi mu mogla biti jedina i mogao bi biti zadovoljan i lagan, a on je navikao na težak život i razvio mehanizme nošenja s tom težinom i vjerojatno nije očekivao da lagan život izgleda tako kako izgleda.

Kundera želi reći da se mi ne znamo nositi s lakoćom, a da se i s njom treba znati nositi i paziti da ne postaneš prelagan.

Zvučim dosta nefilozofski, ali takva je knjiga - autor ne analizira likove, već ih tako predstavlja da se možeš poistovjetiti s njima i sam ih analizirati (što meni trenutno baš i ne ide ). To je za mene bit umjetnosti. I da, likove sam dosta trivijalno prikazao - nisu tako trivijalni u romanu. I ne vrti se sve oko Tomaša, puno piše i o Terezinoj perspektivi, pa čak i Sabrininoj (ljubavničinoj).

Ja sam to shvatio ovako:
Tomaš ima način nošenja s životnom težinom i nada se da će jednom doći lakoća. (Kao i svi mi.) Kad lakoća napokon dođe onda shvati da mu je ona nepodnošljiva iz više razloga:
1) nije očekivao da će uopće doći;
2) nije spreman prilagoditi život toj lakoći;
3) nije mislio da se lakoći uopće treba prilagoditi;
4) sviđa mu se težina jer mu je, ako ništa drugo, poznata;
5) sviđa mu se i lakoća, ali mu je prelako došla - nije se trebao boriti za nju, pa je zbunjen.

Moj zaključak:
Svi živimo svoj život u težini nadajući se lakoći, a kad ona najednom dođe shvatimo da ona nije nešto izvan nas i da se život i dalje nastavlja i da se i s lakoćom treba naučiti živjeti i održavati je. Zato nesvjesno bježimo od lakoće - ne znamo je prepoznati i nismo je tako zamišljali i očekivali. Kada prihvatimo lakoću prestajemo biti patnici, a gotovo svi imamo identitet izgrađen na patnji i borbi. Život s lakoćom treba znati živjeti, nismo svi spremni na lakoću (iako je svi želimo).



Knjiga ima dobar kraj (sretno tužan). I...pročitajte je. Film je dobar, ali knjiga mi je ostavila dublji utisak.

Nadam se da možete naći odgovore na poboldana pitanja iz quotea.

Ovo je trebalo ići pod književnost...
__________________
Ako ti kažem da lažem, kako znaš da govorim istinu..?

Zadnje uređivanje molester : 08.02.2011. at 17:10.
molester is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 00:07   #33
Nisam čitao, ali gornja interpretacija djeluje vrlo dvojbeno .. imam dojam da u radnji treba tražiti simboliku a ne analizirati navike i afinitete pojedinih karaktera (jer su one uglavnom grube karikature).
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 12:26   #34
Quote:
molester kaže: Pogledaj post

Moj zaključak:
Svi živimo svoj život u težini nadajući se lakoći, a kad ona najednom dođe shvatimo da ona nije nešto izvan nas i da se život i dalje nastavlja i da se i s lakoćom treba naučiti živjeti i održavati je. Zato nesvjesno bježimo od lakoće - ne znamo je prepoznati i nismo je tako zamišljali i očekivali. Kada prihvatimo lakoću prestajemo biti patnici, a gotovo svi imamo identitet izgrađen na patnji i borbi. Život s lakoćom treba znati živjeti, nismo svi spremni na lakoću (iako je svi želimo).


Ja sam to shvatila dosta drugačije

Davno sam čitala tu knjigu, i sad mi je razvoj događa malo izblijedio, ali po dojmu koji sam imala mislim da naziv knjige najviše odgovara Sabininoj perspektivi.
Po meni, lakoća i težina su suprostavljene između Sabine s jedne i Tomaša i Tereze s druge strane.
Tomaš i Tereza koji se vole i koji su jako bitni jedno drugom, a istovremeno i jedno drugom donose dosta tuge ,žive težinu. Njihova djela su teška jer ostavljaju posljedicu na onog drugog. Iako Tomaš živi taj slobodnjački život, njegova djela imaju težinu jer jako utječu na osobu koja mu je značajna. Njihov zajednički život ispunjen je težinom, krivnjom i pokušajima žrtve, ali za uzvrat ispunjen smislom.

S druge strane Sabina živi (nepodnošljivu) lakoću postojanja...ona je slobodna u svojim djelima, nije ni za koga vezana nikakvim odnosom, i baš taj nedostatak odnosa donosi joj lakoću življenja (nema tog teškog reflektiranja vlastitih odluka na značajne ljude) ali je istovremeno ta lakoća nepodnošljiva jer gubitkom odnosa gubi se i identitet, gubi se smisao i značaj ljudskog života.
amalee is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2011., 15:17   #35
Quote:
amalee kaže: Pogledaj post
Ja sam to shvatila dosta drugačije ...

Tvoja interpretacija ima smisla.

Ne znam zašto, ali meni je ostalo u sjećanju da je u knjizi na jednom ili na dva mjesta baš spomenuto kako je Tomaš osjećao nepodnošljivu lakoću postojanja i da se nakon toga to više ne spominje. Doduše, i ja sam davno čitao knjigu - prije 3 godine - možda sam bio mlad i neiskusan.
__________________
Ako ti kažem da lažem, kako znaš da govorim istinu..?
molester is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2011., 02:24   #36
Citam ovo sto ste napisali i razmisljam... Sve zavisi tako malo, a tako mnogo od samih nas... Ali takodje i od drugih... Tako malo, a tako mnogo...

Sa nekim mozemo doziveti samo lakocu postojanja, jer ne mozemo ostvariti tu tezinu, onaj pravi, iskreni kontakt koji Zivot znaci... Sve zavisi od nas samih, od naseg psihofizickog mentalnog profila, i od interakcije sa drugim psihofizickim profilima...

Sa nekim to moze biti divlji sex, samo zabave i praznjenja radi, gde se nakon toga svega osetimo tako lagano da nam ta osoba vise nije potrebna do sledece fizicke potrebe, do sledece lakoce... Kada ta osoba nestane, ne nestane nista znacajno, nestane iluzija lakoce, koja nam je bila potrebna da zaboravimo na tezinu koju nosi Zivot...

Sta svako od nas zaista zeli? Lakocu kojom osvaja i pleni? Teskocu koja ga usavrsava i stalno nosi neke nove izazove? Ili mozda samo sasvim obicnu osrednjost postojanja/prezivljavanja?

Da li je "identitet" zaista vezan za odluke koje donosimo, ma koliko teske one bile?

Zasto "identitet" ne bi bio vezan za nevezivanje ni za koga? Jednostavno za protok, za liniju najlakseg otpora, letenja sa cveta na cvet? Smisao Zivota bez nekog narocitog smisla, samo da se zadovolje svoji porivi, ma kakvi oni bili?

_nobody_
_nobody_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2011., 11:34   #37
Quote:
_nobody_ kaže: Pogledaj post
Sta svako od nas zaista zeli? Lakocu kojom osvaja i pleni? Teskocu koja ga usavrsava i stalno nosi neke nove izazove? Ili mozda samo sasvim obicnu osrednjost postojanja/prezivljavanja?

Da li je "identitet" zaista vezan za odluke koje donosimo, ma koliko teske one bile?

Zasto "identitet" ne bi bio vezan za nevezivanje ni za koga? Jednostavno za protok, za liniju najlakseg otpora, letenja sa cveta na cvet? Smisao Zivota bez nekog narocitog smisla, samo da se zadovolje svoji porivi, ma kakvi oni bili?

_nobody_
To ovisi od teorije do teorije, od iskustva do iskustva...
Pravci misli koji meni djeluju najuvjerljivije vjeruju da se čovjekov identitet izgrađuje odnosima, tj. da je naš identitet identitet u odnosu na neki drugi drugi identitet. Zato mislim da je nemoguće razviti identitet koji bi bio apsolutno nevezan ni za koga, jer ne bi bilo ničega u odnosu na što bi mogli postojati.
Ako bi svaka naša odluka bila "laka" bez posljedica po (nama značajan) svijet, ne vidim za što bi se mogao "uhvatiti" smisao?
amalee is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2011., 02:32   #38
Istina je negde na sredini... Po nekoj mojoj proceni. Svako ima svoj izgradjeni identitet, ali taj itentitet ne moze da postoji sam po sebi i za sebe u vakuumu, nego mora imati referentne tacke, referentne odnose, i koji se, kako stanje stvari nalaze, poredi sa ostalim identitetima.

Nijedna krupnija odluka nije laka... Mozda mi mislimo da mozemo da donosimo "lake" odluke, ali odluke vezane sa druge individue ili grupe same po sebi ne mogu biti lake, jer na njih postoji odgovor, logicki ili emotivni, najverovatnije kombinovani (sa otklonom u emotivnu stranu, posebno na Balkanu).

Po tome se i odlikujemo... Po onome sto sam napisao, citiram: "Sta svako od nas zaista zeli? Lakocu kojom osvaja i pleni? Teskocu koja ga usavrsava i stalno nosi neke nove izazove? Ili mozda samo sasvim obicnu osrednjost postojanja/prezivljavanja?"

_nobody_
_nobody_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2011., 07:36   #39
Ne bih se baš složio da je istina tamo,negdje na sredini.
(kako oni veli)..Kao što oštra ,sjekira što cijepa klade,... u najsitnije triješće,..tako i mi svatko iz svoga kuta gledanja,možemo tumačiti detalje i osnovnu misao teme.
Što to svatko od nas želi? Ne mora to biti,lakoća kojom svak osvaja i plijeni..(a duboko u dubini duše svoje je nezadovoljan).
Izazovi i usavršavanja?,..da,..mogučno.
Ili,čista klasika,..zaokruženost,..sklad,..a ipak biti očaravujuć i nov.Biti svjež ali i nenametljiv.Možeš i mirisat na sladunjavo cvijeće,a u duši biti trulež poput kruške odbačene,stare.
A,morti možeš imati i svoju dubinu,veličanstvenu,raskošnu i trajnu,ali da ipak nije "preteška",nit prebujna.
Ili,čak divan poput vedre i dražesne melodije,koja poput lopoča oplahuje uši tvoje,koja upravo oraspoložuje.
Ili nadareni monstrum,koji se poput krpelja sve više uvlači u sebe,i svečano ulazi u svoju unutrašnju tvrđavu i sanja,kako sebi u čast proslavlja pobjednički praznik beskrajnog orgijanja.
Možda,na kraju krajeva,svaka odluka za sobom donosena,povlači za sobom stanovite posljedice?
(Naime,ja u filmu nisam dobio dojam opisa knjige,kako se on osječa iznutra?...te je li ispunjen,kao što se seksom svakodnevno ispražnjuje?)
Oli simbolika,kao što Šaman kaže....,zašto svi na kraju raspjevani,kamionom u nedvojbenu smrt odlaze?
žacko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 13:34   #40
Quote:
molester kaže: Pogledaj post
Ovo je trebalo ići pod književnost...
Ako se ovako nastavi analiza knjige, onda svakako...no ova K. knjiga (kao i neke druge) u filosofskom diskursu jest djelo egzistencijalizma i fini primjer nihilzma, pa onda joj je tu mjesto...

Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Nisam čitao, ali gornja interpretacija djeluje vrlo dvojbeno .. imam dojam da u radnji treba tražiti simboliku a ne analizirati navike i afinitete pojedinih karaktera (jer su one uglavnom grube karikature).
Igzektli, samo da se maknemo od skolske analize: mjesta radnje-opisa glavnih likova-plot...
Quote:
_nobody_ kaže: Pogledaj post
I

Nijedna krupnija odluka nije laka... Mozda mi mislimo da mozemo da donosimo "lake" odluke, ali odluke vezane sa druge individue ili grupe same po sebi ne mogu biti lake, jer na njih postoji odgovor, logicki ili emotivni, najverovatnije kombinovani (sa otklonom u emotivnu stranu, posebno na Balkanu).

Po tome se i odlikujemo... Po onome sto sam napisao, citiram: "Sta svako od nas zaista zeli? Lakocu kojom osvaja i pleni? Teskocu koja ga usavrsava i stalno nosi neke nove izazove? Ili mozda samo sasvim obicnu osrednjost postojanja/prezivljavanja?"

_nobody_
..citavu K. misao mos iscitati iz zadnje recenice u knjizi...stvar je u tome da su odluke 'lake' kad spoznamo da zivot nije krug, nego linija koja ima i svoj kraj, pa K. kaze (parfraziram) 'sreca je u ponavljanju, o odrzavanju', a nista se ne moze odrzati jer sve nestaje, sto god ucino...Tomas prizeljkuje 'tezinu' zivota...but avaj disillusionment is all over...individualni identitet moze se samo pronaci u naraciji koju odaberemo i toga se grcevito drzimo...u inace totalno indiferentnom univerzumu.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:29.