Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2011., 02:27   #21
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
Svako kretanje i svako ponašanje rezultat je neravnoteže (razlike) između referentnog (željenog, ciljnog) stanja i trenutnog stanja. Vrši se dok god se ciljno stanje ne postigne.
Bravo! Ja sam naprosto oduševljen idejom da sadašnjost biva uneravnotežena u odnosu na hipotetski trenutak u budućnosti što za posljedicu ima kretanje i ponašanje

Zbilja oštroumno
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 03:04   #22
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Bravo! Ja sam naprosto oduševljen idejom da sadašnjost biva uneravnotežena u odnosu na hipotetski trenutak u budućnosti što za posljedicu ima kretanje i ponašanje

Zbilja oštroumno
hm, ne znam zapravo što si sada rekao.

uzmi npr. sustav kontrole šećera u krvi.
ciljno stanje je neka referentna vrijednost r. ona predstavlja ravnotežu, 'set point'.
trenutno stanje je neka vrijednost x mjerena receptorima za šećer.
dok god je x veći od r, luči se hormon koji uklanja šećer iz krvi.
dok god je x manji od r luči se hormon koji vraća šećer u krv.
ako je x=r sustav miruje. u ravnoteži je.

ista je stvar s bilo kojim ponašanjem. ako ja želim vidjeti loptu u svojoj ruci (r), a vidim ju u kutu (x=/=r), približavat ću ruku lopti dok ne postignem r=x.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 10:48   #23
Mislim da sunca ima i više nego što treba, jer nam inače ne bi trebala krema za sunčanje preko ljeta.
__________________
Energetska vrijednost 1717kJ
Akai is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 12:55   #24
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Bravo! Ja sam naprosto oduševljen idejom da sadašnjost biva uneravnotežena u odnosu na hipotetski trenutak u budućnosti što za posljedicu ima kretanje i ponašanje

Zbilja oštroumno
Upravo tako, da je sve u ravnoteži, ne bi bilo ni kretanja, ni rasta, ni izmjene tvari, ni propadanja, ničega. Sve bi stalo.
Ja kad ne znam, onda na rječnik:

ravnotéža ž

1. a. fiz. stanje mirovanja tijela kad su sve sile koje na njega djeluju međusobno neutralizirane, kad se njihovo djelovanje potire [stabilna ravnoteža; labilna ravnoteža; indiferentna ravnoteža] b. stanje organizma ili tvari pri kojem suprotstavljene reakcije stoje u najpovoljnijem omjeru...

__________________
Padaj silo i nepravdo!

Zadnje uređivanje F. Chief : 04.03.2011. at 13:03.
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 20:51   #25
Ajde ne trtljaj...

balance
late 13c., "apparatus for weighing," from O.Fr. balance (12c.) "balance, scales for weighing," also in the figurative sense; from M.L. bilancia, from L.L. bilanx (acc. bilancem), from L. (libra) bilanx "(scale) having two pans," possibly from L. bis "twice" + lanx "dish, plate, scale of a balance." The accounting sense is from 1580s; the meaning "general harmony between parts" is from 1732; sense of "physical equipoise" is from 1660s. The verb is attested from 1570s. Balance of power in the geopolitical sense is from 1701; balanced meal, diet, etc. is from 1908.

Dakle SVE interpretacije pojma 'ravnoteža' odnose se na FIZIKALNI odnos. Ne postoi koncept 'ravnoteže' između sadašnjosti i budućnosti, već u ravnoteži može biti samo ono što je simultano prisutno. Jednostavno .. pričaš gluposti!
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 04.03.2011., 21:11   #26
A homeostaza?
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 22:05   #27
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
A homeostaza?
upravo to, međutim i homeostaza je trenutno stanje, koje se održava ili gubi, i referntna točka kojoj se teži je trenutna referenca, nije buduča referenca, vremenski odmak je samo koliko je potrebno za neku radnju kojom se do tog stanja pokušava doči
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 11:23   #28
Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
Mislim da je F. Chief potpuno u pravu što se tiče živih bića. Svako kretanje i svako ponašanje rezultat je neravnoteže (razlike) između referentnog (željenog, ciljnog) stanja i trenutnog stanja. Vrši se dok god se ciljno stanje ne postigne.

Negdje u genima mora biti zapisano referentno stanje do kojega će netko rasti, tj. kada će se prestatli lučiti hormoni odgovorni za rast. Vjerojatno je slično i sa drvećem.

Nežive tvari nemaju to svojstvo.
opcenito, jezgrovito i definirano tako da definicija stoji za svako podrucje s kojeg ovome zelis pristupiti.

ovaj proces mozes shvatiti kao izdvojen, sam za sebe, gledati ga u jednom vremenskom odsjecku ili s jednog aspekta (npr. zivotinja trazi i nalazi hranu) ili kao stalno trajuci, kroz mnogo aspekata, s promjenjivom trenutnom svrhom, ali jednim osnovnim ciljem (npr. zivotinja zivi).
anotherone is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 11:33   #29
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Dakle SVE interpretacije pojma 'ravnoteža' odnose se na FIZIKALNI odnos. Ne postoi koncept 'ravnoteže' između sadašnjosti i budućnosti, već u ravnoteži može biti samo ono što je simultano prisutno.
ode predvidanje, planiranje, pojam buducnosti kao uvjetovane sadasnjoscu.
imas i pravo, jedino postojece je "sada", treba zivjet u trenutku i udrit brigu na veselje !

necu sad povlacit teoriju kaosa ni simultano postojece svemire, dosta je to samo spomenit.
nesto realnije je bas "sada" - ravnoteza izmedu jucerasnjeg "sada" i sutrasnjeg "sada".
anotherone is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 11:44   #30
Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
upravo to, međutim i homeostaza je trenutno stanje, koje se održava ili gubi, i referntna točka kojoj se teži je trenutna referenca, nije buduča referenca, vremenski odmak je samo koliko je potrebno za neku radnju kojom se do tog stanja pokušava doči
da, apsolutno. medutim, homeostaza je i nesto mnogo vise - stalna teznja organizma za uravnotezenjem optimalnih uvjeta svog unutrasnjeg (i vanjskog) okolisa. homeostaza je stalna teznja za homeostazom.

npr. zeljena osmolarnost krvi od 300 miliosmola se nastoji odrzavati i trenutno i trajno, neprestano. ako je koncentracija osmolita prevelika i treba retencija vode (medu mnogo ostalih cinitelja) luci se antidiureticki hormon, bubrezi vise zadrzavaju vodu i osmolarnost opada. otkud ADH? nastao prepisivanjem gena.
dakle, postoji aparatura organizma koja ce neprestano odgovarati na zahtjev homeostaze - geni. njihovi produkti ce biti ono sto se opaza kao trenutni ucinak homeostaze.
anotherone is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 12:32   #31
Quote:
anotherone kaže: Pogledaj post
ode predvidanje, planiranje, pojam buducnosti kao uvjetovane sadasnjoscu.
imas i pravo, jedino postojece je "sada", treba zivjet u trenutku i udrit brigu na veselje !
U biti nema se izbora .. ne možeš živjeti nigdje drugdje nego u 'sada' .. ali pod time se vjerojatno ne misli na 'življenje' kao takvo, već na kognitivni fokus koi doista može biti u raskoraku sa sadašnjošću.

Quote:
nesto realnije je bas "sada" - ravnoteza izmedu jucerasnjeg "sada" i sutrasnjeg "sada".
Jučerašnje 'sada' egzistira isključivo u domeni sjećanja, s time da se pojam 'jučer' zapravo referira na zemljinu rotaciju oko vlastite osi! Uglavnom koncept prošlosti i budućnosti su samo zgodne linearne ideje
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 13:11   #32
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
U biti nema se izbora .. ne možeš živjeti nigdje drugdje nego u 'sada' .. ali pod time se vjerojatno ne misli na 'življenje' kao takvo, već na kognitivni fokus koi doista može biti u raskoraku sa sadašnjošću.

Jučerašnje 'sada' egzistira isključivo u domeni sjećanja, s time da se pojam 'jučer' zapravo referira na zemljinu rotaciju oko vlastite osi! Uglavnom koncept prošlosti i budućnosti su samo zgodne linearne ideje
da, vidim da gledas vecinom s aspekta kognitivnog bica koje gleda na sebe kao kognitivnog. sve to vrijedi, to su perspektive, ajde, fokusi.
to je to, mi koji ovde komentiramo smo odabrali svoje fokuse. ja sam odabrala najsiri koji mogu, ali ne zelim slijepo ne htjeti shvatiti s kojeg aspekta mi npr. ti govoris. i udri po tome s moga, gdje sam jos npr. i strucno potkovana, pa time u prednosti, pa uvijek mogu ako mi zapne zavrsit s kakvim nerazumljivim crescendom na kojeg, ako nista, nece bit replike. hm? ;podmuklo se smjesi:

e na quote: jucerasnje i sutrasnje su samo simbolike, to si shvatio (valjda je i tvoja rotacija zemlje). znaci, proslost egzistira kao punopravan element sadasnjosti jer joj je na svaki moguci nacin prethodila, i ne linearno kao brojevi u nizu, vec kao njeno po zakonitostima uvjetovano materijalno i svako drugo ishodiste. kao medij stvaranja sadasnjosti. sto ce ona biti buducnosti. to sta mi ne mozemo promatrati i znati za svaku i najmanju povezanost i sta ne mozemo sve to potpuno obuhvatiti shvacanjem nema veze s tim.
vrijeme, i jos bolje - prostor - vrijeme nije linearno nigdje (pitat cemo jos fizicare za kakve moguce lokalne ili druge teorijske otklone, ups, jesam sad izvalila? ) osim u nasoj pojednostavljenoj predodzbi. i tu su svakako zgodne ideje, jako prakticne.

citava nasa planeta, sva organska i anorganska tvar je gradena od zvijezda (kao u pjesmi ). kad npr. zamisljam ciklus te supernove, njen nastanak, zivot i eksploziju, pa formiranje suncevog sustava, zemlje, njene strahovite i cudesne promjene, nastanak zivota, kad vidim kako se stvari prate i podrzavaju i mijenjaju i nastaju, organsko i anorgansko, i ono nesto onkraj sta smo mi, kako jedna stvar nastaje iz druge na nevjerojatne nacine i kad u svemu tome uocis zakonitosti koje isto nikad do kraja ne mozes izreci, to supostojanje vidim kao jedinstvo u bezbroj pojedinosti. i vrijeme je samo jedna dimenzija toga, jednako u tvari i misli kao i one u njemu.
anotherone is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2011., 14:05   #33
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post

Dakle SVE interpretacije pojma 'ravnoteža' odnose se na FIZIKALNI odnos. Ne postoi koncept 'ravnoteže' između sadašnjosti i budućnosti, već u ravnoteži može biti samo ono što je simultano prisutno. Jednostavno .. pričaš gluposti!
Prošlost i budućnost su u ravnoteži a sadašnjost je referentna točka.
Budućnost je nezaustavljivo (ali ne i 100% predvidljivo) određena prošlošću.

__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 11:34   #34
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Ajde ne trtljaj...
Ne postoi koncept 'ravnoteže' između sadašnjosti i budućnosti, već u ravnoteži može biti samo ono što je simultano prisutno. Jednostavno .. pričaš gluposti!
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post

Naravno .. jabuke koje postoje u sadašnjosti mogu biti u ravnoteži ili neravnoteži (ovisno o težini) dok je ravnotežu onoga što je minulo sa onime što bi tek moglo biti naprosto nemoguće ni zamisliti.

Tvrditi drugačije JEST lupati gluposti, jer u suprotnom je kompletna Newton-ova fizika obična hrpetina gluposti, kao i sve primjene pojma 'ravnoteže' u zabilježenoj povijesti (etimologija).
Ti tvrdiš da ne postoi koncept ravnoteže između sadašnjosti i budučnosti,
i da je ravnotežu onoga što je minulo sa onim što bi tek moglo biti naprosto
nemoguće zamisliti.

Ja ti samo nudim ideju o mogućnosti zamišljaja toga što ti tvrdiš da je
nemoguće zamisliti, a ti se ljutiš

Dakle:
Položaj točke koja prati kružno kretanje (na slici je to sinusoida) u budućnosti,
je određen položajem te točke u prošlosti.
Kada bi položaj u budućnosti bio 100% određen mogli bi govoriti o determinizmu.
Međutim ja iskljućujem sto postotnu određenost budućeg položaja, pa prema
tome negiram determinizam.

Kakve to ima veze sa ravnotežom?
Svako postojanje je ustvari titranje.
Svako titranje je ustvari kruženje.
Svako kruženje tj. titranje je ravnoteža.

Eto
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 15:46   #35
Referirajući se na početno pitanje o ravnoteži; ravnoteža je "sredstvo" održanja, tako da se svaka ravnoteža održava odnosom unutarnjih neravnoteža.

Znači, ravnoteža planeta Zemlja sastoji se od unutarnjih neravnoteža, koje tu ravnotežu održavaju. No, planet Zemlja djeluje na Svemir kao neravnoteža - koja tako doprinosi ravnoteži Svemira.
Čovjek je ravnoteža vlastitih nutarnjih neravnoteža, no na čovječanstvo djeluje kao neravnoteža koja čovječanstvo sobom uravnotežuje...itd.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:11.