Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.05.2011., 12:08   #61
Quote:
VragJeUOvojZeni kaže: Pogledaj post
preotimanje partnera
Ovo mi je upalo u oči


Honey, there's no such thing as 'preotimanje partnera'.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 12:29   #62
^^ Pardon, ima još uvijek u nekim krajevima svijeta, a bilo je i prije 100000 godina kad si mogao uzeti toljagu, zveknuti nekog drugog pećinskog čovjeka po glavi, i onda mu 'oteti partnericu'.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 12:59   #63
Quote:
MicaMaca kaže: Pogledaj post
Ovo je super, ali ujedno ovo je i primjer kako nauciti dijete razlikovati dobro i zlo. Nebih bas to uzela kao primjer za ovu temu. Problem je sto se u zivotu srecemo s odraslim pojedincima koji kao djeca nisu nikad naucili neke stvari ili koji su mozda rodjeni zli (ako tako nesto postoji). Nemam ja vremena ni volje da nekog ucim.
Covjek uci dok je ziv. Ljudi su djeca i treba ih pouciti. Osvetom samo pokazujes svoju nemudrost.

Ako mi netko stavi kamen oko vrata, zasto bih jos stetio sebi i bio bijesan, ogorcen, nerazuman.
Stavit cu i ja njemu kamen, naravno, da ga poucim da to sto je napravio nije dobro. To cu uciniti potpuno ravnodusno, onako kako bih postupao da provodim pravdu medju ljudima koje ne poznajem, potpuno objektivno.
Ser Mark is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 16:27   #64
[QUOTE=Ser Mark;33886958]

Ako mi netko stavi kamen oko vrata, zasto bih jos stetio sebi i bio bijesan, ogorcen, nerazuman.
QUOTE]

Pa ne moras biti bijesan i ogorcen i nerazuman da bi se osvetio. Mozes biti i hladnokrvan kao sto ti kazes.
Ja doduse jesam bijesna kad mi netko namjerno cini zlo, smatram to normalnom osobinom svoje vrste. Onaj tko bi ostao mrtav ladan dok mu se drugi penje na glavu ili je na praxitenu ili nije normalan.
MicaMaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 16:59   #65
Quote:
Locaaa kaže: Pogledaj post
Otvorila sam ovu temu jer me zanima vaše mišljenje o samom značenju osvete.
Iskreno, o samoj osveti počela sam više razmišljati gledajući tursku seriju Ezel. Opravdavate li da je jedini ispravni put da se zadovolji izgubljena pravda, osveta?
Ne!
Zato što ne postoji osveta koja ciljano pogađa samo onog kojem je namjenjena već pogađa šire čineći kolateralnu nepravdu.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 20:10   #66
Quote:
MicaMaca kaže: Pogledaj post

Onaj tko bi ostao mrtav ladan dok mu se drugi penje na glavu ili je na praxitenu ili nije normalan.
Nije normalan jer ne dopusta da mu razum svladaju negativne emocije?
Ser Mark is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 19:32   #67
Quote:
Locaaa kaže: Pogledaj post
Opravdavate li da je jedini ispravni put da se zadovolji izgubljena pravda, osveta?
mislim da je ovdje veće pitanje treba li se zadovoljavati "izgubljena pravda", tj. ustvari ozlijeđeni ego, a ego je po meni jedan od glavnih razloga zašto je naša država takva kakva jest.
R I M A C is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 19:54   #68
mislim

da se treba poceti jos prije.oduvjek sam druge stavljala iznd sebe,imala razumnjevanje kao pa ne zna bolje itd.od toga sam se izljecila,ako mi naneses zlo dobices ga sto put nazad i nije me vise brige.ako sam nesto do danas naucila,ako nekom das mali prst zgrabice ti.....i toga sam se otarasila,bolja sam prema meni,vise na sebe pazim i ako treba osveta placam cijenu.nikad ne moze da bude cijena tako veliko kao moje dostojanstvo.
shopgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 13:21   #69
prema nekoj logici osveta ne može biti način da se zadovolji pravda jer svaka osveta izaziva osvetu sa druge strane i to može trajati u nedogled, kao npr. izrael-palestina, i tu uglavnom stradavaju ljudi koji nisu ništa krivi, pa se ne može reći da je pravda zadovoljena
BeerMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 17:08   #70
Quote:
shopgirl kaže: Pogledaj post
da se treba poceti jos prije.oduvjek sam druge stavljala iznd sebe,imala razumnjevanje kao pa ne zna bolje itd.od toga sam se izljecila,ako mi naneses zlo dobices ga sto put nazad i nije me vise brige.ako sam nesto do danas naucila,ako nekom das mali prst zgrabice ti.....i toga sam se otarasila,bolja sam prema meni,vise na sebe pazim i ako treba osveta placam cijenu.nikad ne moze da bude cijena tako veliko kao moje dostojanstvo.
nisam na to mislio. "osveta" može ponekad biti korisna i popraviti ti poziciju u životu, ali uvijek se osvećivati principa radi je jednako besciljno kao i nikad se ne osvećivati. npr. kad sjediš u birtiji i netko te udari čovjekov prvi instinkt je uzvratiti ali jasno je da bi najbolja odluka bila što brže pobjeći odande
R I M A C is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 17:50   #71
slusaj

ja ne govorim o malim pizdarijama.....
imam primjer.imas dijete i neko ti ga ubije.uzet je djetetov zivot,tvoj,buducnosti vise nema.i sta sad.za mene samo jedno.dok nema osvete na ubici ja miran dan nit dusa moja nemaju nit ce imati.dok on nije mrtav ja jesam.tu za mene nema alialiali.njegova smrt je pravda.to je za mene jedina pravda koje ima pa roknula sama na njoj,mislis da me to jos boli.......
shopgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 05:10   #72
Ne može,nit u najfiligranskijemu malenom djeliću segmenta osveta zadovoljiti pravdu.
Pa ovo isto što "zakon naš" radi je ništa drugo do osveta društva jer si negdje zabrljao,ali se učinjena šteta rijetko kada može ispraviti.
Pa normalno da niti ja ne bih bio toliko objektivan,pa da sad presuđujem individui koja je naškodila i to jako grde stvari meni dragoj osobi.
Ali što se konkretno osvetom dobiva? satisfakcija za ne/učinjeno?
Ma,mislim lako je reći ja bi ubil,i kaj onda?
Evo iskreno meni nit u ratu nije lako bilo,pogotovu kada sam im vidio mlada lica,nalik meni....Vidiš jednu mladost zakinutu,jedan život,a svatko ima barem pravo na to,.
Pa i obični kukac bi volio živjeti.I malo štene nevino.I mali čovijek. U čemu je razlika? i Tko je podvlači?
žacko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 23:39   #73
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Ne!
Zato što ne postoji osveta koja ciljano pogađa samo onog kojem je namjenjena već pogađa šire čineći kolateralnu nepravdu.
Bitan je uzrok. Primarno ni nepravda ili zlo upućeno tebi, ne pogađa samo tebe, zar ne?
Mijenja i tvoje ponašanje, možda ne cjelovito. Kako je sve niz trenutaka evidentno je da će prije ili kasnije doći do još veće štete.
Dobro odmjerena "osveta" je i dio "Božjeg plana" pravde.
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 16:33   #74
Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
Bitan je uzrok. Primarno ni nepravda ili zlo upućeno tebi, ne pogađa samo tebe, zar ne?.



Nepravda učinjena meni može biti kolateralna nepravda nečije osvete.
Tako da uzrok nije bitan.



Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
Mijenja i tvoje ponašanje, možda ne cjelovito. Kako je sve niz trenutaka evidentno je da će prije ili kasnije doći do još veće štete.
Dobro odmjerena "osveta" je i dio "Božjeg plana" pravde.
Učinjena nepravda ne mora ( nužno ) mijenjati ponašanje čovjeka.
Pogotovo ako je stava da je ta nepravda dio "Božjeg plana". ( Job)

S druge strane učinjena nepravda može čovjekovo ponašanje promjeniti na bolje (a ne nužno na lošije) pa tako neće doći do još veće štete.

"Dobro odmjerena osveta" je obmana u koju se vjeruje dok se ne osveti.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2011., 00:46   #75
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Nepravda učinjena meni može biti kolateralna nepravda nečije osvete.
Tako da uzrok nije bitan.
Krivo, itekako je bitan. Tada si ti u poziciji da razmotriš zbog čega si doveden u takvu situaciju. Ako je slučajno tebe dohvatila šteta ne trebaš se "osvećivati", "vinovnik-osvetnik možda nije znao. Tvoje je da uvidiš pravi razlog, uzrok.

Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Učinjena nepravda ne mora ( nužno ) mijenjati ponašanje čovjeka.
Pogotovo ako je stava da je ta nepravda dio "Božjeg plana". ( Job)
Znadeš li kako započinje roman Ana Karenjina?

Never take your own revenge, beloved, but leave room for the wrath of God, for it is written, "VENGEANCE IS MINE, I WILL REPAY," says the Lord.
A on je u nama.

Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
S druge strane učinjena nepravda može čovjekovo ponašanje promjeniti na bolje (a ne nužno na lošije) pa tako neće doći do još veće štete.
Sukladan sam kako su čudni putevi božji. Ali u sebi imaš libar koji je nepogriješiv. Jako dobro znaš da "okreni i drugi obraz" ima još jedno pojašnjenje.

Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
"Dobro odmjerena osveta" je obmana u koju se vjeruje dok se ne osveti.
Samo izostanak dobro odmjerene "osvete", točnije odgovora, je obmana.

1
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2011., 06:27   #76
koje drugo

pojasnjenje za okreni i drugi obraz,objasni
shopgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2011., 00:00   #77
Quote:
shopgirl kaže: Pogledaj post
pojasnjenje za okreni i drugi obraz,objasni
Okreneš drugi obraz zbog boljeg zamaha vlastite ruke da vratiš "dobiveno".
Ako te je netko "jednom" budi uvjerena da će te probati i drugi put. Tako vidiš je li bilo slučajno ili sa namjerom.
Jednom je uprihvatljivo, ali drugi put baš i ne.

2
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 06:29   #78
Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
Krivo, itekako je bitan. Tada si ti u poziciji da razmotriš zbog čega si doveden u takvu situaciju. Ako je slučajno tebe dohvatila šteta ne trebaš se "osvećivati", "vinovnik-osvetnik možda nije znao. Tvoje je da uvidiš pravi razlog, uzrok.


Racionalni pristup osvećivanju nije osvećivanje.
Osveta je slatka srcu i bljutava razumu.






Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
Znadeš li kako započinje roman Ana Karenjina?

Never take your own revenge, beloved, but leave room for the wrath of God, for it is written, "VENGEANCE IS MINE, I WILL REPAY," says the Lord.
A on je u nama.
I u osvetniku i u vinovniku ?


Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
Sukladan sam kako su čudni putevi božji. Ali u sebi imaš libar koji je nepogriješiv. Jako dobro znaš da "okreni i drugi obraz" ima još jedno pojašnjenje.
Neuzvraćena osveta može biti najučinkovitija i najodmjerenija osveta ?

Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
Samo izostanak dobro odmjerene "osvete", točnije odgovora, je obmana.
Ne treba zanemariti niti kolateralnu štetu koju osvetnik čini sam sebi dok se osvećuje.
Ta kolateralna šteta može biti veća od štete ( uzroka) zbog koje se osvećuje.
A to onda više nije osveta...


1
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2011., 21:40   #79
Nisam čitao postove, ne da mi se
Osveta nije dobra, kad bi bilo oko za oko, zub za zub svijeta ne bi bilo!

Netko je ubio neku osobu, ta osoba ima mamu, tatu, zenu... Ta zena mama tata... ubiju tu osobu, ta osoba je opet imala nekoga tko ju vilo i ta osoba ubije poet tu osobu i tako bi se cijeli svijet pobio iz osvete
__________________
Žali li sportaš svojih treninga, muka i boli dok u ruci drži pobjedničko zlato?
are997 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 01:25   #80
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post

Racionalni pristup osvećivanju nije osvećivanje.
Osveta je slatka srcu i bljutava razumu.
Daa u pravu si za ovo. Osviješćivanje je. Racionalni pristup je naći pravo vrijeme za vratiti.
Bljutava isto, jer ne donosi zadovoljstvo nego rasterečenje.

Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
I u osvetniku i u vinovniku ?
Ako je Bog u vinovniku, stvari postaju nezgodne
Treba ispitati uzrok.

Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Neuzvraćena osveta može biti najučinkovitija i najodmjerenija osveta ?
Samo ako je druga strana mazohist ili ovisnik o činjenju. Ipak, iskustvo nedvosmisleno kazuje kako postoji vrijeme da se krene.


Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Ne treba zanemariti niti kolateralnu štetu koju osvetnik čini sam sebi dok se osvećuje.
Ta kolateralna šteta može biti veća od štete ( uzroka) zbog koje se osvećuje.
A to onda više nije osveta...
Kolaterana šteta nije povezana sa odnosom dvije stranke u postupku . One trpe direktnu štetu. Postoje efekti koji su indirektni. Kolateralna je treća strana.
Procijena štete je nezgodna. Pitanje je namjere i uzroka. Sjeti se Sokrata i zašto je ostao. Veći od jaganjca božjeg.



3
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:49.