Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2012., 17:59   #1
Pomoć! Kći tinejdžerica

ovako..
inace bas i nisam na ovom forumu.. sad mi moja starija kcer kaze da mi mozda mozete pomoc.. ugl. imam kcer kojoj je sad 15 godina..imala je jako problematicnog decka ciji je otac na losem glasu.. nakon silnog kritiziranja napokon je prekinula s njim.. dalje.. ima vise od pola godine nenormalno se ponasa.. dobro.. rec cete da je to normalno za tu dob,ali ona reze ruke sestarom.. crta srca i slicne gluposti.. pokusam joj ukinuti internet ali ne smeta joj.. pokusam ukidanjem dzeparca ali ni to ne pali.. stalno se dere na sve.. od osobe kojoj sam mogla povjerit i najvece tajne ( imale smo krasan odnos ) postala je osoba koja laze kad stigne.. ne znam vise sta cu s njom.. ne znam jel ova tema bas za RiD ali molim vas pomozite mi.. ocajna sam..
OoOoOo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 18:58   #2
Da li je vaš odnos pokvaren prije ili nakon stalnog kritiziranja?
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 19:18   #3
meni to izgleda ko tipican pubertet, divljanje hormona, sto je konacno i tipicno za tu dob. samo sto neke pogodi jace, neke manje.

cini mi se sve to normalno, i kod nas je jos krajem osnovnjaka bilo popularno to rezanje po rukama i urezivanje srca, deranje mi isto zvuci ko nesto sto smo vise- manje svi prosli, a normalno je i to da vam se pokvario odnos uslijed svih tih zabrana, naprosto ona osjeca da joj stalno nesto branis i vraca istom mjerom, mozda bolje da ukines te zabrane i pokusas sto vise razgovarati s njom iskreno, kako bi ti rekla sta ju sve konkretno muci, a mislim da u konacnici samo vrijeme moze pomoci da takvo stanje prode
maya_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 19:21   #4
Zasto ne posjetite djecijeg psihologa?
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 20:25   #5
Ne bih rezanje nazvala normalnim pubertetom. Autorice, zaista biste trebali posjetiti savjetovalište i popričati sa stručnjakom. Kakav odnos ste imali prije eskalacije puberteta?
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 21:34   #6
Quote:
OoOoOo kaže: Pogledaj post
ovako..
inace bas i nisam na ovom forumu.. sad mi moja starija kcer kaze da mi mozda mozete pomoc.. ugl. imam kcer kojoj je sad 15 godina..imala je jako problematicnog decka ciji je otac na losem glasu.. nakon silnog kritiziranja napokon je prekinula s njim.. dalje.. ima vise od pola godine nenormalno se ponasa.. dobro.. rec cete da je to normalno za tu dob,ali ona reze ruke sestarom.. crta srca i slicne gluposti.. pokusam joj ukinuti internet ali ne smeta joj.. pokusam ukidanjem dzeparca ali ni to ne pali.. stalno se dere na sve.. od osobe kojoj sam mogla povjerit i najvece tajne ( imale smo krasan odnos ) postala je osoba koja laze kad stigne.. ne znam vise sta cu s njom.. ne znam jel ova tema bas za RiD ali molim vas pomozite mi.. ocajna sam..
ja samo citam sto si joj ukinula i sto si kritizirala, ne citam nista drugo. ne znam od kad se emocionalne teskoce i pubertetske krize rjesavaju kaznama
dalje, citam da si se ti njoj mogla povjeriti, ne da se ona tebi mogla povjeriti. uz to, stalno si joj kritizirala decka i ona je s njime zato prekinula?
uf.

iance za ta reckanja.... gle, moze biti opasno ali najvjerojatnoije nije, i kod nas se to masovno radilo.
bar 20 godina prije emaca
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 22:04   #7
Imaš pravo, nije za RiD.

Prije je za Teens.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 22:23   #8
Ono što tvoje dijete radi meni izgleda kao očajničko vrištanje: pomozite mi, primjetite me, rastem, treba mi razgovor, podrška, toplina i razumijevanje.
Pubertet je zeznuta stvar za klince. Gle zaljubila se u tebi krivog dečka. Ih, u koliko sam se ja krivih zaljubila pa evo me - tu sam.
Prigovaranjem -konstantnim kao što si napisala - dobila si samo kontra efekt.
Ukinuti joj nešto??
Njoj je trenutno sve jedno - jel imala internet, imala tv..
Pod hitno - terapija zajedno vas dvije zajedno. Negdje se desio rascjep a nije se sam napravio.
Ne, nije normalno bez obzira na pubertet samo ozljeđivanje.
To je jedna vrst poziva upomoć i jedna vrst traženja pažnje i hitno poradite na tome jer ne da te plašim -ali klinci danas imaju razne fiksne ideje u glavi ako ih stisneš u ovom osjetljivom razdoblju - ne kažem da ih treba pustiti da rade što žele - ali ono što sam ja isčitala je da si kao roditelj prenaglo izgubila stalnim kvocanjem njezino povjerenje..vrati ga - pod hitno.
Sretno!

Zadnje uređivanje Ribež : 17.02.2012. at 22:23. Reason: dodano
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 01:54   #9
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Ono što tvoje dijete radi meni izgleda kao očajničko vrištanje: pomozite mi, primjetite me, rastem, treba mi razgovor, podrška, toplina i razumijevanje.
Pubertet je zeznuta stvar za klince. Gle zaljubila se u tebi krivog dečka. Ih, u koliko sam se ja krivih zaljubila pa evo me - tu sam.
Prigovaranjem -konstantnim kao što si napisala - dobila si samo kontra efekt.
Ukinuti joj nešto??
Njoj je trenutno sve jedno - jel imala internet, imala tv..
Pod hitno - terapija zajedno vas dvije zajedno. Negdje se desio rascjep a nije se sam napravio.
Ne, nije normalno bez obzira na pubertet samo ozljeđivanje.
To je jedna vrst poziva upomoć i jedna vrst traženja pažnje i hitno poradite na tome jer ne da te plašim -ali klinci danas imaju razne fiksne ideje u glavi ako ih stisneš u ovom osjetljivom razdoblju - ne kažem da ih treba pustiti da rade što žele - ali ono što sam ja isčitala je da si kao roditelj prenaglo izgubila stalnim kvocanjem njezino povjerenje..vrati ga - pod hitno.
Sretno!
ovako.. vidim da sam napisala premalo informacija.. imale smo uzajamno povjerenje.. znala sam svaku njezinu tajnu...ja sam jedna od onih cool mama koje imaju razumijevanje za sve.. pricala mi je sve o deckima i to.. ne znam jel se to slucajno podudarilo ali od kad se pocela dopisivati s tim deckom odjednom se promijenila.. ja sam pokusala razgovorom i svaki put obeca da ce biti bolje ali stanje se nikad nije popravilo.. dobra je mozda dan-dva.. toliko se brinem oko nje da sam pocela stariju kcer zapostavljat.. sreca da ima razumijevanja i kaze da ne brinem za nju... zlato moje.. a "kvocanje" je samo ocajnicki nacin da nesto ucinim.. :/

Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ja samo citam sto si joj ukinula i sto si kritizirala, ne citam nista drugo. ne znam od kad se emocionalne teskoce i pubertetske krize rjesavaju kaznama
dalje, citam da si se ti njoj mogla povjeriti, ne da se ona tebi mogla povjeriti. uz to, stalno si joj kritizirala decka i ona je s njime zato prekinula?
uf.

iance za ta reckanja.... gle, moze biti opasno ali najvjerojatnoije nije, i kod nas se to masovno radilo.
bar 20 godina prije emaca
ne znam.. kod vas je mozda normalno ali u nasoj sredini nije.. pocela se i cudno oblacit i slusat neku cudnu muziku..

Quote:
Nica kaže: Pogledaj post
Ne bih rezanje nazvala normalnim pubertetom. Autorice, zaista biste trebali posjetiti savjetovalište i popričati sa stručnjakom. Kakav odnos ste imali prije eskalacije puberteta?
nazalost,nalazimo se u maloj sredini i to je nemoguce.. ne prihvaca nikakvu vrstu razgovora.. na kraju cu je poslat u dom kod casnih da vidi kako joj je lijepo kod kuce..
prije smo bile "najbolje prijateljice" .. sve mi je povjeravala..

Quote:
Aruena kaže: Pogledaj post
Zasto ne posjetite djecijeg psihologa?
nema ni obicni psiholog tu kod nas.. -.- mozda je odvedem u neki veci grad radi toga..

Quote:
maya_zg kaže: Pogledaj post
meni to izgleda ko tipican pubertet, divljanje hormona, sto je konacno i tipicno za tu dob. samo sto neke pogodi jace, neke manje.

cini mi se sve to normalno, i kod nas je jos krajem osnovnjaka bilo popularno to rezanje po rukama i urezivanje srca, deranje mi isto zvuci ko nesto sto smo vise- manje svi prosli, a normalno je i to da vam se pokvario odnos uslijed svih tih zabrana, naprosto ona osjeca da joj stalno nesto branis i vraca istom mjerom, mozda bolje da ukines te zabrane i pokusas sto vise razgovarati s njom iskreno, kako bi ti rekla sta ju sve konkretno muci, a mislim da u konacnici samo vrijeme moze pomoci da takvo stanje prode
ooo Bozee... ne znam sto cu..

Quote:
eowin2 kaže: Pogledaj post
Da li je vaš odnos pokvaren prije ili nakon stalnog kritiziranja?
od pocetka dopisivanja s tim deckom...
OoOoOo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 02:45   #10
Quote:
OoOoOo kaže: Pogledaj post
ovako..
inace bas i nisam na ovom forumu.. sad mi moja starija kcer kaze da mi mozda mozete pomoc.. ugl. imam kcer kojoj je sad 15 godina..imala je jako problematicnog decka ciji je otac na losem glasu.. nakon silnog kritiziranja napokon je prekinula s njim.. dalje.. ima vise od pola godine nenormalno se ponasa.. dobro.. rec cete da je to normalno za tu dob,ali ona reze ruke sestarom.. crta srca i slicne gluposti.. pokusam joj ukinuti internet ali ne smeta joj.. pokusam ukidanjem dzeparca ali ni to ne pali.. stalno se dere na sve.. od osobe kojoj sam mogla povjerit i najvece tajne ( imale smo krasan odnos ) postala je osoba koja laze kad stigne.. ne znam vise sta cu s njom.. ne znam jel ova tema bas za RiD ali molim vas pomozite mi.. ocajna sam..
pa ako se ona tako ponasa onda bas i niste imale previs krasan odnos ne

a, zast ne razgovaras s njome ili ukoliko si u nemogucnosti doprijeti do nje je ne odvedes po strucnu pomoc
Mantis Religiosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 02:47   #11
Quote:
OoOoOo kaže: Pogledaj post
od pocetka dopisivanja s tim deckom...

to sto ti ona radi radi tebi iz inata
vjerovatno si je i nasla toga decka tebi iz inata, nesto si u njezinim ocima zeznula, razgovaraj s njome
Mantis Religiosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 11:40   #12
Ovako - hajde da nešto rasčistimo.
Autorici je jasno da smo otkrili da je u pitanju trolanje..
Međutim, to su ozbiljne stvari, nisu igra i stvarno ima takvih slučajeva na žalost sve više.
Moram priznati da ispočetka nisam povezala da je u pitanju trolanje, pomislili smo da je u pitanju mama koja piše preko nicka starije kćeri.
Tema ostaje da vidimo kako će se razvijati i koja su mišljena u takvim slučajevima.
Ja sam iskreno imala u svojoj okolini sličan slučaj i znam kako sam postupila i znam da je bio ispravan način.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 11:49   #13
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Tema ostaje da vidimo kako će se razvijati i koja su mišljena u takvim slučajevima.
Tu nema nikakvog prostora za raspravu: u slučajevima dječjeg samoozljeđivanja nema nikakvih mišljenja, nego se alarmira sva dostupna i sva moguća stručna pomoć. Za dijete, za roditelje, za sve koji su na bilo koji način doprinijeli toj situaciji.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 11:58   #14
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Tu nema nikakvog prostora za raspravu: u slučajevima dječjeg samoozljeđivanja nema nikakvih mišljenja, nego se alarmira sva dostupna i sva moguća stručna pomoć. Za dijete, za roditelje, za sve koji su na bilo koji način doprinijeli toj situaciji.
Naravno da se slažem s bezuvjetnim "odmah i pod hitno" djelovanjem.
Kada govorim o raspravi - govorim o raspravi među nama koji su imali u bližoj okolini takav slučaj i što su napravili..
Ja sam osobno odmah reagirala i stvar se sredila za tren oka.
Roditelji su često skloni gurati glavu u pjesak i često netko iz bliže okoline treba napraviti intervenciju - tako je bilo u ovom mom slučaju.
Ispada žalosno da roditelji zatvaraju oči ali ja sam to doživjela.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 11:59   #15
Ja bih samo prokomentirala jos jednom to samoozljedivanje- kod nas je u osmom razredu bilo to jako popularno, urezes prvo slovo imena u kog si zaljubljen i srce oko toga, radilo se poprilicno puno ljudi koji su to radili, nije se dozivljavalo ko neka vrtsa ozljedivanja vec vise ko nesto sto je bilo fora, nije da je itko od roditelja zbog tog trazio psiholosku pomoc Na kraju je jednostavno bilo kako doslo-tako proslo.

a posve je druga situacija ako si dijete nanosi ozljede kao neku vrstu samokaznjavanja, znaci reze se tek toliko da si nanosi bol zbog neceg sto ju muci,jer zbog neceg osjeca nemoc, jer nije zadovoljno sobom, situacijom u obitelji, medu prijateljima opcenito, znaci uglavnom ako je rezanje posljedica nekog viseg problema, a ne iskljucivo fore koja trenutno kruzi medu curicama te dobi, tako da mislim da je tu potrebna pomoc, dok u prvom slucaju bas i nije, jer se radi o tom da dijete samo zeli biti cool ko i njegovi vrsnjaci- a bilo to isprobavanjem cigareta u toj dobi, alkohola, rezanja posve je nebitno, al to je sve dio odrastanja i po meni nije za psihologa vec vise za razgovor i ukazivanje djetetu da to nije u redu (ako je uopce moguce podivljalom pubertetliji takvo sto dokazat)
maya_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 12:03   #16
Meni je nevjerojatno da to može biti "popularno". To je samoozljeđivanje. To boli.
Ne mogu to pojmiti i ne mogu to smatrati kao nešto normalno - tipa eto svi to rade pa ću i ja..
Tu nešto ne valja unutar obitelji- sto posto. Jesi li ti to radila?
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 12:21   #17
ma daaaj, onda ispada da nikom nije nista valjalo u obitelji jer su to radili, mislim nijedna obitelj nije idealna i ako ces traziti sta u kojoj nevalja u svakoj ces naci nesto, a u toj dobi pogotovo djeci odjednom nis nevalja da su ne znam kak idealne obitelji i puno im je bitnije misljenje vrsnjaka, frendova nego mame i tate.

da,da i ja sam to radila, sjecam se da sam malo negodovala u pocetku jer me bilo strah te boli, al kad sam probala skuzila sam da opce nije strasno, pa eto nisam zavrsila na psihijatriji do dana danasnjeg, a bome koliko znam ni ti ljudi, s obzirom da s nekima jos komuniciram, naravno da mi se iz danasnje prespektive to cini preglupo i da bi izbirisala taj dio da mogu i da se danas nebi tako povodila za masom, a da ne kazem o sramoti kad se netko zabulji u u jos vidljiv oziljak srce i pitak-kaj ti je to, al velim, to je pubertet, i tad razum bas ne radi svoje (meni nije).
maya_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 12:55   #18
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Tu nešto ne valja unutar obitelji- sto posto. Jesi li ti to radila?
Ajme, ne pretjeruj . Klinci se zajebavaju - ne'š ti samoozljeđivanja, ne'š ti velike boli.

Nisi se baš nikadnikad nijednom ijednom oblokala, ili napravila nešto drugo iberglupo jer ti je to u tom trenutku bilo fora? Baš cijeli pubertet si uvijek bila u automobilu koji je vozio netko apsolutno trijezan, vraćala se kući u pristojne sate pristojnim putovima, nikad se nisi pohvatala s nekim Markom na mjestu gdje su vas mogle vidjeti mnoge radoznale oči?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 13:13   #19
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Meni je nevjerojatno da to može biti "popularno". To je samoozljeđivanje. To boli.
Ne mogu to pojmiti i ne mogu to smatrati kao nešto normalno - tipa eto svi to rade pa ću i ja..
Tu nešto ne valja unutar obitelji- sto posto. Jesi li ti to radila?
pa to je vrsta "tetovaze". i tetovaza boli pa je pod normalno, samo sto ju sa 15 (bogufala) ne mozes napraviti. ali mozes sestraom napisati inicijale.
ako imas srece, ne vide se vise uoopce do 20., ako nemas ko moja frendica onda se vide i s 30+ i zauvijek te podsjecaju kako si bio glup.
Ocu reci, savrseno normanlan i uravnotezen teenager, stabilan i razuman to sigunrno nece napraviti ni u trenutku najvece zaljubljenosti i ljubavnih jada.
samo, ja ne poznam takve teenagere.
sto ne znaci da to rade svi, neki locu vise, neki pisu pjesme, neki ukradu auto.... neki pak sve navedeno
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 13:18   #20
Moje isprike onda - izgleda da ja nisam normalna
Neću se više petljati.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:48.