Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.04.2012., 15:21   #21
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Praksa. Postojale su dvije grupe u kojima se radilo s darovitim učenicima (darovite je detektirao školski psiholog preko testa i razgovora) - jednu je vodila profesorica matematike, drugu profesor povijesti. Prvi su stavljali naglasak na prirodne, drugi na društvene znanosti. Grupe su postojale jednu godinu, jer:
a) roditelji nisu uspjevali organizirati prijavoz učenicima koji su jednom tjedno ostajali nakon nastave i nisu imali kako doma - žalili su se kako je to nepotrebno
b) učenici su ostali u šoku zašto su oni kažnjeni i moraju ići dodatno u školu i imati dodatne zadaće kada su bolji od većine u razredu i sve što treba naprave na vrijeme - zašto ne kaznimo one loše
c) učenici su sve manje dolazili i na kraju je grupa spala na njih nekoliko i sljedeće godine ravnateljca nije mogla opravdati zašto da plaća ljude koji nemaju s kim raditi

I sada više nemamo grupe darovitih.
Imamo dopunsku nastavu na koju opet učenici nevoljko dolaze. I roditelji ih ne upozoravju na važnost/potrebu iste. Ali bez problema plaćaju instrukcije. I još se žale. Da...
A možda je fora u tome da se IOP za te učenike integrira u redovnu nastavu, kao što se integrira i za one ''hendikepirane''. Možda je fora u tome da i oni imaju mogućnost osobnog asistenta.
Ili je možda fora u tome što naši nastavnici nikako ne mjenjaju svoj stil i metodologiju rada, pa su djeci jednostavno postali dosadni. Fora je biti zanimljiv na nastavi.
Ja imam iskustvo jednog učitelja glazbene kulture, koji je od svog predmeta napravio šou i djeca ga obožavaju. On je od glazbenog napravio to da svi na isti rado idu, ali ne samo to nego i vole ići na zbor kod njega. I na gitaru i tamburicu i na udaraljke.
On od 5 - 8 razreda ima kroz cjelu godinu na svakom satu ''talent šou''. On je izbacio iz predmeta sve ono što djecu ne zanima, a i ono što ih ne zanima ispredaje na takav način da to približi djeci i usporedi to sa današnjom glazbom i trendovima.
Sve u svemu djeca su oduševljena i šteta je što ne radi u našoj oš.
Isto tako uz malo truda se može napraviti čudo, pa tako i sa darovitim učenicima.
kohortaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 15:26   #22
Quote:
kohortaš kaže: Pogledaj post
On je izbacio iz predmeta sve ono što djecu ne zanima...
Ovo je za izvanredni otkaz, a ne za hvaljenje po forumima.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 19:17   #23
Jedan od razloga zašto je u školama kaos je taj navootkriveni gard da se djecu na nastavi treba zabavljati. Halo? Zabavljati?! Pa izbacimo ono što im nije zanimljivo (u tim godinama: JAKO puno toga), pa budite klaun, voditelj kviza, pjevač, plesač, imitator, izbacite iz razreda klupe, stolice i knjige, penjite se na drveće, ali istovremeno držite pod kontrolom trideset glava, pazite da tko koga ne ozlijedi, pokrade, zlostavlja... Ma dajte molim vas.
Kako iskoristiti darovitost kod pojedinih učenika? Rad, rad i još malo rada. Dodatne zadaće, napredno gradivo i poticanje samostalnosti. Kakvi lijevi asistenti, kao da će oni od darovitog, a lijenog učenika napraviti ono što će daroviti, ali zainteresiran i od roditelja stavljen na pravo mjesto učenik postići sam.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 08:48   #24
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ovo je za izvanredni otkaz, a ne za hvaljenje po forumima.
Ma da, on je umjesto da neku školstu temu obradi na primjeru Bramsa, Shopena, Hajdna, obradio na primjerima, Amie, Quin, Abba, Madona... A zbor mu pjeva na priredbama umjesto ''Ja sem Varaždinec, domovine sin'', ''Whaterloo'', ''Sve će to o mila moja prekriti ruzmarin, snjegovi i šaš'' ili pak ''Cesaricu''...
Svaka nastavna tema se da obraditi na ovakav ili onakav način. On je svojom zanimljivom prezentacijom, primjerenijom današnjem shvačanju djeteta, uspio napraviti dvije bitne stvari. Zainteresirao je djecu za glazbenu kulturu, ima red na satu, privukao je u zbor djecu koja su mislila da su tudumi za pjevanje, ali im je on pokazao da u zboru mogu učestvovati na razne načine, pa tako recimo udarati u neku udaraljku ili proizvoditi svojim glasom samo nekoliko tonova.
Odradili su na jednoj priredbi i jednu gospel pjesmu, tako da se pola roditelja rasplakalo. U zboru ima valjda preko pedeset učenika, a stari učitelj prije njega je imao jedva petnaestak.
Dakle takome treba dati izvanredni otkaz.
Jebeš školu i školstvo. Ne talasaj i radi kak je radio stari profa prije tebe i onako kako su tebe učili prije 20 - 30 i više godina.
Kuda ide ovaj svjet.
kohortaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 09:07   #25
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Jedan od razloga zašto je u školama kaos je taj navootkriveni gard da se djecu na nastavi treba zabavljati. Halo? Zabavljati?! Pa izbacimo ono što im nije zanimljivo (u tim godinama: JAKO puno toga), pa budite klaun, voditelj kviza, pjevač, plesač, imitator, izbacite iz razreda klupe, stolice i knjige, penjite se na drveće, ali istovremeno držite pod kontrolom trideset glava, pazite da tko koga ne ozlijedi, pokrade, zlostavlja... Ma dajte molim vas.
Kako iskoristiti darovitost kod pojedinih učenika? Rad, rad i još malo rada. Dodatne zadaće, napredno gradivo i poticanje samostalnosti. Kakvi lijevi asistenti, kao da će oni od darovitog, a lijenog učenika napraviti ono što će daroviti, ali zainteresiran i od roditelja stavljen na pravo mjesto učenik postići sam.
Ako radiš u prosvjeti onda ipak moraš, u skladu sa tvojim nickom, dati malo sebe. U ostalom, kao i svugdje i u svakom poslu, tako i u prosvjeti, djeca prepoznaju i cjene trud. Kod takvih nastavnika je manje problema na satu, manje nereda, manje negativnih ocjena, za razliku od onih kojima je odgojna mjera (a nije po zakonu), kazneni nenajavljeni test, kaznena jedinica iz zalaganja jer je pričao na satu, a isti se nije upitao zašto mu netko priča na satu i zuji kroz prozor. Nije se upitao, dali je možda on kriv za to ili njegovo predavanje ili način predavanja....
Jbg, ovo školstvo i ovaj sistem rada je pregazilo vrijeme.
Neki dan sam sa djetetom učio fiziku. Eto malo je tudumasta za te takve predmete. Morala je izračunat prosječnu brzinu. Zadam joj zadatke. Nakon pola sata, ''tata ja gotova''. Pregledam ja ovlaš te zadatke ''jednim okom gledam Barcu i Chelsea. Gledam sve formule ok, uvršteno sve ok, a rezultat netočan. Srećom stiglo poluvrijeme i ja se udubim u zadatak i shvatim da djete uvrštava u formulu vrijeme od 2h i 30min, kao 2,3h. Ja joj ukažem na to, a ona kao telac, a kako da uvrsti, a ja njoj pa 2,5h=2h30min. Ona ? iznad glave i kao da sam rekao neznam što. Naravno drugo poluvrijeme sam gledao snimku. Sat vremena smo tumbali koliko je to 2h i 23min i zašto je to tako. Pitam ju pa jel to niste radili na satu (naravno da jesu), ali ona je to od silno korektnog predavanja, negdje pogubila, a svega jedan takav primjer u bilježnici. Ne želim pri tome reći da je to propust profesora, ali jednostavno slijedom predavanja i zanimljivosti teme, njoj to nije došlo do mozga.
A sada si zamislite matematičke funkcije f(x)=?
kohortaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 09:17   #26
Da i spomenuo sam negdje, da će škole rađe uložiti u postavljanje klima uređaja u razrede, nego u nastavna pomagala. Zašto? Da se napirlitanim, dekoltiranim učiteljicama ne rastopi puder i šminka u razdoblju od 01.06. do 15.06. i 01.09. do 15.09., a djeca nek i dalje gledaju u zelenu ploču i bjelu kredu. da i ko je redar? zašto ploča nije obrisana? hahaha 21. stoljeće.
kohortaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 09:25   #27
Što vam govori podatak o tome da je na Pedagoškom fakultetu u Osijeku na nekim kolegijima nikla treća generacija profesora, koji nikada nisu radili u praksi i nikada nisu stajali pred trideset osnovnoškolaca ili gimnazijalaca. Profesor si odabere asistenta, ovaj ga poslije naslijedi i postane profesor, pa sebi izabere asistenta, koji njega poslije naslijedi i postane profesor? hahahaha, a di je praktično znanje? Jeba te vrag i školstvo. Pusta demagogija.
Službeno odustajem od daljih rasprava.
kohortaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 09:26   #28
Quote:
kohortaš kaže: Pogledaj post
Ma da, on je umjesto da neku školstu temu obradi na primjeru Bramsa, Shopena, Hajdna, obradio na primjerima, Amie, Quin, Abba, Madona...
Silno me zanimaju detalji o ovom revolucionarnom prosvjetnom činu. Koja se to školska tema može umjesto na "Bramsu, Shopenu i Hajdnu" obraditi "na primjerima Amie, Quin, Madona"?

Dodatno me zanima kako bi se ista metoda primijenila na satu, recimo, matematike - ako bi uopće išta ostalo od gradiva, nakon što se poizbacuje sve što je djeci dosadno.

Znaš što je ironično? Neki dan si postavio linkove u prilog svome viđenju obrazovnog procesa - a istovremeno posprdno pljuckaš na svaki pojavni oblik umjetnosti i kulture, od lektire do glazbene kulture. Mislim da bi se govornici iz (BTW, zanimljivih koliko i diskutabilnih) klipova upucali najvećim kalibrom kad bi bili svjesni da se njihove riječi interpretiraju kao "izbacimo iz programa sve što je djeci dosadno i napravimo talent show od svakog sata".
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 09:27   #29
kohortas, mislim da neke stvari u skoli ipak ne shvacas jer tamo ne radis. danas rijetko tko moze sebi priustit odmak od zadanog programa rada, pa tako kad vec spominjes glazbeni, sigurno da bi se daleko vise ucenika pomamilo da im na satu pustas rozgu, vucu, ili koje cajke nego klasicnu glazbu, ali isto je moguce samo i iskljucivo u nekakvom zboru ili orkestru gdje je izbor slobodan. na samoj nastavi ogranicavajuci faktor nije nastavnik nego program ministarstva, a svaki odmak od toga moze rezultirat inspekcijom gdje ce nastavnik nastradat jer uci gibonnia umjesto mozarta.
svoja zapazanja i probleme, a vidim da jako aktivno sudjelujes na forumu trebas uputit na adresu MZOS, odnosno samom ministru, pa kad vec sve minja, neka minja i program.
wifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 10:12   #30
Ma nema nam druge, zelena ploča, kreda, spužva, klima uređaji i peglaj još jedno stoljeće o Shopenu, o kraljici Hatshepsut, o bugarskom BDP-u, o (x+y)na kvadrat=? o nizu gluposti neprimjerenih uzrastu i shvaćanju djeteta određene dobi i svrhe tih količina podataka u njihovom životu tada. Da potpuno ne kužim sustav školstva i niza neprimjerenosti i količina gluposti koje se i dalje predaju. Stvarno odustajem od daljnjih rasprava jer smo stvarno podjeljeni na dva svijeta ''mi'' i ''vi''? Sory ljudi na svoj količini gluposti koje sam izrekao u svim postovima.
kohortaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 11:07   #31
Quote:
kohortaš kaže: Pogledaj post
Da i spomenuo sam negdje, da će škole rađe uložiti u postavljanje klima uređaja u razrede, nego u nastavna pomagala. Zašto? Da se napirlitanim, dekoltiranim učiteljicama ne rastopi puder i šminka u razdoblju od 01.06. do 15.06. i 01.09. do 15.09., a djeca nek i dalje gledaju u zelenu ploču i bjelu kredu. da i ko je redar? zašto ploča nije obrisana? hahaha 21. stoljeće.
Nemoj sada tako. Kod mene u školi lupa sunce za poluditi, djeca se u periodu pred ljeto doslovno tope, nemaju koncentraciju..za poluditi je.
I da, stavljani su klima uređaji na račun škole.
Nije to stavljeno zbog učitelja. Pa u razredu je po 30 djece, stara škola gdje se ne daju niti rolete spustiti, rijetko koji prozor je u funkciji.
Nije to zbog učitelja pojedinca jer bi onda ravnatelj stavio klimu samo kod svojeg nazovimo ga "ljubimca".
Išlo se prvenstveno zbog djece.
Ionako čim škola završi - učitelji više nisu po razredima nego obavljaju poslove unutar zbornice.

I totalno smo off. Vratimo se darovitim učenicima.

Zadnje uređivanje Ribež : 21.04.2012. at 11:17.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 12:02   #32
Ovdje se pričaju dvije priče.

Jedna su djeca, koja su nadarena za neki sport. Danas je situacija takva da se dijete mora od najranije mladosti posvetiti tom sportu želimo li da nekog dana možda bude vrhunski sportaš. Kod takve dijece cilj nekog posebnog programa je postići da dijete uz intenzivno bavljenje sportom savlada gradivo osnovne škole. Vani to vjerojatno rješavaju školovanjem doma, ali taj institut u Hrvatskoj ne postoji.

Druga priča su djeca, posebno nadarena za neko područje znanosti. Kod takve djece je cilj posebnog programa nuditi im više nego što im nudi školski program.

O prvoj priči nemam nekih posebnih saznanja. O drugoj ponešto znam, jer imam doma dijete koje je očito nadareno za matematiku. Tek smo na početku priče (3. razred). Njoj je matematika u školi dosadna do boli, za nju matematika počinje tek na DOD-u.

U Varaždinskoj županiji imamo za nadareno dijecu Centre izvrsnosti. Počelo je s Centrom izvrsnosti iz matematike, a trenutno djeluje njih 6 (uz matematiku još informatika, poduzetništvo, kemija i hrvatski jezik), a u pripremu su još dva (obrada i dizajn drva te nanotehnologija).
Centre izvrsnosti pohađaju djeca iz OŠ (4. - 8. razred) i srednjih škola.

Ući u Centar izvrsnosti nije lako. Nije to ono - roditelji zaključe da je dijete nadareno i upišu ga u Centar.
Nadarena djeca se detektiraju i pripremaju u školama, a konačni sud o (ne)ulasku u Centar donose mentori Centra nakon par testiranja i razgovora s djecom. Za ostale Centre ne znam, ali za CI iz matematike djeca se selektiraju i pripremaju od prvog razreda OŠ. Počinju s jednim satom DOD-a tjedno, a ta obaveza se postepeno povećava, tako da prelazak u Centar nije prevelik šok za dijete. Ipak se tu radi o 4 školska sata matematike svaku subotu.

Centri uključuju djecu iz cijele županije. Imaju organiziran besplatan prijevoz i užinu u Centru.

Cijeli projekt je pod pokroviteljstvom VŽ županije koja osigurava potrebna financijska sredstva. Jedan dio sredstava daje EU, ali na županiji je da prijavi projekt.

Ali ulazak u CI je samo mogućnost. Ako dijete ne uspije ili ne želi ući, to ne znači da se s njim neće raditi i dalje. Ima puno djece po školama, s kojima rade njihovi mentori te isto postižu jako dobre rezultate na raznoraznim natjecanjima.
koka2004 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 12:26   #33
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Praksa. Postojale su dvije grupe u kojima se radilo s darovitim učenicima (darovite je detektirao školski psiholog preko testa i razgovora) - jednu je vodila profesorica matematike, drugu profesor povijesti. Prvi su stavljali naglasak na prirodne, drugi na društvene znanosti. Grupe su postojale jednu godinu, jer:
a) roditelji nisu uspjevali organizirati prijavoz učenicima koji su jednom tjedno ostajali nakon nastave i nisu imali kako doma - žalili su se kako je to nepotrebno
b) učenici su ostali u šoku zašto su oni kažnjeni i moraju ići dodatno u školu i imati dodatne zadaće kada su bolji od većine u razredu i sve što treba naprave na vrijeme - zašto ne kaznimo one loše
c) učenici su sve manje dolazili i na kraju je grupa spala na njih nekoliko i sljedeće godine ravnateljca nije mogla opravdati zašto da plaća ljude koji nemaju s kim raditi

I sada više nemamo grupe darovitih.
Imamo dopunsku nastavu na koju opet učenici nevoljko dolaze. I roditelji ih ne upozoravju na važnost/potrebu iste. Ali bez problema plaćaju instrukcije. I još se žale. Da...
Ovako postavljen projekt nema šanse da uspije.

Ako dobro razumijem, školski psiholog proveo je testiranje i odabrao djecu koja su kao nadarena. Naravno, te djece je moralo biti min. xy da su se mogla opravdati sredstva za plaćanje učiteljevog dodatnog sata.

Onda ste djeci rekli da će od sada jedan dan u tjednu ostajati sat duže i učiti dodatno gradivo. Bez da ste razgovarali s roditeljima, bez da ste sve zajedno pitali, žele li to uopče. Niste ni razmišljali kako će dijete - vozač ići doma, ako ne može školskim autobusom (time neka se bave roditelji).

I što fali tome da je na kraju ostalo par učenika? Ozbiljno raditi ionako ne možeš sa njih 20, pogotovo ako su različitog uzrasta, a nema šanse da u jednoj generaciji na jednoj školi imaš 20 posebno nadarene djece za npr. matematiku.

Imate li na školi mentore? Za matematiku, za kemiju, itd? Ili je sada tih par djece koja su imala volju i želju dodatno raditi ostalo bez dodatne nastave?

Ovaj vaš projekt mi izgleda samo način da se dokaže da se to ne može, jer su djeca lijena, a roditelji nezainteresirani.

Zadnje uređivanje koka2004 : 21.04.2012. at 12:32.
koka2004 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 12:31   #34
Puno hvala koka na ovom napisanom. dakle ipak negdje postoje nekakva rješenja i konkretni primjeri. Stvarno ti hvala na ovom odgovoru. Tako rade razvijene županije i normalni ljudi koji znaju u što treba ulagati. Stvarno sam sretan radi toga i pokušat ću o tome nešto naći na internetu. Valjda ima nešto?
Da hahaha kažeš i o nanotehnologiji. Svaka čast. A u školi kreda i ploča.
kohortaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 12:39   #35
Quote:
koka2004 kaže: Pogledaj post
Ovako postavljen projekt nema šanse da uspije.

Ako dobro razumijem, školski psiholog proveo je testiranje i odabrao djecu koja su kao nadarena. Naravno, te djece je moralo biti min. xy da su se mogla opravdati sredstva za plaćanje učiteljevog dodatnog sata.

Onda ste djeci rekli da će od sada jedan dan u tjednu ostajati sat duže i učiti dodatno gradivo. Bez da ste razgovarali s roditeljima, bez da ste sve zajedno pitali, žele li to uopče. Niste ni razmišljali kako će dijete - vozač ići doma, ako ne može školskim autobusom (time neka se bave roditelji).

I što fali tome da je na kraju ostalo par učenika? Ozbiljno raditi ionako ne možeš sa njih 20, pogotovo ako su različitog uzrasta, a nema šanse da u jednoj generaciji na jednoj školi imaš 20 posebno nadarene djece za npr. matematiku.

Imate li na školi mentore? Za matematiku, za kemiju, itd? Ili je sada tih par djece koja su imala volju i želju dodatno raditi ostalo bez dodatne nastave?

Ovaj vaš projekt mi izgleda samo način da se dokaže da se to ne može, jer su djeca lijena, a roditelji nezainteresirani.
Nisu sva djeca koja su detektirana kao nadarena i uključena u dodatni rad upravo zato jer su neki roditelji u startu na roditeljskom sastanku na kojem ih se obavijestilo o svemu rekli da je to nepotrebno i/ili da njihova djeca nisu zainteresirana.
Ostali su se složili da će se uključiti u projekt, ali su s vremenom izgubili volju - ili oni za prijevoz ili djeca za dodatni rad. Kao problem se javilo i kada je trebalo dati neke novce za posjet nekom laboratoriju - većina roditelja je rekla da je to nepotrebno, neka rade u školi.
Te grupe su se odvijale neovisno o dodatnoj nastavi koja se održavala redovito, kao što je i predviđeno...
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 12:39   #36
Dali itko zna dali se takva testiranja psihologa rade i sa djecom predškolske dobi?
BestTime is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 13:39   #37
Quote:
BestTime kaže: Pogledaj post
Dali itko zna dali se takva testiranja psihologa rade i sa djecom predškolske dobi?
Da radi se - znam konkretno jedan vrtić u Zg koji je proveo testiranje i posebno radi s tom djecom. Naravno da su u svojim grupama ali imaju i poseban rad.
Mogu pitati detalje pa javim.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 19:50   #38
Quote:
BestTime kaže: Pogledaj post
Dali itko zna dali se takva testiranja psihologa rade i sa djecom predškolske dobi?

Psihološki centar Medveščak prof.Sever i suradnici, ali načekat češ se dok dođeš na red.
__________________
--Sreća je dobro zdravlje i slabo pamćenje--
Nicky 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 14:55   #39
Quote:
kohortaš kaže: Pogledaj post
Što vam govori podatak o tome da je na Pedagoškom fakultetu u Osijeku na nekim kolegijima nikla treća generacija profesora, koji nikada nisu radili u praksi i nikada nisu stajali pred trideset osnovnoškolaca ili gimnazijalaca. Profesor si odabere asistenta, ovaj ga poslije naslijedi i postane profesor, pa sebi izabere asistenta, koji njega poslije naslijedi i postane profesor? hahahaha, a di je praktično znanje? Jeba te vrag i školstvo. Pusta demagogija.
ovako, isprike na offtopicu, ali samo ovo: profesori i asistenti su znanstvena znanja, i ako si asistent na kolegiju "Hrvatska povijest 1860-1918. godine", ti tada pripremaš doktorat iz neke teme tog kolegija + radiš sa studentima (njima držiš predavanja ili pomažeš u pripremi predavanja).
ono što pišeš u doktoratu i ono što predaješ na predavanju nema skoro pa nikakve veze s nastavnom povijesti u osnovnoj/srednjoj školi.

ti nekako zamišljaš da na Filozofskom faksu studenti uče kako predavati taj predmet kojeg studiraju, međutim to je najmanje što rade
ako si profesorski smjer, imaš par kolegija koji se tiču djece i nastave (metodika nastave, pedagogija, didaktika), na ostalim kolegijima gradivo nije koncipirano na način da se uči ono što ćeš predavati u školi, niti se uči način na koji ćeš ga predavati.
ako nisi profesorski smjer, tad čak nemaš tih par predmeta.




povratak na temu: ne znam kako je sad, ja sam pohađala dvije riječke osnovne i jednu srednju školu, i u svima je bila organizirana dodatna nastava za darovite, priprema za natjecanja, odlasi na događanja tipa Lidrano, Goranovo proljeće i sl.

imam frendicu koja je preskakala razred, i frenda čija je mama odbila da preskoči razred.

znači sve ovo:
Radi poticanja darovitih učenika potrebno je omogućiti izborne programe, grupni i individualni rad, rad s mentorima, raniji upis, izvannastavne i izvanškolske aktivnosti, pristup izvorima specifičnog znanja i akceleraciju (Pravilnik o osnovnoškolskom odgoju i obrazovanju darovitih, 1991).

se ostvarivalo u praksi.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 18:32   #40
Quote:
kohortaš kaže: Pogledaj post
Srećom stiglo poluvrijeme i ja se udubim u zadatak i shvatim da djete uvrštava u formulu vrijeme od 2h i 30min, kao 2,3h. Ja joj ukažem na to, a ona kao telac, a kako da uvrsti, a ja njoj pa 2,5h=2h30min. Ona ? iznad glave i kao da sam rekao neznam što. Naravno drugo poluvrijeme sam gledao snimku. Sat vremena smo tumbali koliko je to 2h i 23min i zašto je to tako. Pitam ju pa jel to niste radili na satu (naravno da jesu), ali ona je to od silno korektnog predavanja, negdje pogubila, a svega jedan takav primjer u bilježnici.
ne znam zašto bi profesro fizike trebao prolaziti s njima decimalne brojeve, to se radi iz matematike puno prije no što djeca uopće imaju fiziku
sad je prof. fizike kriv što tvoja kćer nije svladala to kad je trebala
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:52.