Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.06.2012., 15:59   #81
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Danas sam doznala nešto što me iskreno šokiralo.
7/8 razredi na vjeronauku uče da je samozadovoljavanje i ljubljenje (prije braka ljubljenje) grijeh. nisam sigurna jel spada u smrtne ali ću provjeriti..
Pa dobro, pobogu kaj oni misle stvarno da su djeca strojevi
I to uredno pišu u bilježnice, zašto?
Ja sam totalno( malo je reći )šokirana..
moji nisu to učili
magaly is offline  
Old 20.06.2012., 16:01   #82
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Danas sam doznala nešto što me iskreno šokiralo.
7/8 razredi na vjeronauku uče da je samozadovoljavanje i ljubljenje (prije braka ljubljenje) grijeh. nisam sigurna jel spada u smrtne ali ću provjeriti..
Pa dobro, pobogu kaj oni misle stvarno da su djeca strojevi
I to uredno pišu u bilježnice, zašto?
Ja sam totalno( malo je reći )šokirana..
pa dobro, nemoj mi reci da si mislila da se ne uce takve stvar?
mislim, u tome i je problem, da se ne uce takve stvari moguce je da ne bi imala problem s pustanjem djeteta na vjeronauk
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Old 20.06.2012., 16:06   #83
Quote:
magaly kaže: Pogledaj post
moji nisu to učili
kako nisu ucili da je samozadovoljavanje grijeh? i da je sex prije braka grijeh?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Old 20.06.2012., 16:09   #84
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
7/8 razredi na vjeronauku uče da je samozadovoljavanje i ljubljenje (prije braka ljubljenje) grijeh. .
to- ako je tako rečeno djeci je toliko loše interpertirano da ne mogu vjerovati.
ništa, pa ni strogi nauk crkve ne gleda stvari tako crno-bijelo, a izgleda mi da taj vjeroučitelj ne zna baš objasniti stvari.

ok, ima stvari oko kojih se većina modernog svijeta zgraža (sex prije braka, stav o homoseksualnosti, celibat..)-ali to je tako u katoličkoj crkvi, to svi znaju, pa mene uvijek čude ovakva čuđenja

inače, ljubljenje prije braka-nije grijeh
extreme is offline  
Old 20.06.2012., 16:16   #85
oprosti, ali koliko ja znam mastanje o sexu, ljubljenje i samozadovoljavanje spadaju u kategoriju "oneciscenja duse i srca" i degradira osobu
ne znam jel bas klasificirano kao grijeh, ali svakako je nesto na sto se frkce nosom.
ali da, i meni je cudno da se ntko tome cudi pa to je opce poznata stvar
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Old 20.06.2012., 16:16   #86
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Danas sam doznala nešto što me iskreno šokiralo.
7/8 razredi na vjeronauku uče da je samozadovoljavanje i ljubljenje (prije braka ljubljenje) grijeh. nisam sigurna jel spada u smrtne ali ću provjeriti..
Pa dobro, pobogu kaj oni misle stvarno da su djeca strojevi
I to uredno pišu u bilježnice, zašto?
Ja sam totalno( malo je reći )šokirana..
Uvijek, naravno, ovisi o predavaču, ali katekizam je ipak puno dublji od te jedne rečenice. U osnovnoj školi je uvod, a kasnije razrada nečeg što se u katolicizmu naziva teologija tijela. Vjerovatno bi se iznenadila koliki broj srednjoškolaca i studenata sluša ta predavanja i promišlja ljudsku seksualnost drugačije od onog što mainstream mediji naturaju. Teologija tijela smatra se revolucijom, zasniva se na poštovanju dostojanstvenosti vlastitog i tuđeg tijela i što je najvažnije vraća ljudsku seksualnost u domenu pitanja tko si, što si i kamo ideš.
Ako imaš volje tu ti je vrlo zanimljiv tekst na tu temu.

Inače, te pojednostavljene vezije koje se plasiraju osnovnoškolcima se kasnije znatno produbljuju i ta pitanja o seksu izvan braka, samozadovoljavanju i sl. prebacuju u domenu vlastite odluke i ukomponiranosti u opće promišljanje svijeta i osoba oko tebe.
mestar is offline  
Old 20.06.2012., 16:20   #87
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
ništa, pa ni strogi nauk crkve ne gleda stvari tako crno-bijelo, a izgleda mi da taj vjeroučitelj ne zna baš objasniti stvari.

ok, ima stvari oko kojih se većina modernog svijeta zgraža (sex prije braka, stav o homoseksualnosti, celibat..)-ali to je tako u katoličkoj crkvi, to svi znaju, pa mene uvijek čude ovakva čuđenja
Pa čuj, neke stvari je teško djeci objasniti u toj dobi, daš im nekakve upute, okvirne, a razrađuješ kada postanu dovoljno zreli za to. Ali u pravu si, puno ovisi o predavaču.

A to o zgražanju modernog svijet .. nisam baš siguran da ima tolike dimenzije kako je bilo prije desetak i više godina. I ostalima dolazi iz dupeta u glavu da ne možeš mijenjati temelje društvene etike a da pri tom ne srušiš cijelu zgradu.
mestar is offline  
Old 20.06.2012., 16:31   #88
mene ne cudi.
i ja sam to slusala u 7. osnovne.
nama je tad vjerouciteljica rekla da su pilule i kondomi smrtni grijeh i da pilule ubijaju bebu. da, bas pilule.
zao mi je sto sam bila prezelena da udjem u raspravu s njom.
(btw, ta ista zena jos uvijek predaje na toj istoj skoli, preuzima razrednistvo. sto mi nikak nije jasno, jer je netko tu napisao da se vjeroucitelji provjeravaju, tj njihov privatni zivot mora biti u skladu s RKC, a ona je razvedena).

upravo zbog takvih stvari ja ne zelim pristati nit na soluciju da mi dijete sjedi na satu vjeronauka kao prirucno rijesenje, iako ga ne pohadja.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Old 20.06.2012., 20:01   #89
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
u pravu si.. al se meni nije dalo ovdje ulaziti u ta objašnjavanja..

stvari su se (gledajući od skeptika sa strane) poprilično pojednostavnile- nema sexa, nema kontracepcije, nema masturbacije..
ali, stvari nisu ni izbliza tako jednostavne i plitke
extreme is offline  
Old 20.06.2012., 20:51   #90
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
u pravu si.. al se meni nije dalo ovdje ulaziti u ta objašnjavanja..

stvari su se (gledajući od skeptika sa strane) poprilično pojednostavnile- nema sexa, nema kontracepcije, nema masturbacije..
ali, stvari nisu ni izbliza tako jednostavne i plitke
pa stvar je vrlo jednostavna i "odgovorljiva" s da i ne. ima li sexa, kontracepcije i masturbacije?
mene npr ne interesiraju razlozi ni dublja pojasnjenja zasto ne kad ja smatram da to treba biti da.
i zato sam protiv toga da se moje dijete na bilo koji nacin izlaze svjetonazoru u kojem je sex, kontracepcija i masturbacija ne.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Old 20.06.2012., 21:30   #91
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
pa stvar je vrlo jednostavna i "odgovorljiva" s da i ne. ima li sexa, kontracepcije i masturbacije?
ne, stvar nije jednostavna i odgovorljiva sa da ili ne.
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
i zato sam protiv toga da se moje dijete na bilo koji nacin izlaze svjetonazoru u kojem je sex, kontracepcija i masturbacija ne.
i dobro.. tvoje dijete neće ići na vjeronauk i nećeš ga vjerski odgajati. pa šta?
extreme is offline  
Old 20.06.2012., 21:33   #92
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
ne, stvar nije jednostavna i odgovorljiva sa da ili ne.


i dobro.. tvoje dijete neće ići na vjeronauk i nećeš ga vjerski odgajati. pa šta?
pa šta?
pa ova tema vjeronauk je u skolama i nema zamjenu, djeca su sama po hodnicima, knjiznicama, ili im je ponudjeno da sjede na vejronauku "jer kaj, i tako nista lose tamo ne mogu nauciti"
jer se djeca masovno radi toga upisuju na vjeronauk.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Old 20.06.2012., 21:37   #93
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
pa šta?
pa ova tema vjeronauk je u skolama i nema zamjenu, djeca su sama po hodnicima, knjiznicama, ili im je ponudjeno da sjede na vejronauku "jer kaj, i tako nista lose tamo ne mogu nauciti"
jer se djeca masovno radi toga upisuju na vjeronauk.
i? ne kužim?
ja sam radila na puno škola i još nigdje djeca nisu bila nezbrinuta dok su ostali na vjeronauku. ako negdje ima takva i škola i ako takva "dopadne" tvoje dijete-onda to riješi sa tom školom.
jer nije za to kriv vjeronauk, nego organizacija škole. a u konačnici i ministarstvo koje je škrto i ne da lovu za sve što bi jednoj školi realno trebalo..
extreme is offline  
Old 20.06.2012., 21:58   #94
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
pa dobro, nemoj mi reci da si mislila da se ne uce takve stvar?
mislim, u tome i je problem, da se ne uce takve stvari moguce je da ne bi imala problem s pustanjem djeteta na vjeronauk
Ja očigledno živim u svom svijetu i uistinu sam ostala zatečena...moja glupost.
Jedna sam od starijih generacija koja nije imala vjeronauk u školi pa eto - valjda i od tuda moje ne znanje o tome a nikada se previše nisam ni interesirala - iskreno.
Do sada sam upoznala dva vjeroučitelja.
Jedan tvrdog stava rekla bih čak staromodan tip koji me je kada sam se drugi put udavala za svog sadašnjeg muža svim silama želio spriječiti jer činim grijeh (suprug je u prvom braku crkveno vjenčan - ja u prvom braku nisam)
Drugi vjeroučitelj me podržavao čak rekao -daj ozakonite to bar kod matičara jel ste baš dobar par- i totalno imaju različita poimanja i tumačenja vjere..
Ribež is offline  
Old 20.06.2012., 22:02   #95
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
to- ako je tako rečeno djeci je toliko loše interpertirano da ne mogu vjerovati.
ništa, pa ni strogi nauk crkve ne gleda stvari tako crno-bijelo, a izgleda mi da taj vjeroučitelj ne zna baš objasniti stvari.

ok, ima stvari oko kojih se većina modernog svijeta zgraža (sex prije braka, stav o homoseksualnosti, celibat..)-ali to je tako u katoličkoj crkvi, to svi znaju, pa mene uvijek čude ovakva čuđenja

inače, ljubljenje prije braka-nije grijeh
Mislim da je stvar baš o lošoj obradi. Nije se potrudio nego daj onako po nekom svom shvaćanju hajdemo pišite u bilježnicu - ljubljenje, mastrubacija - grijeh..i što se desilo?
Jedan mali je pitao a što je to samozadovoljavanje? Usred sata. Ostali su ga pogledali i rekli: jesi glup, pa to je drkanje i krenuli u raspravu.
I onda je vjeroučitelj skoro pao u nesvjest jer je to bilo previše za njega.
Ribež is offline  
Old 20.06.2012., 22:14   #96
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Mislim da je stvar baš o lošoj obradi. Nije se potrudio nego daj onako po nekom svom shvaćanju hajdemo pišite u bilježnicu - ljubljenje, mastrubacija - grijeh..i što se desilo?
Jedan mali je pitao a što je to samozadovoljavanje? Usred sata. Ostali su ga pogledali i rekli: jesi glup, pa to je drkanje i krenuli u raspravu.
I onda je vjeroučitelj skoro pao u nesvjest jer je to bilo previše za njega.
e, to je stvarno loša obrada. šteta da je tako ispalo. te teme su mladima vrlo zanimljive i tu uvijek ima materijala za raspravu. trebao je to iskoristiti, da možda malo i sami preispitaju svoje stavove
extreme is offline  
Old 20.06.2012., 22:19   #97
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post

a nista se nece rijesiti sve dok ljudi cija djeca ne pohadjaju vjeronauk sute i trpe djetetovo sjedenje na hodniku.
nista se nece desiti dok god oni koji nisu vjernici djecu salju na vjeronauk, samo da ne bi bila drukcija od drugih i time umjetno povecavaju statistiku satova vjeronauka (tj napuhavaju vecinu koja zeli vjeronauk)

da ima vise djece "na hodnicima" netko bi se zamislio i drukcije organizirao radno vrijeme vjeronauka.
a bome bi bila i upitna smislenost vjeronauka u skoli.


i vjeronauku nije mjesto u skoli, ja ne mogu naci niti jedan normalan razlog sto ima neka vjera predavati u skoli.
pogotovo ne sa odgojnog aspekta
mogu razni predstavnici religija napraviti radionicu, dve, neki semestar drzati grupu zainteresiranih, upoznavanja sa tom i tom vjerom, al 8 gdoina, cega i cemu?
da bi se teolozi mogli zaposljavati, a crkva prodavati pricu kak smo super katolicka zemlja jer se gotovo sva djeca odgajaju u katolickom duhu?
kolko stvarnih katolika ide na zupni vjeronauk, samoinicijativnu u crkvu?
koliko ih doma moli, raspravlja o vjeri sa roditeljima?

meni je grozna cinjenica da u jendoj zupi (a ima ih bezbroj) postoji "obaveza" pohadjanja mise, i po meni to sasvim jasno pokazuje da Crkva nije slobodan izbor, nego prisila. a prve pricesti i krizme, u rangu nekadasnjeg primanja u pionire i omladince.
osim sto je drugi naziv, drugi ljudi, prinicip je isti.
Monstera is offline  
Old 20.06.2012., 22:26   #98
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
i? ne kužim?
ja sam radila na puno škola i još nigdje djeca nisu bila nezbrinuta dok su ostali na vjeronauku. ako negdje ima takva i škola i ako takva "dopadne" tvoje dijete-onda to riješi sa tom školom.
jer nije za to kriv vjeronauk, nego organizacija škole. a u konačnici i ministarstvo koje je škrto i ne da lovu za sve što bi jednoj školi realno trebalo..
znaci, sve je u najboljem redu i temu treba zapravo zakljucati?
nema sikaniranja djece, nema iscudjavanja sto se ne ide na vjeronauk, nema presinga na roditelje da se djeca upisu na vjeronauk?
biti ce da oni muslimani koji su spomenuti umiru od srece jer im djeca slusaju katolicki vjeronauk, isto kao i ateisti i svi ostali kojima je muka od toga cime se natim staovima pune djecje glavice.
vjeronauk bas primjeren "izborni" predmet u javnim skolama u sekularnoj drzavi
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Old 20.06.2012., 22:32   #99
mene kod vjeronauka smetaju dvije stvari..
prva je ta sto bi vjera trebala biti osobna stvar pojedinca, nesto intimno. a ne nesto sto ce se brojcano ocjenjivati u skoli.

a druga je ta sto je, jebiga, vjera apstraktna stvar.
kad govorimo o razvojnoj psihologiji djeteta, jasno nam je (svima nama koji smo zavrsili neki pedagoski smjer na fakultetu) da dijete do cca 12-e godine zivota ne moze u potpunosti shvatiti apstraknte pojmove.
pa se vjeronauk svejedno protura od prvog razreda.
jedna fizika, kemija, biologija, koje su cak i manje apstraktne, uvode se tek u 7. osnovne.
al vjernauk ide od starta

a to da ce vjeronauk biti maknut iz skole.. cisto sumnjam.
gledala sam nedvano neku emisiju na TVu, nemam pojma iskreno kak se zvala, vjerojatno nesto veznao uz EU. uglavnom, neka zenskica je postavila pitanje o smislu vjernauka u javnim skolama te postoji li u EU.
i onda je s voditeljem isla u Belgiju nemrem se sad sjetit jel isla u jos koju zemlju, cini mi se da je, al Belgiju sam zapamtila.
uglavnom, svi oni imaju vjeronauk u skolama. doduse, drugacije je organiziran, nema prepricavanja dogmi, pristupa se s kritickim stajalistem i tak to. ne sjecam se sto je s ocjenjivanjem nit otkada krece vjeronauk.
al ga imaju u skolama.
i njima je alternativa etika.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Old 20.06.2012., 22:33   #100
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
nema sikaniranja djece, nema iscudjavanja sto se ne ide na vjeronauk, nema presinga na roditelje da se djeca upisu na vjeronauk?
šikniranje i iščuđavanje, zaista nisam nikad doživjela. a presing? od koga? jedino mi pada na pamet presing od ostalih roditelja-ne znam koga drugog, a tu baš ne znam što bih rekla
zašto ljudi popuštaju presingu? čiji je to problem?

što se tiče zaključavanja teme- glasam za. jer se ionako svaka ovakva tema vrti oko dvije struje- jesmo ili nismo za vj u školma.
ništa se ne zaključi, a vjeronauk je i dalje u školi.

Zadnje uređivanje extreme : 20.06.2012. at 22:40.
extreme is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:53.